جراحی زیبایی سینه

انواع پروتز سینه + توضیحات تکمیلی

انواع پروتز سینه این روزها بسیار مورد توجه است. این موضوع بستگی به مارک پروتز آن  و فرم وشکل آن دارد، مواد تشکیل دهنده پروتز دو نوع می باشد که یکی از آن پروتزهای سایلینی و دیگری پروتزهای سیلیکونی می باشد.                           

پروتزهای سایلینی (آب نمک):

محتوای داخل پروتز سایلینی آب نمک استریل شده می باشد، این پروتز شکل سینه را تعییر می دهد و باعث حجیم شدن سینه میشود. برای گذاشتن این نوع پروتز درسینه کافیست پزشک یک برش  کوچیک در زیر سینه ایجاد کند و این نوع پروتز برای سینین بالا ۱۸سال مناسب میباشد.این نوع پروتز در صورتی که  دچار پارگی شود، به دلیل اینکه مواد داخل آن آب نمک است پس از مدتی جذب بدن شخص می شود و همچنین پروتز سایلینی نسبت به سایر پروتزهای دیگر ارزان تر میباشد.

پروتزهای سیلیکونی:

پروتزسیلیکونی با ژل سیلیکون پرمی شود و شباهت بیشتری به بافت سینه دارد و از نظر هزینه این پروتز قیمت بالاتری نسبت به پروتزهای دیگر دارد. پروتز سیلیکونی در صورتی که پاره شود خالی نمیشود و در بدن فرد باقی می ماند البته این اتفاق به ندرت اتفاق می افتد اما برای اینکه دچار مشکل نشوید باید بعد از عمل به صورت مرتب جهت ویزیت پیش دکتر مربوط مراجعه کنید

پروتز سینه برای چه کسانی مناسب است:

پروتز سینه برای افرادی که حجم سینه کوچیکی دارند و سینه های نامتقارنی دارند و یا افرادی که بعد از زایمان یا رژیم غذایی سنگین دچار کوچیکی سینه می شوند مناسب میباشد و همچنین افرادی که بر اثر سرطان و مشکلات سینه مجبور به برداشتن قسمتی از سینه یا کل سینه می شوند مناسب می باشد.

برای افرادی که ورزش های سنگین انجام میدن این سوال پیش میاد که آیا برای پروتز انها مشکلی پیش میاد یا خیر که باید گفت: این جراحی هیچ مشکلی براشون ایجاد نمیکند.

 برای اینکه شکل سینه ها بعد از عمل تعییر نکند باید از سوتین های طبی استفاده کرد که مدت استفاده این سوتین های طبی ۳ماه می باشد. وهمچنین بخیه های عمل پروتزسینه جذبی می باشد و نیازی به کشیدن بخیه ها نیست.

مراقبت هایی که بعد از عمل پروتز سینه لازم می باشد:

۱- بعد از انجام عمل همان روز داروهایی که پزشک مربوط برای افراد تجویز کرده باید تهیه شود و به صورت منظم و کامل (مخصوصا آنتی بیوتیک ها) طبق دستور جراح مصرف نماییند.

۲- اولین استحمام ۴۸ ساعت بعد از عمل می باشد. لطفا همراه با پانسمان ها زیر دوش بایستید وقتی پانسمان ها کاملا خیس شدند انها را جدا نمایید و استحمام کنید. تایم کوتاه باشد و حضور یک همراه داخل حمام با شما الزامی است.

۳- پوزیشن خوابیدن بعد ازعمل بصورت طاقباز می باشد لطفا تا یک ماه پس ازعمل، ازخوابیدن روی شکم و پهلوها  وایجاد هرگونه فشار روی سینه ها جدا خوداری کنید.

۴- از روز بعد ازعمل پیاده روی روزانه به مدت یک ساعت و همچنین حرکت دستها به سمت بالای سر و جلو و کنار بدن شروع شود.

۵- استفاده از هرگونه مواد شوینده وضدعفونی کننده مانند ساولن، بتادین، الکل و…. روی ناحیه بخیه ها ممنوع میباشد.

۶- پس از استحمام روزانه روی بخیه ها پماد تتراسایکلین چشمی را بمالید وجهت جلوگیری از تماس با گن یک گاز روی ان بگذارید، و سپس به مطب تشریف بیاورید.

۷-پروتزها در محل مناسب گذاشته شده وتا زمانی که درجای خود فیکس نشدند از دستکاری کردن ماساژ یا انقباض ناگهانی عضلات پرهیز کنید

۸-پوشیدن گن مناسب وتایید شده توسط تیم جراحی شما پس از عمل به صورت شبانه روزی الزامی است

یکی ازسوالاتی که بعد از این عمل خیلی پرشیده میشود اینست که بعدازعمل پروتزسینه میشود با هواپیما مسافرت کرد؟

درپاسخ باید گفت پس از عمل پروتز سینه هیچ ممانعتی برای پرواز با هواپیما وجود ندارد تنها در مواردی که از پروتزهای آب نمک استفاده شود به دلیل تعییرات فشارهوا ممکن است حباب های ریزی ایجاد شود که معمولا بین ۲۴تا۴۸ساعت جذب میشوند و ازبین میروند در پروتزهای سیلیکونی این موضوع کمتر دیده میشود.

پروتز سینه اشکی

هر روزه تعداد خانم هایی که تصمصم به انجام پروتز سینه می گیرند اضافه می شود ، پروتز سینه ۲ نوع دارد د: ۱-پروتز سلیکونی ۲- پروتز سالینی. که در مباحث گذشته به آن ها پرداخته ایم.

در حال حاضر پروتز سیلیکونی متقاضیان زیادی را به خود اختصاص داده است، پروتز سلیکونی خود به ۲ نوع تقسیم بندی شده است: ۱-قطره اشکی یا آناتومیکال ۲- گرد .
آن دسته از خانم هایی که تمایل به حالت  طبیعی تر سینه ها پس از جراحی دارند، از پروتز های قطره اشکی استفاده می نمایند.
دراین نوع پروتزها قسمت بالای پروتز از قسمت پایین آن از ضخامت کمتری برخوردار است، هدف از تهیه و تولید این نوع پروتزها  ایجاد نمایی طبیعی تر در ظاهر سینه ها می باشد .

محتویات پروتز های اشکی  ژل سیلیکون می باشد که باعث ایجاد حالت طبیعی تر سینه ها می گردد

وزن پروتز سینه

پروتز سیلیکونی دارای وزن‌های گوناگونیست. ایده آل ترین وزن پروتز سینه را می‌توان بر اساس سنگینی پستان طبیعی خود شخص انتخاب کرد. البته در خصوص مواردی که هر دو سینه را بر می دارند، انتخاب وزن راحت تر است. وزن مناسب یک پروتز کامل امکان دارد حس تعادل بهتری  با توجه به وزن پستان دیگری بر قرار کند. با این حال، باز هم اگر دوست دارید از پروتز بزرگ تری استفاده کنید  خوب است نوع سبک‌تر آن انتخاب نمایید به این دلیل که استفاده از آن‌ها راحت‌تر می باشد.

پروتز سینه

پس از انجام پروتز سینه مقداری درد وجود دارد؛ ولی میزان آن در هر فرد فرق دارد و البته به جایی که پروتز قرار گرفته است هم بستگی دارد ، در افرادی که برای آن ها پروتز سینه را در پشت ماهیچه سینه ‌ای قرار می دهند پس از عمل درد بیشتری دارند، زیرا باید قسمتی از ماهیچه بریده شود تا جایی برای قرار دادن پروتز سینه باز شود.اغلب در ۵ روز اول پس از عمل، احتیاج به مُسکن برای کاهش درد تجویز می‌ شود.پس از انجام عمل پروتز سینه، سینه‌ ها کمی متورم می شوند و این حالت اغلب تا ۲ تا ۳ هفته باقی می ماند. در بعضی مواقع احتمال دارد تورم در دو سینه یکسان نباشد که یک امر کاملا طبیعی است و به تدریج رفع خواهد شد.

پس از عمل، موضوعی که ذهن بیماران را درگیر می‌ کند، بالا قرار گرفتن بیش از حد  سینه هایشان است که این یک امر طبیعی است. پس از ۲ ماه از انجام عمل پروتز به علت جاذبه زمین  این مشکل رفع شده و پروتز جای خود را پیدا کرده و به سمت  پایین می آید و حالت طبیعی پیدا می ‌‌کند و حتی شاید که یک سینه زودتر  پایین بیاید که این مشکل هم به تدریج برطرف می ‌شود.

تغییر احساس در نوک سینه و خود سینه نیز یک امر همیشگی نیست. برخی از  بیماران به طور کامل حس سینه ‌‌هایشان از بین می رود. بعضی دیگر تنها با کاهش حس سینه مواجه می شوند و در مقابل بعضی از بیماران هم با افزایش حس مواجه می شوند. دز بیشتر  موارد این مشکلات خیلی سریع رفع می گردند. طول دوره درمان و بهبودی ممکن است تا ۱۸ ماه زمان ببرد.

پروتز سینه و شیردهی

باید از  این موضوع آگاه باشید که پروتز سینه هیچ مشکلی برای شیردهی به وجود نمی آورد و فرد می تواند تولید شیر کافی داشته باشد.بارداری برای کسانی که پروتز سینه انجام داده اند هیچ ایرادی ندارد و مثل همه افراد عادی بافت‌ های سینه در طول مدت بارداری بزرگ می شود  و پوست نیز کشیده می ‌شود و پس از حاملگی و پایان شیردهی بافت سینه کوچک و جمع خواهد می شود. یه هیچ عنوان به طور قطع نمی توان گفت میزان تغییراتی که ایجاد می شوند چه قدر است؟ اما حجم پروتز سینه در هنگام بارداری و شیردهی به همان اندازه باقی خواهد ماند.

قیمت پروتز سیلیکونی

پروتز سیلیکونی به علت ویژگی های فوق العاده ای که دارد در حال حاضر نسبت سایر پروتز های سینه بیشتر به کار برده می شود.مواد تشکیل دهنده این پروتز ، سیلیکون می باشد که شباهت بسیاری به بافت طبیعی سینه دارد، این پروتز دارای ۲ نوع قطره اشکی و گرد می باشد. خانم هایی که تمایل دارند.

با انجام عمل پروتز، سینه هایشان حالت طبیعی به خود گیرد ، می توانند از پروتز های سیلیکونی نوع قطره اشکی استفاده نمایند که بخش فوقانی ان باریک تر از بخش زیرین ان می باشد و بانوانی که تمایل دارند با گذاشتن پروتز، سینه هایشان حالت گرد و برجسته به خود گیرد می توانند از پروتز های گرد بهره مند شوند که این نوع پروتز ها حالتی شبیه به نیم کره دارند که ظاهر فوق العاده زیبایی به سینه می دهد.

در خصوص نوع پروتز و بهترین برند پروتز سینه دکتر آرش نجف بیگی فوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی شرح کاملی را پیش از جراحی در اختیار متقاضیان عمل پروتز قرار خواهند داد ، نوع و حالت پروتز با انتخاب بیمار و تایید پزشک صورت می گیرد .

در خصوص قیمت پروتز های سیلکونی و بهترین برند این نوع پروتز می توانید با ما در تماس بوده تا مشاوره های لازم را از دکتر آرش نجف بیگی فوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی دریافت نمایید ، دقت داشته باشید که برای گرفتن ایدا آل ترین نتیجه از جراحی پروتز سینه بایستی سایز مناسب را انتخاب نمایید.

هزینه پروتز سینه وابسته به چه مواردیست؟

هزینه پروتز سینه به مواردی همچون نوع و جنس آن شرکت تولید کننده پروتز سینه و همچنین نوع مواد پرکننده نیز بستگی دارد.

علت جراحی پروتز سینه چیست؟

۱-برای آن دسته از کسانی که فقط هدفشان رست یابی به اندام مناسب و زیبایی بیشتر می باشد

۲- افرادیکه به خاطر درمان و جراحی سرطان سینه ، بافت سینه شان از بین رفته است.

چه کسانی برای انجام جراحی پروتز سینه مناسب هستند؟

 • کسانی که به خاطر کم کردن وزن یا شیر دهی مبتلا به آتروفی ( تحلیل رفتگی سینه ) شده اند.
 • زنانی که اندازه سینه های شان کوچک می باشد  و تناسبی میان دیگر اعضا بدنشان برقرار نیست.
 • زنانی که می خواهند بخش بالایی سینه های شان پر و برجسته تر باشد .
 • زنانی که به طور مادر زاد سینه های شان هم اندازه و یک شکل نیست و یا یکی از سینه هایشان به اندازه کافی رشد نکرده است.
 • زنانی که تحت درمان سرطان سینه قرار گرفته اند و قسمتی یا کل بافت سینه شان از بین رفته است.

ترکیدن پروتز سینه

در جواب به این پرسش باید اینگونه شرح دهیم که زمانی که فضای مورد نیاز جهت قرار گیری پروتز در سینه به وجود می آید ، اندکی هوا دور پروتز وجود دارد ، ولی در طی روز های اول کاملا جذب می شود  و پروتز سینه عضوی از بدن می گردد و نه فقط  در در هواپیما بلکه در هر مکان مرتفع دیگری ، در ساختار پروتز تغییری رخ نمی دهد .بیمار قادر است حداکثر پس از گذشت ۴۸ ساعت از جراحی سفر هوایی داشته باشد .

تذکر :

شایان ذکر است در صورتی که قرار باشد ضربه ای سبب پارگی پروتز گردد ، به طور قطع قفسه سینه را نیز دچار صدمه می کند

کسانی که جراحی پروتزسینه انجام می دهند، چنانچه نزد یک یک جراح سینه خوب بروند و اقدامات پیش از پروتز سینه ( مثل عدم استعمال دخانیات ، عدم مصرف بعضی از دارو ها ) و مراقبت های پس از جراحی ( مثل خوردن منظم آنتی بیوتیک ها ، عدم انجام کارهای سنگین و پر تحرک مخصوصا کارهایی که باعث پیدایش درد در قفسه سینه می شوند، ویزیت های دوره ای ) را پشت گوش نیندازند، می توانند اطمینان پیدا کنند که دچار مشکل نمی شوند.

با اینکه پروتز سینه اصولاً جزو لوازم پزشکى با ماندگاری پایین دسته بندی شده است (کلاس ٣)، با عنایت به آمار و ارقام می‌توان اینگونه برداشت کرد که که این اجسام معمولا براى ماندگاری بالا در بدن انسان طراحى و تهیه شده‌اند و به همین خاطر پروتز سینه می‌تواند براى چندین سال در بدن یک خانم ماندگار باشد و تا زمانی مشکلى براى آن به وجود نیامده (از جمله پارگی) نیازی به تعویض یا بیرون آوردن ندارد.

فهمیدن پارگی در انواع پروتزهای سینه:

١- فهمیدن پارگی پروتزهای آب نمکى (سالین) خیلی کار راحتیست: شخص یک روز به ناگهان می فهمد که یکی از سینه هایش به شکل قابل‌ ملاحضه ای کوچکتر از آن سینه اش شده! درمان تقریبا راحتی برای حل این مشکل وجود دارد: تعوض و یا در بعضی از موارد لیفت سینه؛ در کل امکان پارگی در این پروتزها زیاد است و تا ١٠٪ این‌ها در مدت ۱۰ سال اول دچار پارگی شده و این درصد در سال‌های آینده تصاعدى بالا می رود.

٢- فهمیدن پروتزهای با ژل سیلیکون مایع (غیر چسبنده) : اگر این نوع پروتزها پاره شوند مشکلات عمده ای به وجود می آورند. با اینکه اگر این پروتزها دچار  پارگی کیسه خارجى شوند، سیلیکون مایع قادر است به هر قسمت از راه پیدا کند، اما در بیشتر موارد سیلیکون در ناحیه سینه و یا زیر بغل مهاجرتمی کند. بد فرمی و پیدایش توده خارجی فضای پروتز می‌تواند از نشانه های پارگی محسوب شود.

٣- پروتزهای با ژل چسبنده (کوهسیو): در حال حاضر رایجترین پروتز مورد استفاده در دنیا به شمار می آید و با طراحى کیسه‌های بهتر و مستحکم تر احتمال خطر پارگی در آن‌ها به طور چشم گیری پایین آمده است.

عوارض عمومی

۱: تورم و خون مردگی

این اتفاق در ناحیه برش جراحی و در اطراف آن به وجود بیاید، مقدار و اندازه این خونمردگی و تورم طبق وضعیت بیمار، مختلف می باشد. احتمال دارد در قسمت برش ایجاد شده، زیر خط سینه و یا خط وسط سینه ایجاد شود. در کل این عارضه به مرور زمان و نهایتا طی مدت ۱۰ روز برطرف می شود.

۲: جای زخم

این عارضه بسیار مورد توجه بیماران می باشد. در جراحی پروتز سینه، روی خط زیر سینه و دور هاله سینه برش داده می شود. معمولا میان این برش ها؛ برش زیر خط سینه به خاطر چین های طبیعی، اثر کمتری دارد و نیز در اکثر مواقع اپر کمی دارد.

۳: احساس درد

بروز درد پس از عمل جراحی طبیعی می باشد. این حس درد اگر جراحی پروتز سینه در ناحیه زیر عضله باشد، درد مقداری بیشتر می باشد. میزان این درد به وسیله دارو های شل کننده عضله و ضد درد در محل قرار گیری پروتز و ناحیه جراحی تزریق می شود و مقدار درد بعد از جراحی کم می شود.

عوارض اختصاصی

۱: کپسول فشارنده

این عارضه نسبتا نادر می باشد. بروز عارضه کپسول فشارنده در دور پروتز ؛ به علت تولید پروتز های جدید با تکنولوژی نوین، کاهش یافته است. در صورتی که این عارضه بروز کند، علائمی مانند درد، عدم حرکت کردن پروتز و ثابت موندن آن و بدشکل و فرم شدن سینه ایجاد می شود. راه حل این مشکل، جراحی مجدد و عوض کردن پروتز می باشد.

۲: حس نوک سینه

معمولا تغییر حس نوک سینه درباره برش دور هاله سینه اتفاق می افتد. یکی از دلایل ایجاد این عارضه فشار پروتز روی پوست می باشد که ممکن است در مورد هر دو نوع برش اتفاق بیافتد و موقت می باشد.

۳: پارگی پروتز

این عارضه بسیار نادر است. اکنون با تکنیک های نوین، ساخت پروتزها به گونه ای می باشد که با فشار زیاد به غیر از اصابت گلوله یا اجسام نوک تیز و یا تصادفات شدید هم پاره نمی شوند. اگر به احتمال بسیار کم این پارگی ایجاد شد. بیمار با علائم زیر رو به رو می شود.

 • پروتز تغییر شکل پیدا می کند.
 • در گوشه سینه بر روی پروتز، حالت برآمدگی ایجاد می شود.
 • احساس درد در نقطه ای خاص از جدار پروتز که متورم می باشد.

نکات

 1. مطمئن ترین روش تشخیص پارگی پروتز انجام دادن MRI می باشد.
 2. در صورتی که پارگی پروتز توسط پزشک تأیید شود، باید جراحی مجدد صورت بگیرد و پروتز را عوض کنیم.

۴: جراحی مجدد و تعویض پروتز

بر طبق اصول نباید پروتز را عوض کنیم مگر به دلیل بروز یکی از ۳ مشکل زیر:

 1. تغییر سایز بیمار
 2. ایجاد پارگی
 3. تغییر وضعیت پوست و نسوج فرد

بهترین دکتر پروتز سینه

بهترین دکتر پروتز سینه بایستی کلیه اقدامات و مراقبت های پیش و پس از پروتز سینه را در اختیار بیمار قرار دهد و او را از عوارض احتمالی پس از پروتز آگاه نماید .

به همین خاطر است که می گویند پیش از پروتز سینه و یا جراحی زیبایی سینه حتما خوب تحقیق کنید و از دانش و مهارت پزشک خود اطمینان حاصل نمائید.

دکتر نجف بیگی جراح سینه قبل از جراحی پروتز سینه کلیه معاینه ها و ارزیابی های لازم را انجام می دهد و با توجه به نیاز و وضعیت بیمار نوع پروتز را انتخاب می نماید .

شخصی که قصد عمل جراحی سینه را دارد پیش از جراحی زیبایی سینه خوب است که نمونه کارهای جراح سینه را با دقت ببیند ، دکتر آرش نجف بیگی جراح سینه کاملا به متد های روز دنیا تسلط داشته و آن ها را نیز به کار می گیرد، دکتر نجف بیگی از پروتزها و برش های گوناگونی استفاده می کنند تا بهترین نتیجه را برای بیمار به ارمغان آورد.

نوع برش های سینه به چه شکل باید باشد و اینکه چه نوع  پروتزی برای بیمار تعیین می شود را دکتر آرش نجف بیگی در جلسه مشاوره برای بیماران شرح خواهد داد و با توجه به بافت سینه و توقعات بیمار مناسب ترین نوع  پروتز را برای بیمار انتخاب می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 + دوازده =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست