جراحی بینی (رینوپلاستی)

بهترین روش برای تمیز کردن بینی بعد از عمل

بهترین روش برای تمیز کردن بینی بعد از عمل
بعد از عمل زیبایی بینی انجام نکاتی برای مراقبت از بینی ضروری می باشد. رعایت آن ها کمک زیادی به بهبود بیمار کرده و باعث کاهش ورم بینی می شود. تمیز کردن بینی بعد از عمل، یکی از نکاتی است که باید رعایت شود.به این منظور می توان از روش شستشو بینی با سرم استفاده کرد.معمولا پزشکان برای تمیز کردن بینی بعد از عمل این روش را توصیه می کنند که هم بسیار آسان است و هم اینکه نسبت به سایر روش های شستشو بینی بهتر می باشد . در صورتی که بعد از عمل جراحی زیبایی بینی جراح در داخل بینی شما تامپون یا مش قرار دهد در اکثر موارد این مش بعد از ۳ روز خارج شده و پس از خروج آن به آرامی می توانید شستشو بینی با سرم را شروع کنید و اگر از اول تامپون یا مش داخل بینی شما نیست می توانید به آرامی از روز سوم بعد از جراحی بینی شستشو بینی را انجام دهید.

نحوه شستشو بینی با سرم
نحوه تمیز کردن بینی بعد از عمل بینی معمولا بعد از یک هفته از انجام عمل جراحی بینی می باشد و در هفته اول جراحی ، شستشو بینی با استفاده از قطره چکان یا اسپری بینی انجام می شود.شستشو بینی با سرم شستشو باعث کاهش ورم مخاط داخل بینی و خارج شدن لخته‌های خون و ترشحات داخل بینی شده و سبب بهبود تنفس و کاهش گرفتگی بینی خواهد شد .محلول شستشو بینی سدیم کلراید ۹/۰ می باشد که این محلول از ۹/۰ درصد نمک حل شده در آب تشکیل شده است. با استفاده از یک سرنگ ۱۰ سی سی آن را داخل بینی کرده و بینی را شست و شو دهید . معمولا پزشکان توصیه می کنند که به مدت زمان تقریبی ۳ الی ۴ ماه بینی را با محلول شست و شو دهید که در ماهای نخست انجام شستشو بینی باعث جلوگیری از کیپ شدن بینی می شود.

انجام به موقع و مرتب شستشو بینی با سرم باید برای شما با اهمیت باشد و روزانه چند بار تکرار شود. عدم انجام شستشو بینی باعث می شود لخته های خون که در انتهای زمان جراحی در بینی شما ایجاد شده و ترشحات بینی به مدت زیاد در بینی مانده و نه تنها باعث ایجاد گرفتگی بینی و اختلال تنفس از بینی و کاهش حس بویایی می شود بلکه ممکن است این مواد تجمع یافته در داخل بینی عفونت کرده و باعث ایجاد بوی بد در بینی شود و تنفس بیمار بد بو شود و این عفونت با گسترش بیشتر می تواند باعث ایجاد موکوزیت یا التهاب مخاط که با درد داخل بینی همراه است شود.

شستشوی بینی با استفاده از یک سرنگ۱۰ سی سی انجام می شود .به این منظور سوزن آنرا خارج کنید دور بیاندازید سرم را داخل سرنگ کشیده و به داخل بینی به آرامی پمپ نمایید. نکته مهم این است که هنگام پمپ کردن سرم داخل بینی باید سرنگ عمود بر صورت باشد نه موازی با آن. هر چه این کار در طول روز بیشتر انجام شود بهتر خواهد بود. البته وسایل شستشو دهنده زیادی در داروخانه‌هاموجود هست اما به نظر دکترنجف بیگی این روش بهترین روش شستشو برای تمیز کردن بینی بعد از عمل می باشد.

باید به این نکته توجه کنید که سه تا چهار روز پس از عمل جراحی بینی می‌توانید شستشو با سرنگ و سرم را شروع کنید ولی در روزهای ابتدایی باید بسیار آرام و بدون فشار انجام شود. هدف از شستشوی داخل بینی فقط و فقط تمیز کردن داخل بینی است و نیازی نیست که از یک سوراخ بینی سرم وارد و از سوراخ دیگر خارج شود.

برای تمیز کردن بینی بعد از عمل و چرب کردن آن هم میتوانید از گوش پاک کن های آغشته به پماد ویتامینه A و یا تتراسیکلین چشمی استفاده کنید.این روش هم از خشکی بینی بعد از عمل می کاهد.

فین کردن بعد از عمل بینی
یکی از شایع ترین سوالاتی که پرسیده می شود زمان مناسب و بی خطر برای از سرگیری تخلیه با فشار بینی از ترشحات یا همان فین کردن است که چون در بین مردم بیشتر از این عبارت استفاده می شود ما هم در اینجا با همین نام آنرا توضیح داده ایم.

خطری که بخصوص درروزهای اول پس از عمل بینی با فین کردنبه وجود می آید:

احتمال خونریزی از بینی
در مواردی که فشار شدیدی در داخل بینی ایجاد شود، احتمال سوراخ شدن پوشش مخاطی تیغه میانی بینی( سپتوم) وجود دارد.
در جراحی بینی ، معمولا قسمت میانی غضروف سپتوم برای درمان انسداد و کجی بینی و یا استفاده بعنوان گرافت برداشته خواهد شد و پوشش مخاطی دو طرف بهم نزدیک می شود که تا مدتها به آسیب و سوراخ شدگی مستعد می باشد.در اکثر مواقع در ۲هفته اول پس از عمل فین کردن توصیه نمی شود اما بهترین کار این است که ازجراح تان در این مورد سوال کنید واز راهنمایی های وی را استفاده کنید.

ما در اینجا یک الگوی زمانی که مورد استفاده است ارائه می کنیم که بسته به نوع و پیچیدگی عمل جراحی زمانهای مختلفی را برای فین کردن یا هر اقدامی که باعث بالا رفتن ناگهانی و شدید فشار داخل بینی می شود پیشنهاد می کند :

بهتر است در دو هفته اول بجای تخلیه بافشار بینی، با کمک سرم نمکی و شستشو داخل بینی آنرا از لخته ها و ترشحات تمیز نگه داریم.
اگر جراحی زیبایی بینی بدون سپتوپلاستی باشد : حداقل ۲هفته پس از عمل.
اگر جراحی زیبایی بینی با سپتوپلاستی باشد : ۴-۶هفته پس از عمل.
اگر رینوپلاستی همراه با ترمیم سوراخ شدگی سپتوم باشد : پرهیز از فین کردن برای ۱۲هفته پس از عمل.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

20 + دوازده =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست