جراحی بینی (رینوپلاستی)

تاثیر مصرف سیگار در رینوپلاستی

استفاده از دخانیات و تاثیر آن بر جراحی بینی
دخانیات دشمن جراحی پلاستیک است . سیگار دارای مواد سمی گوناگونی می باشد که تمامی این مواد برای بدن زیان بخش هستند . همچنین در هنگام جراحی بینی این مواد هم روی بیهوشی و هم بر نتیجه جراحی اثر منفی می گذارد و سرعت روند بهبودی را کاهش می دهد. لازم به ذکر است اشخاصی که سیگار مصرف می کنند در هنگام جراحی و پس از بیهوشی مستعد عوارض تنفسی هستند. در سیگار نیکوتین موجود است و این ماده سبب باریک شدن رگ هاى بینى می شود در نتیجه روند ترمیم پس از جراحى بینى با مشکل مواجه می شود.

لازم است از یک هفته پیش از عمل جراحی بینی تا یک ماه پس از عمل، استفاده از دخانیات و سیگار را متوقف کنید. این مسئله، یکی از بااهمیت ترین کارها پیش از عمل می باشد. سیگار، قلیان و بقیه مواد دخانیات که روی بهبود جراحت تأثیرگذار می باشد باید پیش از عمل مصرفشان قطع شود. اشخاصی که استفاده از دخانیاتشان زیاد است، پس از جراحی زیبایی بینی دچار آسیب می شوند. به دلیل اینکه بهبود زخم در این اشخاص با مشکل روبرو می شود. زیرا در جراحی زیبایی بینی، پوست از اسکلت جدا شده و مجددا باید به اسکلت چسبیده شود، این روند درمان برای بیماری که از دخانیات استفاده می کند، به طور صحیح انجام نمی شود.

به چه دلیل نیکوتین بر روند ترمیم پس از عمل جراحی اثر می گذارد؟
نیکوتین بر غدد کلیوی بدن اثر می گذارد و این غدد که موجب عمل کردن هورمون های تحریک کننده می شوند که میتوان از جمله این غدد به نوراپینفرین و اندورفین اشاره کرد که این هورمون ها سبب کاهش درد می شوند و بعد از پایان زمان نقاهت و ترمیم کامل به درستی فعالیت کرده ،ولی با مصرف دخانیات این هورمون ها در زمان نقاهت با مسائلی روبرو می شوند.

در این زمان کارکرد هورمون نوراپینفرین به این صورت است که : سبب انقباض رگ های خونی می شود و این فرآیند سبب می شود که خون با دشواری به بافت ها برسد، این اختلات باعث صدمه زدن به پوست می شود مخصوصا ترمیم زخم ها را مختل کرده و این انقباض رگها سبب می شود پروتئین ها به حالت یک توده درآیند و زخم هایی آزاردهنده ای را به وجود آورند. در نتیجه پیشنهاد می شود از مصرف سیگار و دخانیات پیش از جراحی عمل بینی جلوگیری کنید تا سرخرگ ها باز شوند و فشار خون پایین بیاید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 − 2 =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست