تزریق چربی چیست؟

برجستگی‌های موضوعی در قسمت‌های مختلف صورت و بدن، به زیبایی انسان می‌افزاید. برای نمونه، در بین خانم‌ها، برجسته کردن گونه‌ها و لب‌ها محبوبیت خاصی دارد. پیشتر، از ژل‌های مختلف برای تزریق استفاده می‌شد که البته این موضوع همچنان رواج دارد. اما با گذشت زمان، تزریق چربی به عنوان روشی جدید برای جوانسازی صورت و بدن معرفی شد که با توجه به مزایای بسیار زیادی که دارد، خیلی سریع به روشی محبوب بدل شد.

در این روش، چربی از قسمت‌های مختلف بدن شخص، که نیازی به چربی ندارد، برداشته شده و در شرایط استریل، به صورت و یا بدن تزریق خواهد شد. با استفاده از تزریق چربی فرد می‌تواند با حذف گودی زیر چشم، خط اخم، خطوط صورت و گردن جوانسازی صورت و همچنین زیبایی و خوش فرمی را برای اندام خود به ارمغان بیاورد.

مزایای تزریق چربی

یکی از اصلی‌ترین مزایای تزریق چربی به صورت و یا بدن نسبت به تزریق ژل این است که چربی، از بدن خود شخص برداشته خواهد شد. به همین سبب، امکان ابتلا به عفونت های بعد از عمل و یا حساسیت بسیار پایین خواهد بود. همچنین، این روش، نتایج طبیعی‌تری را به همراه خواهد داشت.

تزریق چربی را شاید بتوان یکی از ایمن‌ترین روش‌های زیبایی دانست. این روش، علاوه بر زیبایی، به سفت شدن و نیز جوانسازی صورت و بدن شما نیز بسیار کمک خواهد کرد.

چه زمانی برای تزریق چربی اقدام کنیم؟

به طور کلی، اگر احساس می‌کنید که چهره شما دست‌خوش تغییر شده است و می‌خواهید زیبایی خود را دو چندان کنید، می‌توانید برای این عمل کاندید مناسبی باشید. معمولا کاندیداهای عمل تزریق به دلایل زیر به متخصصین جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه می‌کنند:

 • برجسته کردن گونه ها و لب ها
 • از بین بردن جای جوش و اسکارها
 • از بین بردن گودی زیر چشم
 • جوانسازی صورت و پوست
 • حجم دادن به سینه ها و باسن و …
 • پر کردن خطوطی همچون خط لبخند، خطوط پیشانی و…

تزریق چربی را برای کدام قسمت بدن می‌توان انجام داد؟

کاربرد اصلی این روش برای زمانی است که قسمتی از بدن تغییر حالت داده است و یا از ابتدا به شکل دلخواه شما نبوده است. به همین دلیل، می‌توان گفت این روش را برای تمامی قسمت‌های بدن می‌توان انجام داد.

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی به صورت پرکاربردترین نوع این جراحی است که بیشتر با هدف جوانسازی صورت انجام شده و شامل تزریق چربی به لب‌ها، گونه‌ها، خطوط لبخند و اخم و … می‌شود. پس از جراحی و با گذشت چند هفته و از بین رفتن تورم و کبودی‌ها، پوست شفاف‌تر و صاف‌تر از قبل خواهد بود.

تزریق چربی به دست‌ها

برای از بین بردن چروک ایجادشده در دست‌ها، می‌توان با به‌کارگیری این روش، جوانی و شادابی را به دست‌ها بازگرداند. پس از تزریق به دست‌ها، پزشک جهت توزیع یکسان چربی، دست را ماساژ سطحی خواهد داد.

تزریق چربی به سینه

یکی از ملاک‌های زیبایی برای خانم‌ها، خوش‌فرم بودن سینه‌هاست. به همین سبب، بسیار از خانم‌هایی که از فرم سینه خود راضی نیستند، از این روش استفاده خواهند کرد. این روش، نسبت به روش‌های دیگر همچون پروتز عوارض کمتری را به همراه دارد.

تزریق چربی به باسن

باسن نیز نقشی تعیین‌کننده در زیبایی دارد؛ از این رو، خانم‌هایی که از فرم باسن خود راضی نیستند، می‌توانند از این عمل برای رسیدن به فرم دلخواهشان بهره‌مند گردند. برای این‌کار پزشک جراح زیبایی، مقدار چربی مورد نیاز را (بین ۲۰۰ الی ۶۰۰ سی‌سی) پس از استخراج، به باسن تزریق می‌کند.

مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق چربی

نیاز است تا قبل از عمل جراحی، به نکات زیر برای رسیدن به بهترین نتیجه توجه کرد:

 • از سیگار کشیدن ۴ هفته قبل از عمل خودداری کنید.
 • استفاده از داروهای مختلف همچون مکمل‌های غذایی، داروهای ضدالتهاب و… باید با مشورت پزشک باشد.
 • حتما شخصی را به همراه داشته باشید؛ چرا که محل‌های استخراج و تزریق چربی نیاز به نگهداری و مراقبت دارند.

بسته به محل تزریق، این عمل ممکن است از یک تا چند ساعت به طول بینجامد. مشخصا تزریق چربی به لب، زمان کوتاه‌تری نسبت به تزریق به بدن دارد. عمل تزریق چربی به بدن را با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام می‌دهند. پس از انتخاب محل استخراج، شکافی کوچک ایجاد خواهد شد و پزشک به وسیله مکنده‌‌ای کوچک حجم مورد نیاز را استخراج خواهد کرد. پس از استخراج و جداسازی سلول‌های چربی، عمل تزریق به محل مورد نظر انجام خواهد شد.

پس از عمل جراحی، محل اهداکننده و دریافت‌کننده چربی، کبودی و تورم خواهند داشت. استفاده از یخ برای کاهش این موضوع می‌تواند کمک‌کننده باشد. نکات زیر برای مراقبت‌های بعد از عمل جراحی تزریق چربی بسیار مهم است:

 • در هفته اول پس از جراحی بهتر است استراحت کنید؛
 • تا دو و یا سه روز بعد از عمل به حالت نیمه نشسته بخوابید؛
 • بین ۴ الی ۶ هفته زمان نیاز است تا بتوانید ورزش کنید؛
 • حجم چربی ممکن است کاهش پیدا بکند، این امر طبیعی است و تا چند هفته بعد از عمل ادامه خواهد داشت؛
 •  تا یک هفته پس از تزریق از قرار گرفتن در محل‌هایی با حرارت بالا (سونا، جکوزی) خودداری کنید؛
 • از وارد شدن ضربه به محل تزریق خودداری کنید؛
 • به محض مشاهده علائم عفونت سریعا پزشک خود را در جریان قرار دهید.

آیا تزریق چربی ماندگار خواهد بود؟

ماندگاری چربی تزریق‌شده به عوامل بسیار زیادگی بستگی دارد. مهارت پزشک در تزریق، نگهداری بیمار از محل، نحوه برداشتن چربی و … عواملی هستند که بر نتیجه‌ی کار تاثیرگذارند.

به طور کلی، این عمل در قسمت‌هایی از بدن که کمتر تحریک می‌شوند و خون‌رسانی بهتری دارند، نتایج مطلوب‌تری را به همراه خواهد داشت. بیشترین ماندگاری تزریق چربی برای جوانسازی صورت در نواحی پیشانی، زیر چشم، گونه و پشت دست مشاهده می‌شود.

هزینه این عمل جراحی چقدر است؟

بسته به نوع جراحی و اینکه تزریق در کدام قسمت بدن قرار است انجام شود، هزینه انجام تزریق چربی متفاوت است. همچنین، عواملی همچون محل انجام عمل، تعداد دفعات تزریقات و … می‌تواند بر قیمت این عمل جراحی تاثیرگذار باشد.

شکل دهی باسن از طریق پیوند چربی

به کار گیری از چربی برای افزایش سایز سینه ها یکی از مسائلی می باشد که در کشور ما طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است که انتقال دادن چربی به سینه ها ممکن است بابت زیبایی و یا پس از جراحی سرطان سینه باشد ، در کنار انتقال چربی به سینه ها تزریق چربی به باسن نیز طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است ، تزریق چربی می تواند جایگزین مناسبی به جای پروتز باسن باشد .

در روش انتقال چربی ها به باسن ، چربی را از نواحی دیگر بدن که دارای چربی مناسب تری می باشند برداشته ، نواحی مانند شکم و پهلوها و ران ها معمولا نسبت به نواحی دیگر بدن چربی مناسب تری داشته و معمولا پزشکان چربی را از این نواحی منتقل می کنند ، تزریق چربی معمولا برای اشخاصی مناسب می باشد که دارای باسن کوچکی می باشند و یا باسن آنها بر اثر عوامل متعددی نظیر بالا رفتن سن دچار افتادگی و شل شدن شده است که با انجام تزریق چربی می توانند این مشکلات را حل نمایند .

تزریق چربی به باسن علاوه بر حجیم شدن باسن کمک شایانی به فرم دهی و سفت کردن باسن کرده و اشخاصی که تمایل دارند که باسن سفتی داشته باشند با تزریق چربی می تواند به این خواسته برسند .انجام عمل تزریق باسن می تواند به علت های متفاوتی باشد که در ذیل به آنها اشاره می کنیم :به دلیل نواقص و یا غیر قرینگی های مادر زادیهم چنین با انجام تزریق چربی می توان گود افتادگی های ناشی از انجام عمل های گوناگون را ترمیم نمود .

مواردی که در بالا ذکر شد جهت ترمیم می باشد که علاوه بر موارد ترمیمی می توان به جهت زیبایی این تزریق را انجام داد .انجام تزریق چربی با کمترین عارضه می باشد و می توان با انجام تزریق چربی در باسن به اندامی متناسب رسید .

فهرست