جراحی انحراف بینی

تزریق ژل لب
مرداد ۲۲, ۱۳۹۸
جراحی بزرگ کردن باسن
مرداد ۲۲, ۱۳۹۸

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی دسته بسیاری از مردم با اینکه انحراف بینی دارند بدون هیچ مشکلی به زندگی خودشان ادامه میدهند به این دلیل که در اکثر مواقع انحراف بینی مشکل خاصی را برای شخص ایجاد نکرده و تنها با نگاه کردن به اینه محسوس خواهد بود.

انحراف بینی اغلب زمانی شکل میگیرد که استخوان های بینی یا سپتوم دقیقا در مرکز صورت نباشد که در این صورت احساس میکنیم بینی کمی کج شده است. تيغهٌ بيني که سپتوم بینی هم نامیده میشود ، صفحۀ عمودی نازکی در داخل بینی میباشد كه فضاي داخلی بيني را به دو حفرۀ مجزاي راست و چپ قسمت میکند. این تیغه ،پشتیبان بخشهای بیرونی بینی هم بوده و وزن بینی را متحمل میشود. نيمهٌ جلوئی اين تيغه از غضروف بوده و نيمهٌ بالايي آن هم از اسکلت و استخوان میباشد. معمولا انحراف بینی ارثی بوده است و یا امکان دارد در اثر اتفاق یا ضربه به بینی شکل بگیرد.
جراح زیبایی بینی این توانایی را دارد که شکل سپتوم و استخوان های بینی تغییر دهد و آن را برای دائم به شکلی صاف و متقارن نیز درآورد. آنچه را که اغلب مردم از انحراف بینی استنباط مینمایند همان کج بودن شکل بینی میباشد در حالی که پزشکان و متخصصان به کج بودن تیغه بینی از داخل هم انحراف بینی میگویند.
پس انحراف بینی همیشه به کج بودن ظاهر بینی اطلاق نمیگردد چنانچه انحراف بینی بسیار شدید باشد سبب کجی ظاهر بینی میگردد.

انحراف بینی با توجه به شیوع خیلی زیاد بین مردم و به دلیل اینکه تأثیرات بسیار زیادی بر سلامت افراد میگذارد، بحث مهمی به شمار میآید. وقتی در مورد انحراف بینی صحبت به میان می آید اولین مسألهای که به ذهن ما خطور میکند گرفتگی بینی است که این مسأله تا حدود بسیار زیادی درست میباشد. اگرچه مهمترین مسأله در انحراف بینی گرفتگی بینی است ولیکن باید مد نظر داشته باشیم که انحراف تیغه بینی ممکن است باعث ایجاد مسایل دیگری از جمله سردرد و عفونت سینوسها گردد. در عین حال ممکن است که شخصی انحراف بینی داشته باشد ولی با مشکلات خاصی هم روبه رو نباشد.
انحراف تیغه بینی در اکثر افراد دیده میشود که نیاز به جراحی بینی دارد. با این حال نمیتوان گفت که تمامی این موارد از اهمیت کلینیکی بر خوردارهستند واگر کسی دچار انحراف تیغه بینی باشد لزوما باید تحت مراقبت و درمان قرار بگیرد.
تیغه بینی دیواره ای است که فضای داخل بینی را به دو حفره مجرای راست و چپ تقسیم می کند. قسمت پایینی این تیغه غضروفی و قسمت بالایی آن استخوانی میباشد . تیغه بینی نیز مانند سایر اجزای دستگاه اسکلتی تا پایان بلوغ رشد میکند وهمزمان با رشد بزرگتر میشود .چندین عامل غضروف سازی واستخوان سازی در رشد هماهنگ تیغه بینی موثرند . اگر به هر دلیلی یکی یا چندتا از این مراکز غضروفسازی یا استخوانسازی کمتر و یا بیشتر از حد معمول رشد کنند، تیغه بینی ممکن است از خط وسط منحرف شده و در ناحیه ای به سمت راست یا چپ کج شود . ضربه به بینی یا شکستگی تیغه میانی نیز میتواند موجب انحراف بینی شود.
علایم شایع انحراف بینی

ترشح بینی
كجی واضح بینی
انسداد راههوای بینی
بدون علامت، در اكثر موارد

روشهای جراحی انحراف بینی عبارتند از:

برداشت زیرمخاطی كه انسداد را كاهش میدهد.
رینوپلاستی كه بدشكلی ظاهری بینی را اصلاح میكند.
 سپتوپلاستی كه انسداد بینی را كاهش داده و نمای آن را بهبود میبخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *