مراقبت های پس از جراحی بینی

چنانچه پس از عمل درد کمی داشتید میتوانید از مسکن هایی را که پزشکتان تجویز کرده استفاده نمایید در غیر این صورت اگر درد بسیار شدیدی داشتید حتما پزشک خود را مطلع سازید.
داروهایتان را مرتب و سر ساعت مصرف نمایید.
حتما با کمک بالشت سر خود را مقداری بالا قرار دهید.
به چنانچه کمی بهتر شدید سریعا قدم زدن را شروع کنید که این در روند بهبودی و رفع تورم صورتتان بسیار موثر میباشد.
روزانه یکی دو لیوان آب کرفس بخورید و روی کبودی های زیر چشمتان روغن زیتون بزنید.
بهتر است که در یک هفته اول غذاهای روان استفاده کنید و از خوردن غذاهای جویدنی بپرهیزید.
لازم نیست که با سر بالا راه بروید
از روز پس از عمل این امکان برایتان وجود دارد که استحمام نمایید ولی از خیس شدن پانسمان بینی جلوگیری نمایید.
پس از جراحی بینی جراحی تامپون ندارید فقط تنفس از راه بینی مشکل است که این امر موقتا رفع میگردد.
ترشح خونابه پس از یکی دو روز عمل طبیعی است و در صورت خونریزی به پزشک خود مراجعه نمایید.
مصرف داروهای آرامبخش قبل یا بعد از عمل بلامانع است.
در بعضی موارد مشاهده میشود که بیمار اظهارمی کند در چند روز اول بعداز عمل بطور تصادفی به بینی اش ضربه ای وارد آمده است این موضوع اهمیت ندارد مگر آنکه ضربه شدید باشد و یا باعث خونریزی و یا تورم قابل توجه شده باشد .

دانستنی های تغذیه پس از جراحی بینی

تا مدت ۲ ۳ ساعت پس از خارج از اتاق عمل و جراحی بینی بایستی که ناشتا باشید.
چنانچه پس از طی شدن این مدت بیان شده احساس  ضعف و تهوع داشتید مقداری مایعات و آب و آن هم با قاشق بنوشید.
پس از جراحی بینی بایستی تا ۲۴ ساعت بعد از عمل فقط مایعات مصرف نمایید. و پس از گذشت یک شبانه روز کامل از جراحی بینی بایستی به مدت ۲ هفته غذاهای رقیق و غذاهایی که نرم هستند مصرف کنید و نباید غذاهایی که نیاز به جویدن دارند بخورید.
به علت استرس قبل از عمل امکان دارد که تا چند روز اشتهایتان را از دست بدهید ولیکن بایستی برای جلوگیری از ضعف و تهوع غذا بخورید.مصرف آبمیوه های طبیعی برای جذب بخیه و برطرف شدن تورم بینی نیز بسیار مفید میباشد. این آبمیوه های حاضری موجود در فروشگاهها خاصیت چندانی را ندارند.
جالب اینکه آناناس نیز برتری بر سایر میوه ها نداشته و میتوانید که از میوه های قابل دسترس استفاده نمایید ولی بایستی بدانید که انچه اثرات مفیدی و خاصیت زیادی در این خصوص دارد مصرف ابمیوه های طبیعی است و مصرف میوه های خاص نمیباشد.

مصرف داروها

بایستی داروها ی تجویز شده خود را درست سر وقت مصرف نمایید و از مصرف داروهای خود سر و بدون تجویز پزشک حتما خودداری نمایید ،چنانچه که  به داروهای تجویز شده هم نیز آلرژی دارید و برایتان حساسیت زاست بایستی سریعا به پزشک خودتان اطلاع رسانی نمایید.
تنها در صورت وجود درد برای تسکین ان درد مجاز به مصرف مسکن میباشید.
استفاده از قطره های بینی را بایستی فقط پزشک جراحتان برایتان تجویز نموده باشد
در صورتی که بعد از مرخص شدن و استفاده از داروهای تجویز شده نشانه هایی مثل تب و تهوع استفراغ داشتید مصرف دارو را بایستی قطع کرده و سریعا پزشک خود را از این مسئله اگاه سازید.

خلاصه ای از نکات و دانستنی های جراحی بینی

نوک بینی شما در چندین ماه اول پس از جراحی بینی دارای تورم خواهد بود و این امر بدیهی بوده و بایستی بسیار صبور باشید.
طی مدتی بعد از جراحی بینی ،نوک بینی شما بالاتر از حد نرمال خود نیز به نظر میرسد و کم کم نوک بینی حدود ۲ میلیمتر پایین می آید.پس در نهایت این امر طبیعی بوده و نگران این موضوع نشوید و در برخی موارد این مسئله ممکن است تا چندین ماه حدود ۶ ماه زمان ببرد تا نوک بینی شما به حالت نرمال خود نیزبرگردد.
پس از جراحی بینی ممکن است که به دلیل تورم موجود در بینی ، مقداری عدم تقارن در بینی شما به وجود آید و بعد از گذشت دو سه ماه این مشکل ناهماهنگی بهتر میشود و پس از گذشت یکسال  بطور کامل این مشکل رفع میگردد.
نتیجه جراحی بینی بلافاصله پس از عمل مشخص نمیگردد و نتیجه را پس از گذشت حدودا ۸ الی ۱۰ ماه میتوان دید.پس در این نوع جراحی صبر شما نوعی پوئن مثبت به شمار می آید.
به هر اندازه که پوست بینی ضخیم تر باشد بینی متورم تر خواهد شد، به این معنا که ضخامت پوست مدت زمان بیشتری برای بهبود تورم بینی طول میکشد.
اشخاصی که بینی آنها در ظاهر انحراف شدیدی دارد تا  حدی این انحراف بعد از جراحی بینی باقی میماند و نیاز به جراحی بینی مجدد که در اصطلاح جراحی ترمیمی نامیده میشود دارند.
گاهی شکایت بیمار پس از جراحی بینی ممکن است از انحراف یا همان کجی بینی اش باشد که دلیل این میتواند تقارن نداشتن بینی که امر طبیعی است  باشد که شخص قبل از جراحی اگاهی و دقت لازم را در خصوص بینی خودش نداشته باشد.
ایراد بینی و نتیجه مطلوب بینی ۱ سال پس از جراحی بینی مشخص میگردد که در این صورت نیاز به جراحی ترمیمی پیدا میکند و توصیه ما به شما اینست که جراحی ترمیمی را بعد از گذشت یک سال کامل از جراحی قبلی انجام دهید.

جراحی زیبایی بینی

همانطور که بیان کردیم جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام میگیرد که هر یک از روش ها فواید خاص خود را دارد.
فواید جراحی بینی به روش بسته :
در جراحی بینی به روش بسته نیز زمانی که طول میکشد جراحی تمام شود اغلب ۱۵ الی ۲۰ دقیقه کمتر از جراحی به روش باز میباشد. در این نوع جراحی هیچ جراحتی را روی پوست کلوملا ایجاد نمیکنند. در جراحی بینی به روش بسته مقدار ورمی که در نوک بینی ایجاد میگردد بسیار کمتر از روش باز میباشد که به تبع آن دوره نقاهت و بهبودی ان هم سریعتر میباشد.
مزایای جراحی بینی به روش باز:
در جراحی به روش باز احتمال ناهماهنگی و قرینه نبودن کمتر میباشد چرا که این نوع جراحی در دید مستقیم جراح صورت میگیرد. در این نوع از جراحی فضا بسیار مناسب بوده و دست پزشک برای مانور دادن نیز بازتر بوده است. در جراحی بینی ،پزشک بایستی تمام عیوب بینی را در نظر داشته باشد و نیز آنها را معاینه کند. حال این عیوب بینی عبارتند از موارد ذیل:

بینی از لحاظ اندازه بزرگ باشد و نیز دارای قوز باشد.
نوک بینی حالیتی افتاده داشته باشد که سبب گردد فاصله بین لب تا بینی بسیار کم باشد.
بینی گوشتی و پهن باشد.
پهن بودن بینی و یا اینکه سوراخ های ینی بیش از حد نرمال بزرگ باشد.
قسمت نوک بینی حالتی شبیه به جعبه داشته باشد و یا اینکه بینی به اصطلاح عامیانه دراز باشد یعنی فاصله بینی تا صورت بسیار زیاد باشد.
کج بودن بودن بینی و عدم قرینگی آنها.
اینکه بینی پس از جراحی حالتی دفورمه داشته باشد.

پروسه  اقدام عملی برای جراحی بینی

برای جراحی بینی بایستی ناشتا بوده و حداکثر تا یک سات قبل از جراحی در بیمارستان بایستی که بستری شوید. دت زمانی که برای جراحی بینی طول میکشد حداکثر حدود ۲ ساعت و نیم میباشد که حدود یک ساعت و نیم ان برای عمل زمان میبرد و یک ساعت باقی مانده هم برای بیهوشی و به هوش آمدن بیمار زمان میبرد. در خصوص بیهوشی کامل یا نیمه بیهوشی از شما سوال نموده و تصمیم شما لحاظ میگردد ولیکن قبل از ان مزایا و معایب هر دو را برای شما توضیح میدهند. با این حال تجربه ما در این زمینه نشان داده که بیهوشی کامل بر دیگری ارجحیت دارد چرا که در این وضعیت مراقبت کردن از بیمار از لحاظ کنترل فشار خون و سایر موارد راحت تر بوده و جراح راحتتر میتواند وضعیت او را کنترل نماید چرا که در بیهوشی ترشحات دیگر داخل حلق و ریه نمیروند و نیز سرفه بعد از جراحی به روش بیهوشی کامل بسیار کمتر از روش نیمه بیهوشی بوده است. با این حال روش نیمه بیهوشی هم که  در اصطلاح به ان بی حسی موضعی هم میگویند دارای مزایایی میباشد که فواید آن در خصوص کسانی است که مشکلات قلبی و عروقی داشته و یا نیز کسانی که از بیهوشی کامل میهراسند میتوانند تحت این شرایط نیز جراحی بینی را انجام دهند، که در این شرایط متخصص بیهوشی با تزریق آرامبخشهای خواب آور و مسکن شرایط عملی بدون درد را برای بیمار ایجاد مینماید.
بعد از جراحی بینی نیازیبه  بستری شدن بیمار نمیباشد و تقریبا ۶ ساعت بعد از ورود به بخش نیز از کلینیک ترخیص میگردید. در صورتی هم که مایل باشید میتوانید صبح روز بعد از عمل کلینیک را ترک نمایید.

مفهوم راینولوژی چیست ؟

راینولوژی در حقیقت لغتی لاتین میباشد که منشا ان از بینی است. راینولوژی در حقیقت  یک شاخه فوق تخصصی  از جراحی بینی است که درعلم  پزشکی قرار دارد که نقشش جراحی و نیز بهبودی بیماری های بینی و ساختمان های اطراف بینی که  در سر و صورت است میباشد. می پردازد. هنر راینولوژیست  در واقع حفظ زیبایی و نیزعملکرد بینی میباشد، چرا در نظر گرفتن عملکردهای بینی ازاصلی ترین اهداف علم راینولوژی میباشد.

مقصود از عملکرد بینی

بینی در واقع از اصلی ترین اعضای بدن میباشد که در برای سلامتی شخص دارای اهمیتی وافر میباشد. ساختمان بینیتا اندازه زیادی پیچیده میباشد. حال نقش اساسی بینی برای انسان عبارت است از : ایجاد راه هوا ، تصفیه نمودن ذرات و غبار موجود در هوا ، ایجاد حس بویایی برای شخص و سایر موارد که اصلی ترین و حیاتی ترین تکلیف بینی ایجاد راه هوایی برای تنفس میباشد که بدون این امر حیاتی هم برای شخص وجود ندارد.

در نظر نگرفتن تکالیف حیاتی بینی چه خطراتی را نیز ایجاد مینماید؟

چنانچه که در اصلی ترین عملکرد بینی مشکل و نیز اختلالی ایجاد گردد برای حیات انسان بسیار خطرناک بوده و عواقب جبران ناپذیری را در زندگی و سلامت فرد ایجاد خواهد کرد. چنانچه که در اصلی ترین تکلیف بینی که نفس کشیدن است مشکلی ایجاد گردد عوارضی همچون خستگی و کسالت و عصبی بودن و پرخاشگری نیز دیده میشود که محروم بودن از تنفس از راه بینی مجرای تنفسی را خشک کرده است و نیز موجب ضعف قوای ایمنی بدن میگردد. چنانچه که دچار گرفتگی بینی میشوید اغلب دچار اختلالاتی در ساختمان وابسته بینی همچون دردهای شدیدی سینوسی و سنگین شدن سر و احساس پری و سایر وارد میشوید. چنانچه که حس بویایی شما کم شود یا دوران سرماخوردگی هایتان طولانی گردد و نیز خرخر کردن و سایر مشکلات تنفسی از علائم اختلال در عملکرد بینی میباشند.

نکات لازم پس از جراحی بینی

برای کاهش درد و تورم ناشی از جراحی توصیه ما بشما این است که از کمپرس های یخ به دور چشمهایتان نیز استفاده نمایید
به مدت چند هفته میتوانید جهت بهتر شدن تنفس و باز شدن مجاری تنفسی از محلول نمکی که همان سرم است بینی خود را شستشو دهید.
به مدت ۱۰ الی ۱۵ روز از تخلیه بینی خود در صورتی که فشار زیادی به سرتان شود خودداری نماید.
پس از جراحی بینی برای دتی در معرض نور خورشید قرار نگیرید
مراقب باشید که برای چندین هفته هیچ گونه ضربه ای به بینی شما وارد نگردد.
پس از جراحی بینی بایستی برای مدتی طاق باز بخوابید و سرتان رابه سمت پایین خم نکنید.
همچنین بهتر است که پس از جراحی بینی ، هنگام خواب بالاتنه خود را کمی بالاتر قرار دهید که این امر سبب میگرد ورم کمتری در صورتتان ایجاد گردد.
از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند به مدت ۵ الی ۷ روز پس از عمل بپرهیزید.
پس از جراحی بینی استحمام کردن منوط به اینکه پانسمان خیس نگردد اشکالی ندارد.

مناسبترین کاندید  در خصوص این نوع جراحی زیباییچه کسی میباشد؟

بهترین کیس برای جراحی بینی شخصی میباشد که عیب بینی اش بطور واضح مشخص است و نیز همکاری لازم را با پزشک خود دارد .بیمار قبل از عمل بایستی توسط پزشک خود مشاوره گردد تا نسبت به نتایج عمل نیز توجیه شود.

فهرست