جراحی شکم و پهلو
جراحی زیبایی اندام

جراحی شکم و پهلو امروزه به عنوان یکی از قطعی‌ترین روش‌ها برای کاهش چربی‌ها و پوست‌های اضافه موجود در ناجیه شکم و پهلو مورد استفاده قرار می‌گیرد. جراحی شکم و پهلو می‌تواند به روش‌های مختلف و متفاوتی صورت پذیرد. آبدومینوپلاستی، پانیکولکتومی، ساکشن شکم و پهلو از جمله این روش‌ها هستند. جراحی شکم و پهلو برای افرادی که از چاقی موضعی و تجمع چربی‌های اضافه در شکم و پهلوی خود رنج می‌برند، می‌تواند زمینه‌ساز فراهم کردن تندرستی و سلامتی آنان باشد. این امر، به خصوص در مواقعی که تمرینات ورزشی و رژیم‌های غذایی مختلف کارساز نبوده‌اند، بیشتر خود را نشان می‌دهد. آبدومینوپلاستی، پانیکولکتومی، ساکشن شکم و پهلو از شیوه‌هایی هستند که به عنوان شلیک آخر برای از بین بردن اضافات چربی‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته که جراحی شکم و پهلو به کاهش سایز و چربی‌ها خلاصه نمی‌شود!

در جراحی شکم و پهلو بسته به اینکه عارضه بیمار چه باشد و چه توقعی از نتیجه پراخت هزینه جراحی شکم داشته باشد، می‌تواند شامل گزینه‌های مختلف برای رسیدن به نتیجه باشد. برخی از بیماران با قصد کاهش سایز و ایجاد زیبایی بدن خود اقدام به جراحی شکم و پهلو می‌کنند. از طرف دیگر، برخی افراد به دنبال بازیابی سلامت و تندرستی خود هستند؛ چرا که داشتن شکم بزرگ و چربی‌های اضافه در قسمت میانی بدن، مشکلات زیادی برای حرکت و فعالیت بدنی ایجاد می‌کند. در برخی موارد نیز ممکن است شخص با عوارضی در پوست شکم خود روبرو شده باشد. کشیدگی و شل‌شدگی پوست شکم در افرادی که دچار نوسانات شدید در وزن خود شده‌اند یا زنانی که تجربه چندین بارداری را داشته‌اند، بسیار به چشم می‌خورد.

از این رو در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع روش‌های جراحی شکم و پهلو از جمله آبدومینوپلاستی، پانیکولکتومی، انواع شیوه‌های ساکشن شکم و پهلو و همچنین، هزینه جراحی شکم خواهیم پرداخت.

جراحی شکم و پهلو چیست؟

جراحی شکم و پهلو به انواع جراحی‌های قابل انجام در ناحیه شکم و پهلو گفته می‌شود که به منظور ترمیم و اصلاح عارضه‌های این ناحیه از بدن به کار گرفته می‌شود. جراحی شکم و پهلو در مواردی صرفاً به منظور ایجاد زیبایی صورت می‌گیرد. برای مثال، زمان‌هایی که شخص از سلامت خوبی برخوردار است و تنها از شل‌شدگی پوست بدن خود بعد از انجام ورزش‌های سخت و رعایت رژیم‌های غذایی که منجر به کاهش وزن زیاد شده است، رنج می‌برند. زنانی که به تازگی تجربه زایمان داشته‌اند نیز در این دسته قرار می‌گیرند. در چنین مواردی، پوست کش آمده و شل‌شده را با استفاده از تکنیک‌های خاص و ویژه، برش داده و با ایجاد بخیه‌ و دوختن عضلات و بافت‌های شکم به یکدیگر، موجب بازیابی استحکام و قوام پوست می‌شود.

البته جراحی شکم و پهلو در اکثر موارد به منظور کاهش سایز و خلاص شدن از چربی‌ها، بافت‌ها و پوست‌های اضافه موجود در ناحیه شکم و پهلو مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که طی سال‌های زندگی به هر دلیل، با شکم بزرگ و تجمع چربی فراوان در شکم و پهلوی خود مواجه شده‌اند، با استفاده از شیوه‌های جراحی شکم و پهلو می‌توانند به سرعت سلامتی خود را بازیابند. همگی می‌دانیم که بزرگ بودن میان‌تنه می‌تواند تا چه حد زمینه‌ساز بروز مشکلات ثانویه گردد؛ چرا که تجمع چربی در شکم و پهلوها باعث سخت شدن فعالیت‌های فیزیکی شده و کاهش فعالیت نیز منجر به تجمع بیشتر چربی‌های شکم و پهلو می‌شود. بنابراین، هزینه جراحی شکم را باید به نوعی یک سرمایه‌گذاری امن و مطمئن دانست؛ چرا که نه تنها زیبایی، بلکه سلامتی، اعتمادبه نفس و شادابی را به دنبال خود خواهد داشت.

انواع روش‌های جراحی شکم و پهلو

جراحی شکم و پهلو خود دارای روش‌های متفاوتی است. هر کدام از این روش‌ها نیز به نوبه خود برای دسته‌ای خاص از بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این روش‌ها با استفاده از دستگاه‌های لاغری نظیر لیپوست، لیپولیز، اولترازد و لیپوماتیک صورت می‌گیرند. بعضی دیگر نیز با استفاده از شیوه‌های جراحی تهاجمی‌تر نظیر آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی انجام می‌شوند. تشخیص اینکه کدام یک از این روش‌ها مناسب چه کسی است، به عهده پزشک متخصص، تیم جراحی و کلینیک درمانی خواهد بود.

هر چند دستگاه‌های لاغری که این روزها به وجود آمده‌اند، از تکنولوژی پیشرفته‌ای برای کسب نتایج مورد نظر برخوردارند، اما لازم است بدانیم که روش‌های آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی به عنوان شیوه‌هایی قطعی هستند که نتایج آنها بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده خواهد بود. البته لازم به ذکر است که در این دو روش، از برش‌هایی بزرگ برای خارج کردن چربی‌ها و بافت‌های اضافه بدن استفاده می‌گردد.

متخصصان جراحی شکم در حال جراحی شکم و پهلو

عمل آبدومینوپلاستی چیست؟

آبدومینوپلاستی یا تامی تاک به یکی از شیوه‌های تهاجمی جراحی شکم و پهلو گفته می‌شود. به واسطه این عمل، شکم بیمار کوچک، خوش‌فرم و زیبا خواهد شد. تامی تاک یا آبدومینوپلاستی مناسب افرادی است که شکم شان با افتادگی، شل‌شدگی، ترک‌ها و چین و چروک‌های پوستی مواجه شده باشد. البته شرط لازم برای انجام عمل آبدومینوپلاستی این است که اولاً شخص از سطح سلامتی خوبی برخوردار باشد و بهره‌مند از رژیم غذایی سالم و استاندارد باشد. در ثانی لازم است  که شخص به وزن ثابت و مشخصی رسیده باشد.

در کل، عمل جراحی شکم به روش تامی تاک به منظور کوچک کردن شکم و ترمیم عضلات شکم مورد استفاده قرار می‌گیرد که رسیدن به این هدف، با در نظر گرفتن شکل ظاهری شکم و توجه به ویژگی آناتومیک بدن بیمار صورت می‌گیرد. در صورتی که از روش‌های مختلف غیرتهاجمی، ورزش‌های سنگین و رژیم‌های غذایی مختلف ناامید شده‌اید، وقت امتحان کردن آبدومینوپلاستی است!

این روش مزایایی دارد که باعث متمایز شدن آن نسبت به بسیاری از عمل‌های جراحی شکم و پهلو شده است.

مزایای جراحی شکم و پهلو به روش آبدومینوپلاستی

 • توده‌ها و بافت‌های چربی موجود در شکم و پهلو به طور کامل خارج می‌شوند.
 • خونریزی ایجادشده در حین عمل تامی تاک کمتر است.
 • جراحی شکم و پهلو به این روش با قطعی‌ترین نتایج روبرو است.
 • پوست‌های شل شده ناحیه شکم و پهلو به طور کامل برداشته می‌شوند.
 • خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده در ناحیه شکم از بین می‌روند.
 • روند بهبودی بعد از عمل جراحی نسبتاً سریع اتفاق می‌افتد.

باعث سف شدن و کشیده شدن عضلات شکم و پهلو می‌شود.

کاندیداهای مناسب برای عمل آبدومینوپلاستی

عمل جراحی شکم و پهلو به روش آبدومینوپلاستی را همواره زمانی انجام دهید که مشورت‌های لازم با پزشک متخصص را انجام داده‌اید و انتظارات خود از عمل را با او در میان گذاشته‌اید. اگر می‌خواهید بدانید که آیا شما اصلاً لازم است برای انجام عمل تامی تاک اقدام کنید یا خیر، بهتر است که ببینید آیا جزء یکی از این پنج گروه می‌باشید یا نه؟

 • خانمی هستید که به تازگی زایمان کرده‌اید؛ عوارض بعد از زایمان به سراغ‌تان آمده، عضلات شکم‌تان ضعیف شده و پوست بدن‌تان کش آمده است. به خصوص اگر خانمی باشید که تجربه چندین زایمان داشته‌اید، احتمالاً بیشتر با چنین مشکلی مواجه هستید.
 • خانم یا آقای بالغی هستید که به تازگی دچار کاهش وزن زیادی شده‌اید؛ این کاهش وزن ‌می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک و ترک‌های بسیار در پوست شکم شود.
 • به دوران کهن‌سالی نزدیک شده‌اید و خاصیت ارتجاعی و کشسانی پوستتان از بین رفته است. تغییر حالت در شکم به عنوان یکی از نشانه‌های پیری شناخته می‌شود. این عارضه‌ای دردناک است که پذیرش آن قدری جسارت می‌خواهد!
 • وجود مشکلات ژنتیکی در شما باعث شده است که فرم شکم یا پهلو‌های‌تان با وجود تمام ورزش‌هایی که می‌کنید و رژیم‌هایی که رعایت می‌نمائید، تغییری پیدا نکند.
 • با وجودِ داشتن شکمی صاف و تحت، از محل و موقعیت ناف خود راضی نیستید. برای مثال ممکن است ناف‌تان در جایی بالاتر از موقعیت طبیعی قرار گرفته باشد.
کاندیداهای مناسب برای عمل آبدومینوپلاستی

در صورتی که یکی از موارد بالا شامل حال‌تان می‌شود، احتمالاً شما کاندید مناسبی برای عمل آبدومینوپلاستی هستید؛ اما همچنان لازم است که فیلتر دوم این عمل را پشت سر بگذارید. در صورتی که تمایل به انجام عمل آبدومینوپلاستی دارید، اید بدانید که برای انجام این عمل نیاز است از سطح سلامتی خوبی برخوردار باشید. منظور از سلامتی این است که مبتلا به بیماری خاصی نباشید، به ثبات وزن رسیده باشید، باردار نبوده و قصد انجام عمل جراحی دیگری را نداشته باشید.

عمل پانیکولکتومی چیست؟

هر چند عمل آبدومینوپلاستی بیشتر جنبه زیبایی دارد، اما عمل پانیکولکتومی بیشتر به جنبه درمانی قضیه نظاره می‌کند. عمل پانیکولکتومی برای از میان برداشتن پوست اضافه و چربی تجمع یافته در زیر ناف مورد استفاده قرار می‌گیرد. افزایش وزن ناگهانی و شدید، بارداری‌های متمادی، بعضی از بیماری‌ها و مواردی دیگر می‌توانند باعث کش آمدن پوست زیر ناف و ایجاد حالتی ناخوشایند در آن شود. عمل پانیکولکتومی برای رفع این زائده ابداع شده است؛ چرا که وجود پوست اضافه و چربی در این ناحیه می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلاتی دیگر باشد. انجام چنین کاری شما را از بروز عفونت‌ها، زخم و سایش و مشکلاتی از این قبیل در امان نگه خواهد داشت.

ساکشن شکم و پهلو می‌تواند چربی‌های موجود در تمامی نواحی شکم و پهلو را تخلیه نماید. در برخی موارد که میزان چربی تخلیه شده از شکم زیاد باشد، ممکن است در نتیجه آن، حالت کشسانی پوست از بین رفته و با پوستی آویزان در این ناحیه روبرو شویم. در چنین مواردی ممکن است به تشخیص پزشک، ساکشن شکم و پهلو به همراه عمل پانیکولکتومی انجام شود. در این صورت نه تنها چربی‌های اضافه بر اثر ساکشن شکم و پهلو تخلیه می‌شوند، بلکه پوست بدن نیز ترمیم شده و نهایت زیبایی را برای اندام شخص به ارمغان می‌آورد.

بهترین جراح زیبایی شکم در تهران

مهم ترین امر برای تمام کسانی که قصد انجام جراحی زیبایی شکم را دارند، انتخاب بهترین جراح زیبایی شکم می باشد. چرا که این انتخاب می تواند برای آنها پیامدهای منفی و مثبتی را به همراه داشته باشد. جراح متخصص این کار باید دارای مهارت و تجربه بالایی باشد.

چرا که می تواند برای مدت زیادی برای فرد بیمار عوارضی را در طولانی مدت ایجاد کند. از این رو ما باید تمامی ویژگی های یک جراح را در نظر داشته باشیم و با دیدی شفاف در این راه قدم برداریم. برخی از جراحان شکم به دلیل تجربه و مهارت بیشتری که دارند شاید از نظر قیمتی با دیگر جراحان تفاوت هایی داشته باشند. اما بهتر است که کیفیت را قربانی قیمت نکنید.

چرا که هر ارزانی بی دلیل نیست. برخی از جراحان تازه کار برای جلب مشتری و کسب تجربه با پایین ترین قیمت ممکن این جراحی را انجام می دهند. اما در بیشتر موارد نه تنها نمی توانند زیبایی را به اندام شما بدهند، آن را بدتر کرده و عوارض جبران ناپذیری را برای شما به ارمغان می آورند.

بهتر است بدانید که بهترین جراح زیبایی شکم باید در انجمن جراحان پالاستیک دارای عضویت رسمی باشد. به طوری که این امکان وجود دارد، که برای حصول اطمینان بیشتر نام جراح را در سایت انجمن جراحان پلاستیک پیدا کنید. این کار می تواند یکی از راه های انتخاب جراح برای شما باشد. به علاوه می توان گفت که تخصص های که جراح شما در زمینه های مختلف و همچنین جراحی شکم دارد، باید یکی از فاکتور های شما برای انتخاب جراحتان باشد.

علاوه بر این شما می توانید قبل از اینکه برای جراحی اقدام کنید، نمونه کارهای جراح را از نزدیک ببینید و با افرادی که تحت عمل جراحی به دست آن پزشک قرار گرفته اند گفتگو کنید و از میزان رضایت آنها مطلع شوید. مشاوره قبل از جراحی می تواند کمک شایانی به شما نماید.

بهترین جراح زیبایی شکم باید به گونه ای این جراحی را انجام دهد که بعد از مدتی بازگشت نداشته باشد و همچنین تمامی مراقبت های قبل و بعد از عمل را در اختیار بیمار خود قرار دهد. اگر جراح شما دارای تخصص و تجربه کافی نباشد، می تواند عوارضی برای شما به همراه داشته باشد که تا مدت ها نتوانید برای جبران و درمان آن راهی پیدا کنید. از این رو باید قبل از انجام این کار تمامی جوانب را برای انتخاب پزشک خود در نظر بگیرید.

مراقبت‌های لازم پیش از جراحی شکم و پهلو

همواره کسب بهترین نتایج از هر نوع عمل جراحی، ملزوم این است که مراقبت‌های قبل و پس از عمل را به خوبی انجام داده باشید. عمل جراحی شکم و پهلو نیز از این قاعده مستثنی نیست. همچنین که کسب بهترین نتیجه از هزینه جراحی شکم و متضرر نشدن در سپردن خود به تیغ جراحی، مستلزم آن است که خودتان بیشترین همکاری را برای چنین هدفی به کار ببندید؛ چرا که داشتن انتظارات واقعی از پزشک، تنها در صورتی منطقی است که خودتان به توصیه‌های وی در راستای فرآیند عمل بیشترین دقت را به خرج دهید.

برای انجام جراحی شکم و پهلو:

 • از دو هفته قبل از عمل سیگار نکشید.
 • رژیم‌های غذایی سخت از دو هفته پیش از عمل ممنوع!
 • مصرف داروهای رقیق‌کننده خون را از دو هفته قبل از عمل قطع کنید.
 • از مصرف داروهای غیرضروری نظیر ویتامین‌ها و مکمل‌ها اجتناب نمائید.
 • آزمایشات تجویز شده توسط پزشک را انجام دهید و داروهای تجویز شده را تهیه کنید.
 • مشاوره خود با پزشک را به طور کامل انجام داده و تمام انتظارات خود را با او در میان بگذارید.

مراقبت‌های لازم پس از جراحی

همانطور که گفتیم اگر قصد صرف هزینه جراحی شکم را دارید، بهتر است مراقبت‌های بعد از عمل را جدی بگیرید. از آنجائیکه جراحی شکم و پهلو به عنوان شیوه‌ای تهاجمی برای تخلیه چربی‌ها، تریم ماهیچه‌ها و پوست شکم شناخته می‌شود، رعایت نکات لازم پس از عمل جراحی حائز اهمیت بسیار است. پس لازم است برای کسب بهترین نتیجه از مبلغی که بابت هزینه جراحی شکم پرداخته‌اید، نکات زیر را رعایت نمائید.

 • بعد از انجام عمل جراحی شکم و پهلو، احتیاج به یک نفر همراه دارید. به این دلیل که عوارض بیهوشی معمولاً زیاد بوده و بدن‌تان نیز دچار جراحت شده است، وجود همراه باعث دلگرمی شما خواهد شد.
 • در روزهای اول پس از عمل، از انجام حرکات ناگهانی که ممکن است باعث پاره شدن بخیه‌ها شود، خودداری نمائید. همچنین، موقع حمام کردن نیز از صندلی و دوش متحرک استفاده کنید.
 • سعی کنید سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی را تا مدتی کنار بگذارید؛ چرا که بدن شما دچار بریدگی‌های زیادی شده است. رساندن خون سالم و پاک باعث تضمین سلامتی خواهد بود.
 • ورزش‌های سخت و نفس‌گیر، بلند کردن اجسام سنگین، انجام تنفس‌های عمیق نظیر تنفس کامل یوگی را فراموش کنید. البته تا مدتی! سعی کنید در این مدت پیاده‌روی سبک و منظم را وارد برنامه زندگی خود کنید.
 • نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات به تسریع روند بهبودی‌تان کمک زیادی خواهد کرد. همچنین، مصرف آب‌میوه‌های طبیعی و بدون افزودنی، با رساندن ویتامین‌های مختلف به بدن باعث بهبودی سریع‌تر شما خواهد شد. از مصرف میوه آناناس و آب آناناس غافل نشوید.
 • مراقبت زخم‌ها و بخیه‌ها باشید. عدم مراقبت باعث ایجاد عفونت خواهد شد. همچنین، باید در نظر داشت که اگر از زخم‌ها و اسکارها به خوبی مراقبت نکنید، ممکن است باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند در ناحیه شکم شوند. هیچ کس دوست ندارد جای بریدگی‌ روی بدن خود به یادگار داشته باشد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

9 − دو =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست