در بدن انسان سلولهای چربی محل ذخیره چربی هستند و طبق ژنتیک فرد، سلولهای چربی به تعداد مختلف در بدن تقسیم شده اند، لذا در هر منطقه که سلول های چربی بیشتری دارد، توانایی چاق تر شدن را دارد.

بنابراین اگر قسمتی از بدن شما، نامتناسب با بقیه اندامتان چاق است، در آن ناحیه تعداد سلولهای چربی بیشتری وجود دارد و برای رهائی دائمی از این چاقیهای موضعی، باید سلولهای چربی آن محل کاهش پیدا کند که این امر تنها از طریق خارج نمودن این سلولهای چربی امکان پذیر است.
طرق جراحی لاغری
امروزه با ظهور لیزرلیپولیز و سیستم لیپوماتیک انفراسونیک  و جراحی لاغری میتوان ابتدا سلولهای چربی را ذوب نمود و سپس آنرا بصورت مایع خارج نمود به طوریکه دیگر نیازی به ساکشن دستی چربیها نباشد.

جراحی لاغری لیپوماتیک

یکی از روشهایی که برای جراحی لاغری کاربرد دارد روش لیپوماتیک میباشد که در این روش چربی های بدن را از بین میبرند. به این معنا که با بهره گیری از امواج و لرزاندن چربی ها را از محلی که ساکن هستند جدا نموده و بدون اینکه کوچکترین آسیبی به این چربی و سلولهای چربی وارد گردد بوسیله ساکشن از زیر پوست تخلیه مینمایند. در نهایت این  سلولهای چربی را که از پوست خارج کردیم را میتوان در تزریق چربی برای برجسته سازی گونه و صورت استفاده کردکه این سلولهای  طبیعی بسیار سالمتر بوده و دارای عوارض کمتری پس از تزریق میباشندو این سلولهای چربی دوام بیشتری را نسبت چربیهای ساکشن شده دارند و در نهایت از سلامت بیشتری برخوردار هستند.

کدامیک از جراحی های لاغری مناسب به نظر میرسند؟

انتخاب نوع جراحی لاغری به علل گوناگونی از قبیل سابقه بیماری و رژیم غذایی و تغذیه نیز بستگی دارندمثلا کسی که دچار عارضه ای مثل رفلاکس معده میباشند یا افرادی که در آنها سابقه بیماری های خاصی مثل سرطان معده وجود دارد هیچ گاه توصیه نمیشود که جراحی های لاغری را انجام دهند چون در عمل بای پس معده به دو قسمت تقسیم میشود که در آن صورت آندوسکوپی از معده برای ما میسر نمیباشدکه بررسی های لازم را روی معده انجام دهیم.
در خصوص افراد در دسته دوم جراحی اسلیو مناسب به نظر می آید چون که در این عمل ۷۰ الی ۸۰ درصد از معده را که برداریم احتمال سرطان به همان اندازه کاهش میابد و امکان آندوسکوپی از باقی مانده معده برای بیمار وجود دارد.البته این نوع از جراحی لاغری که عادت به خوردن میان وعده دارند و یا کسانی که غذا زیاد میخورند به هیچ عنوان مناسب نمیباشد چون مجددا معده باز میشود و به همان وزن قبلی خود باز میگردند و در این زمینه انتخاب خود شخص تاثیر بسزایی دارد.

عمل های جراحی کاهش وزن

گاهی مواقع تنها راه درمان چاقی های کاذب جراحی های لاغری میباشد .که جراحی لاغری دارای عوارض متعددی میتواند باشد که در نهایت موجب لاغری و کاهش وزن چشمگیری هم میتواند باشد. اثر جراحی های لاغری بروی کاهش وزن به دو شکل میتواند باشد ۱-امکان دارد میزان اشتها و غذایی را که شخص میخورد کاهش دهد .۲- و یا اینکه جذب غذا را از بین میبرد و به همین طریق سبب کاهش وزن میگردد.
در چه شرایطی جراحی های لاغری توصیه میگردد
زمانی که شخص دچار چاقی مفرط و بسیار شدیدی است و نمایه توده بدنی وی نیز ۴۰ به بالا است. زمانی که نمایه توده بین ۳۵ تا ۳۹ میباشد و مسایلی که مرتبط با اضافه وزن هستند وجود دارد مثلا مشکل فشار و قند بالا و بسیاری از موارد دیگر که لازم به لاغری شخص میباشد.

نتیجه جراحی لاغری تا میزان ۵۰ درصد میتواند در لاغری موثر باشد و چنانچه شخص مورد جراحی لاغری قرار گرفته باشد تقریبا تا ۵ سال میتواند این وزن ایده آل خود را حفظ نماید.درحقیقت جراحی لاغری هیچ تضمینی را در زمینه لاغری ۱۰۰ درصد شما و حفظ نمودن کاهش وزنتان نمیکند بلکه رسیدن به نتیجه مطلوب در جراحی لاغری مستلزم به رعایت و رژیم غذایی مناسب خود شخص میباشد و تنها وابسته به این جراحی نمیباشد و بایستی که پس از این جراحی رژیم غذایی و ورزش را ادامه دهید.

جراحی های لاغری

همان طور که در بالا ذکر کردیم دو نوع جراحی لاغری وجود دارد که

نوع اول معده شما را کوچک میکند
نوع دوم جراحی لاغری جذب کالری را از بین میبرد

حال جراحی های لاغری رایج که سبب کاهش وزن میگردند عبارتند از:

۱-جراحی  بای پس معده :
از متداول ترین جراحی های لاغری که سبب کاهش وزن چشمگیری میگردد همین عمل بای پس معده میباشد که نتیجه ای طولانی مدت را دارد که هم از جذب کالری و هم از اشتهای زیاد جلوگیری مینماید که در این نوع جراحی یک فضایی را در سر معده ایجاد مینمایند که روده را به آن فضای کیسه مانند متصل مینمایند که مواد غذایی که مصرف میشود بدون اینکه وارد معده شود از زیر معده مستقیما وارد روده میشود و بخش اعظمی از معده را رد مینماید.

۲-باند کردن معده از طریق لاپاراسکوپی:
عمل بای پس معده از جراحی هایی به حساب می آید که از هر دو جنبه محدود کننده است ولیکن در این نوع جراحی معده شخص به دو قسمت کوچک نیز تقسیم میگردد. اغلب این باندهایی که معده را به دو قسمت تقسیم مینمایند  به شکل همیشگی نیز در معده قرار داده میشوند .این نوع از جراحی لاغری بسیار رایج گشته به این علت که موجب لاغری ثابت و نیز لاغری تدریجی میگردد.این جراحی هم مثل جراحی های لاغری دیگری که ذکر گردید مستلزم به رعایت و تغییر در سبک زندگی خود شخص میباشد.

۳-انحراف صفرا با اتصال دئودنوم:
این نوع از جراحی لاغری به این شکل است که قسمتی از معده شخص را برمیدارند که این انر سبب میگردد لاغری و کاهش وزن برای مدت طولانی نیز باقی بماند. هر چند که در این نوع از جراحی لاغری کاهش وزن چشمگیری را داریم ولی با مسایل و مشکلاتی از جمله کمبود ویتامین و مشکلات جدی تری نیز روبه رو میشویم این جراحی لاغری به اشخاص با نمایه توده بدن ۵۰ به بالا توصیه میگردد

عوارض احتمالی جراحی لاغری

ملتهب شدن و مشکلات ریوی
عفونت
سنگ کیسه صفرا
فتق
سوء تغذیه
بیرون روی
فقر ویتامین

مزایای عمل لاغری

حال فواید جراحی لاغری را برای شما بیان میکنیم

اولین اثر مطلوب این جراحی کوچک شدن چشمگیر حجم معده
کم شدن اشتها به شکل چشمگیر
نبودن سندرم دامپینگ به دلیل وجود داشتن دریچه پیلور
کاهش کم خونی و فقر اهن و ویتامین
کم شدن چشمگیر عوارض احتمالی در خصوص متقاضیان با نمایه توده ۵۰
امکان جراحی با روش لاپاراسکوپی
درمان شدن قند خون و فشار بالا
عدم تغییر فیزیولوژی دستگاه گوارش
امکان انجام آندوسکوپی معده و روده بعد از جراحی

گاستریک باندینگ

آخرین راه حلی که برای درمان چاقی و اضافه وزن وجود دارد جراحی لاغری است که نوعی از آن از طریق لاپاراسکوپی انجام میگردد.که در این روش حلقه ای که از جنس سیلیکون میباشد همچون کمربند به دور معده سفت میشود که این نوعی از روشهای جراحی لاغری میباشد. که در اینجا حلقه ای که به دور معده میباشد بوسیله لوله ای به محفظه تزریق که زیر پوست شکم قرار دارد متصل میگردد.

که پزشک در مراحل بعدی با لمس شکم و پیدا کردن محفظه تزریق مقداری سرم را به داخل حلقه ای که مثل کمربند اطراف معده شماست وارد مینماید که این مسئله سبب میشود که حلقه تنگتر و کوچکتر گردد و معده شما را کوچک تر نیز نماید. این جراحی لاغری میباشد که نوعش محدود کننده میباشد و بسیار رایج است چرا که سبب لاغری بطور تدریجی میگردد .

جراحی لاغری در واقع از نوع محدود کننده میباشد و امروزه بسیاری ازاشخاص تمایل به انجام این نوع جراحی دارند چرا که سبب لاغری به طور تدریجی گشته که در موارد ضرورت و لزوم این باندها قابل تعدیل میباشند. این نوع جراحی لاغری را به اشخاص بالای ۳۵ سال توصیه مینماییم.

لاغری بعد از جراحی به خود شما بستگی دارد

جراحی لاغری امکان دارد که سبب کاهش حدود ۵۰ درصد از وزن فعلی شما گردد . حال موفقیت و پایدار ماندن نتیجه پس از جراحی لاغری  فقط و فقط بستگی به خود شما دارد که مستلزم به یک سری تغییرات اساسی در سبک زندگی و رژیم غذایی و عادات غذایی و فعالیت بدنی شما میباشد.  جراحی های لاغری متنوع بوده که برخی از انها نوعشان محدود کننده میباشد و حجم معده شما را کوچک مینمایند. نوع دیگر از جراحی لاغری سبب عدم جذب کالری و مواد غذایی میباشد . و نوع دیگر ترکیبی از هر دو روش میباشد.

نحوه جراحی لاغری

جراحی لاغری در کل به ۲ شکل انجام میشود
۱-جراحی پلاستیک کوچک که در این نوع جراحی تنها برش بسیار کوچکی به شکم داده میشود تا چربی ها از این برش کوچک نیز خارج گردند.
۲-جراحی پلاستیک کامل که در این نوع جراحی لاغری برشی که روی شکم ایجاد میگردد برش بزرگی بوده که بیشتر چربی های شکم را بیرون می آورند و پوستهای اضافی شکم هم نیز برمیدارند  در این نوع جراحی لاغری پزشک معمولا ناف مصنوعی برای شخص میگذارد. در هر دو روش ساکشن که به برداشت چربی اطلاق میگردد وجود دارد که عوارض خطرناکی را هم دارد که عبارتند از:

درد و تورم و ملتهلی شدن شکم پس از جراحی ،این درد شدید بوده و نمیتوان از شروع درد جلوگیری نمود.
پزشک مصالح شما را در نظر گرفته و چنانچه تشخیص دهد برای شما مسکن هایی را تجویز مینماید.
جای جراحت ماهها زمان میبرد تا بهبود یابد.
امکان دارد حس بی حسی و یا کسل بودن پس از بیهوشی و سوزن شدن پا و بسیاری از موارد دیگر بیمار را خسته نمایند.
جای زخم ممکن است مدت زمان زیادی برای بهبودی ببرد و یا اینکه  اصلا جای زخم از بین نروددر صورتی که پزشک برای جای زخم به شما کرم و پمادی را تجویز کرده باشد حتما تهیه نمایید.

مشکلات پس از جراحی

هرچند که بروز چنین عوارضی نادر میباشد چرا که پزشک بیمار خود را قبل از جراحی لاغری معاینه کرده و چنانچه بیمار به به مشکلای چون دیابت و بیماری قلبی و… دچار باشد را کنرل مینماید ولیکن برخی از این عوارض اجتناب ناپذیر بوده برای مثال خونریزی و عفونت در زیر پوست عارضه ای نیست که خودش خوب شود بلکه بایستی مجددا عمل گردد یعنی باز ایجاد جراحت و نیز زخم دوباره و نیز آمبولی که به دلیل ورود چربی که از عوارض و متعاقب جراحی ساکشن  و لختگی خون در قلب و ریه میباشد که بسیار خطرناک بوده و سبب مرگ میشود.

بعضی از تغییرات ئرا در خصوص خود نیز میتوانید به راحتی انجام دهید برای مثال هر تغییری را میتوانید در موهایتان ایجاد نمایید چنانچه که بخواهید میتوانید آن را بلند یا کوتاه کنید یا صاف کنید یا رنگ کنید اینکه تغییرات متعدد درباره مو میسر میباشد اما در خصوص سایر  اعضای بدن تغییرات به همین آسانی میسر نمیباشد. منظور ما در اینجا متوجه کسانی است که چاق هستند و قصد لاغر شدن و رسیدن به اندام مناسب میباشند.

چاقی مفرط به این معناست که حجم توده بدن شخص (BMI) بالای۴۰ باشد که این یعنی ۵۰ کیلو اضافه وزن است حال ما حداقل را در نظر میگیریم.ولیکن مشکل ما  تنها وزنی را که ترازو مشخص میکند  نیست. ان دسته از افرادی که بسیار چاق هستند در  معرض مشکلات جدی ترجسمانی همچون  دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، مشکلات خواب و نیز فصلی میباشند.

برای دسته ای از اشخاص ، انجام دادن رژیم لاغری که که پزشک تجویزمی کند و نیز داشتن تمرینات ورزشی روزانه  برایشان کافی است . این در حالی است که برای عده ای دیگر  حتی  اعمال تغییرات بزرگ هم میسر نبوده و کافی نمیباشد. در اینجا موضوع جراحی لاغری را مطرح مینماییم که شاید بتواند گزینه مناسبی به شمار برود.

جراحی لاغری چیست؟

پیش از اینکه توضیحی را از جراحی لاغری برای شما بازگو نماییم بایستی بگوییم  که جراحی لاغری یک راهکاری سریع نیست، و تنها هدفش از جنبه زیبایی نمیباشد و برای هر شخصی نیز نمیتواند مناسب باشد. جراحی لاغری تاثیر در لاغری دارد ولیکن امری بسیارجدی  میباشد—چه ازلحاظ  جسمی و چه از نظر روحی. درحقیقت ، انجام دادن جراحی لاغری  تنها یک گام  برای کم کردن وزن به شمار می آید.آمادگی لازم  برای جراحی لاغری  و نیز  آنچه که بعد  از آن رخ میدهد (همچون هماهنگ کردن خود برای برنامه غذایی و زندگی جدید)  احتمال داده میشود که بسیار  سخت باشد.
بنابراین یک پزشک تنها زمانی جراحی لاغری به شما توصیه مینماید که اطمینان پیدا کرده باشد یک شخص بیمار تمام سعی خود را برای لاغری خود کرده و این که برای این نوع جراحی آمادگی لازم را دارا میباشد.

جراحی لاغری چطور اثر می‌کند؟

سابقه این نوع از جراحی به حدودا ۴۰ سال پیش برمیگردد. پزشکان در یافتند اشخاصی که جهت درمان زخم معده یا سلیر بیماریها بخشی از معده یا روده خود راخارج مینمایند ، پس ازاین  جراحی  مقدار قابل توجهی وزن کم می‌کنند با صرفنظرکردن  از چیزهایی که می‌خورند. بنابراین این مسئله برایشان ثابت شد که: یک معده کوچک غذای کمتری را هم در خود جا میدهد ، و نیز روده کوتاهتر هم نمیتواند کالری لازم برای بدن جذب نماید.
از همان ۴۰ سال پیش جراحی لاغری مطرح گشت  و از همان موقع بر پایه ۲ اصل نیز استوار است:

محدودیت: به این معنا که با کم کردن حجم معده یا همان کوچک کردن معده  میزان مواد غذایی را که که فرد می‌تواند به راحتی مصرف کند محدود می‌شود.
منحرف‌سازی: با انحراف مواد غذایی به سوی بخشی از روده کوچک، مقدار کمی هم نیز  جذب بدن می‌شود. منحرف‌سازی علاوه بر این موضوع نیز  سطح هورمون‌ها و آنزیم‌های دستگاه گوارش که که  نشانگر گرسنگی یا سیری هستند دچار تغییراتی مینماید، به گونه ای که شخص سریع تر احساس سیری مینماید.

در حال حاضر جراحی‌های لاغری به دو شیوه انجام میشود :

جراحی بای‌پس معده: در این نوع از جراحی لاغری، جراح با بکار بردن  ابزار جراحی ، کیسه‌ای را در بالای معده ایجاد مینمایند که این کیسه  نقش معده جدید فرد را ایفا میکند. پس از آن جراح آن کیسه را مستقیما به قسمت میانی روده کوچک وصل مینماید.
بعد از این که جراحی بای‌پس انجام شد که عملی بزرگ‌تر است ولیکن  کاهش وزن اولیه در آن زیاد میباشد. بنابراین امکان دارد که بیمار مشکلات جدی تری را دارا باشد  که به زمان استراحت و ریکاوری با مدت طولانی تری نیز احتیاج داشته باشد . جراحی بای‌پس معده اغلب بدن را دچار کمبود ویتامین هم می‌کند چرا که پس از جراحی معده  دستگاه گوارش شما  مواد مغذی و کالری های کمتری را  جذب مینماید. جراحی بای‌پس معده برگشتی را ندارد و بیمار همیشه معده و روده‌ای کوچکتر را دارا میباشد.

روش دوم حلقه‌گذاری معده میباشد که این روش کمبود ویتامین را سبب نمیشود و نیز حلقه ای که گذاشته شده قابل تنظیم و برداشتن میباشد. پس چنانچه که جراحی را خواستار باشیم که نیاز به برگشت داشته باشد، معده به سایز طبیعی قابل برگشت است.جراحی حلقه‌گذاری  نیز جراحی جدیدتر است و برای اشخاص زیر ۱۸ سال نیز توصیه نمیشود  و در خصوص بیمارانی که نمیخواهند حلقه در معده خود بگذارند  و از مراجعه به کلینیک برای تنظیم حلقه بیزار میباشند ، انجام جراحی لاغری به نام گاسترکتومی اسلیو بسیار کاربردی و مناسب میباشد و جایگزینی بسیار مناسب است.

عمل جراحی گاسترکتومی آستینی با انجام vertical gastrectomy از فاصله۲-۳ سانتی متری دریچه پیلور شروع وتا زاویه هیس  نیز ادامه دارد که به پایان برسد. جهت مانع شدن از تنگی یا گشاد بودن معده باقیمانده بایستی یک بوژی یا calibrating tube باسایز ۳۲ نیز بکار گرفته شود. برخی از پزشکان در جراحی لاغری  از بوژی  به سایز ۳۶ بهره میبرند. همچنین فاصله شروع رزکشن از پیلور نیز در برخی از  مکاتب  نیز متغیر میباشد. Gagner فاصله ۱۰ سانتی از پیلور را باور دارد و این در حالی است که  Baltazar از ۲ سانتیمتری دریچه پیلور رزکشن را را میپذیرد. این بوژی از راه دهان و به کمک  متخصص بیهوشی وارد مری وسپس معده میشود و نیز در امتداد خم کوچک نگه داشته میشود.

در این نوع از جراحی لاغری حدود  ۸۵ درصد معده به شکل عمودی و نیز بکمک استاپلرهای خطی یا اندواستاپلر برداشته شده و نیز شاخه های عصب واگ که از لسر کروچر داخل معده میرود حفظ میشوند پس عملکرد دریچه پیلور و حرکات پریستالتیسم معده به قوت خود نیز باقی می ماند و بدون آنکه هر گونه سوء جذب یا آناستوموزی میان روده باریک و معده صورت بگیرد  تنها حجم معده به ۵۰ تا ۱۰۰ سی سی وگاهی تا ۲۰۰ سی سی کاهش میابد و قسمتی از ان هم  که مسئول ذخیره و انباشته شدن مواد غذایی میباشد برداشته می شود.

در واقع امر و موضوع قابل توجهی که در این روش  از جراحی لاغری مطرح است این است که در این بخش از معده که برداشته میشود هورمونی ترشح میگردد که به اسم  ghrelin شناخته میشود  و مسئول ایجاد گرسنگی و اشتها است و در نبود آن احساس سیری و بی اشتهایی برای شخص حاصل میشود.

برای هر شخصی لاغری و هیکلی مناسب دارای حائز اهمیت میباشد. هر شخص چاقی برای لاغر شدن و رسیدن به هیکل مناسب بایستی زحمات زیادی را متحمل شود هرچند که امکان دارد در این راه با شکستهای متعددی روبرو شود. زمانی که مغز شما سبب تحریک شما میگردد و در نهایت منجر به این میشود تا رژیم غذایی را که به قصد لاغری انجام میدهید با شکست مواجه شود و نیز اثر گذار نباشد.

در صورتی که از راههای لاغری خسته و نا امید شدید بارها و بارها خود را سرزنش میکنید و یا این که شاید خوردن چیزهای پرکالری مثل بستنی و آجیل را در دستور کار لاغری خود قرار ندادید. در این جا لاغزی شما میسر نمیباشد و این همان موضوعی میباشد که مغز شما سبب تحریک شما میگردد. در نهایت نتیجه ای که گرفتیم این است که ضعف شخصیتی منجر به لاغر نشدن شما میشود.

افراط در  در خوردن  غذا یک عکمس االعمل  کاملا شناخته‌شده  نسبت به گرسنگی ادواری میباشد. در حقیقت این زمینه بیان گر این است که شخصی که اضافه وزن دارد و اقدام به لاغری کرده است نسبت به اشخاصی که رژیم نمیگیرند تقریبا حدود ۱۲ برابر پرخورتر میباشند.

عامل دیگر که در لاغری و رژیم غذایی حائز اهمیت میباشد  این است که  مغز شما را گونه ای پرورش می‌دهد که گرسنگی را را به روی خود نمی آورید به این معنا که آن را یا نادیده میگیرید و یا این که  آن را سرکوب مینمایید. در واقع میتوانیم بگوییم که گرسنگی یک سیستمی به شمار میرود که بدن ما از ان برای متعادل نگه داشتن وزنمان استفاده مینماید. چنانچه که مدت ها گرسنگی تان را سرکوب کردید و آن را نادیده گرفتید پس از آن امکان دارد که در تشخیص سیری و گرسنگی خود با مسائلی نیز مواجه گردید پس در اینجا مسئله قدرت و اراده مطرح میشود و زمانی که این اراده سرکوب گردد نیز شمااز رژیم خود برای لاغری نیز خارج میشوید.

حال پرسشی که در این جا مطرح میگردد این است که به غیر از رژیم از چه روشهای دیگری برای لاغری بایستی بهره ببریم. برای لاغری بایستی که یک سری تغییرات را در زندگی خود ایجاد نماییم  و نیز به رعایت آنها پایبند باشیم این که بایستی میوه و سبزیجات را بسیار مصرف نماییم و این که به مصرف غلات خودمان را عادت بدهیم. راه حل دیگر این است که : ارجعیت دارد که  آگاهانه خوردن را بسیار با خود تمرین نماییم ونیز دریابیم که در صورتی که هنگام  گرسنگی‌تان غذا مصرف کنید، به احتمال زیاد وزنی متناسب را دارید که بدن نیز در آن احساس راحتی میکند.

در صورتی که میزان  کالری دریافت شده توسط شخص بیش از میزان کالری باشد که سوزانده میشود ، در این صورت برای لاغری نیز دچار مشکل میشوید چرا که این چربی های زائد بدن با ورزش نمودن هم از بین نمیروند. برای این امر میتوانید مصرف غذایتان در روز از ۳ وعده به ۵ وعده غذایی کوچک نیز تقسیم نماییم. در این زمینه بایستی از افراط در خوردن پرهیز نماییم. در صورتی که رژیم لاغری طبق اصول نباشد پس از لاغری اب بدن شما کشیده شده و نیز مجددا به وزن قبلی خود برمیگردید. پس بایستی رژیم غذایی را علمی و اصولی انخاب نماییم و رعایت کنیم.

اقدامات دیگری را که برای لاغری میتوانیم  انجام بدهیم عبارتست از:

تمرین‌هایی که خاص تقویت عضلات شکم میباشد را انجام دهیم.
برخی از اشخاص این باور غلط و نادرست را دارند که  بیان مینمایند برای لاغری شکمهایتان بایستی نشست و پای خود را بلند کرد. این حرکت نیز منجر به قوی شدن عضلات پا میشود و برای لاغری شکم ها نیز هیچ اثری ندارد. همچنین این حرکت منجر به کمر درد میشود چرا هکه صاف نشستن و بلند کردن پاها فشار زیادی را به کمر وارد مینماید. برای لاغری شکم بهترین حرکت تمرین دراز نشست میباشد اعم از تمرین با دستگاههای ورزشی و بدون دستگاههای ورزشی میباشد.چرا که این نوع از تمرین بسیار موثر میباشد در لاغری و تقویت عضلات شکم بسیار حائز اهمیت میباشد.

فهرست