جراحی بینی (رینوپلاستی)

جراحی و درمان انحراف بینی یا سپتوپلاستی

به شیوه ای که انحراف موجود در دیواره بینی را ترمیم و اصلاح می کند، سپتوپلاستی نیز گفته می شود. نام علمی دیواره بینی، سپتوم می باشد که علت  ایجاد انحراف در آن می تواند  جابه جا شدن غضروف و استخوان  باشد. با استفاده از روش سپتوپلاستی می توان جای قرار گرفتن دیواره بینی را اصلاح کرد. در طی انجام این جراحی در برخی مواقع این احتمال وجود دارد پزشک جراح مجبور است قسمتی را دیواره بینی را برش دهد. سپتوپلاستی با استفاده از بیهوشی انجام می شود. بعد از اتمام  این جراحی  به مدت ۴۸ ساعت باید تامپون در بینی او باشد. داخل بینی باید بعد از سپتوپلاستی با استفاده از سرم های نمکی بشورید.

پزشک متخصص باید برای انجام سپتوپلاستی به اندازه ای توانایی داشته باشد که بتواند ساختار بینی، عملکرد بینی و به علاوه مشکلات تنفسی بیمار را در اولویت کار خود قرار دهد و به آنها توجه شایانی داشته باشد.  در حالت عادی دیواره بینی همه افراد باید در وسط قرار بگیرد و اگر غیر از این باشد به معنی انحراف بینی نیز قلمداد می شود. با استفاده از جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی  می توان به درمان آن نیز پرداخت.

نتایج جراحی انحراف بینی 

برای کسب نتیجه نهایی از انجام سپتوپلاستی 1 سال زمان لازم است. نتیجه حاصل از انجام این جراحی در بیشتر موارد همیشگی می باشد و دوام زیادی دارد. به دلیل اینکه ساختار بینی هر فرد با هم فرق دارد، نتیجه سپتوپلاستی برای هر کدام از افراد به صورت متفاوتی ظاهر می شود. در شرایطی که با یک بار جراحی انحراف بینی درمان نمی شوند باید سپتوپلاستی را برای بار دوم نیز انجام دهند.

جراحی و درمان انحراف بینی یا سپتوپلاستی

عوامل به وجود آمدن انحراف بینی

  • در مواردی که ضربه محکمی با شدت به بینی وارد می شود، مثل زمین خوردن و یا در زمان انجام ورزش احتمال جابه جایی ساختار بینی و ایجاد انحراف نیز وجود دارد.
  • بینی بعضی از نوزادان در زمان به دنیا آمدن به دلیل فشارهایی  که وارد می شود، دچار انحراف سپتوم بینی می شوند.
  • در مواردی که فرآیند رشد افراد با مشکل مواجه می شود.

مشکلات رایج انحراف بینی

  1. انحراف دیواره بینی در ظاهر بینی مشخص است.
  2. در زمان خوابیدن به دلیل سخت نفس کشیدن خرخر به وجود می آید.
  3. بینی حالت گرفتگی پیدا می کند.
  4. ایجاد خونریزی به صورت همیشگی و پشت سر هم.
  5. مشکلات سینوزیتی به وجود می آید.
  6.  سردرد های مکرر به وجود می آید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه × دو =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست