جوانسازی و رفع چین و چروک پوست دور لب بدون جراحی

جوانسازی دور لب بدون جراحی
جراحی صورت

عوامل مختلفی باعث چروک شدن پوست دور لب می‌شوند. یکی از عوامل موثر در ایجاد چین و چروک در اطراف لب، بالا رفتن سن است. با افزایش سن سلول‌های پوستی میزان کلاژن کمتری تولید می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا کمبود کلاژن در سطح پوست باعث ایجاد چین و چروک شود. اما این تنها عامل موثر بر بروز چین و چروک در اطراف لب نیست. معمولاً عادات زندگی و برخی رفتارها بر این موضوع موثر هستند.

چین و چروک دور لب می‌تواند تا حد زیادی بر زیبایی چهره موثر باشد. به همین دلیل، اکثر افراد به دنبال روش‌هایی برای از بین بردن چین و چروک اطراف لب هستند. می‌توان از روش‌های خانگی یا برخی از روش‌های پزشکی برای جوانسازی اطراف لب استفاده کرد. معمولا افرادی مسن برای از بین بردن چین و چروک اطراف لب اقدام می‌کنند.

زیرا هر چقدر سن افزایش پیدا کند، احتمال اینکه به دلیل تغییر شکل لثه و افتادگی پوست چین و چروک بیشتری مشاهده شود زیاد است. در ادامه به طور کامل درباره چین و چروک دور لب و روش‌های درمان آن صحبت خواهیم کرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چین و چروک دور لب چیست؟

پیدایش این خطوط به علت غنچه کردن لب می‌باشد. خطوط دور لب مثل دیگر چین و چروک‌های صورت با بالا رفتن سن عمیق تر می‌شوند که تا حدی به علت تغییر امکان ارتجاعی پوست می باشد.

به طور کل خطوط لب را می توان در سه دسته تقسیم بندی کرد:

 • خطوط خنده (خطوط نازولابیال): خطوط خنده به خطوطی گفته می شود که از قسمت پایین بینی تا گوشه‌های دهان ادامه یافته است. این خطوط به مرور با بالا رفتن سن برجسته تر می شوند.
 • خطوط ماریونت: خطوط ماریونت (به خطوطی گفته می شود که از گوشه‌های لب شروع  و به سمت پایین به طرف چانه ادامه یافته است) معمولا با بالا رفتن سن باعث به وجود آمدن چهره‌ای عصبی یا افسرده در فرد می‌شوند. این خطوط به شکل خطوط ریز عمودی در گوشه‌های دهان می باشند که دهان را به سمت پایین حالت می دهند و در نهایت در حالت عادی فرد را یک شخص عبوس و ناراحت معرفی می کند.
 • خطوط عمودی لب: استعمال سیگار کشیدن یکی از علل اصلی ایجاد خطوط عمودی لب هستند که دو دلیل دارد: غنچه کردن لب و آسیب مواد شیمیایی، سموم و رادیکال‌های آزاد.

درمان با تزریق ژل

تزریق ژل درمانی مناسب برای از بین بردن چین و چروک و خطوط خنده به شمار می آید که به علت بالا رفتن سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود آمده اند. درمان توسط تزریق ژل برای از بین بردن چروک های نواحی دور لب در میان اکثریت مردم بسیار رایج شده است به این علت که هم بی‌خطرتر و هم هزینه مناسب تری نسبت به جراحی دارد. شادابی و جوانی پوست را می‌توان فقط بعد از یک جلسه مشاهده کرد و ماندگاری آن تا چندین ماه می باشد.

 • فرایند درمان

در مجموع تزریق ژل به شکل سرپایی انجام می شود. تعداد تزریق‌ها و عمق تزریق وابسته به نوع ژل و میزان چروک اطراف لب می باشد. یک سوزن استریل یک بار مصرف جهت تزریق ژل نیاز است. این تزریق عمدتا ۱۰ دقیقه زمان می برد. و تا حد بسیار زیادی دردی احساس نمی شود به این علت که پوست نازک لب به میزان بسیار زیادی کرم بی‌حس‌کننده را به خود جذب می‌کند و سوزن‌ها به حدی ریز می باشند که به خیلی کم احتیاج به بی‌حس کننده موضعی می شود.

درمان بوتاکس

بوتاکس یک مسدودکننده عصبی می باشدکه به انتهای اعصاب وصل است و از آزادسازی فرستنده‌های شیمیایی که عضلات را فعال می‌کنند، ممانعت به عمل می آورد. مواد شیمیایی فرستنده ی پیغامی از مغز که به عضله دستور منقبض شدن می‌دهد، می‌باشد. در صورتی که مسیر این پیام بسته شود عضله دچار گرفتگی نمی‌شود. بوتاکس بدون هیچ واسطه ای و به طور مستقیم بر روی عضلات مورد نظر تزریق می‌گردد.

 • فرایند درمان

بیمار در حالت نیمه‌ نشسته بر روی تخت مخصوصی می نشیند و قسمت هایی که بایستی در آن ها تزریق انجام شود را با بتادین پاکسازی می کنند. بعضی از پزشکان از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند. بعد از آن بوتاکس به قسمت های مورد نظر تزریق می‌شود. الگوهای رایج تزریق به شکل دو یا سه ناحیه در دو سوی لب می‌باشند. وابسته به نوع چین و چروک‌ها و میزان اثر گذاری آن برای بیمار متخصصین متبحر می‌توانند در قسمت های بیشتری تزریق را انجام دهند. اگر در حین تزریق خونریزی رخ دهد، اعمال فشار بر روی یک قسمت امری شایع است.

تزریق چربی

تزریق چربی در نواحی لب و دهان مدت هاست به عنوان یک متد راحت و تاثیر گذار برای پر کردن و از بین بردن چروک‌ نواحی لب و خطوط خنده به کار گرفته می شود و به سرعت در حال تبدیل شدن به رایج ترین درمان برای جوان سازی نواحی لب می‌ شود.

 • فرایند درمان

چربی را از نواحی پرچرب بدن (معمولا داخل ران و شکم) توسط لیپوساکشن می گیرند. بعد چربی توسط یک سانتریفیوژ به جهت جدا سازی مایعات اضافه فراوری شده و با محلول سالین پاکسازی می‌شود. این چربی برای صاف کردن و کم کردن و بهبود حالت چین و چروک‌ ها به نواحی لب تزریق می‌شود.

لیزر فرکشنال CO2

هدف از درمان با لیزر فرکشنال گرفتن بهترین نتیجه در حداقل زمان ممکن می باشد

 • فرایند درمان

لیزر فرکشنال با هدف قرار دادن لایه اپیدرم و درم پوست عمل می‌کند. این روش توسط تاباندن پرتوی نور که به هزاران ستون خیلی ریز ولی  عمیق تقسیم شده‌اند، صورت می گیرد. این درمان سبب بالا رفتن تولید کلاژن پوست و در نهایت کاهش حالت چین و چروک دور لب می‌شود.

جوانسازی دور لب با روش ‌های خانگی و طبیعی

می‌توان از روش‌های مختلفی برای جوانسازی دور لب استفاده کرد. برخی از روش‌های خانگی کم هزینه هستند و گزینه‌های مناسبی برای جوانسازی دور لب خواهند بود. در ادامه برخی از روش‌های از بین بردن چین و چروک دور لب با استفاده از روش‌های خانگی و طبیعی را برای شما بیان می‌کنیم:

 • روغن زیتون

یکی از روش‌های خانگی برای از بین بردن چین و چروک و جوان سازی اطراف لب، استفاده از روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون است. برای استفاده از روغن زیتون کافی است مقداری از آن را به اطراف لب بزنید و به آرامی ماساژ دهید. سعی کنید قبل از خواب از روغن زیتون برای کاهش چین و چروک اطراف لب استفاده کنید. این روغن سرشار از ویتامین است و می‌تواند نقش موثری در رفع چین و چروک‌های اطراف لب داشته باشد.

 • آلوئه ورا

یکی دیگر از مواد خانگی که برای کاهش چین و چروک اطراف لب مورد استفاده قرار می‌گیرد، آلوئه‌ورا است. آلوورا نه تنها برای کاهش چین و چروک پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه بر سایر نواحی بدن مثل سلامت موها نیز کاملاً مناسب است. یکی از مهم‌ترین خصوصیت آلوورا این است که با آبرسانی به سطح پوست باعث جوان سازی و شاداب شدن پوست صورت می‌شود.

اگر پوست اطراف لب دهیدراته شده و خشک است، می‌توانید از آلوورا برای رطوبت رسانی به سطح پوست استفاده کنید. برای استفاده از آلوورا ابتدا مقداری از آن را روی اطراف لب بمالید و به آرامی ماساژ دهید. سعی کنید این کار را یک الی دو بار در هفته تکرار کنید.

 • روغن نارگیل

برای کاهش اثرات پیری و رفع چین و چروک اطراف لب می توان از ماسک های خانگی نیز استفاده کرد یکی از بهترین ماسک های خانگی برای جوانسازی اطراف لب ماسک روغن نارگیل و سفیده تخم مرغ است. روغن نارگیل یک روغن طبیعی است که علاوه بر اینکه برای جوانسازی و شادابی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد تاثیر کاملا مطلوبی برای رشد و سلامت موها دارد.‌

سفیده تخم مرغ نیست سرشار از کلاژن است و می‌تواند باعث لیفت شدن و کاهش افتادگی پوست اطراف لب شود. برای ساخت این ماسک خانگی ابتدا یک قاشق کوچک روغن نارگیل را با یک قاشق کوچک است سفیده تخم مرغ ترکیب کنید و مقداری از آن را روی پوست از لب قرار دهید. حدود ۲ الی ۳ بار در هفته از این ماسک استفاده کنید. بعد از مدتی می توانید شاهد نتایج مطلوب این ماسک خانگی باشید.‌

پیشگیری از چین و چروک دور لب

برای اینکه از ایجاد چروک در اطراف لب جلوگیری شود بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • عدم استفاده از نی

برای جلوگیری از چین و چروک اطراف لب به صورت مداوم از نی استفاده نکنید نی باعث غنچه شدن لب ها می شود و این مسئله تا حد زیادی بر بروز چین و چروک اطراف لب موثر خواهد بود.

 • نوشیدن مقدار زیادی آب

سعی کنید به صورت روزانه ۸ لیوان آب مصرف کنید مایعات تاثیر بسیار زیادی بر کاهش چین و چروک صورت دارد دهیدراته شدن پوست باعث بروز مشکلاتی مثل چین و چروک اطراف لب میشود بنابراین از ماسک های آبرسان استفاده کنید و مقدار زیادی آب بنوشید.

 • کاهش مصرف الکل و کافئین

الکل و کافئین می تواند به صورت مستقیم بر پیری پوست و ایجاد چین و چروک صورت تاثیر گذار باشد برای یکی از مهمترین اقداماتی که میتوان برای جوانسازی اطراف لب انجام داد کاهش مصرف الکل و کافئین است.

تاثیر مصرف مایعات بر کاهش چین و چروک صورت

جمع بندی

در این مقاله به طور کامل درباره چین و چروک اطراف لب و روش های رفع آن صحبت شد. یکی از مهمترین دلایل مشاهده چین و چروک صورت عمیق شدن بافت های پوستی و کاهش میزان تولید کلاژن در سطح پوست است. خطوط اطراف لب شامل خط خنده خط ماریونت و خط عمودی لب هستند. عوامل مختلفی مثل مصرف بیش از حد الکل و سیگار یا نیروی گرانش زمین ممکن است در افتادگی این خطا تاثیر گذار باشد.

از روش‌های مختلفی می‌توان برای کاهش میزان چین و چروک اطراف لب استفاده کرد. به عنوان مثال در روش های خانگی از آلوورا و روغن نارگیل برای جوانسازی اطراف لب استفاده می‌شود اما در پزشکی از بوتاکس لیزر فراکشنال و چربی برای جوانسازی دور لب استفاده میشود.

رفع چین و چروک دور لب با کمک میکرودرم آبریژن امکان پذیر است؟
میکرونیدلینگ چگونه باعث کاهش چین و چروک اطراف لب می‌شود؟
جوانسازی دور لب در چند جلسه انجام می‌شود؟
هزینه رفع چین و چروک دور لب چقدر است؟
رفع چین و چروک دور لب با کمک میکرودرم آبریژن امکان پذیر است؟

بله، میکرودرم آبریژن می‌تواند باعث کاهش چین و چروک پوست اطراف لب شود.

میکرونیدلینگ چگونه باعث کاهش چین و چروک اطراف لب می‌شود؟

میکرونیدلینگ، با سفت و لیفت کردن پوست تا حدودی به رفع چین و چروک‌ها کمک می‌کند.

جوانسازی دور لب در چند جلسه انجام می‌شود؟

تعداد جلسات برای جوانسازی دور لب به روش انجام آن بستگی دارد. به عنوان مثال برای تزریق بوتاکس تنها یک جلسه کافی است.

هزینه رفع چین و چروک دور لب چقدر است؟

هزینه رفع چین و چروک لب به نوع روش رفع چین و چروک بستگی دارد. معمولا روش‌هایی خانگی نسبت به باقی روش‌ها هزینه کمتری دارند و بوتاکس و تزریق چربی هزینه بیشتری دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست