دسته‌بندی نشده

حرکات فیتنس زنان یا بانوان

ورزش فیتنس و هدف آن
به طور کلی یکی از با اهمیت ترین تفریحات که با ورزش همراه باشد ورزش بدنسازی باشد. بدنسازی دارای رشته های متفاوت مثل فیتنس ، بادی بیلدینگ ، بادی کلاسیک و … می باشد.

اشخاصی که به رشته های گوناگون ورود می کنند وضعیت مختلفی دارند. به طور مثال شخصی که دارای استخوان بندی بزرگی می باشد و اندام درشتی دارد به طور معمول رشته بادی بیلدینگ را انتخاب می کند . ولی شخصی که از استخوان بندی بزرگی بهره مند نیست و اندام جمع و جوری دارد ، برای آنها رشته فیتنس مناسب و مطلوب است .

به طور کلی در رشته بدنسازی معمولا حجم زیادی به بدن می دهند و تمرینات آن تعداد پایین و بالاترین میزان سنگینی وزنه است ولی در فیتنس هدف ، قوی کردن قدرت عضله ای می باشد و در آن تعداد وزنه های بالا با سنگینی متوسط می باشد.

هدف اساسی در بدنسازی حجم دادن به بدن و در فیتنس ، تناسب و خوش فرم نمودن آن می باشد . همچنین در فیتنس چربی های اضافی و ذخیره شده در بدن سوزانده می شوند. بانوان به این ورزش به سبب ظرافت خود بیشتر علاقمند می شوند و بدنسازی مورد توجه آقایان می باشد. در فیتنس با یک بدن شکل گرفته مواجه هستیم که شکم عضله ای و پاهای سفت و عضله ای است . ولی در بدنسازی اصلا ظرافتی وجود ندارد و بیشتر حجم عضله ها دیده می شود . در صورتی که شخصی وارد رشته فیتنش شود و تمرینات هوازی منظم و برنامه ورزشی و برنامه غذایی را انجام دهد بعد از ۱/۵ سال به نتیجه می رسد .

فیتنس در بانوان
عدم فعالیت و تحرک نداشتن در بانوان سبب افزایش پوکی استخوان و روماتیسم مفصلی شده است. فیتنس افزون بر سوزاندن چربی ها ، بدنی موزون و متناسب می سازد. فیتنس بانوان سبب کم شدن چربی دور عضلات می شود و عضلات را محکم کرده و از افتادگی عضله جلوگیری می کند.

فیتنس بانوان با هدف متناسب شدن اندام و فرم دهی انجام می شود و از وزنه های سنگین استفاده نمی شود. همچنین فیتنس بانوان سبب چربی سوزی و کاهش کالری می شود .زیرا هدف فیتنس بانوان حجم دادن عضلات نیست، همچنین تعداد کمتری از عضلات درگیر می شود و با انجام حرکات کششی و ورزش های هوازی قدرت عضلات بیشتر می شود . پاها خوش فرم می شود و شکم عضلانی می شود.

فیتنس بانوان سبب بالا رفتن تراکم استخوان ها می شود و احتمال مبتلا شدن به بیماریهایی مثل ناراحتی های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان ریه، سرطان سینه و سرطان روده بزرگ کم می شود . پایین آمدن کلسترول، افزایش میزان انرژی، بالا رفتن اعتماد به نفس، کم شدن استرس، از بین بردن افسردگی و در نتیجه آرامش و کنترل وزن از نتایج انجام فیتنس بانوان است.

فیتنس بانوان با هدف انجام فعالیت های شدید و طولانی صورت نمی گیرد و فعالیتهای سبک است که باید استمرار داشته باشد. در صورتی که فعالیت های تمرینی، مناسب با وضعیت و ویژگی های ویژه هر شخص به خوبی برنامه ریزی شده باشند و شخص تمرینات خود را به درستی انجام دهد و با رژیم غذایی صحیح و متناسب همراه باشد بدون نیاز به مصرف قرص های چربی سوز می توان به اندام ایده آل رسید. استفاده از دارو در فیتنس جایی ندارد.

بانوان در زمان ورزش به میزان لازم آب مصرف کنید. افرادی که سیگار استفاده می کنند یا مقدار فشار خون و کلسترول آنها بالا است نیاز است که پیش از انجام هر فعالیت ورزشی با پزشک مشورت کنند.

حرکات فیتنس
سینه : در تعداد زیادی از بانوان( ۹۵%) ، فعالیت سینه به ویژه بخش میانی و زیرین زیان دارد و سبب افتادگی سینه می شود . تمرینات سینه شامل بالاسینه هالتر . بالاسینه دمبل . بالاسینه دمبل فلای .بالاسینه اسمیت . بالاسینه کراس می باشد.
سرشانه : سرشانه دمبل پرس نشسته . سرشانه هالتر از پشت نشسته . سرشانه اسمیت نشسته .سرشانه نشر دمبل از طرفین . سرشانه سیم تک یا جفتی .
بازو: حرکات بازو بیشتر با سیم ، دمبلهای سبک توصیه میشود.
پا : پرس پا (نشسته و خوابیده) . جلو ران با دستگاه .
پهلو : پهلو دارای سه قسمت جلوئی ، کناری و پشتی است . فعالیت با تکرار زیاد برای بخش جلو و پشت پهلو بسیار خوب است اما جهت بخش کناری، اصلا تمرینی نباید انجام داد به این دلیل که امکان دارد سبب بالا رفتن حجم این بخش از بدن شود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × چهار =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست