دسته‌بندی نشده

رژیم غذایی بارداری

تغذیه در زمان بارداری

بارداری یکی از قسمتهای با اهمیت در زندگی هر زنی به شمار می آید. برای یک خانم باردار پیروی از یک رژیم غذایی مطلوب و متعادل در زمان بارداری اش بسیار حائز اهمیت است تا بتواند همه ی احتیاجات خود و جنینش را فراهم کند و نوزادی سالم به دنیا آورد.

تغذیه در سه ماهه اول بارداری

در ابتدای دوران بارداری و در سه ماهه اول این دوران امکان دارد که حتی از بارداری خود مطلع نباشید اما در هر صورت رشد جنین ادامه می یابد و اعضای متفاوت بدنش در این هنگام شکل می گیرد . تغذیه درست مخصوصا از نظر کیفی، بسیار مهم می باشد. در این زمان یک برنامه غذایی مطلوب و متعادل جهت بازسازی و تکامل بافت های مادر که تغذیه و رشد جنین بر عهده او می باشد به شدت اهمیت دارد.و در هفته های آخر این دوره خوردن کلسیم بسیار مهم است زیرا دندان جنین در حال تشکیل شدن است.

تغذیه در سه ماهه دوم بارداری

قسمت عمده بدن جنین، در سه ماهه اول بارداری شکل گرفته است و سه ماهه دوم، بیشتر دوره ساخت و ساز می باشد. در این زمان ، رشد جنین با سرعت بیشتری نسبت به قبل انجام می شود و مادر دچار بی اشتهایی و تهوع ماه های اول بارداری نمی باشد. در نتیجه می توانید مواد غذایی سودمند برای جنین را استفاده کنید.استفاده از پروتئین، کلسیم و آجیل برای کودک مفید است.

تغذیه در سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری، بدن شما باید احتیاجات جنین را تامین کند و همچنین خود را به منظور یک دوران شیردهی موفق آماده سازد. در نتیجه باید در زمان دوران بارداری، از همه گروه های مواد غذایی به صورت متعادل استفاده کنید. لازم به ذکر است مغز نوزاد در سه ماهه سوم خیلی زیاد در حال رشد و تکامل می باشد و خوردن موادغذایی سرشار از امگا۳ در این زمان بسیار سودمند می باشد.ماهی قزل آلا یکی از منابع خوب اسید چرب DHA است که به کامل شدن سیستم عصبی جنین کمک می کند.

در دوران بارداری بیشترین سهم را در رژیم غذایی شما کربوهیدراتها دارند. همچنین مصرف اسید فولیک، میوه ها و سبزیجات ، کلسیم و پروتئین در رشد جنین تاثیرگذار می باشند . همچنین در این زمان شما اجازه دارید که ۳۰۰ کالری به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

همچنین استفاده از چربی ها در هنگام بارداری میتواند بر کارکرد مغز جنین اثر بگذارد. هفته های نخست بارداری وسه ماهه آخر هنگامی است که دستگاه عصبی در حال تشکیل شدن است و نقش بااهمیتی بر روی سیستم اعصاب وآلرژی ،آستم ، بینائی ، پرخاشگری، پیش فعالی ،عصبانیت وفشارخون دارد. زیرا مواد غذایی که مادر استفاده میکند از طریق جفت به جنین میرسد. در نتیجه مادر باید مواد غذایی تازه مثل سبزی ها و میوه‌ها را استفاده کند و از خوردن مواد چرب ، شور و تحریک کننده و غذاهای کنسرو شده که به طور تجارتی درست شده و حاوی مواد رنگی می باشد جلوگیری نماید. در تغذیه زمان بارداری باید جهت تهیه مواد غذایی از چربی های اشباع نشده گیاهی (انواع روغن های گیاهی مانند ذرت و آفتابگردان ) مصرف شود. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست