عمل بالا بردن سینه یا لیفت سینه
جراحی زیبایی سینه

عمل بالا بردن سینه یا ماستوپکسی، جراحی زیبایی برای رفع افتادگی سینه‌ها است. بالا کشیدن سینه یا لیفت سینه، با کمک ایجاد برش‌های در پوست سینه، برداشتن بخش‌های اضافی و جمع کردن پوست سینه انجام می‌شود. در این روش بافت سینه تغییری نمی‌کند. بر عکس عمل کوچک کردن سینه که در آن، بافت‌های اضافی برداشته می‌شود، در عمل بالا بردن سینه فقط پوست اضافی برداشته می‌شود.

لیفت سینه علاوه بر رفع آویزان بودن سینه، می‌تواند فرم و شکل سینه را نیز تغییر دهد و حتی همراه با دیگر عمل‌های زیبایی انجام شود تا سینه‌ها خوش‌فرم‌تر شوند. برای مثال در خانم‌هایی که بافت کافی در سینه‌های آن‌ها وجود ندارد، می‌توان عمل بالا بردن سینه را همراه با پروتز سینه انجام داد.

حال این پرسش‌ها وجود دارد که عمل لیفت سینه برای چه کسانی مناسب است؟ آیا آزمایش یا روشی وجود دارد که مشخص کند چه کسی به لیفت سینه نیاز دارد؟ برای انجام عمل بالا بردن سینه باید به چه متخصصی مراجعه کرد؟ عوارض عمل بالا بردن سینه چیست؟ پاسخ این سوالات را در ادامه خواهید یافت.

 

·         عمل بالا بردن سینه یا ماستوپکسی

·         نتایج عمل بالا بردن سینه

·         چه کسانی برای عمل بالا بردن سینه مناسب هستند؟

·         آزمایش تشخیص نیاز به عمل بالا بردن سینه

·         روش انجام عمل بالا بردن سینه

·         مراقبت‌های پیش از عمل بالا بردن سینه

·         مراقبت‌های پس از عمل بالا بردن سینه

 

عمل بالا بردن سینه

عمل بالا بردن سینه یا ماستوپکسی

همواره داشتن سینه‌های بزرگ و خوش فرم، یکی از عوامل وجود اعتماد به نفس و حس خوب نسبت به زیبایی‌های زنانه در خانم‌ها است. به همین دلیل جراحی‌های زیبایی سینه طرفداران بسیاری دارد و به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. برای مثال خانم‌های عمدتا جوانی که سینه‌های کوچکی دارند از پروتز سینه برای بزرگ کردن سینه استفاده می‌کنند. خانم‌هایی هم که سینه‌های بسیار بزرگی دارند با کمک عمل کوچک کردن سینه، به فرم دلخواه خود می‌رسند.

تفاوت سینه بعد از لیفت سینه

در این میان دسته‌ای از خانم‌ها هم هستند که به دلیل افتادگی و آویزان بودن سینه‌ها، به عمل بالا بردن سینه نیاز دارند. اما چه چیزی موجب افتادگی سینه‌ها می‌شود؟ عوامل مختلفی در این میان دخیل هستند از جمله:

 • افزایش سن: یکی از دلایل اصلی و شایع افتادگی سینه‌ها، بالا رفتن سن، رشد تدریجی پوست، کاهش حجم چربی‌های سینه و البته وجود جاذبه زمین است. در واقع با افزایش سن، کم کم سینه‌ها رشد می‌کنند و به سمت پایین کشیده می‌شوند. همزمان، رفته رفته بافت سینه‌ها نیز ممکن است تحلیل برود و در نتیجه سینه‌ها حالت باریک، کشیده و آویزان پیدا می‌کنند. به همین دلیل عمل بالا بردن سینه در خانم‌هایی با سن بالا، بیشتر طرفدار دارد. معمولا ممکن است در این موارد، عمل بالا بردن سینه با کار گذاشتن پروتز سینه نیز همراه باشد تا نبود بافت کافی در سینه‌ها جبران شود.
 • بارداری و شیردهی: بارداری و دوران شیردهی پس از آن، یکی از دلایل بزرگ شدن و در نتیجه افتادگی سینه‌ها است. با شروع شیردهی، در سینه‌ها بافت چربی ایجاد می‌شود و سینه‌ها درشت می‌شوند. پس از گذشت این دوران و از بین رفتن چربی اضافی، سینه‌ها حالت تو خالی و افتاده پیدا می‌کنند. در خانم‌هایی که سن بالایی ندارند و بافت کافی در سینه‌هایشان وجود دارد، معمولا تنها لیفت سینه به خوش فرم شدن آن کمک می‌کند.
 • کاهش شدید وزن: در خانم‌هایی که وزن بالایی دارند، مانند خانم‌هایی که دوران بارداری را تجربه کرده‌اند، سینه‌ها با جدب حجم زیادی از بافت چربی، بزرگ می‌شوند. افزایش وزن موجب کشیده شدن و رشد پوست سینه‌ها نیز می‌شود. حال اگر این خانم‌ها با کمک ورزش، رژیم‌های غذایی سخت و یا هر روش لاغری دیگری کاهش شدید وزن را تجربه کنند، در مدت کوتاهی حجم زیادی از چربی خود را از دست می‌دهند. با کاهش چربی در بافت سینه‌ها، افتادگی و شل شدگی به وجود می‌آید که درمان آن، عمل بالا بردن سینه است.
 • دیگر عوامل: از دیگر دلایل افتادگی سینه‌ها می‌توان به تغییرات هورمونی، دلایل ژنتیکی و همچنین بزرگ بودن سینه‌ها اشاره کرد. در برخی خانم‌ها به دلیل وجود پوستی با خاصیت ارتجاعی کم، افتادگی سینه‌ها زودتر رخ می‌دهد. همچنین مصرف داروهای دارای هورمون مانند داروهای ضد بارداری نیز از دیگر عوامل افتادگی سینه‌ها است. همچنین خانم‌هایی که سینه‌های بزرگ و سنگینی دارند اگر هرچه زودتر عمل کوچک کردن سینه‌ها را انجام ندهند، به مرور زمان این وزن زیاد به سمت پایین کشیده می‌شود و سینه‌ها دچار افتادگی می‌شوند.

نتایج عمل بالا بردن سینه

تغییرات پس از جراحی لیفت سینه معمولا تا آخر عمر فرد ماندگار هستند. البته اگر این جراحی در سنین پایین انجام شود ممکن است بر اثر افزایش سن، دوباره کمی سینه‌ها دچار افتادگی شوند. با این حال تا رسیدن به حالت افتادگی باید سن فرد خیلی بالا برود. تغییراتی که از لیفت سینه انتظار می‌رود عبارت است از:

 • بالا آوردن سینه‌های افتاده و آویزان
 • ایجاد فرم طبیعی و گرد، متناسب با بدن و بدون کاهش حجم سینه
 • سفت‌تر شدن سینه‌ها
 • بالا بردن نوک سینه‌ها و هاله نوک سینه
 • کاهش اندازه هاله نوک سینه در صورت نیاز
 • ایجاد تقارن در سینه‌ها
نمونه ی جراحی لیفت سینه

چه کسانی برای عمل بالا بردن سینه مناسب هستند؟

به طور کلی عمل بالا بردن سینه برای خانم‌هایی که با افزایش سن، بارداری یا کاهش وزن دچار چنین مشکلی شده‌اند بسیار موثر است اما باید یک سری شرایط رعایت شود از جمله:

·         رسیدن به ۱۸ سالگی و سن بلوغ؛ چرا که باید تغییرت در فرم بدن و اندازه‌ی سینه‌ها ثابت شده باشد.

·         سلامت عمومی و عدم ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و یا بیماری‌های قلبی و عروقی، حساسیت و …

·         در صورت مصرف داروهای خاص باید پزشک در جریان قرار بگیرد.

·         در دوران بارداری یا شیردهی قرار ندارند. همچنین بهتر است لیفت سینه پس از آخرین بارداری انجام شود؛ هرچند که در فرایند شیر دادن، مشکل جدی ایجاد نمی‌کند.

·         داشتن پوست سالم با خاصیت ارتجاعی و کشسانی مناسب در بهتر شدن نتایج عمل بالا بردن سینه بسیار موثر است.

·         مصرف الکل و دخانیات، بر نتایج عمل لیفت سینه اثر منفی دارد.

 

آزمایش تشخیص نیاز به عمل بالا بردن سینه

با این همه، برخی خانم‌ها نمی‌دانند که نیاز به عمل بالا بردن سینه دارند یا عمل کوچک کردن سینه. برای تشخیص این موضوع باید حتما با فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت کنید. با این همه قبل از آن یک آزمایش ساده نیز وجود دارد که می‌تواند تا اندازه‌ای شما را راهنمایی کند.

یک مداد را به صورت افقی زیر سینه‌های خود بگذارید و ول کنید. اگر افتادگی در سینه‌های شما شدید باشد، مداد لای پوست سینه و بدن شما گیر می‌کند و فشار سینه‌ها مانع از افتادن آن می‌شود. در چنین شرایطی شما احتمالا به عمل بالا بردن سینه‌ها نیاز دارید. اگر احساس می‌کنید که سینه‌های شما بزرگ است و فرم مناسبی ندارد اما مداد را نگه نداشت، احتمال دارد که به عمل کوچک کردن سینه نیاز داشته باشید.

با این همه، معاینه دقیق توسط جراح فوق تخصص زیبایی مطمئن‌ترین راه برای یافتن بهترین روش جراحی سینه‌ها است. گاهی ممکن است برای رسیدن به فرم دلخواه و اندازه مناسب، به انجام دیگر عمل‌های زیبایی در کنار لیفت سینه نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است جراح با معاینه شما، برخی تغییرات در فرم سینه‌های شما را در آینده پیش‌بینی کند که برای جلوگیری از آن نیز بتوان برنامه‌ریزی کرد.

 

روش انجام عمل بالا بردن سینه

برای عمل بالا بردن سینه یا ماستوپکسی، نخست برش‌هایی روی پوست سینه انجام می‌شود. سپس پوست سینه جمع می‌شود تا سینه‌ها بالا آورده شوند. پس از کشیدن پوست سینه، بخش‌های اضافی پوست برداشته می‌شود. پس از رسیدن به فرم دلخواه، محل برش بخیه زده می‌شود.

با توجه به فرم و اندازه سینه، میزان افتادگی و همچنین جای نوک سینه و اندازه هاله سینه، جراح مشخص می‌کند که چه برشی و در کجای سینه باید ایجاد شود. معمولا شکل برش‌ها با هم تفاوت دارد اما به طور کلی یک برش سرتاسری دور هاله سینه زده می‌شود تا بتوان آن را جا به جا کرد. همچنین برش‌هایی از نوک سینه به صورت عمودی تا زیر سینه و یا برش‌های افقی در پوست سینه، معمولا ایجاد می‌شود.

 

نحوه ی جراحی سینه و بالا بردن سینه

ایجاد برش به شکل سوراخ کلید: این نوع برش مناسب خانم‌هایی است که افتادگی سینه متوسطی دارند، بافت سینه آن‌ها کافی است و نیازی به پروتز سینه ندارند. در این روش، برشی دور هاله سینه زده می‌شود تا بتوان نوک سینه را به جای طبیعی خود منتقل کرد. همچنین خط‌های عمودی از بالا و دو طرف هاله تا چین طبیعی زیر سینه برش می‌خورد تا پوست سینه جمع شود. شکل این برش معمولا به شکل یک سوراخ کلید خواهد بود.

ایجاد برش به شکل سوراخ کلید در لیفت سینه

برش به شکل لنگر کشتی یا T برعکس: میزان ایجاد برش در این روش زیاد است و برای خانم‌هایی استفاده می‌شود که دچار افتادگی شدید سینه و همچنین دارای نوک سینه افتاده هستند. در این تکنیک با ۳ برش شامل دور هاله، خطوط عمودی از بالای هاله سینه تا چین طبیعی زیر سینه و برش افقی به موازات چین زیر سینه، پوست سینه جمع می‌شود.

 

مراقبت‌های پیش از عمل بالا بردن سینه

عمل بالا بردن سینه با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود در نتیجه باید پیش از انجام عمل، نکاتی را رعایت کرد:

 • چند هفته پیش از جراحی باید مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و یا داروهای ضد حساسیت با نظر پزشک قطع شود.
 • یک ماه پیش از جراحی باید مصرف الکل و دخانیات را کنار گذاشت.
 • شب قبل از جراحی حمام کنید، چرا که تا چند روز بعد از جراحی نباید به حمام بروید.
 • از نیمه شب قبل از جراحی نباید هیچ چیزی بخورید؛ صبح جراحی ناشتا باشید تا معده شما موقع عمل بالا بردن سینه خالی باشد.
 • صبح عمل، مدارک و جواب آزمایش‌های پزشکی و کارت شناسایی خود را هماه داشته باشید.
 • با یک همراه به بیمارستان مراجعه کنید.
 • گن طبی که قبلا جراح تجویز کرده است را با خود همراه داشته باشید.
 • لباس گشاد و راحت بپوشید.
 • بدون آرایش و زیورآلات مراجعه کنید تا در روند انجام جراحی و استریل ماندن اتاق عمل مشکلی ایجاد نشود.

 

 

مراقبت‌های پس از عمل بالا بردن سینه

پس از جراحی، باید از سینه‌های خود مراقبت کنید و به نکاتی که جراح توصیه می‌کند، به دقت عمل نمایید تا عوارض جراحی کاهش یابد. همچنین با رعایت موارد زیر زودتر و با مشکلات کمتری به فرم دلخواه خود خواهید رسید.

 • وجود درد، ورم، کبودی، خروج خونابه و ترشحات داخلی بدن از جای زخم کاملا طبیعی است. پس از مدتی این عوارض رفع خواهد شد.
 • داروهای تجویز شده را حتما طبق برنامه مصرف کنید. برای مثال مسکن برای رفع درد و آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت را در زمان مشخص مصرف کنید.
 • سوتین یا گن طبی و همچنین چسب‌های سیلیکونی را طبق توصیه‌های پزشک خود، از همان روز اول استفاده کنید. این کار برای رسیدن به فرم مورد نظر و کاهش تورم سینه‌ها، ضروری است.
 • پس از جراحی، تا چند روز آب و مایعات زیاد بنوشید. میوه و سبزیجات تازه بخورید؛ میوه آناناس و کیوی به بهبود جای بخیه‌ها کمک می‌کند. ماهی و میگو بیشتر مصرف کنید. نمک و سدیم غذای خود را نیز کاهش دهید.
 • تا دو هفته باید استراحت کنید. از انجام فعالیت‌های شدید بدنی خودداری نمایید؛ خم نشوید و هیچ جسم سنگینی را بلند نکنید. البته استراحت مطلق ممنوع است. راه رفتن در روزهای پس از جراحی به بهبود هرچه سریع‌تر شما کمک می‌کند. می‌توانید دست‌های خود را بالا ببرید و حرکت دهید.
 • پس از یک هفته می‌توانید به سر کار خود برگردید اما نباید به سینه‌ها فشار وارد شود. برای مثال اگر هنگام رانندگی، دست‌ها به سینه‌ها فشار وارد می‌کند، نباید رانندگی کنید.
 • ورم‌های سینه تا چند هفته کاهش زیادی خواهد یافت و پس از چند ماه کاملا رفع می‌شود. هرچند دقیقا از روز جراحی، نتیجه تغییرات عمل بالا بردن سینه قابل دیدن است اما زمان رسیدن به فرم و اندازه نهایی سینه در همه یکسان نیست؛ پس باید صبور باشید.
 • جای زخم‌ها بسته به جنس پوست ممکن است پس از ۶ ماه یا یک سال از بین برود. همچنین در برخی خانم‌ها که کمی بدزخم هستند، یک خط ظریف و باریک در زیر سینه باقی خواهد ماند که چندان دیده نمی‌شود.

 

عمل لیفت سینه، یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی در خانم‌ها است که در حفظ زیبایی زنانه و اعتماد به نفس آن‌ها بسیار موثر است. در این روش با برداشتن پوست اضافه، سینه‌ها بالا کشیده می‌شوند و از حالت شل و آویزان خارج می‌گردند. برای انجام این عمل همواره توصیه می‌شود به جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید تا عمل شما با کمترین عوارض انجام شود.

جراح زیبایی علاوه بر دوره ۴ ساله جراحی عمومی، یک دوره ۵ ساله فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی را گذرانده است. در نتیجه برای انجام انواع عمل‌های زیبایی دانش و مهارت کافی را کسب کرده است. به همین دلیل می‌تواند بهترین تکنیک‌های جراحی را که با آناتومی و شرایط بدن شما متناسب است، به کار بگیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده + شانزده =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست