عمل جراحی بینی

بینی یکی از مهم‌ترین اعضای بدن می باشد که نقش حیاتی برای انسان دارد و حتی با یک اختلال کوچک در آن مشکلاتی برای انسان به وجود می آید. با توجه به قرار گرفتن بینی در مرکز صورت هر گونه نقص ظاهری موجود در آن بیشتر از سایر اعضای بدن به چشم می‌خورد. عیوب ظاهری بینی علاوه بر اینکه در بیننده حس ناخوشایندی به وجود می آورد، باعث می‌گردد زیبایی سایر اجزای چهره هم تحت‌تاثیر قرار بگیرد. البته خیلی مواقع در کنار مشکلات ظاهری، اختلال داخلی از‌ قبیل پولیپ، انحراف تیغه بینی و بزرگی شاخک بینی نیز مشکل ساز می شود. به همین سبب بعضی از افراد در صورت امکان همزمان با عمل زیبایی، اختلال‌های بینی را هم درمان می‌کنند. با این وجود اولین نکته‌ای که بسیار حائز‌ اهمیت می باشد اینکه وضعیت تنفس بینی بهبود بیاید.

جراحی بینی

جراحی بینی یکی از رایج‌ترین عمل های زیبایی در ایران به شمار می رود که جهت تغییر شکل بینی می باشد که می توان از آن برای بزرگ یا کوچک کردن بینی، برداشتن قوز بینی، حذف پلیپ و انحراف بینی، کوچک کردن سوراخ های بینی، تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا، عمل زیبایی بینی گوشتی و استخوانی و اصلاح عیوب دیگر بینی استفاده کرد.

جراحی بینی قادر است سایز، شکل و زاویه بینی شما را تغییر دهد و سبب گردد بینی شما با بقیه اجزای صورتتان متناسب تر شود. همچنین این جراحی می تواند مشکلات ساختاری بینی را که باعث گرفتگی مزمن یا مشکلات تنفسی می شود را اصلاح کند.

نتیجه جراحی بینی همیشگی می باشد، اگرچه ممکن است آسیب های بعدی یا عوامل دیگر روی ظاهر بینی تاثیر بگذارد. فقط کسانی که رشد آن ها تکمیل شده است می توانند جراحی زیبایی انجام دهند که در خانم ها این سن ۱۵ یا ۱۶ و در آقایان ۱۷ یا ۱۸ می باشد. اگر جراحی بینی قبل از این سن انجام گردد رشد بینی می تواند روی نتیجه ی نهایی بینی تاثیرگذار باشد و احتمالا باعث پیدایش عوارض نیز خواهد گردید. جراحی بینی علاوه بر دارا بودن مزایای زیبایی می تواند مشکلات در ارتباط با سلامت را نیز حل کند.

دو مورد از مزایای اصلی جراحی بینی عبارتند از:

جراحی بینی با باز کردن راه های باریک بینی اختلالات ساختاری را اصلاح می کند و موجب بهبود مشکلات تنفسی می شود. همچنین می تواند علاوه بر اصلاح نقایص مادرزادی بیرونی مثل انحراف تیغه ی بینی نقایص مادرزادی داخلی را نیز اصلاح می کند.

جراحی بینی علاوه بر مزایای فیزیکی، دارای مزایای روانی نیز می باشد. اشخاصی که از سایز و شکل بینی خود راضی نیستند به طور معمول از ظاهر خود خجالت می کشند و امکان دارد از اعتماد به نفس پایین رنج ببرند. در واقع تعداد کثیری از بیماران بعد از انجام عمل بینی افزایش قابل توجهی در اعتماد به نفس خود را گزارش کرده اند. این ویژگی به تنهایی قادر است یک دلیل بزرگ برای انتخاب جراحی بینی باشد. به این نکته باید توجه داشت که جهت انجام جراحی زیبایی بینی فقط و فقط می بایست به پزشکانی که نامشان در صفحه انجمن جراحان پلاستیک آورده شده است مراجعه بفرمایید.

یک جراح زیبایی بینی خوب باید علاوه بر داشتن دانش و تجربه کافی در جراحی با بیمار خود صادق بوده و همچنین عضو انجمن جراحان پلاستیک باشد.

با مطالعات و تحقیقاتی که ما در آمارگیری متقاضیان جراحی زیبایی داشته ایم ، به این نتیجه رسیدیم که حدود ۱۵.۵ درصد از بانوان حداقل یک جراحی زیبایی را داشته اند که اکثریت این درصد را جراحی بینی به خود اختصاص داده است.

به این معنا که امروزه جراحی بینی بالاترین آمار را نسبت به سایر جراحی های بینی دارد. بیشتر بانوانی که جراحی بینی را انجام داده اند سنی کمتر از ۲۵ سال داشته اند و نیز مجرد بوده اند. تقریبا نزدیک به ۶۱ درصد از این اشخاص مدرک تحصیلی کارشناسی داشته اند و حدود ۴۵.۵ درصد ازآنها از لحاظ طبقاتی در طبقه ای متوسط قرار دارند و چیزی حدود ۱۶ درصد هم که از نظر طبقاتی در درجه پایین قرار داشته اند.

همچنین دریافتیم که جراحی زیبایی با سن متقاضی نیز ارتباطی ندارد . پس هر خانمی با هر سن و سالی که دارد و نیز با هر شرایطی که دارد میتواند اقدام به جراحی بینی نماید . بانوان بایستی قبل از جراحی بینی تحقیقات لازم را در خصوص جراح مورد نظر انجام دهند و در این زمینه باید دقت کامل را داشته باشند چرا که کوچکترین اشتباه در این امر میتواند منجر به نتیجه نامطلوب گردد و زن بخاطر روحیات لطیفی که دارد در این حال از نظر روحی آسیبی جدی را میبیند و علاوه بر این ها ممکن است برای آنها مشکلاتی در مجاری تنفسی شان ایجاد گردد.

جراح در خصوص جراحی بینی بانوان و نیز هر شخص دیگری ابتدا بایستی به هماهنگی و تناسب میان صورت و بینی نیز توجه نماید و به هیچ عنوان نباید که بینی را به عنوان عضوی جدا از سایر اعضای صورت در نظر بگیرد و نیزبایستی تمام مهارت خود و اقدامات لازم را در خصوص جراحی بینی بکارگیرد که کوچکترین مشکل و عارضه ای را برای شخص ایجاد نکند.

ترس از بیهوشی و درد قبل از عمل بینی

هر فردی که قصد جراحی بینی دارد با دیگری متفاوت می باشد. در واقع هیچ‌وقت نمی‌توان دو بیمار متقاضی جراحی بینی را یافت که نگرانی و درخواست‌های کاملاً همسانی داشته باشند. اگرچه بر طبق مشاوره‌های انجام‌پذیرفته با بیماران می شود گفت بعضی مسائل و نگرانی‌ها برای همه رخ می دهد. گاهی میان متقاضیا عمل بینی، نگرانی‌های مشخص و یکسانی وجود دارد.

اگر شما گمان می کنید که تحمل درد ناشی از عمل سخت است، حتما این موضوع این موضوع را با پزشک جراح خود در میان بگذارید تا جراح بتواند در این خصوص به شما مشاوره داده و نگرانی‌های شما را رفع کند.

ترس از بیهوشی

بعضی مواقع بیماران در رابطه با فرایند بی‌هوش بودن طی جراحی نگران می باشند و این موضوع را پزشکان درک می‌کنند. اما لازم به ذکر است زمانی که بیهوشی به وسیله پزشکان مجرب انجامگردد بسیار بی‌خطر است. بر مبنای دلایل خاصی پزشکان برای عمل بینی بیهوشی کامل تجویز می‌کنند. بیهوشی کامل بی‌خطرتر است چرا که مانع از حرکت کردن بیمار هنگام جراحی می شود. همچنین به خاطر استفاده از ماسک اکسیژن از مجاری تنفسی محافظت بیشتری خواهد گردید. میزان بیهوشی عوامل گوناگونی مثل کاهش خونریزی، ورم و کبودی بستگی دارد.

در مقایسه با دیگر جراحی‌های بزرگ که بدن را درگیر می‌کند، جراحی بینی به بیهوشی کم‌تری نیاز دارد. همچنین در طول بیهوشی کامل همیشه یک متخصص هوش‌بری در کنار بیمار وجود دارد.

درد عمل بینی

تقریبا حدود ۹۰ درصد متقاضیان عمل پلاستیک درد ناشی از جراحی را متوجه نخواهند شد که از داروهای مسکن بینیاز می شوند. و فقط کم‌تر از ۱۰ درصد از بیماران به تجویز داروهای مسکن نیاز دارند. هنگامی که بیمار درد دارد پزشک داروی مورد نیاز وی را تجویز می‌کند و این درد بیشتر از چند روز ادامه نخواهد داشت. پزشک همچنین روش هایی را جهت کاهش درد به بیمار ارائه می‌دهد.

به طور مثال به منظور کاهش درد و ورم از مالش و یا لمس بینی اجتناب کنید. همچنین تا جایی که قادر هستید از بالا کشیدن بینی و گرفتگی آنخودداری کنید. در صورت امکان به پشت و به حالت طاق‌باز بخوابید. همچنین نباید خم شوید و یا چیزی را بلند کنید چرا که موجب تورم و بالا رفتن فشار خون و در نهایت در بعضی موارد باعث خونریزی بینی می‌گردد. در برابر کودکان محتاط تر باشید تا از هر گونه تغییرات دردناک جلوگیری گردد.

سوهان کشیدن در جراحی بینی

زمانی که حرف از سوهان کشیدن درجراحی بینی به میان می آید اکثرا این سوال برایشان پیش می آید که در اصل سوهان کشیدن چیست و آیا خطری با خود به همراه دارد ویا این فرایند درد هم دارد و…؟ در حقیقت این ها سوال هایی هستند که معمولا بیماران از پزشکشان می پرسند.

اغلب درخاورمیانه به ویژه در ایران با بیشترین آمار جراحی زیبایی بینی رو به رو هستیم یکی از جراحی های متداول به علت رفع قوز است که با تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که جراحی قوز بینی برای رفع قوز در بینی آقایان می باشد.

نقش سوهان در زیباتر شدن جراحی بینی

در حقیقت سوهان ابزاری است ضد زنگ که جنس آن از فولاد می باشد و به سوهان ناخن که از دندانه ظریفی برخوردار می باشد شباهت دارد و نظر به کاربرد پزشک نتیجه آن متفاوت است و به سه حالت تقسیم بندی می شود.

جنس سوهان ها نرم می باشد و به جهت صیقل دادن نهایی به کار می آید
سوهان حالت سوزنی دادر و به جهت صیقل دادن قوزهای بزرگ از آن بهره مند می شوند
سوهان دارای عاج های درشت می باشد و به جهت قوزهای متوسط آز ان به کار گرفته می شود
در آخر هم با سرم شست و شو سطح سوهان کشیده شده را می شویند.

سوهان در جراحی بینی برای بر طرف سازی نامنظمی ها

در حقیقت سوهان یکی از مطلوب ترین راه کارها می باشد سوهان کشیدن یکی از اعمالیست که جراح برای زیبایی بینی انجام می دهد اغلب زمانی که پس از جراحی قوز برطرف نشده باشد با به کارگیری از سوهان و بهره مندی بیشتر از متد های بسته قوز اندکی که باقی مانده را در مطب صیقل می دهند چون استفاده ازمتد های بسته از صدمه رساندن به لایه های زیرین پوست جلوگیری می کند. در مجموع سوهان کشیدن یک روش استاندارد در رفع قوز بینی می باشد.

آنچه که سبب افزایش موفقیت جراحی بینی می گردد ترکیب تخصص و توانایی جراح و زیبا شناسی می باشد به این علت که یک جراح ضمن برخورداری از زبدگی و سابقه و تخصصی که دارد از لحاظ طراحی و زیبایی بایستی ایده آل و مورد تایید باشد باشد البته بایستی به این نکته هم اشاره کرد که بیمار نباید توقع نا معقولی داشته باشد چون با عنایت به گوشتی و استخوانی بودن بینی ، نوع بافت ،مقدار غضروف ،فرم و سایز است که در حالت پذیری بینی تاثیر گذار است.

بینی های گوشتی

بینی گوشتی به دسته ای از بینی ها گفته میشود که پوستی بسیار ضخیم داشته و نیز منافذ پوستی آنها زیاد بوده و نیز غدد سباسه بسیاری را دارند. در بینی های گوشتی اغلب غضروف ها ضعیف بوده اند و یا اینکه غضروفی در بینی گوشتی موجود نمیباشد و زیر پوست بینی معمولا تجمعی از چربی و غدد سبابه دیده میشود.

بینی های گوشتی پهن تر از بینی های استخوانی بوده و نیز نوک بینی در بینی گوشتی نیز مقداری افتاده میباشد. بینی های گوشتی بیشتر در مردان دیده میشود چرا که پوست مردان چرب بوده و نیز عامل دیگر این امر هورمون جنسی آقایان میباشد.

در کشور ما معمولا بینی ها ترکیبی از گوشتی و استخوانی میباشند و کمتر دیده میشود که یک بینی کامل استخوانی باشد و یا این که کاملا گوشتی باشد . پس بایستی تکنیک های لازم را عمل بینی گوشتی و یا ترکیبی از گوشتی و استخوانی بکار گرفت.

تکنینک مناسب در بینی های گوشتی برداشتن بافت از یک قسمت و نیز اضافه کردن به قسمت دیگر میباشد که این بافتی که اضافه میگردد اغلب غضروفی بوده که یا از تیغه بینی برداشته میشود یا از غضروف گوش برمیدارند . برداشتن غضروف از گوش آثار ببسیار کمی باقی میگذارد که به همین دلیل شخص نباید هیچ نگرانی ای را داشته باشد. جراحی و عمل بینی گوشتی کمی دشوار است پس بایستی این جراحی را به پزشکان و جراحان با تجربه و با مهارتی نیز بسپارید.

عمل جراحی نوک بینی (Tip Plasty)

عده ای از مراجعان جهت عمل زیبایی بینی از وضعیت بینی خود راضی بوده و فقط خواهان اصلاح بدشکلی نوک بینی خود می باشند که این عمل بنام Tip Plasty معروف است . انحراف بینی مشکل شایعی می باشد که در بعضی از افراد با انسداد نسبی یا کامل مسیر تنفسی باعث مشکلاتی در وضعیت تنفس ، سردرد و صدای تو دماغی افراد می شود باتوجه به شیوع بالای این مشکل و وجود مواردی از انحراف بینی که علائم آن توسط بیمار احساس نمی گردد ما در تمام اعمال زیبایی بینی ، انحراف تیغه ی بینی را کنترل کرده و در صورت مشاهده آن را اصلاح می نماییم .

شاید برای شما نیز سوال باشد که کارهایی که می توان در عمل جراحی بینی انجام داد کدامند.در عمل جراحی بینی می توان کارهای زیر را انجام داد تا فرد به چهره ی دلخواه خود برسد.

از بین بردن پهنی بینی از بین بردن افتادگی نوک بینی کم کردن فاصله ی بین صورت و نوک بینی از بین بردن قوز بینی کوچک کردن سوراخ بینی

جراحی نوک بینی می تواند منجر به کوچک شدن سوراخ های بینی نیز بشود ، دقت داشته باشید که جراح برای اصلاح معایب نوک بینی از روش ها و تکنیک های ویژه ای استفاده می کند که ظاهر بینی زیبا و شکیل و البته متناسب با اجزای صورت باشد . جراحی بینی علاوه بر دقت و توجه نیازمند هنر و تجربه جراح نیز دارد و انتخاب جراح برای انواع جراحی بینی می تواند تاثیر به سزایی در آنچه از نتیجه ی جراحی دریافت می کنید داشته باشد.

برای انتخاب جراح می توانید نمونه کار های پزشک را به دقت مشاهده نمایید و از آن بخواهید تا مشاوره ای دقیق به شما ارائه نماید.جراحی پره های بینی ممکن است یک فرد نیاز داشته باشد تا تنها پره های پهن و یا بی فرم بینی خود را اصلاح نماید ، جراحی پره های بینی تغییری در فرم واندازه و ظاهر تیغه ی بینی ایجاد نمی کند و البته باعث می شود که بینی زیبا تر به چشم بخورد ، این جراحی برای افرادی مناسب است که عیبی در ظاهر و اندازه ی تیغه ی بینی ندارند و یا اینکه بینی آنها دارای قوز و انحراف نمی باشد .

اگر بینی دارای قوز و مقداری انحراف باشد، جراحی زیبایی بینی برای فرد توصیه خواهد شد .

جراحی ترمیم نوک بینی

جراحی نوک بینی می تواند بینی را صاف و سر بالا بنماید ، اگر تمایل به انجام این جراحی دارید می توانید از مشاوره های دکتر آرش نجف بیگی بهره مند شوید . البته افرادی با بینی های استخوانی گزینه های مناسب تری برای اصلاح نوک بینی هستند ، زیرا افرادی که دارای بینی های گوشتی می باشند از نرم پودن پره های بینی و ضخیم بودن پوست این ناحیه رنج می برند و البته تغییر در ساختار این نوع بینی نیازمند تکنیک و روش هایی است که بتواند از نرمی و ضخامت جنس بینی بکاهد.

برای دریافت مشاوره های لازم در جهت جراحی زیبایی بینی می توانید با فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ، دکتر آرش نجف بیگی در ارتباط باشید .

به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی

در جراحی بینی نیز همانند دیگر جراحی ها مراقبت های پس از عمل مخصوص به خود را دارد که یکی از آن ها چگونگی خوابیدن بعد از جراحی بینی می باشد. خیلی از افراد نگران نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی خود می باشند. ما در این مقاله بر آن شده ایم تا درباره نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی و باید ها و نباید های آن توضیح دهیم.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

چگونگی و نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی بسیار مهم می باشد. چرا که در صورت رعایت نکردن نکات کوچک در خواب امکان دارد طول درمان شما طولانی تر گردد و یا حتی احتمال تغییر شکل می باشد. بنایراین برای جلوگیری از این اتفاقات به توصیه های جراح خود درباره نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی عمل کنید.

طرز قرار گیری سر نسبت به بدن در خواب

طرز قرار گیری سر نسبت به بدن از نکاتی است که حتما باید رعایت شود. بهتر است زمان خواب زاویه بدن نسبت به سر ۳۰ الی ۳۵ درجه باشد و سر با لاتر از قلب قرار گیرد. شما می توانید با قرار دادن دو بالشت زیر سر خود زاویه مناسبی هنگام خوابیدن پس از عمل بینی داشته باشید.این کار برای کاهش تورم بینی و راحت خابیدن شما لازم است.

به پهلو نخوابیدن بعد از عمل بینی

به پهلو نخوابیدن بعد از عمل بینی مشکلی است که برای بسیاری از افراد در ابتدا سخت می باشد اما این نکته ایست که برای بهبودی هر چه زودتر خود می بایست رعایت بفرمایید. سعی کنید در ۱ الی ۲ هفته اول مستقیم بخوابید و در هنگام خواب چرخشی به راست یا چپ نداشته باشید.

شما باید از جراح متخصص خود درباره نحوه خوابیدن بعد از جراحی و سایر مراقبت ها بینی بپرسید تا بتوانید شرایط ایده آلی بعد از جراحی داشته باشید. اما لازم به ذکر است که تغییر شکل بینی در هنگام خواب اتفاق نادری می باشد که خیلی کم رخ می دهد بنابراین سعی کنید به آرامی و راحت بخوابید و نگرانی بیش از حد و وسواس فکری را در مورد نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی را کنار بگذارید. تنها بخوابید

بعد از عمل بینی در صدد فراهم آوردن محیط مناسبی برای خواب خودباشید تا خواب مناسبی داشته باشید.بدین معنی که سعی کنید کنار کودکان خود نخوابید زیرا ممکن است در اثر برخورد ناگهانی دست کودک با بینی شما دچار مشکلاتی شوید. با رعایت نکات لازم در نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی به راحتی می توانید پس از عمل بینی شرایط مناسبی داشتی باشید و زیباتر شوید.

نازک کردن پوست بینی های گوشتی

از بین بردن لایه چربی از پوست بیمار بایستی با دقت بالا انجام شود ، چون اگر پوست زیادی برداشته شود، خونرسانی به پوست بینی با مشکل مواجه می شود و فشاری که به خاطر چسب و آتل گذاری در انتهای عمل بر پوست بینی وارد می شود سبب نکروز و کبودی پوست شود که منجر به اتفاقی اسفناک برای بیمار و جراح می شود.

بینی های گوشتی پوست ضخیم تری دارند و این موضوع فرق میان بینی های گوشتی با بینی های استخوانی ( غضروفی ) می باشد.

جراحی زیبایی بینی گوشتی یعنی جراح تنها حالت اسکلت بینی را عوض می کند و کلیه فرآیند عمل زیر پوست شکل می گیرد. بعد از تمام شدن عمل، جراح مجددا پوست را بر روی اسکلت تازه بینی منطبق می کند و آن را اصلاح می نماید . در نتیجه اگر پوست بینی ضخیم باشد هنر جراح را مخفی می کند و تمامی فرآیندی که روی اسکلت بینی انجام شده است نمای خارجی ملموسی نخواهد داشت .

تصور کنید مجسمه سازی با تمرکز میلی متری چهره یک مجسمه زیبا را خلق کند، سپس روی مجسمه یک پتوی کلفت بیندازد. در چنین حالتی هنر مجسمه ساز آن طور که باید خودش را نشان نمی دهد. عین این مثال در خصوص بینی های گوشتی رخ می دهد.

بر خلاف این موضوع در بینی های استخوانی به علت نازک بودن پوست تغییراتی که جراح به وجود می آورد به خوبی از زیر پوست خودنمایی می کند و تفاوت های پس از عمل بسیلر شایان است.

جهت از بین بردن این مشکل در بینی گوشتی نخستین موضوعی که به ذهن می رسد این است که به چه شکل می توان پوست بینی های گوشتی را نازک کرد.

پوست از چندین لایه مختلف ایجاد شده است که معمولا امکان دست زدن به هیچ یک از این لایه ها امکان پذیر نیست چون سبب صدمه رسیدن به پوست خواهد شد وصدمه رسیدن به پوست اتفاقی نا گوار است چون در اکثر مواقع، این موارد غیر قابل ترمیم است .فقط به لایه ای از پوست می شود دست زد و آن را نازک کرد که چربی زیر پوستی است . پزشک می تواند خیلی محتاطانه به نحوی که به لایه های دیگر پوست صدمه ای وارد نشود این چربی را از پوست خارج کرده و تا حدی پوست بینی را نازک کند. اما بایستی دقت کرد که این مقدارکم کردن چربی به شکلی نباشد که پوست بینی خیلی نازک شود که بشود آن را لمس کرد باید تنها مقدار کمی این کار انجام شود.

در نتیجه برداشتن چربی از زیر پوست بینی گوشتی به مقدار کم می تواند حاصل جراحی بینی گوشتی را مطلوب تر سازد اما نمی تواند نتیجه ای مثل بینی استخوانی داشته باشد.

در انتها باید گفت تقویت استحکام اسکلت بینی مهمی ترین راه جهت زیبا سازی بینی های گوشتی به شمار می آید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

14 + 11 =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست