لاغری موضعی با دستگاه RF (آر اف) ؛مراحل انجام، عوارض

جراحی زیبایی اندام

لاغری موضعی با رادیو فرکانسی یکی از روش‌هایی است که در سال‌های اخیر با استقبال خوبی روبرو شده است. لاغری با دستگاه آر اف می‌تواند به خوبی باعث از بین رفتن موضعی چربی‌ها، کاهش سایز و رسیدن به اندام متناسب گردد. معضل چاقی در دنیای امروز، روز به روز در حال افزایش می‌باشد.

سلولیت‌هایی که از تجمع چربی‌های غیرضروری در برخی از قسمت‌های بدن از جمله پهلوها، شکم و ران ایجاد می‌شود، می‌توانند زیبایی بدن و تناسب اندام را به خطر بیندازند. از این رو، چربی‌هایی که با رژیم غذایی و ورزش کاهش نمی‌یابند را می‌شود با استفاده از تکنیک لاغری موضعی با رادیو فرکانسی از بین برد.
لاغری با دستگاه آر اف مورد تائید وزارت بهداشت ایران و سازمان جهانی بهداشت و داروست. لاغری موضعی با رادیو فرکانسی را می‌توان یکی از بهینه‌ترین روش‌های لاغری با استفاده از دستگاه دانست.

لاغری موضعی با رادیو فرکانسی؛ مروری بر تکنولوژی پایه‌ای

شاید بسیاری از ما درباره لاغری موضعی با رادیو فرکانسی شنیده باشیم؛ اما آیا می‌دانیم که تکنولوژی‌ای که برای لاغری موضعی با رادیو فرکانسی به کار گرفته می‌شود، چگونه عمل می‌کند؟ تکنولوژی آر اف که مخفف عبارت انگلیسی Radio Frequency است، با عبور دادن امواج رادیویی از بافت‌های بدن، باعث نوسان مولکول‌ها با فرکانس بالا و ایجاد چرخش در مولکول‌های دوقطبی می‌گردد.

این کار با ایجاد یک تحریک مکانیکی میکرونی، به فیبرهای کلاژن و الاستین و ایجاد انقباض در آن‌ها، باعث بازگشت استحکام و انعطاف‌پذیری آن‌ها می‌شود.

لاغری موضعی با رادیو فرکانسی و بهره‌گیری از تکنولوژی RF، با تحت تاثیر قرار دادن بافت سطحی و عمیق به طور همزمان باعث می‌شود که سلول‌های چربی به سرعت شکسته شده و روند لاغری موضعی اتفاق بیفتد. در لاغری با دستگاه آر اف از هیچ اشعه‌ای استفاده نمی‌شود و روش درمانی تنها شامل گرم کردن و حرارت دیدن بافت‌های زیر پوست می‌باشد. به همین دلیل، لاغری موضعی با رادیو فرکانسی را می‌توان یکی از ایمن‌ترین و کم‌خطرترین روش‌های لاغری نیز دانست.

لاغری با دستگاه آر اف چگونه اتفاق می‌افتد؟

لاغری با دستگاه آر اف کاملاً بدون درد انجام می‌شود. این روش یکی از روش‌های غیرتهاجمی و موضعی است که باعث از بین رفتن چربی‌های بدن می‌گردد. از این رو، لاغری موضعی با رادیو فرکانسی به عنوان یکی از جدیدترین روش‌های لاغری نیز شناخته می‌شود که تاثیراتی مطلوب روی سلولیت‌های پوستی بر جای می‌گذارد.

از بین بردن چربی های بدن با دستگاه آر اف

در روش درمان لاغری با دستگاه آر اف، گرمای ناشی از RF باعث می‌شود که اسیدهای چرب حاصل از آب شدن چربی‌ها وارد سیستم لنفاوی بدن شده و پس از آزاد شدن اسیدهای چرب، چربی‌های اضافه بدن کوچک شده و روند لاغری با دستگاه آر اف آغاز گردد.
امواج رادیوفرکانسی به گونه‌ای طراحی شده است که باعث پارده شدن غشاء سلول‌های چربی می‌گردد. با ایجاد شدن این امواج در محل‌های خاص و تحریک و شکستن سلول‌های چربی، بخش‌هایی از آن‌ها توسط خون جذب شده و بخش‌های دیگری نیز به واسطه کبد و ادرار از بدن دفع می‌گردد. لاغری با دستگاه آر اف علاوه بر این که برای لاغری و کاهش سایز بسیار مناسب است، در فرم‌دهی اعضای بدن نیز کاربرد مطلوبی دارد.

همچنین با روش کربوکسی تراپی برای لاغری موضعی بیشتر آشنا شوید.

لاغری موضعی با رادیو فرکانسی و تاثیرات مطلوب آن روی پوست

لاغری موضعی با رادیو فرکانسی علاوه بر اینکه باعث لاغری و زیبایی اندام در بدن افراد می‌شود، در جوان‌سازی و کاهش چین و چروک‌های پوستی نیز کاربرد فراوان دارد. این فرآیند گرمایی که در طول درمان ایجاد می‌شود، الیاف کلاژن در لایه‌های پوست را منقبض کرده که این روند باعث محکم شدن الیاف پوست می‌گردد. در نتیجه این عمل، ظاهر پوست محکم‌تر، درخشان‌تر و شاداب و جوان می‌گردد. الیاف کلاژن و الاستین جدیدی که در زیر سطح پوست و در نتیجه‌ی افزایش متابولیسم فیبروبلاست‌ها ایجاد می‌شود، منجر به جوان‌سازی پوست خواهد شد.

اندام‌هایی که می‌توانند در لاغری موضعی درگیر شوند!

لاغری موضعی با رادیو فرکانسی می‌تواند اندام‌ها و بخش‌های مختلفی از بدن را درگیر کرده و در آن‌ها ایجاد لاغری نماید. از این دستگاه‌ می‌توان در اندام‌هایی که مستعد تجمع چربی هستند، استفاده کرد و همچنین، می‌شود در مناطقی از بدن که احتمال افتادگی پوست وجود دارد نیز به کار گرفته شود. از جمله اندام‌ها و ارگان‌هایی که می‌توانند با استفاده از دستگاه آر اف فرم‌دهی شوند، عبارتند از:

 • بخش‌های پشت بدن
 • بازوها
 • پهلوها
 • کمر
 • باسن
 • بخش‌های داخلی ران
 • بخش‌های خارجی ران
 • زانوها
 • غبغب
 • قفسه سینه
 • شکم

با این وجود، می‌توان گفت که همه افرادی که به نوعی دچار چاقی و تجمع موضعی چربی‌ها شده‌اند، قادر به استفاده از مزایای این دستگاه خواهند بود. البته برای کسب نتایج بهتر لازم است که اقداماتی را پیش از شروع به دوره لاغری موضعی با دستگاه رادیو فرکانسی پیش بگیرید. پس ببینیم که برای کسب این نتایج چه کارهایی باید انجام داد.

اقدامات ضروری پیش از استفاده از دستگاه آر اف

متقاضی ایده‌آل برای انجام لاغری با دستگاه آر اف

یکی از مهم‌ترین کارهایی که پیش از اقدام به لاغری با دستگاه RF باید انجام داد، عدم انجام هر گونه فعالیتی است که می‌تواند منجر به ایجاد حساسیت‌های پوستی شود. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به حمام آفتاب یا سولار اشاره کرد.

همچنین، نکته ضروری دیگر درباره خانم‌هایی که قصد انجام این کار را دارند، این است که باید پس از دوران قاعدگی اقدام به استفاده از دستگاه آر اف نمایند؛ چرا که بروز حساسیت‌های پوستی در دوران قاعدگی بسیار محتمل خواهد بود.

جدای از این‌ها، یکی دیگر از اقدامات مهم پیش از شروع به درمان لاغری با استفاده از دستگاه آر اف این است که با پزشک خود مشورت نمائید و ببینید که آیا بدن شما به گونه‌ای است که بشود، چربی‌های موضعی را با این دستگاه برطرف کرد یا خیر!

افراد مناسب برای انجام لاغری با دستگاه RF

متقاضی ایده‌آل برای انجام لاغری با استفاده از دستگاه رادیو فرکانسی یا RF‌ کسی است که قصد دارد بدنی متناسب و خوش فرم داشته باشد. البته تنها این نیست! از آنجا که این دستگاه می‌تواند به صورت موضعی باعث از بین رفتن چربی‌ها گردد، لازم است وضعیت بدنی خود را به دقت بررسی نمائید.

در صورتی که تجمع چربی‌های بدن شما به صورت موضعی بوده و دارای سلولیت هستید، استفاده از دستگاه آر اف می‌تواند موثر واقع شود. اما وجود چربی‌های عمیق و داشتن اضافه وزن زیاد، گزینه‌ای نیست که بشود با دستگاه آر اف برای آن چاره‌ای اندیشید!

از طرف دیگر، فردی که متقاضی انجام لاغری با استفاده از دستگاه آر اف است، باید از سلامتی عمومی خوبی برخوردار بوده و به بیماری‌های عفونی و پوستی مبتلا نباشد. همچنین، افرادی که مبتلا به حساسیت‌های پوستی هستند نیز گزینه‌های مناسبی برای استفاده از این دستگاه نمی‌باشند. چون در این حالت این افراد نخواهند توانست ناراحتی و حس خود را در طول درمان به خوبی گزارش دهند و به همین ترتیب، احتمال بروز آسیب‌دیدگی در آن‌ها وجود خواهد داشت.

هرچند که شواهدی خاص دال بر اینکه امواج آر اف برای بانوان باردار خطرناک باشد، وجود ندارد، اما بهتر است که این افراد تا پس از زایمان از انجام این کار خودداری نمایند. مهم‌تر از همه این که بیمارانی که در بدن‌شان دارای دستگاه الکتریکی از جمله ضربان‌ساز قلب یا پروتزهای فلزی هستند، بهتر است از انجام این کار خودداری نمایند؛ چرا که ممکن است جریان یافتن انرژی آر اف در بدن این افراد با دستگاه‌های داخل بدن دچار تداخل شده و با گرم شدن پروتز‌ها، سلامت آنان به خطر افتد.

برای آشنایی با دیگر روش های لاغری مقاله روشهای جدید لاغری اندام را از دست ندهید.

لاغری موضعی با دستگاه آر اف به چه ترتیب انجام می‌شود؟

در این روش درمانی ابتدا کرم بی‌حسی موضعی با توجه به میزان تحمل و آستانه درد بیمار، اندکی پیش از شروع درمان روی پوست مالیده می‌شود. در این صورت، پوست فرد به صورت موقتی و جزئی بی‌حس می‌گردد. کرم بی‌حسی قبل از شروع به درمان با استفاده از الکل از روی پوست پاک می‌شود.

لاغری موضعی با استفاده از این دستگاه معمولاً با ترکیبی از امواج رادیویی تک قطبی و دوقطبی روی ناحیه مورد نظر صورت می‌گیرد. در ادامه خواهیم گفت که منظور از امواج تک قطبی و دو قطبی چیست. با این روش، حرارت مورد نظر در بازه ایمن درمان به دست خواهد آمد. بسته به اینکه از چه دستگاهی استفاده می‌شود، متخصص، دستگاه را روی ناحیه مورد نظر می‌کشد تا دستگاه به صورت دقیق روی بدن هدایت شده و انرژی آر اف را به نقاط مورد نظر تحویل بدهد. به این ترتیب، انرژی به طور یکنواخت به تمام نقاط بدن خواهد رسید.

کرم، ژل یا روغنی برای روان شدن روی پوست آغشته می‌شود تا بین هندپیس و لایه‌های سطحی پوست به مانند یک مانع عمل کرده و باعث جلوگیری از سائیده شدن پوست گردد. سپسس متخصص، درمان را شروع خواهد کرد. در طی این درمان، سلول‌های چربی گرم شده و بافت پیوندی شل که عمدتاً از آدیپوسیت تشکیل شده است، انرژی را که به صورت لیپید ذخیره شده است، آزاد می‌کند. حرارت آر اف، این انرژی را به سیستم لنفاوی بدن منتقل کرده و بعد از آن، این انرژی از بدن دفع خواهد شد.

پس از تمام شدن روند درمان، ژل یا لوسیون خنک کننده و یا کمپرس سرد روی پوست بدن گذاشته می‌شود تا دمای بدن متعادل گردد. بعضی از این دستگاه‌ها برای محافظت کردن از پوست بدن در برابر گرما، مجهز به سیستم‌هایی هستند که با بهره‌گیری از مکانیزم خنک کننده داخلی، روند درمان را راحت‌تر می‌کنند.

دوران بهبود پس از لاغری موضعی به روش آر اف

برخی از بیماران بلافاصله بعد از انجام درمان لاغری به روش رادیو فرکانسی، با قرمزی خفیف در پوست خود مواجه می‌شوند. این قرمزی بسیار شبیه به آفتاب سوختگی است که معمولاً بلافاصله برطرف می‌گردد. اکثر بیماران پس از درمان می‌توانند روند عادی کار و زندگی خود را از سر گرفته و احتیاج به گذراندن دوران نقاهت نخواهند داشت. متخصص به بیماران توصیه می‌کند که در صورت لزوم از ژل، لوسیون یا کرم‌های تسکین دهنده استفاده کنند تا موضع درمان را خنک و مرطوب نگه دارند. بدین ترتیب احتمال بروز حساسیت‌ها و آلرژی‌های پوستی نیز به حداقل خود خواهد رسید.

نکاتی که بهتر است پس از درمان با آر اف رعایت شوند:

هر چند که پس از انجام لاغری با استفاده از دستگاه آر اف، نیاز به گذراندن دوره‌های نقاهت نبوده و مراقبت‌های خاصی لازم نیست، اما انجام دادن اقدامات زیر و در نظر گرفتن چند نکته ساده، برای کسب نتیجه بهتر می‌تواند موثر واقع شوند.

 • بهتر است تا سه روز پیش و پس از انجام عمل لاغری با استفاده از آر اف، از مصرف سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی اجتناب کنید.
 • از دو روز پیش از عمل و تا ۵ روز پس از هر جلسه درمانی، از انجام ورزش‌های سنگین و تحرک زیاد خودداری نمائید.
 • تا پس از اتمام دوره لاغری به روش آر اف، روزانه حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. همچنین، مصرف روزانه یک لیوان آب پرتقال طبیعی نیز می‌تواند به روند درمان کمک زیادی کند.
 • از مصرف کردن داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپیرین و دیگر داروهای ضد التهاب در دوران درمانی خود اجتناب نمائید.
 • استفاده از ژل‌ها، کرم‌ها و لوسیون‌های تسکین دهنده از جمله آلوئه ورا برای خنک و مرطوب نگه داشتن پوست توصیه می‌شود. همچنین، خنک نگه داشتن پوست در ساعات پس از انجام عمل می‌تواند مانع از بروز واکنش‌های آلرژیک در پوست گردد.

تعداد جلسات لازم برای کسب نتیجه از آر اف

نتیجه درمان ناشی از انجام عمل آر اف با توجه به مقدار چربی‌ها و ضخامت آن‌ها تعیین خواهد شد. این موضوع لازم است که توسط متخصص تغذیه تعیین گردد. طول مدت درمان و تعداد جلسات آن بسته به اینکه بیمار در چه وضعیتی است می‌تواند بسیار متغیر باشد. در حالت نرمال، طول هر جلسه چیزی بین ۱۵ دقیقه تا یک ساعت متغیر خواهد بود.

همچنین، برای کسب نتیجه اثربخش به بیشتر افراد توصیه می‌شود که حداقل ۸ تا ۱۲ جلسه را به انجام لاغری موضعی با رادیو فرکانسی اختصاص دهند. نتیجه‌ای که مشهود باشد نیز معمولاً از جلسه چهارم به بعد مشخص می‌شود.

عوارض جانبی لاغری موضعی با رادیو فرکانسی

لاغری موضعی با رادیو فرکانسی در بین دیگر روش‌های لاغری، به عنوان روشی بی‌خطر شناخته شده است. با این وجود، این روش لاغری نیز عوارضی اندک به همراه خود دارد که در نظر گرفتن آن‌ها، دیدی واقعی‌تری به دست خواهد داد. این عوارض را می‌توان در گزینه‌های زیر خلاصه کرد:

 • قرمز شدن و سرخی پوست بدن
 • ایجاد تورم و کبودی‌های خفیف
 • حساسیت‌های پوستی در نواحی تحت درمان
 • بروز واکنش‌های آلرژیک در افرادی که مستعد باشند.

۱ دیدگاه. ترک جدید

 • سلام برای از بین بردن خط اخم وپیشانی چه روشهایی مناسب هستند پلکسر یا بوتاکس با اراف هم میشه این کار را کرد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست