لیپوماتیک پشت؛ مناسب ترین روش جراحی پشت کمر و کتف

لیپوماتیک پشت
جراحی زیبایی اندام

لیپوماتیک به معنای لاغری و تغییر شکل نواحی خاصی از بدن با حذف رسوبات اضافی چربی در ناحیه مورد نظر است. این عمل زیبایی بدون درد، یک عمل اصلاح کانتور است که دائما با لیپوساکشن اشتباه گرفته می شود.

به این دلیل که بسیاری از افراد آن را به عنوان روشی برای کاهش وزن در نظر می گیرند، اما واقعیت این است که لیپوماتیک فقط برای حذف بافت چربی و کانتورینگ در نواحی مشکل ساز استفاده می شود. به همین دلیلی هم  این نوع عمل پیکرتراشی با فرم دادن به بدن پس از برداشتن چربی توسط خلاء از نواحی مختلف بدن مانند پشت، کمر، شکم، داخل پاها، داخل زانو و زیر فک تکمیل می شود. بنابراین اگر به طور منظم ورزش می کنید و غذاهای کم کالری مصرف می کنید اما هنوز هم از ناحیه خاصی از اندامتان راضی نیستید، ایده خوبی است که از این روش درمانی استفاده کنید. در این مطلب تصمیم داریم تا به طور مخصوص در مورد لیپوماتیک پشت کمر و کتف صحبت کنیم؛ پس اگر به فکر لاغری موضعی کمر و کتف خود هستید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

هر آنچه باید در مورد لیپوماتیک پشت بدانید

با تأثیر هورمون ها، بدن ممکن است ذخایر چربی موضعی تولید کند که در برابر بهترین روش های لاغری مثل ورزش یا رژیم غذایی نیز مقاومت کند. در مورد زنان، این رسوبات چربی اغلب در اطراف باسن، کمر، ران یا شکم قرار دارند و در مردان، رسوبات چربی به خصوص در اطراف شکم، باسن و سینه ها قرار دارند. از سوی دیگر بد نیست بدانید لاغری بهترین درمان برای رسوبات چربی موضعی نیست و برعکس، با لاغری، رسوبات چربی گاهی بیشتر نمایان می شوند. به علاوه یک سبک زندگی با الگوی غذایی سالم و ورزش کافی ممکن است رسوبات چربی موضعی را به طور کامل از بین نبرد.

هر آنچه باید در مورد لیپوماتیک پشت بدانید

با تأثیر هورمون ها، بدن ممکن است ذخایر چربی موضعی تولید کند که در برابر بهترین روش های لاغری مثل ورزش یا رژیم غذایی نیز مقاومت کند. در مورد زنان، این رسوبات چربی اغلب در اطراف باسن، کمر، ران یا شکم قرار دارند و در مردان، رسوبات چربی به خصوص در اطراف شکم، باسن و سینه ها قرار دارند. از سوی دیگر بد نیست بدانید لاغری بهترین درمان برای رسوبات چربی موضعی نیست و برعکس، با لاغری، رسوبات چربی گاهی بیشتر نمایان می شوند. به علاوه یک سبک زندگی با الگوی غذایی سالم و ورزش کافی ممکن است رسوبات چربی موضعی را به طور کامل از بین نبرد.

بنابراین با پیشرفت علم پزشکی و جراحی، روش هایی برای لاغری موضعی و پیکر تراشی روی کار آمد مانند عمل لیپوماتیک. همانطور که از نامش مشخص است، لیپو ماتیک (lipo) در لغت به معنای حذف چربی زیر جلدی است. این روش لاغری موضعی در بسیاری از نقاط بدن مثل پشت، کمر، کتف، شکم، ران ها، داخل زانو و زیر فک کار ساز است. بنابراین خبر خوش برای کسانی که از چربی اضافی در محل پشت و کتف خود رنج می برند این است که با کمک لیپوماتیک پشت می توان این چربی غیر ضروری را برای همیشه از بین برد. در واقع این عمل زیبایی راه حلی برای لاغری نیست، بلکه خطوط بدن شما را بهبود می بخشد. چربی پشت کمر مشکل رایجی است که در زنان و مردان یافت می شود و گاهی اوقات متوجه می شوند که با وجود کاهش وزن در نواحی جلوی بدن، مثل شکم و سینه؛ چربی های سرسخت در پشت بدنشان باقی می مانند. این نوع چربی اضافی می تواند کاملاً در ظاهر بدن و اندام فرد قابل توجه باشد زیرا معمولاً از روی لباس ها مانند پشت بند سوتین و بالای شلوار آویزان شده و به وضوح قابل مشاهده است. این ظاهر نازیبا می تواند تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس افراد داشته باشد و به نوبه خود می تواند بر انتخاب لباس فرد نیز تأثیر بگذارد، زیرا وجود این برآمدگی ها فرد را مجبور به تعویض لباس های تنگ با لباس های گشاد می کند!

اما جراحی از بین بردن چربی پشت می تواند یکی از بهترین راه های کمک کننده باشد. لیپوماتیک پشت، رسوبات چربی سرسخت را با شکستن آن ها قبل از استفاده از دستگاه مخصوص برای مکیدن آن ها از بین می برد. این باعث می شود که پشت بدن تراشیده تر شده و باریک تر به نظر برسد، بدون اینکه چربی روی لبه لباس آویزان شود.

لیپوماتیک پشت، رسوبات چربی سرسخت را از بین میبرد

روند انجام لیپوماتیک پشت

لیپوماتیک چربی پشت سریع ترین و موثرترین راه برای از بین بردن توده ها و برآمدگی های ناخواسته از این قسمت از بدن است. همچنین لیپوماتیک پشت را می توان برای برداشتن چربی از قسمت فوقانی پشت، وسط پشت و پایین کمر و کتف ها نیز استفاده کرد.

این عمل پیکر تراشی پشت تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. پس از آرام کردن و بیهوشی بیمار، پزشک جراح یک سری برش های ریز را در قسمت مربوطه پشت قبل از وارد کردن یک لوله ظریف به نام کانولا در ناحیه درمان ایجاد می کند. برش ها بسیار کوچک هستند، به این معنی که خطر ایجاد اسکار حداقل است. در این مرحله از عمل کانولا به اطراف حرکت می کند تا سلول های چربی موجود در پشت کمر و کتف بیمار را بشکند و آماده استخراج آن ها شود.

در این باره بخوانید  لاغری با لیپوست؛ مزایا و معایب، هزینه

توجه کنید که اگر جراح شما از تکنیکی به نام لیپوساکشن بادی جت یا لیپوماتیک به کمک آب استفاده می ‌کند، مایعی از داخل کانولا عبور داده می ‌شود تا این چربی بدون از بین رفتن آن از بدن خارج شود؛ به این معنی که اگر شما این روش را برای کنتورینگ پشت و کمر خود انتخاب کرده باشید، می ‌توان از این چربی برای انتقال چربی و پیوند آن به سایر نقاط بدن نیز استفاده کرد. در این نوع درمان در کنار رفع چربی کمر سپس از مکش با فشار بالا برای مکیدن سلول های چربی ناخواسته استفاده می شود. ناحیه تحت جراحی قبل از بخیه و بانداژ از مایع و خون اضافی تخلیه می شود. خبر خوب این است که شما می توانید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود مطب زیبایی یا بیمارستان را در همان روزی که جراحی از بین بردن چربی پشت خود انجام می دهید، ترک کنید.

کارکرد لیپوماتیک پشت به این صورت است که هنگامی که این سلول ‌های چربی از پشت کمر و کتف بیمار برداشته می‌ شوند، دیگر رشد نمی‌ کنند، به این معنی که تا زمانی که وزن سالم و استانداردی داشته باشید، کمر شما شکل جدید و لاغر خود را حفظ می ‌کند. اما توجه کنید که در صورت ادامه ندادن ورزش و رژیم غذایی مناسب این نتایج باقی نمی مانند و احتمال زیادی وجود دارد که چربی ها به محل جراحی شده بازگردند و وقت و هزینه شما را هدر دهند.

به همین دلیل هم برای گرفتن نتایج بهتر و بیشتر از این جراحی زیبایی و پس از جراحی برداشتن چربی از پشت، انتظار می رود تا چند هفته لباس فشرده مثل شکم بند و کتف بند بپوشید. هدف از پوشیدن این لباس ها کاهش تورم و کمک به بدن برای سازگاری با اندام باریک جدید است. مهم است که تمام دستورالعمل ‌های مراقبت‌ های بعدی صادر شده توسط جراح خود را دنبال کنید تا به روند بهبودی کمک کنید. اگر به این دستورالعمل ها پایبند باشید، باید انتظار بهبودی کامل پس از جراحی برداشتن چربی پشت خود را در شش هفته داشته باشید؛ در ادامه لیست مراقبت های بعد از لیپوماتیک کمر و پشت را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شما باید بعد از حدود شش هفته به نتایج اولیه لیپوماتیک چربی کمر خود پی ببرید و می توانید مشاهده نتیجه نهایی را بین شش تا ۱۲ ماه پس از جراحی انتظار داشته باشید.

از بین بردن توده ها و برآمدگی های ناخواسته با لیپوماتیک پشت

مزایای لیپوماتیک پشت

لیپوماتیک کمر و کتف یک روش ساده برای از بین بردن چربی های اضافی آن نواحی است، اما می تواند نتایج متحول کننده ای در زندگی فرد ایجاد کند. از مزایای حذف چربی پشت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمر و پشتی لاغرتر
 • بهبود تعریف عضلانی
 • به شما این امکان را می دهد که با اعتماد به نفس سوتین، لباس شنا، تاپ و شلوار تنگ بپوشید.
 • ایجاد تعادل مجدد نسبت های بدنی
 • افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس
 • با کاهش استرس، اضطراب و ناراحتی، سلامت روانی خود را بهبود بخشید
 • لیپوماتیک مدت زمان عمل را کاهش می دهد.
 • ناحیه حرکتی و روش های جراحی جراح را افزایش می دهد.
 • به دلیل ارتعاش و امواج صوتی مادون صوت به بهبود طولانی مدت پوست کمک می کند.
 • کبودی در مقایسه با روش کلاسیک بسیار کمتر و دوره نقاهت آن نیز کوتاه تر است.

چه کسی برای لیپوماتیک پشت مناسب است؟

جراحان و متخصصان عمل های زیبایی معمولاً افرادی را که دارای معیار های زیر باشند، برای جراحی برداشتن چربی کمر مناسب می دانند:

 • از نظر جسمی و روانی مناسب و سالم هستند
 • وزن مناسبی دارند و چاق نیستند
 • از ظاهر چربی در پشت و کمر خود ناراحت می شوند
 • چربی دارند که با رژیم غذایی و ورزش به تنهایی رفع نمی شود
 • انتظارات واقع بینانه از آنچه می توان از طریق حذف چربی پشت به دست آورد، داشته باشند
 • همه افرادی که بالای ۱۸ سال سن دارند، از سلامتی برخوردار هستند و مایلند اندامی متناسب داشته باشند.
افراد مناسب برای لیپوماتیک پشت

چه درمان هایی را می توان با لیپوماتیک پشت ترکیب کرد؟

لیپوماتیک چربی پشت را می توان با درمان های دیگر از جمله لیپوساکشن در سایر قسمت های بدن مانند معده، ران، باسن و کمر ترکیب کرد. لیپوماتیک پشت را می توان با روش انتقال چربی نیز ترکیب کرد، به معنای دیگر نوعی جراحی که در آن چربی از یک قسمت بدن به قسمت دیگر منتقل می شود. لیپو چربی پشت را از بین می ‌برد و می ‌توان آن را از طریق تزریق به لب ‌ها، گونه‌ ها یا سینه‌ ها منتقل کرد تا به ناحیه درمان ظاهری حجیم‌ تر و جوان ‌تر بدهد.

در این باره بخوانید  آمبولی در لیپوماتیک چیست و راهای درمان و پیشگیری آن چگونه است؟

از سوی دیگر لیفت بازو که با نام دیگر براکیوپلاستی نیز شناخته می شود، از لیپوساکشن و برداشتن پوست برای برداشتن پوست شل و چربی اضافی از بازو ها استفاده می کند. مرسوم است که بیماران این نوع خاص از جراحی را با لیپوماتیک کمر به منظور دستیابی به نتیجه بهتر ترکیب می کنند.

برای تقویت بیشتر فرم پشت بدن و ناحیه کمر خود، ممکن است بخواهید لیفت باسن را هم به عنوان یک روش جراحی برای بلند کردن و تغییر شکل باسن در نظر بگیرید. در طی یک عمل لیفت متوسط ​​باسن، جراح بافت چربی از ناحیه ای که قسمت پایین کمر با باسن تلاقی می کند را برمی دارد. به عنوان بخشی از این روش، هر چربی که از طریق لیپو حذف می شود را می توان به باسن منتقل کرد تا منحنی های اندام را تقویت کند.

یکی دیگر از درمان های ترکیبی، سلولاز و لیپوماتیک است. سلولاز، یک لیزر درمانی پیچیده که برای درمان سلولیت طراحی شده است، به طور معمول در نواحی چرب زمانی که سلولیت تشکیل شده است، از جمله پشت استفاده می شود. همچنین معمولاً در اطراف ناحیه بند سوتین نیز استفاده می شود. بنابراین اگر در حال انجام جراحی لیپوماتیک پشت هستید، ممکن است از درمان کم تهاجمی سلولاز نیز بهره مند شوید.

مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک پشت

 • از ۶ تا ۸ ساعت قبل از جراحی، غذا و نوشیدنی شامل آب اکیداً ممنوع است. خوردن غذا یا نوشیدنی می تواند باعث ایجاد عوارض ناشی از بیهوشی شود.
 • برای جلوگیری از خطرات مرتبط با نیکوتین، قبل از عمل به مدت چند هفته سیگار را ترک کنید.
 • قبل از لیپوماتیک پشت از مصرف دارو هایی که باعث افزایش خونریزی می شوند، مانند دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی و آسپرین خودداری کنید. از مکمل هایی که اثرات مشابهی دارند، مانند ویتامین E و روغن ماهی، نیز اجتناب کنید.
 • شما باید با غربالگری مناسب قبل از جراحی (آزمایش خون، EKG، اشعه ایکس، اولتراسوند و غیره) مطابق با دستورالعمل ‌های جراح و الزامات ایمنی بیمار، معاینه شوید.
 • در روز عمل لباس هایی را انتخاب کنید که راحت باشند (لباس های گشاد و کفش های لیز). شما نباید از لنز های تماسی، لوازم جانبی مانند جواهرات، ساعت، کلاه گیس یا سنجاق سر استفاده کنید. صبح روز جراحی هیچ محصولی را به پوست یا موی خود نزنید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستتان را به عنوان مراقب، همراه خود داشته باشید تا بعد از عمل یا مراقبت های بعد از عمل شما را به خانه برساند، زیرا در وز عمل بیهوشی دریافت خواهید کرد.
مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک پشت

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک پشت

 • بانداژ شما در ۱ تا ۲ ساعت اولی که در بیمارستان هستید توسط پزشک تعویض می شود.
 • اگر ناحیه تحت عمل وسیع است یا اگر تحت بیهوشی عمومی هستید، یک شب اقامت در بیمارستان برای مراقبت کامل توصیه می شود.
 • اگر تحت بی حسی موضعی قرار گرفتید، می توانید بعد از عمل به خانه بروید و استراحت کنید.
 • تورم، کبودی و بی حسی در ناحیه عمل شده جزو عوارض جانبی ناشی ازاین عمل زیبایی است اما بیشتر علائم شما با دارو های تجویز شده توسط جراح به خوبی کنترل می شود.
 • برای دو تا چهار هفته بعد از عمل باید لباس های گن مثل کتف بند و شکم بند بپوشید. این لباس ها به بدن شما اجازه می دهد تا با شکل جدید خود مطابقت داشته باشد و همچنین تورم را کاهش دهد.
 • بخیه های غیر قابل حل باید ۱ هفته پس از جراحی برداشته شوند.
 • ۲ تا ۵ هفته پس از جراحی، درد باید به طور کامل کاهش یابد و نتایج عمل شما باید قابل توجه باشد.

هزینه لیپوماتیک پشت

قیمت گذاری عمل لیپوماتیک پشت با توجه به تعداد مناطقی که باید انجام شود متفاوت است. علاوه بر این، قیمت این عمل معمولاً بسته به وزن و وضعیت بدن فرد نیز متفاوت است. عوامل دیگری که روی هزینه این جراحی تاثیر می گذارد شامل تجربه و مدارک جراح، نسخه های دارویی، بیهوشی و … است.

در آخر

لیپوماتیک نوعی عمل زیبایی است که با مکیدن نواحی کوچکی از چربی که به سختی از طریق رژیم غذایی و ورزش از بین می رود، عمل می کند و در مناطقی از بدن که بیشتر تمایل به تجمع چربی دارد مانند باسن، کمر، ران و معده انجام می شود. به همین دلیل هم افرادی که از تجمع چربی در کمر و کتف خود رنج می برند، لیپوماتیک پشت را برای تناسب اندام خود انتخاب می کنند. در این مطلب هر آنچه را که درباره لیپوماتیک چربی پشت کمر و کتف باید بدانید را برایتان بازگو کردیم. اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید می توانید آن  را با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در مطب دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست