دسته‌بندی نشده

ماسک صورت برای روشن شدن پوست

انواع ماسک جهت روشن شدن پوست
در صورتی که تمایل دارید پوست صورت‌شان کمی روشن‌تر و شفاف‌تر باشد، درمان‌های طبیعی زیادی موجود است . همچنین در مقابل تابش خورشید قرار نگرفتن و تهیه ماسک‌های طبیعی از تیره شدن پوست جلوگیری می کند. در اینجا تعدادی از ماسک های طبیعی که موجب پیشگیری از تیره شدن پوست می شوند را معرفی خواهیم کرد:

۱. محلول آب‌لیمو
یکی از روشن‌کننده‌های طبیعی قوی آبلیمو می باشد .لیمو دارای اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA) می باشد که در نقش یک لایه‌بردار طبیعی عمل می‌کند. این روشن‌کننده‌ی طبیعی، لایه‌ی بالایی پوست را تمیز و لایه‌ی روشن زیر پوست را آشکار می‌کند. همچنین اسید سیتریک موجود در آب‌لیمو تاثیر روشن‌کنندگی مانند مواد دکلره‌ی مو، روی پوست دارد. با شستشوی پوست‌تان به وسیله آب‌لیمو می‌توانید پوست را مقداری روشن‌تر کنید . برای این کار آب نصف یک لیمو ترش را با همان میزان آب ترکیب کنید تا مقداری رقیق‌تر شود؛ این کار سبب می شود پوست تحریک نشود و حالت چسبندگی کمتری دارد. سپس با پنبه محلول ر به صورتتان بمالید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند سپس با آب گرم بشویید. توجه کنید که پس از استفاده از این محلول در مقابل نور خورشید قرار نگیرید زیرا پوست حساس تر می شود و حتما از مرطوب کننده استفاده کنید. از این محلول ۳ بار در هفته می توانید مصرف کنید.

۲. سیب‌زمینی
به علت وجود مقدار زیاد ویتامین C در سیب‌زمینی ، این ماده موجب مقدار کمی اثر روشن‌کنندگی در پوست دارد. همچنین سایر سبزیجات حاوی ویتامین C، مثل گوجه فرنگی و خیار هم می‌توانند همین اثر را بر روی پوست بگذارند. سیب زمینی را برش های ضخیم دهید. سپس این قطعات را بر روی پوست صورت قرار داده و اجازه دهید تا رطوبت پوست کاملا خشک شود سپس با آب‌ گرم پوست‌ را بشویید. چندبار در هفته این کار را انجام دهید.

۳. خمیر زردچوبه
زردچوبه ادویه ای است که فواید بسیاری دارد. همچنین این ماده به عنوان روشن‌کننده‌ی پوست هم شناخته می‌شود. زردچوبه موجب می شود که تولید ملانین (melanin) که سبب تیرگی پوست می‌شود را مهار کند؛ افراد زیادی زردچوبه را به منظور روشن کردن پوست مصرف کرده اند و نتایج خوبی هم گرفته‌اند. برای تهیه این خمیر ،زردچوبه را با روغن زیتون ترکیب کنید تا مایه‌ای خمیر مانند (که سفت نباشد) درست شود. از این خمیر یک لایه‌ی نازک روی بخش هایی که می‌خواهید روشن‌تر شود قرار داده و اجازه دهید ۲۰ دقیقه روی پوست بماند و بعد با آب‌ گرم بشویید.

۴. ماسک آلوئه‌ورا
از آلوئه‌ورای خالص به‌ صورت مستقیم روی پوست صورت استفاده کنید. آلوئه‌ورا به عنوان بهبوددهنده پوست‌های سوخته استفاده می شود. همچنین این ماده حاوی ترکیبی به اسم آنتراکینون است که موجب برداشتن لایه‌‌ی مرده‌‌ای از سلول‌های پوست می شود و این کار سبب روشن شدن آن می‌شود. برای این کار آلوئه ورا را به کل پوست بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه که مواد خشک و جذب پوست شد بشویید .

۵. آب نارگیل تازه
پوست خود را با آب نارگیل تازه شستشو دهید، نارگیل تازه همان نارگیل سبز می باشد. یک بطری آب نارگیل ۱۰۰ درصد خالص یا یک نارگیل تازه تهیه کرده و از آب آن مصرف کنید. پنبه‌ را به آب نارگیل آغشته کنید و روی همه بخش های پوست که می‌خواهید روشن شود، بمالید. ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد با آب‌ گرم پوست را بشویید.

۶. ماسک عسل و لیمو
زمانی که یک روشن‌کننده‌ی طبیعی پوست و یک لایه‌بردار را با یکدیگر ترکیب می کنید، این ماسک هم سلول‌های تیره‌ی روی پوست را برمی‌دارد و هم پوست تازه‌ی زیرین را روشن‌تر می‌کند. عسل یک نرم‌ کننده‌ی طبیعی است که سبب کاهش خشکی پوست پس از مصرف آب‌لیمو می شود. ۱ قاشق چای‌خوری بلغور جودوسر به این ترکیب بیفزایید و روی همه قسمتهای پوست که می‌خواهید روشن‌تر شود بپوشانید. سپس بعد از ۲۰ دقیقه پوست‌تان را بشویید. در زمان شستشو پوست صورت‌تان را به حالت دورانی مالش دهید. ذرات بلغور جوی دوسر سبب از بین رفتن لایه‌های بالایی پوست می‌شوند و لایه‌ی زیرین جایگزین می شود.

در صورتی که پوست‌تان خشک است، مناسب تر است از خیار به جای لیمو مصرف کنید. خیار را رنده کنید و به مقدار یکسان از آب خیار و عسل را با یکدیگر ترکیب کنید و روی پوست‌تان قرار دهید سپس بعد از ۱۵ دقیقه پوست را بشویید.

۷. ماسک پاپایا
پاپایا که در ایران خربزه‌ی درختی نامیده می شود آنزیمی به اسم پاپین (papain) دارد که سبب لایه‌برداری پوست می شود و آن را روشن و شفاف می‌کند. همچنین پاپایا دارای ویتامین C می باشد که موجب روشن شدن پوست می شود. مناسب تر است از پاپایای سبز مصرف کنید زیرا مقدار پاپین آن بیشتر است. برای تهیه این ماست پاپایا‌های تکه شده را در مخلوط‌کن بریزید و یک خمیر صاف و یکنواخت تهیه کنید. سپس مواد را بر روی پوست قرار داده و بعد از ۲۰دقیقه صورتتان را با آب گرم بشویید.

۸. ماسک ماست یا شیر
از ماست ساده یا شیر استفاده کنید. این مواد دارای اسیدهای آلفا هیدروکسی هستند که سبب لایه‌برداری پوست می شود . ماست ساده و بدون شیرین‌کننده یا شیر را با بلغور جوی دوسر ترکیب کنید تا یک خمیر نسبتا رقیق ایجاد شود . سپس ماسک را روی پوست‌تان بگذارید و بعد از ۲۰ دقیقه بشویید. حرکات دورانی در زمان شستشو در تمام ماسکهایی که حاوی بلغور جوی دوسر هستند باید انجام شود.

۹. ماسک گلاب
گلاب ویژگی دارد که می‌تواند از بین برنده حلقه‌های تیره‌ی دور چشم و همچنین بقیه قسمتهای تیره‌ی پوست باشد. به منظور تهیه این ماسک ۲ قاشق غذاخوری شیر و ۱ قاشق غذاخوری آب‌لیمو را با هم ترکیبکنید. به محلولتان ۱ قاشق غذاخوری آرد نخود و ۲ قاشق غذاخوری گلاب بیفزایید. سپس تمام مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و پس از ۲۰ دقیقه صورتتان را با آب بشویید.

۱۰. ماسک آرد نخود
این ماسک یک لایه‌بردار فوق العاده برای پوست است که بدون تحریک کردن پوست و ایجاد خارش و همچنین بدون اینکه موجب خشکی پوست شود سبب لایه برداری پوست می شود. ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود یا گندم را با مقدار لازم آب ترکیب کنید و با حرکات رو به بالا روی پوست‌تان بمالید. اجازه دهید ماسک کاملا خشک شود و سپس پوست را با آب‌ گرم شسته و خشک کنید. این کار موجب از بین رفتن سلول‌های مرده‌ی پوست می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج + 20 =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست