راهکارهای موثر جهت افزایش ماندگاری نتیجه نهایی لیپوماتیک

ماندگاری نتیجه نهایی لیپوماتیک
جراحی زیبایی اندام

اغلب افرادی که تحت عمل لیپوماتیک قرار گرفته اند، تصور می کنند که چربی برداشته شده برای همیشه از بین رفته است. هرچند با توجه به اینکه انسان ها تنها با تعداد محدودی سلول چربی متولد می شوند، این طرز تفکر تا حدودی درست است.

اما این نکته را هم فراموش نکنید که با رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل و عادات بد غذایی و … بخش بزرگی از این چربی های از دست رفته به راحتی به بدن بر می گردند و نتایج عمل زیبایی شما را زیر سوال می برند. امروزه ده ها نفر هستند که چند ماه پس از انجام لیپوماتیک، این چربی اضافی را دوباره به دست آورده اند و مجبور به استفاده از روش های دیگر یا عمل های ترمیمی شده اند.

با این اوصاف، بیایید نگاهی بیندازیم که لیپوماتیک چیست، بعد از انجام این عمل زیبایی چه اتفاقی برای بدن شما می ‌افتد و در نهایت چگونه می توان نتیجه نهایی لیپوماتیک را افزایش داد و آن را ماندگارتر کرد.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

جراحی لیپوماتیک چیست؟

جراحی لیپوماتیک نوعی پیکرتراشی و زیر مجموعه ای از عمل لیپوساکشن است که نسبت به این عمل زیبایی درد و عوارض بسیار کمتری دارد. هدف از جراحی لیپوماتیک معمولاً برداشتن بافت چربی اضافی زیر پوست برای لاغرتر کردن و فرم دادن به اندام بدن است. جراحی لیپوماتیک را می توان در قسمت های مختلف بدن از جمله ران ها، پهلو ها، شکم، بازو ها و باسن انجام داد.

بسیاری از افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند این جراحی را آخرین راه چاره برای لاغری می دانند زیرا با توجه به مزایای بسیار زیادی که نسبت به سایر عمل های پیکرتراشی دارد، عوارض جانبی و ریسک کمتری در آن گزارش شده است. روند این عمل زیبایی به این صورت است که چربی انباشته شده در یک قسمت از بدن به صورت محلول چربی با استفاده از دستگاه لیپوماتیک برداشته می شود.

هدف از جراحی لیپوماتیک

مهم ترین نکته برای کسانی که به جراحی لیپوماتیک فکر می کنند این است که در نتیجه درخواست بیمار و ارزیابی های پزشک از خواسته ها و شرایط بدنی بیمار، مناطق و مقدار بافت چربی که باید برداشته شود، مشخص می شود. بسته به تعداد ناحیه ای که قرار است اعمال شود و مقدار چربی که باید برداشته شود، یکی از روش های بی حسی موضعی یا عمومی روی فرد بیمار انجام می شود. دستگاه لیپوماتیک با کانول ارتعاشی خود بافت چربی را تجزیه می کند و سپس این تکه های چربی به وسیله خلاء داخل کانولا از بدن بیرون کشیده می شوند، به همین دلیل هم لیپوماتیک را نوعی عمل لیپوساکشن می دانند. لازم به ذکر است که اینکه چه مقدار چربی را می توان از بدن فرد متقاضی برداشت را پزشک و فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی تعیین می کند. بیمار در همان روز یا معمولاً ۱ روز پس از عمل ترخیص می شود. مانند هر عمل دیگری پس از لیپوساکشن با لیپوماتیک، نکاتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود و رعایت شود تا نتیجه نهایی لیپوماتیک ماندگارتر شود و فرد بتواند سالیان سال از دیدن نتایج این عمل زیبایی لذت ببرد. گاهی پزشک در صورت تشخیص و خواست بیمار، چربی برداشته شده را به سایر قسمت های بدن مانند باسن تزریق می کند.

در بین انواع قسمت های بدن که تحت عمل لیپوماتیک قرار می گیرند، لیپوماتیک شکم و پهلو یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی در ایران شناخته شده است. بسیاری از افرادی که توانسته‌ اند با رژیم ‌های غذایی لاغر شوند اما هنوز از شر چربی ‌های شکم خلاص نشده‌اند، می‌ توانند از طریق این نوع جراحی زیبایی، نه تنها چربی ‌های اضافی در محل های مورد نظر را از بین ببرند بلکه با ترکیب جراحی لیفت همزمان با جراحی لیپو، می ‌توانند پوست‌ های اضافی و افتادگی اندام خود را از بین برده و به بدن خود فرم ایده‌آل بدهند.

آیا نتیجه نهایی لیپوماتیک دائمی است؟

برای اکثر افرادی که قصد انجام عمل لیپوماتیک به قصد لاغری و تناسب اندام دارند این سوال پیش می‌آید که آیا نتایج لیپوماتیک واقعاً برای مدت طولانی باقی می ‌ماند یا کوتاه‌مدت است؟ همانطور که می دانید مثل هر عمل و جراحی زیبایی دیگری افزایش و ماندگاری نتیجه نهایی لیپوماتیک ممکن است به تخصص جراح شما بستگی داشته باشد، همچنین مهم است که توجه داشته باشید که کاری که بیمار بعد از جراحی انجام می دهد، یعنی رعایت دستورالعمل های پزشک و مراقبت های بعد از عمل، طول عمر نتایج را تعیین می کند. برای مثال اگر مراقب عادات غذایی و ورزش خود نباشید، دوباره آن چربی ناخواسته را به دست خواهید آورد.

بنابراین بله، با توجه به رعایت تغذیه و رژیم غذایی از سوی بیمار اثرات دائمی لیپوماتیک را می توان انتظار داشت. برای مثال اگر از رژیم غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات و چربی کم پیروی کنید، نه نتیجه لیپوماتیکی که با زحمت و پرداخت هزینه به دست آورده اید از بین می رود و نه دوباره چاق خواهید شد. اما از سوی دیگر اگر به زندگی غیر فعال و عادات بد غذایی قدیمی خود ادامه دهید، برگشت چربی های از دست رفته بر اثر این عمل پیکرتراشی اجتناب ناپذیر خواهد بود. بنابراین، پس از لیپوساکشن و لیپوماتیک می توانید وضعیت خود را به راحتی و با رعایت دستورالعمل های بعد از لیپوماتیک حفظ کنید و تا مدت های طولانی از دیدن بدن لاغر و تناسب اندام خود لذت ببرید. اما این دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از عمل که به ماندگاری نتایج آن کمک می کنند شامل چه مواردی می شود؟ در ادامه خواهیم خواند:

راهکارهای موثر جهت ماندگاری نتیجه نهایی لیپوماتیک

می توان ادعا کرد که لیپوماتیک یک راه حل دائمی برای حذف سلول های چربی در ناحیه مورد نظر است و این از لحاظ تئوری درست است. به این دلیل که همه ما با تعداد محدودی از سلول‌ های چربی متولد می‌شویم که با افزایش و کاهش وزن، بزرگ‌ تر و کوچک ‌تر می ‌شوند و اگر این سلول ‌ها در طول درمان لیپوماتیک از بین بروند، بدن شما سلول ‌های چربی جدیدی برای جایگزینی آنها ایجاد نخواهد کرد. اما با تمام این تفاسیر یک هشدار وجود دارد؛ لیپوماتیک لزوماً تمام سلول های چربی در ناحیه درمان را از بین نمی برد!

این بدان معناست که اگر بعد از لیپوماتیک مراقب تغذیه سالم و ورزش نباشید، سلول ‌های باقی‌مانده چربی در بدن شما منبسط می ‌شوند و یا چربی می ‌تواند دوباره به قسمت‌ های دیگر بدن شما توزیع شود. در ادامه مواردی وجود دارد که می توانید قبل و بعد از عمل لیپوماتیک انجام دهید تا مطمئن شوید بهترین نتیجه را دریافت می کنید. با انتخاب یک جراح واجد شرایط و دارای تجربه شروع کنید، مطمئن شوید که رژیم غذایی سالمی دارید و به طور منظم ورزش کنید تا سلامتی داشته باشید، و حدود دو هفته قبل از عمل از سیگار کشیدن یا مصرف دارو های ضد انعقاد خودداری کنید. پس از انجام عمل، رعایت نکات زیر می تواند باعث افزایش ماندگاری نتیجه نهایی لیپوماتیک شود:

  1. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

اولین قدم برای افزایش نتیجه نهایی لیپوماتیک، حفظ وزن بدن است. فراموش نکنید که تمام سلول ‌های چربی در ناحیه تحت درمان برداشته نمی ‌شوند و اگر کالری بیشتری نسبت به سوزاندن آنها مصرف کنید، سلول ‌های چربی باقیمانده بزرگ می‌ شوند. افزایش چند گرمی تفاوت محسوسی ایجاد نخواهد کرد اما افزایش بیش از ۱۰ درصد وزن بدن احتمالاً تأثیر مضری بر نتایج حاصل از لیپومایتک شما خواهد داشت.

آگاهی از کالری دریافتی و داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است. روی رژیمی تمرکز کنید که بر گوشت و سبزیجات تاکید دارد و مقدار مناسبی از میوه های کامل تازه داشته باشد. بیماران بهتر است رژیم غذایی کم کربوهیدرات را به عنوان یک راه طولانی مدت برای غذا خوردن در نظر بگیرند. محدود کردن مصرف غذا های شیرین، چرب و فرآوری شده در کنترل وزن طولانی مدت مهم است و حذف وعده‌ های غذایی (مانند روزه‌داری متناوب) می ‌تواند یک روش مؤثر برای کاهش مصرف کالری و بازده انرژی بدن شما باشد، اما باید به‌صورت کنترل‌شده انجام شود. همچنین سعی کنید آب زیادی بنوشید، زیرا نه تنها به هضم غذا کمک می کند بلکه برای حفظ سطح متابولیسم بالا و کنترل گرسنگی نیز مفید است.

رژیم غذایی سالم جهت ماندگاری نتیجه نهایی لیپوماتیک
  1. به طور منظم ورزش کنید

ورزش عامل مهم دیگری در کاهش وزن ناخواسته و حفظ نتایج لیپوماتیک در طولانی مدت است. یک برنامه ورزشی جامع به طور ایده آل شامل اجزای قلبی مثل کاردیو و قدرتی است. کاردیو به سوزاندن کالری کمک می کند و وزنه زدن به عضله سازی و افزایش متابولیسم کمک می کند. یک برنامه تمرینی را پیدا کنید که از آن لذت می برید و می توانید به آن متعهد شوید.

اگر قبل از عمل لیپوماتیک خود عادت به ورزش منظم داشتید، باید کمی از برنامه معمول خود فاصله بگیرید زیرا ضروری است که به بدن خود فرصت دهید تا پس از عمل جراحی بهبود یابد و از فشار آوردن به خود برای بازگشت خیلی زود به باشگاه ورزش های سنگین اجتناب کنید. به محض اینکه بعد از جراحی احساس آمادگی کردید، به شما اجازه داده می شود که پیاده روی کوتاه و آهسته داشته باشید. با این حال، تا زمانی که دکتر اجازه فعالیت سنگین به شما نداده باید از فعالیت های شدیدتر یا سنگین اجتناب کنید.

ورزش مناسب جهت ماندگاری نتیجه نهایی لیپوماتیک
  1. از سبک زندگی کم تحرک اجتناب کنید

علاوه بر برنامه تمرینی و ورزشی خود، باید سطح کلی فعالیت خود را در طول روز افزایش دهید تا از افزایش وزن جلوگیری کنید. اگر پشت میز کار می کنید، سعی کنید تقریباً هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در دفتر راه بروید. به جای آسانسور از پله استفاده کنید و یا در حین تماشای تلویزیون، در زمان شروع تبلیغات بلند شوید و کمی راه بروید.

سبک زندگی کم تحرک جهت ماندگاری نتیجه نهایی لیپوماتیک
  1. گن یا شکم بند بپوشید

پس از لیپوماتیک، پاسخ طبیعی بدن شما پر کردن ناحیه تحت درمان با مایعات و به دنبال آن تورم است. پوشیدن لباس فشارده مثل انواع گن بعد از لیپوماتیک یا شکم بند و … درد و تورم ناشی از جراحی را کاهش می دهد و همچنین به بدن کمک می کند شکل جدید و بهبود یافته به خود بگیرد. اکثر بیماران حداقل به مدت دو هفته یا تا زمانی که تورم از بین برود دائماً لباس های فشرده ساز می پوشند، اما یک راه برای افزایش نتیجه نهایی لیپوماتیک این است که بیماران به مدت شش هفته پس از عمل از گن و شکم بند و … در طول روز استفاده کنند.

  1. هیدراته بمانید

اطمینان حاصل کنید که در طول دوران نقاهت و به عنوان یک استراتژی بلند مدت برای حفظ نتایج لیپومایتک، آب کافی می نوشید. نوشیدن آب کافی و هیدراته نگه داشتن بدن مزایای بی شماری دارد، برخی از آنها شامل موارد زیر می شود:

  • مایعات بدن خود را متعادل کنید تا به هضم، تنظیم دما و سوخت و ساز مواد مغذی حیاتی در بدن شما کمک کند. آب همچنین به دفع سموم از بدن شما نیز کمک می کند.
  • با نوشیدن آب کافی در طول روز، با ایجاد احساس سیری بیشتر و سرکوب هوس به کنترل گرسنگی کمک کنید.
  • با بهبود تمرکز، تنظیم خلق و خو، افزایش بهره وری و آرام کردن اعصاب، از احساس خوب خود در طول دوران نقاهت بعد از عمل لیپوماتیک حمایت کنید.
جهت ماندگاری نتیجه نهایی لیپوماتیک

در آخر

همانطور که برای عمل لیپوماتیک خود آماده می شوید، در نظر داشته باشید که قبل از درمان، این عادت ها و سایر عادات سالم را که در این مطلب به آنها اشاره کردیم را در نظر بگیرید. عادت کردن به این فعالیت ها و رفتارها به شما کمک می کند تا پس از این عمل زیبایی به سرعت به زندگی سالم بازگردید. پیروی از این توصیه‌های قبل و بعد از عمل تضمین می‌کند که شما در شرایط بهینه و سلامت کامل هستید و می توانید ضمن افزایش نتیجه نهایی لیپوماتیک و ماندگار کردن آن، از تناسب اندام خود سالیان سال لذت ببرید. اگر تجربه ای در این زمینه دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: mahmutsunay

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست