مدل بینی فانتزی و حقایقی در مورد آن

مدل بینی فانتزی
جراحی بینی (رینوپلاستی)

مدل بینی فانتزی یا عروسکی، در کشور ما طرفداران بسیاری دارد اما از نظر دانش جراحی پلاستیک و زیبایی، چندان توصیه نمی‌شود. همچنین برای هر نوع بینی، جراحی بینی فانتزی قابل انجام نیست. برای هر صورت و چهره‌ای نیز مدل بینی فانتزی مناسب نخواهد بود. به طور کلی زیبایی بینی با وجود تناسب میان همه اجزای صورت در ارتباط است. شاید مدل بینی عروسکی به تنهایی برای شما جذاب باشد ولی وقتی همان بینی روی صورت شما قرار بگیرد، زیبایی چهره شما از دست برود.
کسانی که صورت بزرگی دارند و فاصله میان عناصر صورت زیاد است و یا در افردی با بینی گوشتی، مدل بینی فانتزی پیشنهاد نمی‌شود و یا حتی انجام عمل بینی فانتزی برای آن‌ها نشدنی است. همچنین اگر هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اید، بهتر است بدانید که در مدل بینی فانتزی، میزان تغییرات اعمال شده بسیار بیشتر از جراحی بینی طبیعی است؛ به همین دلیل باید توجه داشت که در صورت پشیمان شدن و درخواست عمل بینی دوباره، کار جراحی بینی ترمیمی با دشواری بیشتری همراه خواهد بود.
حال سوال اینجا است که مدل بینی عروسکی یا فانتزی چه ویژگی‌هایی دارد و روی چه نوع بینی قابل انجام است؟ بهترین جراح برای انجام چنین جراحی چه کسی است؟ و جایگزین عمل بینی فانتزی چیست؟

• مدل بینی فانتزی و ویژگی‌های آن
• مدل بینی فانتزی در بینی استخوانی و گوشتی
• اصول جراحی زیبایی و مدل بینی فانتزی
• روش‌های جایگزین مدل بینی فانتزی
• عمل بینی نیمه فانتزی
• عمل بینی طبیعی
• مراقبت‌های قبل و بعد از عمل مدل بینی فانتزی

مدل بینی فانتزی یا عروسکی

مدل بینی فانتزی و ویژگی‌های آن

شاید برای شما جالب باشد بدانید که دسته‌بندی مدل بینی فانتزی یا طبیعی بیشتر در کشور ما وجود دارد. در دیگر کشورها، معمولا انجام عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی بر اساس چارچوب و استانداردهای پزشکی انجام می‌شود. اما همیشه برخی افراد هستند که دوست دارند در ازای هزینه‌ی عمل جراحی بینی که پرداخت می‌کنند، به فرم خاصی از بینی برسند که بسیار متفاوت باشد. و یا بنا به برخی دلایل شخصی و تصوراتی که نسبت به زیبایی خود دارند، ترجیح می‌دهند که عمل بینی آنها با تغییرات زیاد و مشخصی همراه باشد.

بدین ترتیب استانداردهای زیبایی و اصول جراحی بینی را کنار می‌گذارند تا به مدل بینی فانتزی برسند. پیش از اینکه به اصول زیبایی‌شناسی در جراحی بینی بپردازیم، نخست باید بدانیم که جراحی بینی چگونه انجام می‌شود و چرا برای برخی از بینی‌ها، جراحی مدل بینی فانتزی قابل انجام نیست.

به‌طور کلی جراحی بینی با دو روش باز و بسته قابل انجام است. در جراحی بینی با روش بسته، برش‌های مورد نظر درون سوراخ بینی زده می‌شود و جای عمل روی بینی باقی نمی‌ماند اما دسترسی جراح به اجزا و ساختار بینی نیز محدود می‌شود. در جراحی زیبایی بینی، اگر تغییرات مورد نظر زیاد باشد، عمل جراحی بینی با روش باز انجام می‌شود.

در روش جراحی باز بینی، برش‌هایی درون و بیرون سوراخ بینی، روی تیغه میانی بینی و همچنین اطراف آن ایجاد می‌شود. سپس جراح پوست بینی را کنار می‌زند تا به استخوان و غضروف‌های بینی دسترسی پیدا کند. با اعمال تغییرات ساختاری در غضروف‌ها، مانند برش و کوچک کردن آن‌ها و یا تغییر فرم دادن، می‌توان شکل و اندازه بینی را تغییر داد. با این حال در هر بینی انجام این تغییرات امکان‌پدیر نیست.

جراحی مدل بینی فانتزی

مدل بینی فانتزی در بینی استخوانی و گوشتی

معمولا بینی از نظر فرم و ساختار به دو نوع گوشتی و استخوانی قابل تفکیک است. در بینی استخوانی، پوست بینی نازک است اما غضروف‌های بزرگ و ضخیمی دارد. از سوی دیگر بینی گوشتی، دارای غضروف نازک و پوستی ضخیم همراه با بافت‌های چربی فراوان می‌باشد. برای جراحی زیبایی بینی، تکنیک‌های متفاوتی در جراحی بینی گوشتی و استخوانی به کار گرفته می‌شود.

به طور خلاصه باید گفت که در بینی گوشتی، به دلیل وجود پوست کلفت و چرب، جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی باید تکنیک‌های خاصی مانند تقویت غضروف را به‌کار گیرد تا فرم بینی گوشتی بعد از عمل ثابت باقی بماند. اما در جراحی بینی استخوانی به دلیل وجود غضروف کافی، اعمال تغییرات دلخواه راحت‌تر است. به همین دلیل کسانی که بینی استخوانی دارند، راحت‌تر به فرم بینی فانتزی می‌رسند. از سوی دیگر در بینی‌های گوشتی تقریبا رسیدن به مدل بینی فانتزی غیرممکن است.

جراحی بینی گوشتی و استخوانی

اصول جراحی زیبایی و مدل بینی فانتزی

حال باید ببینیم چه اصول و استانداردهایی در جراحی زیبایی بینی وجود دارد که در مدل بینی فانتزی باید کنار گذاشته شود. این موارد در دو دسته اصول علم زیبایی‌شناسی و همچنین توجه به سلامت و کیفیت زندگی فرد، قابل دسته‌بندی و بررسی است.

از نظر زیبایی چهره، دانش زیبایی‌شناسی معمولا پیشنهاد می‌کند که اندازه هر یک از اجزای صورت و فاصله میان آن‌ها باید در یک چارچوب مشخص قرار داشته باشد تا صورت فرد به چشم عموم مردم زیبا باشد. شاید بگویید زیبایی یک امر نسبی است و ممکن است بینی فانتزی از دید برخی زیبا به نظر برسد اما باید توجه داشت که دانش زیبایی‌شناسی بر اساس علم آناتومی، بینش عموم مردم و تجربه جراحان زیبایی به یک استاندارد مشخص رسیده است.

برای مثال در این استاندارد، فاصله بین خط ابرو تا نوک بینی باید در یک سوم میانی فاصله بین بالای پیشانی تا نوک چانه باشد. همچنین پهنای بینی باید یک پنجم عرض صورت یا همان فاصله بین دو گوش باشد. همچنین زاویه بین نوک بینی و لب‌ها در بینی طبیعی، حدود ۹۰ تا احداکثر ۱۰۰ درجه است. وقتی این استانداردها در جراحی بینی رعایت شود، یک فرم طبیعی و زیبا به دست خواهد آمد. اما برای رسیدن به مدل بینی فانتزی باید این استانداردها را کمی تغییر داد. مثلا برای سر بالا شدن بینی، زاویه بین نوک بینی و لب‌ها از ۹۰ درجه به ۱۱۰ درجه خواهد رسید و یا پهنای بینی نیز کمتر از یک پنجم خواهد شد.

هرچه صورت فرد کوچک‌تر و فاصله بین اجزای آن کمتر باشد، بینی فانتزی با اجزای صورت او تناسب بیشتری خواهد داشت. اما در افرادی با صورت پهن، کوچک کرن بیش از اندازه بینی، ترکیب و هماهنگی بین عناصر صورت را به هم می‌ریزد. پیشهاد می‌شود در یک جلسه مشاوره رایگان و معاینه توسط یک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی، اجازه دهید تا این موارد بررسی شود. آنگاه خواهید دانست که آیا مدل بینی فانتزی با دیگر اجزای صورت شما هماهنگی دارد یا خیر؟

اصول زیبایی شناسی در جراحی بینی

از نظر سلامت و کیفیت زندگی نیز باید توجه داشت که عمل جراحی بینی چگونه انجام می‌شود. معمولا در جراحی بینی فانتزی، راه تنفسی بسیار تنگ خواهد شد و این عمر در روند طبیعی نفس کشیدن فرد مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. یک جراح دارای مهارت حتما باید به این نکته توجه کند که پس از جراحی بینی فانتزی، مشکلات زیادی در تنفس فرد ایجاد نشود. با این حال بسته به میزان تغییرات انجام شده روی بینی ممکن است این مشکلات اجتناب ناپذیر باشد.

به چند نمونه جراحی بینی توسط دکتر آرش نجف بیگی توجه کنید:

مدل بینی فانتزی نمونه جراحی بینی توسط دکتر آرش نجف بیگی 1
مدل بینی فانتزی نمونه جراحی بینی توسط دکتر آرش نجف بیگی 2
مدل بینی فانتزی نمونه جراحی بینی توسط دکتر آرش نجف بیگی 3

روش‌های جایگزین مدل بینی فانتزی

نخستین چیزی که هر جراح زیبایی با شما در میان خواهد گذاشت، داشتن انتظارات واقعی از جراحی زیبایی بینی و رسیدن به یک فرم دلخواه است. گاهی نیاز است به جای اعمال تغییرات خیلی  یاد در بینی، تنها مشکلات بینی رفع شود و از سوی دگیر خود فرد در ذهنیت خود تغییر ایجاد کند. در دانش جراحی‌های زیبایی، Body Image یا ذهنیت و تصور فرد نسبت به بدن خود، بسیار مهم است. گاهی از دید خود فرد، صورت یا دیگر اندام‌های او زیبا نیست و باید خیلی تغییر کند؛ در حالی که از دید علم زیبایی‌شناسی بدن و صورت او تنها به یک سری تغییرات جزئی نیاز دارد.

به همین دلیل ممکن است فردی تمایل زیادی به انجام عمل برای رسیدن به مدل بینی فانتزی داشته باشد اما جراح پلاستیک و زیبایی به او این کار را پینهاد نکند. در چنین مواردی می‌شود از عمل بینی نیمه فانتزی و یا حتی عمل بینی طبیعی کمک گرفت.

عمل بینی نیمه فانتزی

در این عمل نیاز نیست که تمام ساختار بینی دچار تغییرات زیادی شوند و به مدل بینی فانتزی رسید. گاهی تنها تغییر در قوس و انحنای بینی، می‌تواند فرم بینی فرد را به دلخواه وی تغییر دهد. همچنین با انجام تیپ پلاستی یا بالا بردن نوک بینی نیز می‌توان به مدل بینی عروسکی نزدیک شد. در چنین شرایطی، انجام عمل بینی فانتزی ضرورتی ندارد.

عمل بینی طبیعی

کسانی که عمل بینی طبیعی انجام می‌دهند، نمیخواهند انجام جراحی زیبایی بینی آن‌ها چندان مشخص باشد و فقط می‌خواهند عیب بینی خود را رفع کنند. در عمل بینی طبیعی، دو اصل همواره رعایت می‌شود؛ نخست رفع نقاط ضعف و تاکیید بر حفظ نقاط مثبت بینی بسیار مهم است. دوم نیز رعایت استانداردهای زیبایی‌شناسی و حفظ تناسب بینی با دیگر عناصر صورت می‌باشد. در واقع در جراحی بینی طبیعی، تلاش می‌شود مشکلات بینی رفع شود و در ساختار و فرم بینی تغییرات زیادی صورت نمی‌گیرد. این کار دو حسن دارد:

نخست اینکه گاهی با رفع برخی از مشکلات بینی، ظاهر فرد آنقدر تغییر می‌کند که رضایت وی کاملا جلب می‌شود و دیگر نیازی به مدل بینی فانتزی احساس نخواهد کرد. دوم هم اینکه اگر پس از رفع مشکلات بینی، هنوز از فرم بینی خود راضی نبود، می‌شود با انجام برخی انواع جراحی‌های ترمیمی زیبایی، باز هم فرم و ساختار بینی را تغییر داد تا به مدل دلخواه فرد رسید.

اما کسی که از همان ابتدا اصرار بر مدل بینی فانتزی دارد و به پیشنهادهای فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی توجه نمی‌کند، احتمال دارد پس از عمل نیز از فرم بینی خود ناراضی باشد. در چنین شرایطی انجام جراحی ترمیمی و یا تغییر در فرم بینی بسیار مشکل و یا حتی غیرممکن خواهد بود. به همین دلیل حتما با جراح خود در این موارد به خوبی صحبت کنید و سعی کنید به یک انتظار واقعی و مناسب از جراحی زیبایی بینی برسید؛ سپس اقدام به جراحی کنید.

مدل بینی فانتزی نمونه جراحی بینی توسط دکتر آرش نجف بیگی 4
مدل بینی فانتزی نمونه جراحی بینی توسط دکتر آرش نجف بیگی 5

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل مدل بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. به همین دلیل باید یک سری نکات قبل از انجام جراحی رعایت شود تا این جراحی قابل انجام باشد و عوارض عمل نیز کمتر شود:

 • اگر بیماری زمینه‌ای مانند دیابت یا بیماری‌های قلبی و عروقی دارید، حتما باید با جراح خود مطرح کنید. همچنین در صورت مصرف دارویی خاص، باید برای تغییر در شیوه مصرف آن برنامه‌ریزی شود.
 • چند هفته پیش از جراحی، باید مصرف الکل، دخانیات، داروهای ضد انعقاد خون و داروهای ضد التهاب قطع شود.
 • شب قبل از جراحی حتما حمام کنید چون تا چند روز بعد از عمل بینی نباید به حمام بروید.
 • از نیمه شب قبل از جراحی به بعد، دیگر نه چیزی بخورید و نه حتی آب بنوشید. صبح جراحی باید معده شما خالی باشد.
 • روز جراحی یک همراه با خود داشته باشید که تا شب بعد از جراحی نیز با شما باشد و در صورت نیاز به شما کمک کند.
 • لباس مناسبی بپوشید که نیاز نباشد بعد از جراحی از سر پوشیده شود.نباید موقع پوشیدن لباس، به بینی فشار وارد شود. پیراهن دکمه دار مناسب خواهد بود. همچنین خانم‌ها بدون آرایش و زیورآلات و آقایان با اصلاح صورت به بیمارستان مراجعه کنند.
 • حتما تمام پرونده پزشکی، نتایج آزمایش‌ها و کارت شناسایی خود را همراه داشته باشید.
 • پیش از بی‌هوشی و شروع جراحی یک بار دیگر با پزشک خود دیدار خواهید کرد؛ پس نگران نباشید که موارد مورد توافق در جراحی بینی را فراموش کرده باشد. یک بار دیگر می‌توانید انتظارات خود را از جراحی و رسیدن به فرم دلخواه، با جراح خود مرور کنید.

پس از انجام جراحی، به اتاق ریکاوری برده می‌شوید تا به هوش بیایید. وقتی ضربان قلب و میزان اکسیژن خون شما به حد استاندارد رسید، به بخش منتقل می‌شوید. درون بینی شما پانسمان چرب و روی بینی شما نیز آتل و پانسمان قرار خواهد داشت. پانسمان درون بینی کمک می‌کند تا مخاط و پوست بینی به غضروف‌ها بچسبد و همچنین از خونریزی بینی نیز جلوگیری می‌کند.

 • پانسمان چرب درون بینی، پس از یک یا دو روز خارج می‌شود. آتل روی بینی هم بعد از یک هفته برداشته می‌شود.
 • بهتر است اگر کارمند هستید، یک هفته مرخصی برای خود در نظر داشته باشید چرا که تا هفت روز نباید فعالیت زیادی داشته باشید.
 • درد، ورم و کبودی پس از عمل جراحی، کاملا طبیعی است و به مرور رفع می‌شود. برای کمک به تسکین درد، قبل از بیشتر شدن آن باید مسکن بخورید.
 • سه روز از کمپرس سرد و سه روز بعدی از کمپرس گرم برای رفع کبودی و ورم، کمک بگیرید. دمای کمپرس نباید خیلی بالا یا خیلی پایین باشد و بیشتر از ۱۰ دقیقه نیز روی پوست نگه ندارید. این کار را هر یک ساعت یک بار انجام دهید.
 • به تمام توصیه‌های جراح خود، به دقت عمل کنید تا عوارض جراحی بینی کاهش پیدا کند. برای مثال همیشه سر خود را بالا نگه دارید، با دهان باز عطسه کنید، فین نکنید، به بینی فشار وار نکنید و در هفته اول آن را لمس نکنید، مایعات، میوه و سبزی تازه به ویژه آناناس و کیوی مصرف کنید، ماهی و میگو بخورید، با نی نوشیدنی نخورید، غذای خود را گاز نزنید تا به بینی فشار وارد نشود و مواردی از این دست.

در پایان باید توجه داشته باشید که نتیجه جراحی بینی معمولا بین ۶ ماه تا یک سال زمان نیاز دارد تا نهایی شود. گاهی ورم بینی و پوست آن کمی عدم تقارن در بینی و سوراخ‌های آن ایجاد می‌کند که طبیعی است. با کمک چسب زدن درست و اصولی، این ورم‌ها کمتر خواهد شد تا شما هرچه زودتر به مدل بینی فانتزی مورد نظر خود دست پیدا کنید.

تأثیر تغذیه در جراحی بینی

مراقبت های پس از عمل جراحی تأثیر بسزایی در روند بهبودی افراد دارد و اگر درست رعایت شود، تأثیر بسزایی را در حاصل شدن نتیجه مناسب دارد.

رژیم غذایی پس از جراحی بینی هم یکی از همین موارد می باشد که جراح موارد آن را به بیمار خود توضیحات می دهد و بیمار به هر میزان که این موارد را رعایت کند، زودتر می تواند نتیجه جراحی را مشاهده کند.

تغذیه قبل از جراحی

در اصل به دلیل همراه بودن جراحی بینی با بیهوشی عمومی؛ در نتیجه خوردن یک غذای سبک در شب قبل از جراحی بسیار مهم می باشد و در روز جراحی به دلیل احتمال بازگشتن محتویات معده به گلو و ایجاد اختلال در جراحی، از خوردن هرگونه مواد غذایی حتی آب اجتناب کنید.

تغذیه بعد از جراحی

ممکن است فرد در روز اول پس از جراحی، دچار حالت تهوع شود زیرا دارو به بدن او وارد شده است.این حالت تهوع باعث می شود که فرد نتواند غذا میل کند. به هر صورت فرد باید دارای رژیم غذایی مناسب به نسبت شرایط خود باشد.

از خوردن مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن دارند؛ تا حدود یک ماه پس از عمل بینی خودداری کرده و استفاده از مایعات را جایگزین کنید. غذاهای دیر هضم برای فرد مناسب نمی باشد و آب میوه های طبیعی به روند بهبوند کمک می کند.

نکته

از نی برای مصرف مایعات استفاده نکنید به این علت که مکیدن نی نیاز به نیرو دارد که به کار گیری این نیرو موجب ایجاد فشار به بینی شده و صورت فرد درد بگیرد.

شکستگی بینی

بیشترین جزء صورت که در معرض شکستگی می باشد، بینی است؛ به دلیل برجسته بودن استخوان ها وضخامت اسنخوان ها کم می باشد. شکستگی های صورت در بزرگسالان بیشتر از کودکان می باشد.

احتمال اختلال رشد بینی و میانه صورت در زمان آسیب به بینی کودکان وجود دارد.

تشخیص شکستگی بینی

تشخیص قطعی بر اساس معاینه بالینی همراه با مهارت پزشک انجام می شود.

علائم و نشانه های شکستگی بینی

 1. تورم
 2. خون دماغ
 3. تغییر شکل بینی
 4. کبودی اطراف چشم
 5. پیدایش انحراف

احتمال دارد در صدمات شدید، حالت گیجی، منگی و یا از دست دادن هوشیاری ایجاد شود. در بیشتر مواقع بی وقفه درد شروع می شود. برخی اوقات درد بسیار کم است و به مرور کمتر نیز می شود و فقط زمانی که بینی را لمس کنیم، حساس شده و درد می گیرد. گاهی ممکن است این شکستگی همراه با خونریزی باشد. پس از وارد شدن ضربه بینی،کبودی و تورم به مرور آغاز شده و احتمال دارد تا دور چشم پخش شود.شکستگی بینی ممکن است باعث ایجاد اختلال در تنفس نیز شود.

دلایل غفلت از شکستگی بینی کودکان

 • اندازه کوچک استخوان بینی در کودکان
 • تورم شدید و گسترده بینی و بافتهای اطراف پس از ضربه
 • همکاری نامناسب کودک در زمان لمس و معاینه

عمل جراحی برای شکستگی بینی

انجام عمل جراحی برای شکستگی استخوان بینی، از بد شکلی استخوان بینی، مانند کج شدن تیغه بینی (بینی کج) و یا صدمه به قسمت های داخلی بینی جلوگیری می کند.

اقدامات کاهش علائم شکستگی بینی در منزل

 1. استفاده از کمپرس یخ بر روی بینی به مدت زمان۱۵
 2. درد و ورم ناشی از آسیب دیدگی با استفاده از یخ
 3. یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید.
 4. زمان خوابیدن، سر را بالا نگه دارید تا بینی متورم نشو.
 5. می بایست از دمیدن (فین کردن) در بینی خود خودداری کرد
 6. در صورت احساس درد شدید استامینوفن بخورید.

زمانی که می خواهیم بینی خود را جراحی کنیم باید عوارض و خطرات را در نظر گرفته و در زمان مشاوره با جراح درمیان بگذاریم و مورد بررسی قرار دهیم.عوارضی مانند:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • واکنش معکوس به بیهوشی
 • هماتوما
 • خطرات بیهوشی

نوع روش مورد استفاده در بیهوشی متفاوت است،اگر عمل جراحی بینی ساده باشد از بیهوشی موضعی بهره می گیریم و خطرات بیهوشی زا به مقدار زیاد کاهش می دهیم. افرادی که نیاز به بیهوشی عمومی دارند،میزان زیادی از خطرات را شامل شوند.برای پیشگیری از بروز اینگونه خطرات باید سوابق بیماری خود را کامل به جراح خود اطلاع دهید.این خطرات شامل:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • واکنش آلرژیک به بی هوشی
 • افزایش فشار خون و ضربان قلب
 • آسپیراسیون

احتمال بروز خطرات خاص :

 • بی حسی
 • خون ریزی از ناحیه بینی
 • ایجاد جراحت بر روی پایه بینی فرد
 • پارگی رگ های خونی در سطح پوست
 • ایجاد التهاب و ورم در پوست
 • آسیب دائمی به اعصاب
 • تصحیح زیاد یا کمتر از حد متناسب

عوارض جانبی

علاوه بر خطرهای سلامتی مربوط به عمل جراحی زیبایی بینی، برخی از عوارض جانبی دیگر نیز ممکن است،رخ دهد.

درد پس از عمل جراحی

به دلیل انجام تغییرات شکل زیاد بافت استخوانی و غضروفی بینی ،احتمال دارد بیمار با درد یا ناراحتی بعد از عمل جراحی روبرو شود. البته این ناراحتی معمولاً در حدی می باشد که با استفاده از داروهای مسکن قابل کنترل و برطرف شدن می باشد.جراح می تواند برای برخی بیمارانی که به درد حساسیت خاصی دارند، داروهای ضد درد قوی تر تجویز کند.

التهاب و ورم

یکی از معمول ترین عوارض و عواقب جانبی ، ایجاد ورم در اطراف چشم ها و بینی می باشد. در روزهای اول کاملا به شکل گسترده دیده می شود و پس از تقریبا دو هفته کاملا از بین می رود.

کبودی صورت

کبودی صورت یکی دیگر از عوارض جانبی است که همراه با عمل جراحی زیبایی بینی مشاهده می شود. مقدارکبودی صورت پس از عمل جراحی بینی بستگی به حساسیت بیمار و حجم بافت های جراحی شده دارد.

نکته

انتخاب یک جراح زیبایی متخصص و با تجربه می تواند نقش مهمی در کاهش خطرهای سلامتی مربوط به عمل جراحی پلاستیک زیبایی داشته باشد. بیماران باید از مشاوره های خود با پزشک بهره برده و سوالات لازم درباره نحوه عمل و ویژگی های آن مثل خطرات، مزایا، و عوارض جانبی را بپرسد. در ضمن ، تجویز های قبل و بعد از عمل جراحی را انجام دهد تا از شکل گیری عوارض خطرناک برای سلامتی جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست