مقایسه روش های مختلف لاغری موضعی

مقایسه روش های مختلف لاغری موضعی
جراحی زیبایی اندام

روش های مختلف لاغری موضعی برای کاهش و از بین بردن چربی‌های زیر پوست در یک بخش خاص از بدن استفاده می‌شوند. البته باید توجه داشته باشید که روش‌های لاغری موضعی برای کاهش وزن نیستند. یعنی اگر بیش از ۳۰% اضافه وزن دارید، نمی‌توانید از این روش‌های استفاده کنید.

همچنین انجام روش های لاغری موضعی برای افراد زیر ۱۸ سال نیز توصیه نمی‌شود. با این حال بسیاری از کسانی که در یک یا چند بخش از بدن خود دچار چاقی، تجمع چربی اضافی و بدشکلی اندام‌های بدن هستند می‌توانند از روش های مختلف لاغری موضعی استفاده کنند.

در این مقاله با انواع روش‌های جراحی و غیر جراحی لاغری موضعی آشنا خواهید شد. البته باید توجه داشته باشید انتخاب و تشخیص مناسب بودن هر یک از این روش‌ها برای شما، به معاینه و مشاوره یک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی نیاز دارد.

مقایسه روش های مختلف برای لاغری موضعی

روش های مختلف لاغری موضعی برای کاهش چربی‌های سطحی که در زیر پوست جمع شده‌اند به کار می‌روند. هنگامی که ورزش کردن و رژیم‌های غذایی سخت هم نتواند شما را از دست چربی‌های شکم، پهلوها، ران و پاها، بازو و دست، سینه و حتی گردن خلاص کند، باید از روش های لاغری موضعی استفاده کنید.

درواقع با کمک روش های مختلف لاغری موضعی می‌توانید چربی‌های تنها یک نقطه از بدن خود را آب کنید و یا بدن خارج نمایید، بدون اینکه تناسب اندام در دیگر بخش‌های بدن به هم بخورد. هرچند این روش‌ها دوران نقاهت و طول درمان دارند. باید به دقت تمام مراقبت‌های توصیه شده، رعایت شود تا به نتایج مطلوب برسید.

در این میان فراموش نکنید که روش‌های لاغری موضعی تنها امکان از بین بردن چربی‌های زیر پوست را دارند. بافت‌های چربی که دور اندام‌های بدن را فراگرفته‌اند و در برخی موارد بسیار خطرناک هستند، تنها با ورزش کردن مستمر و رعایت تغذیه سالم، قابل رفع می‌باشند.

روش‌های مختلف لاغری به دو دسته لاغری موضعی با دستگاه و لاغری موضعی با جراحی تقسیم می‌شوند. البته به تشخیص پزشک ممکن است شما به کمک ترکیبی از دو روش لاغری جراحی و غیر جراحی استفاده کنید. تشخیص این مورد که کدام روش برای شما مناسب‌تر است، به معاینه و نظر جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی بستگی دارد.

لاغری با رژیم غذایی یا با جراحی

 لاغری موضعی با جراحی بهتر است یا بدون جراحی؟

به طور کلی روش های لاغری موضعی با دستگاه و بدون جراحی، مدت زمان بیشتری نیاز دارند تا به نتیجه مطلوب برسند. این روش‌ها برای کسانی پیشنهاد می‌شود که:

 • حجم چربی زیر پوستی آن‌ها کمتر است
 • پوست سالم‌تری دارند و به دلیل افزایش وزن دچار افتادگی پوست نشده‌اند
 • ماهیچه‌های شکم آن‌ها به دلیل بزرگ شدن شکم، آسیب ندیده است
 • تمایلی به انجام جراحی با بی‌هوشی یا بی‌حسی موضعی ندارند

از سوی دیگر، روش های لاغری موضعی با جراحی نتایج سریع‌تری دارند. این روش‌ها برای از بین بردن چربی‌هایی استفاده می‌شود که با روش‌های غیر جراحی یا ورزش به سختی از بین می‌روند. برای مثال چربی ران داخلی از مشکلات رایج در میان خانم‌ها است. متأسفانه حذف چربی در این ناحیه بسیار دشوار است زیرا فعالیت متابولیک کمتری دارد. در این شرایط، روش‌های لاغری موضعی با جراحی، گزینه مناسبی خواهد بود.

در یک یا چند جلسه جراحی، می‌توان حجم بسیار زیادی چربی را از بخش‌های مختلف بدن بیرون کشید و به اندام‌ها شکل و فرم مناسب داد. به این کار پیکرتراشی نیز می‌گویند. برای مثال جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی می‌تواند چربی‌های اضافی شکم، پهلوها و پشت شما را خارج کند. سپس همان چربی‌ها را آماده کند و بخشی از آن را برای مثال به باسن شما تزریق نماید. به این ترتیب اندامی متناسب با فرم ساعت‌شنی برای شما ایجاد می‌شود.

با این حال روش‌های جراحی، دوران نقاهت و عوارض خود را دارد. باید پیش از انجام لاغری موضعی با جراحی، حتما با پزشک خود مشورت کنید. چرا که ممکن است انجام برخی از این روش‌ها برای شما مناسب نباشد و یا نیاز به طی کردن برخی مراحل آماده‌سازی پیش از عمل داشته باشید.

روش های لاغری موضعی بدون جراحی

این روش‌ها معمولا با کمک دستگاه یا تزریق انجام می‌شوند و نیازی به بی‌هوشی، بی‌حسی و بی‌هوشی موضعی ندارند. در این روش‌ها هیچ بخشی از پوست برش نمی‌خورد و عوارض عمل‌های جراحی را ندارند.

لاغری موضعی با دستگاه لیزر استرابری

لاغری با لیزر استرابری، یک روش غیرتهاجمی برای لاغری موضعی است. این روش بدون درد است و از پرتوهای لیزری با قدرت و توان کم استفاده می‌کند. از این روش برای لاغری سریع نواحی شکم، پهلوها و ران‌ها استفاده کرد.

کوچک کردن شکم با دستگاه ویبرو

استفاده از دستگاه‌های ویبره و لرزشی برای لاغری موضعی و آب کردن چربی شکم باید در کنار ورزش انجام شود. در واقع ویبرو یا VibraSlim روشی مکمل برای تمرینات ورزشی است. هنگام انجام تمرینات ورزشی سنگین، ترشح اسید لاکتیک در بدن موجب سفت شدن و گرفتگی عضلات می‌شود. دستگاه ویبره با کمک ارتعاشات کمک می‌کند تا اسید لاکتیک از بدن خارج و دفع شود.

این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که به تمرینات ورزشی سخت‌تر و طولانی‌تری بپردازید و زودتر به نتیجه دلخواه برسید. همچنین لرزش‌های دستگاه ویبرو موجب ترشح و افزایش سروتونین در بدن شما می‌شود. این ماده که در مغز تولید می‌شود، مسئول حس شادی و سلامتی و شادابی در بدن شما است. به همین دلیل دستگاه ویبرو موجب افزایش تمرینات ورزشی در شما می‌شود و زمان کاهش وزن شما را کاهش می‌دهد.

دستگاه کویتیشن آر اف: RF Cavitation

لاغری موضعی با دستگاه آر اف یکی از روش های لاغری به کمک فناوری اولتراسونیک است. به همین دلیل به آن سونوگرافی لیپوساکشن نیز گفته می‌شود. این روش که غیر تهاجمی است و نیاز به هیچ برشی در بدن ندارد. این روش بدون درد و عوارض شایع در روش‌های جراحی لیپوماتیک است و نتایج سریع و خوبی به همراه دارد.

در روش آر اف، با کمک امواج صوتی موجب ارتعاش بافت‌های چربی و شکستن آن‌ها می‌شود. چربی را که به بافت‌های کوچک‌تر تقسیم شده و به اصطلاح آب شده، توسط بافت‌ها و اندام‌های بدن جذب و سپس دفع می‌شود. همچنین اگر حجم چربی بالا بود می‌توان آن را از بدن بیرون کشید.

لاغری با دستگاه کویتیشن آر اف

لاغری موضعی با مزوتراپی

یکی از روش های لاغری موضعی، مزوتراپی است و برای افرادی که حجم چربی زیر پوستی و سلولیت در آنها چندان زیاد نباشد، مفید خواهد بود. در این روش با تزریق دارو به چند میلیمتری زیر پوست، بافت چربی و سلولیت تجزیه می‌شود و از بین می‌رود. این مایع تزریقی با خود ویتامین‌ها و آمینو اسیدهایی نیز به همراه دارد تا موجب تقویم و ترمیم بافت پوست شود.

از مزوتراپی برای بهبود گردش خون، ترمیم پوست، لاغری موضعی در صورت، چانه، سینه‌ها، دست و بازو و در مواردی ران، شکم و پهلوها استفاده کرد. هر جلسه مزوتراپی حدود ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد و برای رسیدن به نتایج بهتر، باید چند جلسه تکرار شود. روند نگهداری و درمان هر چند ماه یک بار باید تکرار شود تا به نتایج ماندگاری برسید.

لاغری موضعی با روش کرایو لیپولیز: Cryolipolysis

در روش کرایو لیپولیز، با کمک سرما چربی‌های زیر پوست حذف می‌شود. این روش لاغری موضعی غیر تهاجمی کمک می‌کند تا بدون آسیب به دیگر بافت‌های بدن، تنها سلول‌های چربی زیر پوست نابود شوند. کرایو لیپولیز دمای سلول‌های چربی را تا منفی ۶۰ درجه پایین می‌آورد و موجب مرگ سلول‌های چربی می‌شود. این چربی‌ها به مرور توسط بدن جذب و دفع می‌شوند. نتایج این روش طی چند هفته تا چند ماه به خوبی قابل مشاهده است.

کرایو لیپولیز دستگاهی برای جراحی لاغری موضعی

روش های لاغری موضعی با جراحی: اثربخشی سریع‌تر و بهتر

در این روش‌ها با برش پوست بدن و دسترسی مستقیم به بافت چربی، می‌توان چربی اضافی را از زیر پوست حذف کرد و لاغری موضعی را انجام داد. در برخی از روش های لاغری موضعی با جراحی، میزان این برش‌ها بسیار کم است مانند لیزر لیپولیز. در برخی دیگر از روش های لاغری موضعی با جراحی، حجم برش و برداشتن چربی و پوست زیاد است مانند ابدومینوپلاستی.

اینکه کدام روش برای شما بهتر است، کاملا به شرایط بدنی، میزان چربی و نظر جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی بستگی دارد. بیشتر این روش‌ها با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شوند. باید دقت داشته باشید که مصرف سیگار، الکل و یا برخی داروها مانند قرص‌های ضد انعقاد خون از چند هفته قبل از عمل باید قطع شود.

لاغری موضعی با لیزر لیپولیز

لاغری موضعی لیپولیز با لیزر، یک روش لاغری موضعی با کمترین میزان تهاجم و برش در میان روش‌های همراه با جراحی است. این روش با بی‌حسی موضعی و در کلینیک جراح فوق تخصص پلاستیک انجام می‌شود. در لیزر لیپولیز با کمک چند برش کوچک به بافت‌های چربی دسترسی پیدا می‌شود تا با کمک امواج لیزر، سلول‌های چربی بشکنند و آب شوند.

بافت چربی تجزیه شده توسط اندام‌های بدن جذب می‌شود. بدن می‌تواند از طریق متابولیسم خود چربی ذوب شده را بسوزاند و یا دفع کند. همچنین با کمک آسپیراسیون که یک روش خاصی از مکش است، می‌توان چربی را از زیر پوست بیرون کشید. معمولا بعد از انجام این روش لاغری و سفت شدن پوست قابل مشاهده است. اما برای رسیدن به نتیجه نهایی باید چند هفته صبر کرد تا فرایند دفع چربی کامل شود.

روش لیپولیز با لیزر، هم موجب کاهش تجمع چربی مقاوم در زیر پوست می‌شود و هم پوست بدن را سفت می‌کند. این روش کمترین میزان عوارض را دارد و برای نقاط مختلفی از بدن استفاده می‌شود از جمله:

صورت (بجز اطراف چشم)، چین و غبغب زیر چانه، لب، گردن، پشت گردن، بازو، ران داخلی و بیرونی و ساق پا.

برای تخلیه چربی از نواحی مانند شکم و پهلوها یا هر جایی که حجم چربی انباشته شده، زیاد باشد باید از دیگر روش‌های جراحی لاغری استفاده کرد. لیزر لیپولیز تنها برای از بین بردن حدود ۵۰۰ میلی‌لیتر چربی کارایی دارد.

لاغری موضعی با لیزر لیپولیز

لیپوماتیک برای لاغری

لاغری با لیپوماتیک یکی از پرطرفدارترین روش های لاغری موضعی با جراحی است. در این روش با کمک ارتعاش و ضربه‌های خفیف سه‌بعدی، سلول‌های چربی به صورت فیزیک تخریب می‌شوند. در واقع یک لوله توخالی نازک به نام کانولا توسط شکاف‌های کوچک ۵ میلیتری وارد بدن می‌شوند و با حرکات دورانی، چرخشی و رفت‌وبرگشتی، به بافت متراکم چربی ضربه وارد می‌کنند. این کار موجب ارتعاش و شکستن بافت‌های چربی می‌شود.

در نوک کانولا سوراخ‌هایی برای مکش چربی آب شده وجد دارد. بافت‌های چربی شکسته شده به صورت سالم و هم‌دما با بدن، به آرامی و بدون مشکل از بدن خارج می‌شوند. به این ترتیب در یک جلسه می‌توان اندام‌های بدن را لاغر کرد.

یکی از بزرگترین مزیت‌های لیپوماتیک این است که بافت چربی آزاد و تخلیه شده، سالم خواهد بود. این مزیت به معنی امکان تزریق دوباره چربی به بدن فرد است. یعنی اگر شما بخواهید بعد از لاغری موضعی، با کمک تکنیک‌های پیکرتراشی و تزریق چربی بخش‌های دیگر بدن خود را به فرم دلخواه برسانید باید از لیپوماتیک استفاده کنید. برای مثال می‌توانید حجم و سایز سینه یا باسن خود را افزایش دهید.

در هر بار انجام لیپوماتیک بسته به شرایط بدنی فرد می‌توان ۴ تا ۶ لیتر چربی را از بدن بیرون کشید. دوره نقاهت عمل لیپوماتیک حدود یک هفته است و پس از آن تا چند ماه باید مراقبت‌های لازم انجام شود. برای مثال پوشیدن گن لاغری طبی که جراح تجویز کرده، به فرم گرفتن و سفت شدن پوست شما کمک می‌کند.

دستگاه لیپوماتیک برای لاغری موضعی

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

فناوری لیپوماتیک از لیپوساکشن پیشرفته‌تر است. در روش قدیمی لیپوماتیک، کانولا تنها حرکات رفت و برگشتی داشت که این کار موجب آسیب رساندن به بافت‌ها بدن می‌شد. همچنین با افزایش دما و سوزاندن چربی، به خارج شدن آن کمک می‌کرد. این کار البته موجب سوختگی پوست و همچنین غیر استفاده شدن چربی تخلیه شده می‌شد. در لیپوماتیک اما نه خبری از گرما هست و نه ارتعاشات شدید کانولا! بلکه حرکات سه‌بعدی خفیف و ارتعاشات ریزی ایجاد می‌شود که به بافت‌های بدن کمترین آسیب را وارد می‌کند.

لاغری موضعی با لیپوست

دستگاه لیپوست، نوع پیشرفته‌تری از لیپوماتیک است که در آن از تکنیک‌های T.L.A و ویبریشن به‌صورت رفت و برگشت استفاده می‌شود. به همین دلیل بافت‌های چربی‌ها به‌طور یکنواخت از بدن خارج می‌شود و احتمال گلوله شدن چربی‌ها وجود ندارد. در لیپوست نیز مانند لیپوماتیک، چربی‌ها سالم خواهند بود و می‌توان از ان برای تزریق به دیگر اندام‌ها استفاده کرد.

باید توجه داشت که نمی‌توان از لیپوماتیک یا لیپوست برای لاغری تمام بخش‌های بدن در یک جلسه استفاده کرد. ترتیب انجام جراحی برای لاغری موضعی، به این شکل است:

گام یکم: تخلیه چربی شکم و پهلو (که بنا به تشخیص جراح می‌تواند با لاغری موضعی سینه یا بازوها نیز همراه باشد.)

گام دوم: تخلیه چربی از پشت، سینه‌ها و بازوها

گام سوم: تخلیه چربی از ران‌ها

مزایای استفاده از روش لیپوست و بادی جت

 • روش‌های جدید با فناوری روز دنیا هستند
 • درد، کبودی و عوارض کمتری دارند
 • پوست بعد از جراحی بهتر لیفت می‌شود و ناهمواری و افتادگی نخواهد داشت
 • حجم بسیار بیشتری چربی قابل تخلیه است

بهترین روش از بین بردن سلولیت های پوستی چیست؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید.

لاغری موضعی با اولترازد

دستگاه اولترازد نیز از روش‌های لاغری با کمترین میزان تهاجم به بدن است. در این روش با کمک امواج اولتراسوند که به صورت پالس‌های پیوسته تولید می‌شود، می‌توان بافت‌های چربی سطحی و عمیق زیر پوست را درهم شکست. این امواج را می‌توان به صورت اختصاصی برای یک بخش یا عمق خاصی از سطح پوست ارسال کرد و تنها بافت‌های چربی را هدف قرار داد. به همین دلیل کمترین آسیب به دیگر بافت‌های بدن وارد می‌شود.

در لاغری موضعی با اولترازد یک فشار منفی در بافت چربی ایجاد می‌شود که در پی ان، سلول‌های چربی پاره می‌شوند و یا می‌ترکند. این چربی آب شده اگر حجم زیادی داشته باشد، می‌توان آن را از بدن بیرون کشید. هرچند دیگر نمی‌توان از این چربی برای تزریق به بدن استفاده کرد.

مزایای لاغری موضعی با اولترازد

 • لاغری تمام اندام‌ها و بخش‌های بدن حتی صورت و گردن
 • قابلیت از بین بردن چربی‌های عمقی و سطحی زیر پوست
 • سرعت و دقت بالا (امواج قابل تنظیم / هر یک لیتر چربی در ۱۰ دقیقه تخلیه می‌شود)
 • لیفت پوست بعد از عمل و عدم شل شدن پوست
 • بدون نیاز به بیهوشی
 • عدم نیاز به بستری شدن
 • بدون سوختگی، زخم و بخیه

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

جراحی شکم، آخرین مرحله از لاغری موضعی شکم است. کسانی که حجم چربی انباشته شده در زیر پوست شکم آنها بسیار زیاد است، پوست شکم دچار افتادگی شده و عضلات شکم نیز آسیب دیده است، بهترین گزینه‌ها برای انجام ابدومینوپلاستی هستند.

این عمل با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. برای ابدومینوپلاستی دو برش افقی در بالای شکم و بخش پایین شکم زده می‌شود. سپس پوست اضافه شکم به همراه بافت‌های چربی زیر ان برداشته خواهد شد. همچنین ناف فرد نیز برش می‌خورد تا در جای اصلی و طبیعی خود پیوند بخورد.

دوران نقاهت این عمل حدود دو هفته است و تا ۲ ماه نیز باید مراقبت‌های بعد از عمل را انجام داد. بعد از کاهش ورم شکم، رفته رفته نتیجه نهایی عمل دیده خواهد شد.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در مطب دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست