نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک چگونه است؟

نحوه ی درست خوابیدن بعد از جراحی لیپوماتیک
جراحی زیبایی اندام

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک به شکلی است که به محل تخلیه چربی و جای بخیه‌ها فشار وارد نشود. البته اینکه کدام بخش از بدن شما لیپوماتیک شده باشد، در شکل خوابیدن شما موثر است. همچنین باید این اصل را در نظر بگیرید که بدن شما در حالت استراحت کامل باشد.

با این وجود نقش تحرک و ورزش، تغذیه درست و رعایت همه نکات و مراقبت‌های بعد از عمل در بهبودی شما و ارتباط آن با خوابیدن، مهم است. چرا که اگر به توصیه‌های جراح خود توجه کافی نداشته باشید، ممکن است در طول شب برای خوابیدن با مشکل مواجه شوید. از همین روی، سعی کنید به مواردی که در این مقاله آمده است، دقت داشته باشید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک باید چگونه باشد؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک به ناحیه‌ای از بدن که چربی آن خارج شده بستگی دارد. لیپوماتیک روشی است برای لاغری موضعی که با بی‌هوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. لوله‌های باریکی به نام کانولا از طریق شکاف‌های باریکی که در پوست ایجاد می‌شود، وارد بدن می‌شوند و با کمک لرزش، بافت چربی را تخریب و تخلیه می‌کنند می‌کنند.

عمل لیپوماتیک ممکن است در شکم و پهلوها، پشت، ران و ساق پا، بازو و دست، سینه‌ها و گردن انجام شود. بسته به اینکه کدام ناحیه تخلیه چربی شده و شکاف‌های تخلیه چربی در کدام بخش بدن ایجاد شده باشد، شیوه خوابیدن ممکن است کمی متفاوت باشد.

به طور کلی هرگونه فشار، کشیدن پوست، سابیدن و تحریک کردن جای زخم هنگام خواب ممنوع است. نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک باید طوری باشد که هم کاملا راحت باشید و هم به محل لیپوماتیک شده فشار وارد نشود. توجه داشته باشید که ماهیچه‌های شما هنگام خواب باید کاملا آزاد و رها باشند تا بدن شما به خوبی استراحت کند.

برای رسیدن به حالت مناسب با جراح خود پیش از انجام عمل لیپوماتیک مشورت کنید. نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک متناسب با خود را مشخص نمایید و از چند هفته پیش از عمل، آن را تمرین کنید. با این کار پس از انجام جراحی به سادگی در حالت مناسب خواهید خوابید و مشکلی از این بابت نخواهید داشت. فراموش نکنید که استراحت کافی در فرایند ترمیم و بهبود بدن شما بسیار موثر است.

به همین دلیل رعایت مواردی مثل نور مناسب، نبود سر و صدا و هر عامل مزاحم، راحت بودن رختخواب و بالش‌ها، دمای مناسب برای خواب و مواردی از این دست، کاملا در روند استراحت و بهبودی شما دخیل هستند.

توجه به تخلیه مایعات و ترشحات بدن برای خواب راحت بعد از جراحی لیپوماتیک

پس از اتمام عمل جراحی تخلیه چربی، ممکن است پزشک در بدن شما درن کار بگذارد. درن‌ها، لوله‌های کوچک و باریکی هستند که از محل بخیه وارد بدن و زیر پوست می‌شوند. وظیفه این لوله‌ها، تخلیه خون و ترشحات بدن است. برای این کار نیز در انتهای آنها، مخزن‌های کوچک فشاری قرار دارد که یک حالت مکش آهسته ایجاد می‌کنند و خونابه را از بدن بیرون می‌کشند.

از آنجایی که بدن برای ترمیم خود پس از جراحی، حجم زیادی خون و مایعات را به محل جراحی انتقال می‌دهد، بدن شما در ان ناحیه دچار تورم می‌شود. با کمک این درن‌ها، تورم بدن کاهش پیدا می‌کند و خونی که به دلیل جراحی در زیر پوست جمع شده، خارج می‌شود.

عمل لیپوماتیک توسط دکتر نجف بیگی

این درن‌ها ۲ تا ۳ روز بعد از جراحی از بدن شما برداشته می‌شوند. تا آن زمان باید مخزن درن‌ها هر روز، یک یا دو بار تخلیه شوند. عمل مکش درن‌ها در طول شب نیز ادامه دارد. به همین دلیل دقت کنید که نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک در چند شب اول نباید جلوی تخلیه درن‌ها را بگیرد.

بعد از برداشتن درن‌ها، شما آزادی بیشتری در خوابیدن خواهید داشت. همچنین بعد از ۲ هفته که محل بخیه‌ها بهبود نسبی پیدا کرده است، خوابیدن شما راحت‌تر می‌شود. تا آن زمان باید تا جای ممکن در یک حالت مشخص و ثابت بخوابید.

درن های قرار گرفته در بدن بعد از عمل لیپوماتیک شکم که ممکن است خواب بعد از لیپوماتیک را سخت تر کند

نحوه درست خوابیدن بعد از لیپوماتیک شکم و پهلو

در این حالت بهترین و درست‌ترین نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک، به پشت خوابیدن است. در این حالت تمامی بخش‌ها و ماهیچه‌های بدن شما در حالت استراحت قرار می‌گیرند. دست‌ها را یا دو سمت بدن قرار دهید و یا به روی سینه بگذارید. سعی کنید که سر کمی از زمین بالاتر باشد. برای این کار زیر سر خود یک یا دو بالش نرم و راحت بگذارید.

پاهای شما نیز باید کمی از بدن شما بالاتر باشد. زیر زانوها نیز بالش کوچکی قرار دهید تا کمی بالا بیایند. این کار به خروج خونابه و ترشحات بدن از پاها کمک می‌کند. در واقع به دلیل جاذبه زمین و سر پا بودن یا نشستن شما در طول روز، تورم شکم شما به سمت ناحیه شرمگاه و پاهای شما کشیده می‌شود.

درست و غلط خوابیدن بعد از انجام جراحی لیپوماتیک شکم

همچنین در صورتی که به پشت خوابیدن برای شما سخت باشد و جراح اجازه بدهد، می‌توانید به پهلوها نیز بخوابید. در این حالت نباید به جای بخیه‌ها فشاری وارد شود. بین زانوها و پاهای خود یک بالشت پهن بگذارید. تعادل بدن خود را نیز با چند بالش دیگر برقرار کنید.

اگر از آن دسته کسانی هستید که در خواب زیاد حرکت می‌کنید، سعی کنید با چیدن چند بالش در کنار خود، مانع از چرخیدن و غلت خوردن در خواب شوید. باید دقت کنید که هرگونه ایجاد کشش و فشار در جای زخم‌ها، خطرناک است؛ به ویژه در یک تا دو هفته اول بعد از عمل لیپوماتیک.

خوابیدن بعد از لیپوماتیک پشت

ممکن است همزمان با لیپوماتیک شکم و پهلو، تخلیه چربی از پشت نیز داشته باشید. در چنین شرایطی اگر جای شکاف پوست و بخیه‌های پشت شما به صورتی است که هنگام خوابیدن به پشت به آن فشار وارد نمی‌شود، همچنان به پشت بخوابید. ولی اگر این کار امکان‌پذیر نیست یا جراح توصیه نکرده، باید به پهلو بخوابید. برای خوابیدن به شکم نیز با توجه به توصیه جراح خود، بالش در زیر شکم و بدن خود قرار دهید.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک دست‌ها و پاها

اگر تخلیه چربی برای شما تنها از ناحیه دست و بازو یا ران و پا انجام شده باشد، باید به یک نکته بسیار مهم توجه کنید: جدا از اینکه باید به پشت بخوابید، نباید پاها یا دست‌های خود را به حالت باز و کشیده قرار دهید. چرا که در پوست شما حالت کشیدگی ایجاد می‌شود. بهتر است دست‌ها و پاها کمی خم باشند. برای این کار زیر زانوها و زیر ساعد خود بالش قرار دهید.

همچنین اگر ممکن است در طول خواب دست و پای خود را بیش از اندازه حرکت دهید، با قرار دادن چند بالش در اطراف خود از حرکت زیاد و شدید آن‌ها جلوگیری کنید.

نحوه درست خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک

دیگر مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک

معمولا اثر داروهای بی‌حسی موضعی تا چند روز  در بدن شما باقی می‌ماند. به همین دلیل بعد از عمل درد چندانی حس نخواهید کرد. با این حال در صورت داشتن درد، با کمک مسکن‌های تجویز شده توسط جراح، درد را کنترل کنید.

کبودی و ورم بخش‌های تخلیه چربی شده کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی ندارد؛ بلکه خود به خود رفع خواهد شد. با این حال تورم بدن معمولا بعد از دو روز شدت می‌گیرد و تا چند هفته ادامه دارد. پس از آن با رعایت کردن کم خواهد شد و در ۲ ماه تقریبا رفع می‌شود. از بین رفتن کامل تورم ممکن است به ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز داشته باشد که به شرایط بدنی شما بستگی دارد.

البته فراموش نکنید که بهبودی هرچه سریع‌تر شما و رفع تورم، به رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از بدن بستگی دارد: تغذیه مناسب، استراحت کافی، خودداری از استراحت مطلق و عدم تحرک و همچنین استفاده مداوم از گن طبی. به همین دلیل در کنار توجه به نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک، باید دیگر مواردی مهم را نیز رعایت نمایید.

مراقبت از جای بخیه‌ها و جلوگیری از عفونت نیز در روند بهبودی شما حیاتی است. حتما بعد از حمام کردن از پمادهای آنتی‌بیوتیک استفاده کنید. رخت‌خواب و لباس‌های خود را همیشه پاکیزه نگاه دارید و اگر جراح دارویی نیز تجویز کرده، طبق نسخه مصرف کنید. کنترل عفونت به کاهش درد و البته خواب آرام شما کمک خواهد کرد.

ورم و کبودی اولیه را با کمپرس سرد و گرم رفع کنید

با کمک کمپرس سرد، ۲ تا سه روز بعد از عمل می‌توانید تورم را کاهش دهید. همچنین پس از کاهش نسبی تورم، با کمپرس گرم می‌توانید کبودی زیر پوست را رفع نمایید. کمپرس سرد را با قرار دادن یخ درون کیسه پلاستیکی و پیچیدن یک حوله دور آن، به سادگی آماده کنید. کمپرس گرم نیز با یک حوله که روی رادیاتور یا بخاری داغ شده باشد، قابل انجام است.

تنها باید به این نکته دقت داشته باشید که چند روز زمان نیاز است تا حس لامسه و گیرنده‌های عصبی پوست شما به حالت اول برگردد. به همین دلیل ممکن است به خوبی متوجه میزان گرمی و سردی نشوید. نباید یخ یا آب جوش را مستقیم روی پوست خود بگذارید. یک سرما یا گرمای نسبی و ملایم کفایت خواهد کرد.

تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک و تاثیر آن بر خواب و بهبودی شما

تاثیر تغذیه درست و مناسب بعد از عمل لیپوماتیک

از یک طرف نباید به شکلی غذا بخورید که خواب شما را به هم بریزد و در شب مزاحم شما شود؛ از سوی دیگر باید تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن را دریافت کنید.

بر اساس یک دستور کلی، پس از انجام عمل لیپوماتیک باید مصرف غذا و دریافت کالری روزانه کنترل شود. در طول شب و پیش از خواب از خوردن غذای سنگین و زیاد خودداری کنید. همچنین از انجایی که خوردن کافئین، چای و قهوه و البته نوشابه برای شما ممنوع است، می‌تواند به کنترل بی‌خوابی و بی‌قراری در خواب کمک کند.

البته در رژیم غذایی شما هیچ دستور مشخصی درباره پرهیز از غذاهای لذیذ و مورد علاقه وجود ندارد. هدف از رژیم غذایی مناسب، داشتن یک شیوه تغذیه سالم است. در دو ماه اول پس از جراحی که دوران اصلی بهبودی بعد از عمل لیپوماتیک است، باید غذاها و مواد خوراکی نامناسب را از سفره خود حذف کنید.

  • با خوردن مواد خوراکی که انرژی خود را در طول زمان آزاد می‌کنند، در طی روز کالری بدن خود را تامین نمایید و اشتهای خود را کم کنید. برای مثال پاستای غلات کامل، سیب‌زمینی و نان سبوس‌دار از غذاهایی هستند که باید بیشتر مصرف کنید.
  • مصرف میوه و سبزی تازه در ۵ نوبت، از جمله آناناس، کیوی و آب کرفس، به سلامت و شادابی بدن و پوست شما کمک می‌کند.
  • مایعات زیاد بنوشید و روزی ۶ تا ۸ لیوان آب را میان وعده‌های غذایی مصرف کنید. از سوی دیگر نمک را به طور کلی از از سفره خود کنار بگذارید. روزانه ۴ تا ۵ گرم نمک در غذای شما کافی خواهد بود.
  • مصرف پروتئین از جمله غذاهای دریایی را درنظر بگیرید. این کار به ترمیم سریع‌تر بافت‌های بدن کمک می‌کند.
  • از خوردن غذاهای پر ادویه، خیلی ترش و هر غذایی که ممکن است بدن و سیستم گوارشی شما را تحریک کند، خودداری کنید.
  • مصرف نوشیدنی‌های الکلی و دخانیات کاملا ممنوع است. در غیر این صورت باید نگران خونریزی، عدم ترمیم درست زخم و جای بخیه‌ها و همچنین طولانی شدن بهبودی خود باشید.

نقش تحرک و ورزش در خوابیدن درست شما بعد از عمل لیپوماتیک

تحرک داشتن و انجام حرکات ورزشی بسیار سبک در کنار پیاده روی را کاملا جدی بگیرید. از همان روز جراحی و به ویژه بعد از روز دوم که درن‌های شما برداشته می‌شود، استراحت مطلق ممنوع است. حتما روزانه چند دقیقه تا چند ساعت به آرامی در خانه یا روی تردمیل راه بروید. این کار را از مقدار کم شروع کنید و کم کم زمان ان را افزایش دهید.

راه رفتن، به ویژه انجام نیم ساعت پیاده روی در شب، چند ویژگی و مزیت مهم دارد:

  • از لخته شدن خون در بدن شما و احتمال آمبولی بعد از عمل جلوگیری می‌کند.
  • به گردش خون شما و در نتیجه کاهش تورم بدن کمک خواهد کرد.
  • در شب کمی شما را خسته می‌کند و در نتیجه خواب خوب و راحتی خواهید داشت.

تغییر در سبک زندگی بعد از عمل لیپوماتیک

پس از عمل تخلیه چربی، حتما در سبک زندگی شما تغییرات زیادی رخ خواهد داد، از جمله در نحوه خوابیدن پس از عمل لیپوماتیک. خوابیدن به شکم و حالت‌هایی که ماهیچه‌های شما در طول شب تحت فشار باشند، باید کنار گذاشته شود.

در کنار آن، تغذیه مناسب و البته ورزش مستمر، به ثابت نگاه داشتن وزن و مراقبت از نتایج عمل لیپوماتیک کمک خواهد کرد. باید توجه داشته باشید که رسیدن به نتیجه نهایی عمل، ممکن است چند ماه زمان نیاز داشته باشد پس صبور باشید و توصیه‌های جراح خود را در زندگی به کار بگیرید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک چگونه است؟
در صورتی که تزریق چربی نیز انجلم شود نحوه خوابیدن به چه صورت است؟
چرا بعد از عمل لیپوماتیک نباید به پهلو خوابید؟
نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک چگونه است؟

اکثر کسانی که جراحی لیپوماتیک انجلم می دهند به دلیل داشتن درد در آن ناحیه روی ناحیه لیپوماتیک شده نمی خوابندو ولی بهتر است روی ناحیه ای که چربی تخلیه شده است خوابند زیرا باعث می شود ورم آن ناحیه کمتر شود.

در صورتی که تزریق چربی نیز انجلم شود نحوه خوابیدن به چه صورت است؟

در صورتی که همراه لیپوماتیک تزریق چربی نیز داشته اید حداقل تا ۳ هفته نباید روی ناحیه تزریق شده فشار بیاورید و از خوابیدن روی آن ناحیه پرهیز کنید.

چرا بعد از عمل لیپوماتیک نباید به پهلو خوابید؟

خوابیدن روی یک پهلو باعث می شود ورم دریک طرف بدن جمع شود.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در مطب دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست