دسته‌بندی نشده

نحوه عمل افزایش قد در ایران

عمل افزایش قد چگونه است؟
عمل افزایش قد چگونه است؟
در جراحی افزایش قد هر دو استخوان ساق برش ریزی (استئوتومی) داده می‌شود و به وسیله دستگاهی (اکسترنال فیکساتور) که از بیرون روی هر دو ساق متصل می‌شود این بستر را آماده میسازد که شخص قادر باشد با پیچاندن آرام پیچها هر روز یک میلیمتر رشد قد داشته باشد. این مقدار رشد در اشخاص گوناگون با یکدیگر به میزان اندکی متفاوت است اما تقریبا برای شش سانتیمتر رشد، معمولا سه ماه نیاز است که دستگاه روی ساق فرد وصل باشد.

dr-najafbeigi
پس از پایان شش سانتیمتر، دستگاه را در اتاق عمل بر می دارند و جایگزین آن از زیر زانو تا بالای مچ فایبرگلسی گذاشته می شود که در درون آن پنج پین وجود دارد. این فایبرگلس تا موقعی که به میزان لازم استخوانسازی انجام شود باقی می‌ماند که به طور طبیعی ۲ الی ۳ ماه زمان می برد. در طول این مدت عموما فرد می تواند با عصا راه برود و همچنین توانایی او بیشتر از زمان رشد می‌باشد و این توانایی هر روز ارتقا پیدا می کند.

جدول راهنمای افزایش قد

با توجه به وابستگی دوره نقاهت با مقدار رشد قد جدول زیر در پیش‌بینی مدت زمان لازم جهت بهبودی کامل و انجام فعالیت های روزانه راهنمای خوبی به شمار می آید.

میزان رشد قد (سانتی‌متر)

مدت زمانی که دستگاه اکسترنال فیکساتور بر روی پا قرار دارد (ماه)طول دوره‌ای که فایبر گلاس قرار دارد (ماه)راه رفتن عادی بعد از باز کردن فایبرگلاس (ماه)
۶۳_۲٫۵۲٫۵۳
۷۳٫۵_۳۳۴
۸۴_۳٫۵۴۵
۹۵_۴٫۵۴٫۵۶
۱۰۶_۵٫۵۶۷
۱۲ (افزایش همزمان ران و ساق)۳_۲٫۵فقط ساق ۳ ماه۷

توجه فرمائید که این اعداد تنها درصورت وجود اغذیه صحیح، تحرک مکفی، فیزیوتراپی به موقع و سنین بین ۲۰_۳۵ و وزن ۷۰_۵۰ کیلوگرم  مصرف نکردن الکل هرنوع دخانیات میسر می باشد.

مقایسه متد LON با ایلیزاروف
مساله مورد اهمیت و ویژگی برتر متد (LON (Lengthening Over Nail در قیاس با متد ایلیزاروف بدین شرح می باشد:

در متد ترجیحی ما (LON) امکان به وجود آمدن زاویه در محل استئوتومی نیست و دلواپسی از بابت به وجود آمدن زاویه پس از باز کردن دستگاه خارجی نداریم.
درد و اسکار جای جراحی کاهش می یابد.
توانیی راه رفتن افزایش می یابد.
زمان قرار گیری دستگاه خارجی (اکسترنال فیکساتور) بسیار کاهش می یابد.
احتمال شکستگی در محل رشد استخوان وجود ندارد، بر خلاف وجود این احتمال در متد ایلیزاروف.
محدودیت جابه جایی مفاصل دو سمت استخوان رو به رشد کمتر است.
به علاوه در برخی از موارد از متد دیگری تحت عنوان LATN (Lengthening And Then Nailing) به کار گرفته می شود. این متد در موارد کوتوله گی ها بیشتر به کار می آید.

در سال های اخیر در پی بررسی های زیاد توانستیم به طراحی و به وجود آوردن تغییراتی در دستگاه خارجی (اکسترنال فیکساتور) شویم که در نهایت منجر شد مشکلات فراوانی که به طور متداول به آنها بر می خوردیم را از میان بر داریم که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جلوگیری از کج شدن وایرها در طول رشد که مقدار عفونت اطراف پینها و همچنین شکسته شدن پینها را بسیار پایین می آورد.
تغییر اساسی دیگر به وجود آوردن توانایی جهت خمودگی کامل زانوها بود که در سیستم های عادی غیر ممکن بود و زانوها بیشتر از۹۰ درجه قادر به خم شدن نبود.
در ضمن با تغییر در متد رشد طول موفق شدیم مقدار استخوانسازی را نیز بالا ببریم.
مساله مهم دیگر قدرت درمان تمامی مشکلات احتمالی در مدت رشد قد میباشد که تنها به علت تجربه چندین ساله در این حیطه بدست می آید.

۴ دیدگاه. ترک جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یازده − هفت =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست