جراحی بینی (رینوپلاستی)

ورزش بعد از جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی عملی است که در آن به بینی فرم داده می‌شود و نقص های آن برطرف می شود. انجام ورزش‌های سنگین بعد از جراحی زیبایی بینی مجاز نیست و جراح بیمار را از برنامه هفتگی و تدریجی آغاز فعالیت‌های ورزشی مطلع می کند . همچنین آغاز سریع کارهای ورزشی جریان بهبودی را دچار اخلال می کند . همچنین به دلیل اینکه فعالیت های ورزشی سبب می شود ضربان قلب و میزان فشار خون بالا رود ، امکان دارد این فعالیت ها به خونریزی بینی، کبودی یا عوارض دیگر منجر شود . معمولا دو هفته بعد از جراحی بینی می‌توان فعالیتهای ورزشی ملایم را به آرامی آغاز کرد، ولی جهت آغاز فعالیت های ورزشی معمولا باید سه تا چهار هفته بردباری کرد. ممکن است که در سه ماهه اول بعد از جراحی در زمان انجام فعالیت ورزشی در بینی احساس گرفتگی کنید. همچنین افرادی که بافت پیوندی از دنده‌هایشان گرفته شده است، باید به مدت ۴ الی ۶ هفته از انجام فعالیتهایی که درد را در قسمت اهدا کننده (قفسه سینه) پیوند بیشتر می کند جلوگیری کنند، با این وجود پیاده‌روی یا دوی آرام مانعی ندارد. به دلیل اینکه شخص زمانی است ورزش انجام نداده ، باید به آهستگی فعالیت‌ها را به میزان قبل برساند. انجام دادن ورزش‌های ایروبیک سخت یا دویدن به مدت طولانی قدغن است. بدنسازی را نیز باید از وزنه‌های سبک‌تر آغاز کرد و وزنه‌ها را به آهستگی و با قوی‌تر شدن بدن در مدت چند هفته سنگین‌تر کرد. توجه کنید که باید فعالیتهای ورزشی را زمانی که احساس درد می کنید و یا بینی شروع به ضربان زدن کرد متوقف کنید، زیرا این نشانه ها به شما هشدار می‌دهد تا به خود سخت نگیرید .
افراد باید از فعالیتهای ورزشی در زیر نور شدید خورشید جلوگیری کنند، زیرا هر نوع آفتاب سوختگی جریان بهبودی را با اختلال روبرو می‌کند و موجب بیشتر شدن تورم در بینی می‌شود. مصرف کرم ضدآفتاب در مکان باز واجب است.

میزان فعالیت ورزشی پس از عمل زیبایی بینی

  • هفته اول :

فعالیت فقط به صورت پیاده‌روی با شتاب آهسته باید انجام شود. در این زمان میزان فشار خون نباید بالا رود، زیرا بالا رفتن فشار خون خونریزی از بینی (اپیستاکسی یا خون دماغ شدن)، ورم و تغییر فرم بینی را منجر می شود. تعداد زیادی از پزشکان پیاده‌روی آهسته را در حد توان بیمار به منظور جلوگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی پیشنهاد می‌کنند. دویدن، پیاده‌روی با سرعت و هر مدل ورزش ایروبیک در هفته اول مجاز نیست . هر فعالیتی که ملزم به خم شدن باشد، مثل لمس پنجه پا، کرانچ و وزنه‌برداری، در هفته اول ممنوع است. فرد تا حداقل یک هفته بعد از جراحی نباید اصلا جسم یا وزنه‌ی سنگین‌تر از ۴٫۵ کیلوگرم (۱۰ پوند)، مانند نوزاد یا کودک خردسال، را بلند کند. فشار ایجاد شده  و خم شدن سبب از جا درآمدن بخیه‌ها و کند شدن جریان بهبود می‌شود.

  • هفته دوم :سطح فعالیت: ۰ تا ۲۵ درصد

بیمار می‌تواند کارهای اندک متمرکز بر وزنه را انجام دهد. سنگینی وزنه‌ها و تعداد تمرین‌ها باید حدود ۲۵ % پیش از عمل باشد .همچنین بیمار باید مواظب بالا رفتن ضربان قلب و تحرک سر و بینی باشد. پایین آوردن سر ممنوع است. همچنین فعالیتهای قلبی ـ عروقی باید در این زمان محدود است.

  • هفته سوم : سطح فعالیت: ۲۵ تا ۵۰ درصد

در این زمان سنگینی وزنه‌ها و میزان دفعات تکرار را می‌توان به میزان ۵۰ % وزن معمول قبل از عمل رساند. خم کردن سر به سمت پایین ممنوع می باشد . فعالیتهای قلبی و عروقی را با سرعت ۵۰ % سرعت معمول می توان انجام داد، ولی باید مواظب میزان ضربان قلب بود. همچنین افراد باید مراقب خون دماغ شدن و آب ریزش بینی باشند.

  • هفته چهارم : سطح فعالیت: ۵۰ تا ۷۵ درصد

سنگینی وزنه‌ها و تعداد حرکات را می‌توان به ۷۵ % پیش از عمل رساند. بیماران در این هنگام می‌توانند کارهایی مثل خم کردن سر به سمت پایین را آغاز کنند و اگر بینی شان ورم نکرد شدت آن را به آهستگی بیشتر کنند. همچنین ورزش قلبی ـ عروقی را می‌توان در حد ۷۵ % معمول انجام داد،اما دویدن ممنوع است. بیماران باید مواظب ورم کردن باشند، اگر بینی ورم کرد آن فعالیت را متوقف کنند و تا هفته آینده انجام ندهند.

  • هفته پنجم : سطح فعالیت: ۷۵ تا ۱۰۰ درصد

بلند کردن وزنه را می‌توان مانند پیش از عمل و طبق روند سابق انجام داد. فرد می‌تواند تعداد زیادی از فعالیت های یوگا را انجام دهد. ورزش‌های قلبی ـ عروقی مثل دویدن را می‌توان مانند قبل و در همان سطح انجام داد.

  • هفته ششم و پس از آن:

بیماران باید بین میزان ورم و سطح ورزش و بدنسازی پس از جراحی بینی تعادل ایجاد کنند. فعالیت کردن میزان جریان خون را در بینی بیشتر می کند و به علت کمک کردن به خارج شدن خون از سیاهرگ‌ها و التیام تخلیه لنفاوی مقداری از ورم را از بین می‌برد؛ همچنین ورزش معمولا میزان ورم اولیه را کم می کند. بسکتبال، فوتبال، بیسبال یا هر ورزشی که در آن ممکن است توپ یا بازیکن دیگر به بینی شما برخورد کند ، به مدت حداقل ۶ هفته بعد از جراحی بینی نباید انجام شود .

همچنین توجه کنید بیمارانی که بینی استخوانی غضروفی بزرگ داشته اند و از حجم بینی شان کم شده است ، پس از جراحی بینی ۵% تا ۱۰% از میزان استحکام بینی شان کاسته می شود . 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × چهار =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست