از نشانه های زیبا بودن یک فرد تعادل بین اجزای صورت و هماهنگی بین آنهاست . زمانی که یک فرد را از نیم رخ نگاه میکنید چانه ها کمی عقب تر از لب ها قرار میگیرند . در صورتی که فرد حالت brid face داشته باشد چانه بیش از حد از لب ها عقب میرود و چهره را تحت تاثیر قرار میدهد.در این حالت صورت فرد شبیه به پرنده خواهد شد بینی و سایر اجزای صورت از چانه جلوتر هستند ، به طوریکه چهره ی وی طوری به نظر میرسد که انگار چانه ی کوچکی دارد .

زمانیکه چانه به عقب کشیده میشود بینی را بزرگ تر از آنچه که هست نشان میدهد در چنین افرادی همراه با عمل زیبایی بینی عمل زیبایی چانه نیز انجام میشود .ممکن است نحوه ی قرار گرفتن دندانها در عقب رفتگی چانه تاثیر بگذارد که با معاینه توسط پزشک قابل تشخیص است.

در این صورت پزشک با توجه به نوع مشکلی که برای چانه ی بیمار به وجود آمده است تصمیم به انجام جراحی زیبایی چانه میگیرد .معمولا انجام این نوع جراحی زیبایی با استفاده از روش های مختلف صورت میگیرد.

روش های مختلف عمل پروتز چانه

الف) تزریق ژل

ب) تزریق چربی

ج) بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن

د) گذاشتن پروتز

از مواردی است که برای برطرف کردن عقب رفتگی چانه مورد استفاده قرار میگیرد .امروزه میتوان با استفاده از پروتز چانه را حجیم و به جلو هدایت کرد که تاثیر فراوانی در حفظ ظاهر فرد ایجاد مینماید .استفاده از پروتز برای تقویت چانه و جلو آوردن آن روش مناسبی است. زیرا کمترین ضرر برای بیمار را دارد و موارد حساسیت و یا عفونت و … را نشان نداده است ،جنس پروتز ها و شکل و اندازه و ابعاد آنها متفاوت است و همین امر باعث میشود تا جراح مطابق با سلیقه ی خود و نیاز بیمار اقدام به طراحی چانه و اصلاح فرورفتگی آن نماید .پروتز ها از پلاستیک های فشرده تهیه میشوند و از نظر جنس هیچگونه عارضه و مشکلی برای بدن ایجاد نمیکنند. این پروتز ها با انعطافی که دارند هیچگاه از بین نمیروند ،نمیشکنند و تغییر حالت نمیدهند ، بنابراین به عنوان یک عضو دائمی میتوان از آنها استفاده نمود برخی از پروتزها علاوه بر جلو آوردن چانه مشکلات انحرافی چانه را نیز حل میکنند .

عمل جراحی زیبایی فک

افرادی که میخواهند عمل های زیبایی انجام دهند هنگامی که در تلاش برای شناسایی مشکلات موجود در صورت خود هستند در بیشتر موارد بر مشکلات بینی، چشم‌، پوست و… تمرکز می‌کنند.  در صورتی که در بعضی موارد به نظر می‌رسد که مشکل در یک سوم پایینی صورت که شامل فک  لب و چانه است، می‌باشد.

هنگام صحبت از نیمرخی که از نظر زیبایی قابل قبول باشد می‌توان گفت که چانه باید بین۲ تا ۳ میلی‌متر پشت یک خط فرضی که بصورت عمودی از پایه‌ بینی تا بخش جلویی چانه کشیده میشود، قرار داشته باشد. یک چانه‌ی نامتناسب یا ضعیف حالتی است که در آن چانه بیشتر از ۲ تا ۳ میلی‌متر عقبتر باشد. در زنان، اندکی عقب بودن چانه قابل توجیه است و حتی از نظر زیبایی مطلوب واقع میشود. اما در مردان یک خط فک قوی که ظاهری مردانه به صورت می‌دهد، ارجح می‌باشد.

جراحی زیبایی چانه و فک به چه روشهایی انجام میشود؟

منتوپلاستی: کوچک کردن چانه

در طول جراحی منتوپلاستی، جراح یک برش در یکی از دو موقعیت ممکن ایجاد می‌کند:

زیر لب پایینی در داخل دهان

زیر چانه در یک محل نامحسوس

جراح سپس از یک ابزار الکتریکی (یک مته یا دریل استخوان) برای کوچک کردن و تغییر شکل استخوان استفاده می‌کند تا ظاهر طبیعی‌تر ایجاد کند. پس از آن محل برش را بخیه زده و روی آن را باندپیچی می‌کند.

ژنیوپلاستی: بزرگ کردن چانه

عمل ژنیوپلاستی را می‌توان با استفاده از پروتز چانه انجام داد تا یک چانه‌ی عقب رفته را جلو آورد و یا از روش جلو آوردن استخوان استفاده کرد. زمانی که شما و جراحتان تصمیم گرفتید که از پروتز سیلیکونی چانه استفاده کنید یا خود استخوان را جلو بیاورید، نوع برش انتخاب خواهد شد.

اگر پروتز چانه انتخاب شد برش در یکی از موقعیت‌های زیر اجرا می‌شود:

زیر لب پایینی در داخل دهان

زیر چانه در یک محل نامحسوس

فهرست