پیکرتراشی یا لیپوماتیک
جراحی زیبایی اندام

پیکرتراشی یا لیپوماتیک

پیکرتراشی یا لیپوماتیک یکی از شیوه های نوین برای رسیدن به اندامی ایده آل و لاغر می باشد. این شیوه تاییدیه ای از طرف FDA آمریکا دریافت کرده و با اطمینان می توانم بگویم که هیچ خطری به همراه نخواهد داشت. در روش لیپوماتیک چربی های اضافه شکم و پهلو ها برداشته می شود و یا به عبارتی چربی ها  تخلیه می گردد. برخلاف شیوه های سنتی لیپوساکشن این روش طوری انجام می شود که به بافت بدن آسیبی وارد نگردد. با استفاده از روش لیپوماتیک برای لاغری می توانید شکمی صاف و بدون کبودی و…. بعد از آن داشته باشید. این می تواند یکی از بهترین مزیت های لیپوماتیک باشد.

در لیپوماتیک لوله کانولا بیشترین کاربرد را داشته و آن را بعد از اینکه در روی شکم شکاف کوچکی ایجاد کردند در داخل بدن قرار خواهند داد. دستگاه لیپوماتیک ارتعاش خود را با سرعت انجام می دهد به طوری که تنها با ۳ حرکت ارتعاشی چربی های بدن را تخلیه می کند. وظیفه لوله کانولا انتقال دادن چربی ها به بیرون می باشد. به دلیل اینکه چربی های تخلیه شده در این روش مورد تخریب قرار نگرفته و یا سوزانده نشده است، این قابلیت را دارد که بعد از انجام لیپوماتیک چربی های باقی مانده را به قسمت های دیگر بدن مثل باسن و یا سینه نیز تزریق کرد. بعد از انجام لیپوماتیک پوست شما دچار نکروز نخواهد شد و به همین دلیل پوست شما نمی سوزد. به علاوه یکی دیگر از مزیت های این روش این است که در آن از هیچ اشعه ای استفاده نمی شود و تخلیه کردن چربی های شکم به صورت فیزیکی انجام خواهد گرفت.

پشت پرده پیکرتراشی یا لیپوماتیک و لاغری‌ مدرن

حتما مطلعید که بهترین راه به جهت رسیدن به اندام ایده آل، تغییر در سبک زندگی و مصرف صحیح و به اندازه غذاهای سالم، دوری از مواد پرکالری و چرب و بالا بردن فعالیت روزانه است، ولی با این حال افراد زیادی هستند که می خواهند هرچه سریعتر با روش های میانبر به لاغری دست پیدا کنند  و یکی از راه هایی که جدیدا رایج شده و مورد استقبال قرار گرفته، روش لیپوماتیک یا همان پیکرتراشی است.

به کارگیری از این روش برای کسانی که به چاقی و اضافه وزن مبتلا هستند و می توانند  توسط رژیم و ورزش به اندام  مطلوب دست یابند به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود. همچنین پایین آوردن وزن ۱۰ ۱۲ و ۱۵ کیلو در یک جلسه لیپوماتیک ـ که بعضی از جراحان سودجو در خصوص آن صحبت می کنند هیچ توجیه علمی ندارد.

یعنی در اصل لیپوماتیک برای کسانی کاربرد دارد که چاقی موضعی در غبغب، بازو، شکم، ران، باسن، بغل پا، کتف و… دارند و با تحرک و رژیم چربی‌هایشان از بین نمی رود یا امکان دارد زمان زیادی طول بکشد تا چربیهایشان آب شود تا به بخش کوچکی از نتیجه دلخواهشان دست یابند، بنابراین لیپوماتیک به جهت پایین آوردن سایز بیمار است نه کم کردن وزن. حتی استفاده از این روش برای آب کردن چربی‌های حجیم در یک جلسه به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

قبل از پیکرتراشی این نکات را در نظر بگیرید:

 • لیپوماتیک این اطمینان را به شما بدهد که با این روش می توانید بیشترین حجم چربی را با روشی سالم و اثر بخش انجام دهید .
 • زمانی که شما می خواهید مقدار بسیار زیادی از چربی های بدن تان را حذف کنید باید عمل لیپوماتیک را با روش آبدومینوپلاستی یا همان تامی تاک ترکیب کنید.
 • روش ابدومینوپلاستی یا همان تامی تاک روشی است که در آن چربی های سفت دوره دیواره شکم و ماهیچه های سفت جدا می شود .
 • این روش برای خانم هایی که چندین بار زایمان کرده اند مناسب می باشد و با ترکیب این دو روش بیمار می تواند به استایل قبل از زایمان برگردد .
 • روش تامی تاک برای صاف کردن شکم بسیار مناسب می باشد اگر در زیر شکم خود احساس می کنید کمی چربی انباشته شده است با روش مینی ابدومینوپلاستی  استفاده کنید.
 • این روش برای کاهش وزن نیست و برای افرادی است که به وزن ثابت رسیده باشند و فقط برای حذف چربی های باقی مانده به کار گرفته می شود.
 • جراحی مینی تامی تاک  برش کمی به جا می گذارد در صورتی که تامی تاک کامل یا همان ابدومینوپلاستی خط برش بزرگتری را از یک پهلو تا پهلوی دیگر بر روی شکم باقی می گذارد.
 • برای پرداخت هزینه های پیکر تراشی سعی کنید به صرفه جویی فکر نکید و برای اندام خود بهترین پزشک را انتخاب کنید زیرا جراحی های زیبایی قابل برگشت نیستند و بسیار مهم خواهد بود که شما با خیال آسوده بدن خود را در اختیار  پزشکی قرار دهید که به کار او اطمینان کامل را دارید .
 • سعی کنید پزشکی را انتخاب کنید که خط برش نازک تری را زیر خط بیکینی شما قرار دهد تا به راحتی قابل مشاهده نباشد.
 • دوران استراحت برای بهبودی کامل شما بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز می باشد و بعد از این مدت می توانید به فعالیت های روزانه خود بپردازید . و تا ۶ هفته از ورزش های سنگین خود داری کنید.
 • ممکن است شما با روش های سنتی ویا با استفاده از داروهای گیاهی بخواهید وزن خود را پایین بیاورید .
 • شاید بتوانید در کوتاه مدت به نتیجه برسید اما در این را هم بدانید که ممکن است که به اختلال معده یا یا مشکلات پوستی مبتلا شوید .
 • شاید روش های پیکر تراشی پر هزینه تر باشند اما اثر گذاری آن طولانی مدت خواهد بود و شما میتوانید چربی های بیشتری را حذف کنید وتقریبا” تمام این پیکر تراشی ها با موفقیت انجام می شود و به انتها می رسد.

آیا عمل لیپوماتیک درد دارد؟

چنانچه پیکرتراشی یا لیپوماتیک درست و دقیق انجام شود و پزشک هم در کارش مهارت داشته با‌شد، به طور تقریبی هیچ مشکل خطر آفرینی به وجود نمی آید ولی چنانچه پزشک از مهارت لازم برخوردار نباشد، متاسفانه عوارضی همچون غیرقرینگی اندام‌ها مانند ران‌ها، گودرفتگی‌های غیرطبیعی، جمع شدن مایعات زیرپوست، خطر پیدایش عفونت بیمارستانی و… به وجود می آید.

برای همه افراد درد اندکی به خصوص در زمان ماساژدرمانی، خروج خونابه از نقاط سوراخ شده و کبودی وجود دارد و نباید نگران بود البته افرادی که از فشارخون بالا، یا مشکلات قلبی و عروقی و دیابت برخوردارند بایستی پیش از انجام لیپوماتیک جراحشان را آگاه نمایند، چون با اینکه کاهش حجم و توده چربی به خصوص در بخش شکم، وضع سلامت این افراد را بهبود می دهد، ولی می‌تواند خطرساز باشد.

تفاوت پیکرتراشی یا لیپوماتیک و اولترازد

برای درک بهتر تفاوت ها توضیحات اندکی درباره این دو روش می دهیم:

لیپوماتیک :

تحت تاثیر لرزش پروپ دستگاه چربی بدن را تخلیه می کنند.

اولترازد:

تخلیه چربی ها با استفاده ازامواج صوتی و حرارتی صورت میپذیرد.

حال به شرح تفاوت های این دو می پردازیم:

 • در لیپوماتیک با استفاده از ساکشن، چربی ها به طور سالم از بدن خارج می شوند و با استفاده از امواج اینفراسونیک با نوسان ثابتی که حول محور سلوهای چربی ایجاد میکند باعث جدا شدن آن ها از محل اتصالشان می شوند. دستگاه اولترازد با افزایش حجم درون سلول باعث ایجاد فشار منفی در بافت های چربی شده و سلول چربی به دلیل مقدار زیاد این فشار منفجر می شود و بدین گونه سلول های چربی آن ناحیه از بین می رود.
 • دردستگاه اولترازد چربی استخراج شده، در اثر انرژی حرارتی دستگاه قابل بهره برداری و تزریق در سایر اندام ها نیست، ولی در پیکرتراشی یا لیپوماتیک بافت چربی آسیب نمی بیند و قابل استفاده مجدد خواهد بود.
 • در روش اولترازد برخلاف لیپوماتیک هیچ گونه صدایی که بیمار را اذیت کند وجود ندارد.
 • سرعت از بین بردن چربی های اضافی دراولترازد بسیار بیشتر از سایر روش های اینفراسونیک مانند لیپوماتیک می باشد.

با داشتن حتی بهترین و زیباترین چهره اما داشتن چین و چروک بر روی گردن سن واقعی شما را بالا خواهد برد. افتادگی پوست گردن بسیاری از خانم ها و آقایان را نگران می‌کند زیرا قطعاً ناخوشایند بوده و می‌تواند کلا ظاهر و زیبایی فرد را را از بین ببرد. به همین دلیل، جراحی لیفت و کشیدن پوست گردن بسیار پر طرفدار شده. از طرف دیگر هزینه‌ بالایی در بر ندارد. اما نگران کننده نیست، چرا که در حال حاضر چندین روش موثر لیفتینگ گردن وجود دارد که غیر تهاجمی و بدون نیاز به جراحی هستند.

از مواردی که در زیبایی افراد تاثیر زیادی دارد ، تناسب صورت با بدن می باشد . در بسیاری افراد که دارای اضافه وزن می باشند ، در ناحیه ی زیر چانه غبغب به چشم می خورد. البته غبغب مختص سن یا وزن خاصی نیست لذا می توان گفت زمانی که چربی ها به روی هم انباشته می شوند در زیر گردن و پوست حالت شل و افتاده ای ایجاد می شود و درنتیجه غبغب به وجود خواهد آمد. این حالت در قسمت زیر چانه موجب از دست رفتن زیبایی افراد می شود.

درنتیجه افرادی که این مشکل را دارند دنبال راه حلی مناسب برای رفع غبغب هستند. این افراد با استفاده از لیپوماتیک غبغب می توانند این حالت ناخوشایند را بر طرف سازند و ظاهری زیبا برای خود به ارمغان بیاورند.

آیا لیپوماتیک مانع بارداری می شود ؟

افراد زیادی هستند که تصورمی کنند بعد از پیکرتراشی یا لیپوماتیک دیگر قادر به باردار شدن نخواهند بود. این تصور غلطی است که پوست شکم ارتجاعی بودن خود را از دست می دهد و مشکلاتی را برای بارداری افراد به وجود می آورد. هرچند که در انجام لیپوماتیک پوست کشیده می شود ولی نمی توان گفت پوست شما را به اندازه ای سفت می کند که دیگر کشیده نشود. پس بهتر است بدانید که بعد از لیپوماتیک هیچ محدودیتی برای بارداری شما وجود نخواهد داشت. لیپوماتیک چیزی شبیه به ورزش های چربی سوزی می باشد و نمی تواند ضرری به شما برساند.

مراقبت های بعد ازلیپوماتیک

 1. توصیه ما به شما این است که بعد از انجام لیپوماتیک از نمک و چربی استفاده نکنید.
 2. در اولین روز بعد از عمل می توانید استراحت کنید اما بهتر است کارهای  روزمره خود را انجام دهید.
 3. انجام ورزش های سنگین تا دو هفته ممنوع می باشد.
 4. بعد از انجام لیپوماتیک باید حتما از گن های مخصوص استفاده کنید. این کار می تواند جلوی جمع شدن مایع های زیر پوست را بگیرد.
 5. مصرف داروها بعد از عمل ضروری می باشد.
 6. مایعات زیادی بنوشید.

عوارض بعد از لیپوماتیک

 • طول درمان زمان بر می باشد.
 • احتمالاتی مانند آمبولی شدن نیز وجود دارد.
 • در برخی موارد در صورت رعایت نکردن توصیه های پزشک احتمال ایجاد عفونت است.
 • در مواقعی محدود خونریزی ایجاد می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 − نه =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست