جراحی زیبایی سینه

جای زخم ها بعد از جراحی سینه از بین می روند؟

ترمیم اسکار جهت حذف جای زخم پس از عمل های جراحی صورت می گیرد. در کل این عمل شکل اسکار یا قسمتی که جراحی شده را بهبود می دهد. و سوال بسیاری از بیماران این است که آیا جای زخم ها بعد از جراحی سینه از بین می روند؟ پاسخ این سوال مثبت است ولی باید به این نکته هم اشاره کرد که اسکار های پوست کاملا از بین نمی روند.

حذف انواع اسکار، راه های درمانی خاص خود دارد. مثلا، اسکار های کلوئیدی یا عمیق، اسکار های تجمعی یا بافت های اسکار. ظاهر اسکار به رنگ قرمز است که به خاطر حضور کلاژن بعد از ترمیم زخم به وجود می آید. تزریق داروهای استروئیدی، کایروتراپی، فشار درمانی و جراحی از راه های حذف اسکار یا دست کم کمرنگ تر شدن آن می باشد.

اسکارهای هیپرتروفیک با عنوان اسکار های کلوئیدی شناخته می شوند. نواحی به وجود آمدن این اسکار ها خطوط مرزی زخم ها می باشد. اسکار کلوئیدی یا هیپرتروفیک قرمز، برآمده و مقاوم است. این اسکارها طی گذشت هفته ها بعد از عمل نمایان می گردد. اسکارهای هیپرتروفیک به تنهایی قادرند حذف و یا کمرنگ شوند ولی امکان دارد چندین سال زمان ببرد.برای حذف  این نوع اسکارها  می توان در هنگام  عمل جراحی  داروهای استروئیدی تزریق نمود و توسط آن ها به نتیجه خوبی دست یافت.

چروکیدگی پوست یا بافت علتش برداشته شدن بیش از حد پوست است که گاها مشاهده می کنیم. به ویژه در خصوص جراحی بزرگ کردن سینه ها و جراحی های مانند آن، انقباض های کپسولی واکنش می دهند. برای مداوای انقباض های کپسولی از راه فلپ پوست یا گرفت پوست بهره می جویند. در این موارد گرفت پوست از سایر قسمت های بدن برداشته می شود و برای ترمیم قسمتی که از پوست کافی برخوردار نیست استفاده می شود.

جراحی پلاستیک زد- Z هم راه دیگری است که جهت ترمیم اسکار از آن بهره می گیرند و در آن یک برش به شکل Z به وجود آمده و به باز شدن پوست در حد نرمال کمک می کند. این راه یکی از فنون نوین است و پرولیفراسیون بافت را سبب می شود.

درمابراسیون روشی است با برداشتن خطوط روی اسکار لایه ی بالایی پوست ترمیم یا حذف کند. با استفاده از لیزر هم می توان از به وجود آمدن خونریزی عروق خونی موجود درقسمت اسکار ممانعت نمود. این راه بدون بیهوشی صورت می گیرد.

برای ترمیم اسکار بیمار در حالت هوشیاری و با استفاده از بیحسی موضعی قرار می گیرد. در بعضی از موارد از بیهوشی عمومی به کار گرفته می شود که در چنین شرایطی بیمار در کل زمان عمل در خواب به سر می برد. داروهایی هم برای جلوگیری از تحریک پذیری و قرمز شدن اسکار مثل کورتیکوستروئید های خوراکی، کرم های ضد حساسیت به کار برده می شود.

خطرات و عوارض ترمیم اسکار دربرگیرنده خونریزی، به وجود آمدن عفونت بسیار بالا و به طور اتفاقی، هماتوم، عود اسکار، به وجود آمدن ضایعات کلوئیدی روی پوست و باز شدن زخم می باشد. چنانچه  اسکار در مدت زمان زیادی در معرض نور خورشید قرار گیرد رنگ آن تیره شده و باعث نیاز به یک ترمیم دیگر می شود.

پس از عمل پانسمان فشاری استفاده می شود تا ازبه وجود آمدن بافت کلوئیدی پیشگیری شود. و پس از یک هفته بخیه ها هم کشیده می شوند. یکی از راهای مرسوم برای حذف اسکار تزریق کلاژن است که در مطب پزشکان صورت می گیرد.

درمابراسیون هم تابه حال در مطب پزشکان صورت گرفته است ولی امگان دارد  در برخی به طور سرپایی در بیمارستان صورت گیرد.

تکنولوژی نوینی که جهت حذف اسکار و ترمیم محل زخم استفاده می شود ، روش جوانسازی (یا لایه برداری) پوست با لیزر می باشد. در این متد که به طور بستری یا سرپایی صورت می گیرد از لیزرهای دی اکسید کربن و Erbium Yag به کار گرفته می شود. این متد به گونه ایست که لیزر جهت درمان اسکارهای عمیق تر و سطحی استفاده می شود. لیزر لایه ی خارجی یا سطحی پوست را از میان برداشته و به همین خاطر لایه ی جدید پوست رشد می کند. لیزر رنگی هم جهت ترمیم اسکار های رنگدانه دار یا تیره رنگ استفاده می شود.

هزینه ترمیم اسکار به متدی که برای حذف آن در نظر می گیرید بستگی دارد. درمان با لیزر مثل گرفت پوست بسیار پر هزینه تر است. از متدهای کم هزینه تر می توان به استفاده از پماد و ژل هایی که مصرف خانگی دارند اشاره نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یازده + 9 =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست