جراحی پلک چیست؟

جراحی پلک در زمینه پزشکی تحت عنوان بلفاروپلاستی خوانده می‌گردد. جراح متخصص، با برش، جابه‌جا یا جدا کردن چربی یا عضلات پلک لیفت چشم را انجام می دهد. جراحی زیبایی پلک یک شیوه جراحی می باشد که از نظر پزشکی ضروری نیست و تنها برای بهبود ظاهر فرد انجام می گردد. متاسفانه هنگام افزایش تدریجی سن چهره افراد دستخوش تغییراتی از قبیل افتادگی پلک و ابرو، پف زیر چشم و پلک، ضعف عضلات و افتادگی و کش آمدن پوست و به وجود آمدن توده های چربی، می شود.

چنین شرایطی از لحاظ زیبایی امکان دارد از جذابیت کلی چشم‌ها و صورت کاسته و ظاهری خسته و پیرتر به وجود آورد. لازم به ذکر است که با اینکه جراحی پلک (بلفاروپلاستی) به دلایل زیبایی محبوب می‌باشد، اما می‌توان از آن جهت درمان مشکلات دیگر نیز استفاده نمود.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به بازیابی ظاهر مناسب در ناحیه اطراف چشم‌ها کمک می‌کنند. عمل زیبایی پلک با بهبود وضعیت و ظاهر پلک بالا، پایین یا هر دو به افراد ظاهری جوان‌تر، شاداب‌تر و جذاب‌تر می‌بخشد.

در پلک افراد جوان، معیارهای زیر نشان دهنده جوانی و زیبایی است:

وجود شیار پلک بالا، فاصله ۳ تا ۵ سانتی بین شیار پلک بالا تا زیر ابروها، پوشانندگی ۲ تا ۳ میلیمتری عنبیه توسط پلک بالا و مماس بودن پلک پایین با عنبیه از جمله نشانه های جوانی و موارد زیبایی بخش به ظاهر انسان می باشند که با افزایش سن مشکلاتی از قبیل افزایش پوست پلک، حجیم شدن و بیرون زدن چربی ها در نواحی مختلف پلک بالا، افتادگی پلک بالا و….. در صورت ظاهر می شوند. که تمامی این موارد با انجام عمل بلفاروپلاستی رفع می گردد.

لیفت پلک در درمان موارد زیر مؤثر است:

 • پف‌کردگی مزمن پلک‌های بالا
 • افتادگی پوست پلک‌های بالا
 • پف زیر چشم و چروک پلک‌های پایین
 • افتادگی پلک‌های پایین

سه دسته اصلی جراحی پلک:

 • جراحی پلک پایین این جراحی روی پلک پایین انجام گرفته و غالبا برای اصلاح پف زیر چشم یا بهبود چین و چروک اطراف چشم‌ها استفاده می شود.
 • جراحی پلک بالا این جراحی به طور اساسی جهت اصلاح عملکرد بینایی انجام می پذیرد.
 • جراحی پف پلک این جراحی تحت عنوان بلفاروپلاستی آسیایی خوانده می‌شود چراکه بین اشخاص با نژاد آسیای شرقی و جنوب شرقی محبوب شده. از طریق این نوع جراحی، یک چین در زیر پلک بالا ایجاد می‌گردد که منجر به ایجاد ظاهر یک پلک دوبل می‌شودکهآسیایی ها به این نوع جراحی بیشتر روی آورده اند.

دکتر آرش نجف بیگی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ،ترمیمی و سوختگی می باشند. ایشان دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانشگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذراندند و مقطع فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی خود را در بیمارستان حضرت فاطمه دانشگاه تهران، که اولین مرکز جراحی پلاستیک کشور است به اتمام رساندند و در حال حاضر به عنوان هیات علمی دانشگاه مشغول به کار میباشند و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی هستند. دکتر نجف بیگی با دارا بودن مدرک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی، و یکی از بهترین جراحان پلاستیک و با دارا بودن دانش علمی و عملی در حیطه بلفاروپلاستی، ترمیم عضله پلک، لیفت پلک و ابرو و… در خدمت شما عزیزان میباشد.

با جراحی زیبایی پلک چشمان زیبا داشته باشید!

از لحاظ زیباشناسی چشم ها اصلی عضو صورت می باشند. چشم ها بیانگر سن اشخاص و نشان دهنده حالات هیجانی و خلقی هستند. اما در بعضی از افراد چشم ها و پلک ها سریع تر از دیگر اعضای بدن ، دچار پیری می شوند. به خاطر همین مساله و نارحتی که برای فرد به وجود می آورد ، هر روز افراد بسیاری توسط جراحی زیبایی پلک چشم ، اعتماد به نفس بیشتری می یابند و از زندگی خود لذت بیشتری می برند.

عمل جراحی پلاستیک پلک ها که بلفاروپلاستی نام دارد،  و برای برداشتن پوست اضافه پلک بالا یا پایین و اصلاح افتادگی پلک طراحی شده است .

چگونگی عمل بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک)

جراحی زیبایی پلک به چند روش انجام می شود؟

عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک به ۳ طریق انجام می شود: ۱-بی حسی موضعی ۲-نیمه بیهوشی ۳-بیهوشی کامل

در روش اول مانند دندانپزشکی می ماند. بدین معنی که ماده بی حس کننده لیدوکایین تنها در اطراف پلک تزریق می شود. بدین شکل پلک بی حس می شود و بیمار در طول جراحی زیبایی پلک دردی را حس نمی کند، ولی مشکلی که وجود دارد با این روش فقط درد بیمار از بین می رود ولی استرس او به قوت خود باقی می ماند.

در جراحی زیبایی پلک به روش نیمه بیهوشی ، اطراف پلک به دست جراح بی حس می شود، و علاوه بر آن متخصص بیهوشی در داخل رگ، داروهای مسکن و ضد استرس تزریق می کند. با این داروها بیمار به خواب عمیق و مطلوبی می رود.

در بیهوشی کامل هم شخص به طور کامل بیهوش می شود.

پلک های بالا و پایین را می شود را با هم یا جدا از هم عمل کرد.

برداشتن پوست اضافه پلک بالا یا پایین با جراحی

عمل جراحی زیبایی پلک:

عمل جراحی زیبایی پلک بالا: برش دقیقا روی چین طبیعی پلک است به همین خاطر امکان اینکه پس از عمل زیبایی جای برش روی پلک بماند، خیلی کم است. بعد از برداشتن پوست اضافه پلک بالا با جراحی یا نسج زیر پوستی اگر لازم باشد کیسه های چربی نیز برداشته می شود و جای برش با یک نخ خیلی نازک دوخته می شود.

جراحی زیبایی پلک پایین:در صورتی که پف پلک پایین و بیرون زدگی چربی ها به میزان چشم گیری باشد برش را به طور کامل زیر خط مژه ها می دهند تا جای اسکار آن معلوم نشود . با این وجود ضمن بیرون آوردن چربی های اضافه می توان پوست اضافی پلک را نیز از بین برد ولی چنانچه مقدار بیرون زدگی چربی ها کم باشد و پوست پلک نیز در حالت عادی باشد می توان چربی ها را توسط برشی واقع در سطح داخلی پلک بیرون آورد. ویژگی این نوع جراحی زیبایی پلک چشم در آن است که بر روی پوست هیچ برشی زده نمی شود و همچنین بهبودی و ترمیم آن زودتر انجام می شود.

نکات مهم درباره جراحی پلک

آیا دارای افتادگی پلک هستید و می خواهید پلک خود را بکشید؟

قبل از انجام این عمل توصیه می کنیم مطالب زیر را بخوانید.

بعضی‌ از مشتریان جراحی‌های زیبایی، بعد ازانجام دادن انوع جراحی های زیبایی از جمله جراحی بینی و تزریق لب، یاد چشم‌هایشان می‌افتند و برای زیباتر شدن چشم ها و پلک ها به جراحان پلاستیک مراجعه می‌کنند تا پوست پلک‌هایشان را بکشد.

آیاجراحی پلک واقعا چشم را زیباتر می‌کند؟

شل شدن و از دست رفتن قوام پوست و بافت‌های نگه دارنده پلک‌ها، باعث پُف پلک‌ها و آویزان شدن پوست این ناحیه می‌شود. علاوه بر این، ظاهری نا زیبا درست می‌کند و گاهی این افراد از سنگینی پلک‌ها و کاهش دید چشمانشان شاکی هستند. در این موارد جراحی زیبایی چشم و صورت یا بلفاروپلاستی انجام می‌شود.

بهترین افراد برای جراحی پلک چه کسانی هستند؟

در سنین بالا، پوست پلک بسیاری از خانم ها و آقایان حالت افتادگی پیدا می‌کند و این افراد می‌توانند مورد مناسبی برای جراحی زیبایی پلک باشند.بهترین افراد برای این جراحی، چه مرد و چه زن کسانی هستند که از لحاظ جسمی و روانی سالم هستند و تصور واقع ‌بینانه‌ای از عمل خود دارند. اگر کسی تصور اشتباهی از این عمل داشته باشد، بعد از عمل به آن تصور اشتباه خود نخواهد رسید.

چند نوع جراحی زیبایی داریم؟

گاهی پزشک مربوطه قصد دارد  ظاهر فرد را جوان‌تر کند که بیشتر این افراد  سن ۳۵ سال به بالا دارند و گاهی میخواهد شرایط بیمار را تغییر دهد، مثلا به‌طور ژنتیکی ساختمان کره چشم طوری است که پف زیادی دارد و در سنین پایین‌تر هم می‌توان در این قبیل افراد، این جراحی را انجام داد.

چرا در بعضی موارد بعد از جراحی زیبایی پلک، صورت شخص نامتقارن به نظر می‌آید؟

ما باید ساختمان صورت را به طور کامل بشناسیم، مثلا ابرو باید فاصله مشخصی تا پلک بالا داشته باشد، بنابراین در بعضی موارد نمیتوان برای اصلاح پف و یا پوست اضافی پلک بالا، این پوست را برداشت. در مورد زیبایی چشم، بعد از جراحی، فاصله ابرو از لبه پلک به هیچ وجه نباید از یک سانتی‌متر کمتر شود، در غیر این صورت فرد دچار مشکلاتی خواهد شد.

 مراقبت‌های بعد از عمل جراحی پلک

 بیمار باید در ۴۸ ساعت نخست بعد از عمل جراحی پلک کمپرس سرد انجام دهد که بسیار مهم است.استفاده از پانسمان‌های خیلی ظریف با چسب‌های استریل به جای استفاده از گازها کمک می‌کند که کمپرس سرد بهتر استفاده شود و در عین حال، چشم‌های بیمار بسته نشود؛ به خصوص در بلفاروپلاستی که روی ۴ پلک انجام می‌شود (گاهی هر ۴ پلک، گاهی ۲ پلک بالا و گاهی ۲ پلک پایین جراحی می‌شوند)، بستن کامل چشم بیمار باعث می‌شود بیمار نتواند چیزی را ببیند و این اصلا برای بیمار خوش آیند نیست.

مراقبت های قبل از عمل

 • قبل از جراحی به مدت ۲ هفتهاجتناب از سیگار و قلیون و …
 • درست بودن اوضاع سلامت جسمی و روحی
 • حمام کردن
 • به وجود نیامدن آسیب چشمی
 • ۶ ساعت ناشتا باشید
 • استفاده نکردن از زیورآلات هنگام جراحی
 • داشتن مدارک پزشکی همچون عکس، آزمایش، نوار قلب و …
 • اجتناب از مصرف دارو هایی مانند آسپرین،پروفن و ویتامین E به مدت ۲ هفته

مراقبهای پس از عمل

 • مدت ۳ روز به پلک استراهت دهید.
 •  ورزش سنگین تا یک ماه انجام ندند
 • اجتناب از استفاده دارو بدون اطلاع جراح
 • خشک بودن صورت به مدت ۵ روز
 •  به مدت یک ماه پلک را نمالید و نخارانید
 • ازآرایش کردن اطراف پلک به مدت ۲ هفته خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته است اجتناب از استعمال دخانیات
 • تا یک هفته خودداری از مصرف دارو هایی همچون آسپرین، پروفن و ویتامین E

نکته

خونریزی،ورم،ایجاد لخته های خون،عفونت،تاری دید شدید،کبودی از عوارض آن می باشد.

جراحی پف بالای چشم

درجراحی پلک بالایی پوست اضافه روی پلک و کیسه های چربی برداشته می شود. همینطور در حالیکه افتادگی پلک هم وجود داشته باشد میشود همزمان حین جراحی آن را اصلاح کرد.این جراحی موجب بهبود شکل و موقعیت پلک می شود. همینطور اگر که وجود پوست اضافه یا افتادگی باعث محدودیت دید فرد شده باشد، مشکل را برطرف کرده و در مجموع فرد دارای ظاهری جوان تر و شاداب تر می شود. برخی اوقات عمل جراحی بالا کشیدن ابرو نیز همراه با جراحی پلک فوقانی انجام می شود. در جراحی پلک فوقانی ابتدا برشی موازی چین های طبیعی پلک ایجاد می شود. از طریق این برش پزشک یک بخش هلالی شکل از پوست و عضلات زیر پوستی و تقریباً تمام چربی اضافه را بر می دارد. در صورتی که افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد در همین مرحله با استفاده از بخیه های قابل جذب ترمیم می شود. سپس محل برش با بخیه های ظریف بسته می شود.

بلفاروپلاستی

نقش اساسی در روابط اجتماعی مرتبط به چشم ها می شود.به همین علت ظاهر آن ها بسیار مهم است و در اعتماد به نفس بسیار مؤثر می باشد. با بالا رفتن سن، تغییرات در ساختمان پلک ها ایجاد می شود؛تغییرتی مانند:

 • چروک های ظریف در اطراف پلک ها
 • کش آمدن و شل شدن پوست پلک
 • تجمع چربی اضافه در زیر پوست پلک ها
 • شل شدن عضلات پلک ها
 • افتادگی پلک یا ابرو

مجموع این موارد موجب می شوند،ظاهر فرد؛ سال خورده و خسته به نظر برسد.در صورت شدید بودن حالات فوق دید فرد محدود و در برخی موارد مسدود می شود.

شرایط داوطلبین انجام جراحی

جراحی زیبایی پلک را می توان در مطب، درمانگاه یا بیمارستان انجام داد. معمولاً جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری ندارد. زمان انجام جراحی متغییر است و بسته به آنکه جراحی روی پلک بالا یا پایین یا هر دو انجام گیرد بین یک تا سه ساعت طول می کشد. جراحی معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود اما بسته به وضعیت بیمار و با صلاح دید پزشک ممکن است بیمار به طور کامل بیهوش شود.

نتایج جراحی پف

ترمیم زخم یک فرایند تدریجی است. محل برش معمولاً تا ۶ ماه ته رنگ صورتی دارد و پس از این مدت کم کم به صورت یک خط ظریف سفید درمی آید و تقریباً محو می شود.
جراحی زیبایی پلک نتایج مفیدی به دنبال دارد که عبارتند از :

 1. بهبود میدان دید جانبی
 2. افزایش اعتماد به نفس
 3. باقی ماندن نتیجه عمل برای سالهای متمادی و گاهی تا پایان عمر
 4. عوارض عمل جراحی زیبایی پلک

عوارض جراحی

 • دوبینی یا تاری دید گذرا
 • تورم پلک
 • عدم تقارن محل برش در دو طرف
 • جوش های سفید کوچک در محل بخیه ها

این عوارض گذرا هستند و پس از چند هفته کم کم برطرف می شوند.

دستورات پس از عمل

در پایان جراحی محل برش و بخیه ها با پماد چرب می شود.

در صورت لزوم چشم پانسمان می شود.

در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

معمولاً توصیه می شود که پس از عمل تا چند روز از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید.

ورم و کبودی پس از یک هفته به حداکثر می رسد و ظرف ۲ تا ۴ هفته برطرف می گردد.

تا یکی دو هفته پس از عمل پلک ها ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی دارند.

در هفته های اول پس از عمل ممکن است ریزش اشک، حساسیت به نور و تغییرات گذرای بینایی ایجاد شود که به مرور رفع می گردد.

در ۲-۳ هفته اول لازم است دائما توسط چشم پزشک معاینه شوید.

بخیه ها معمولاً ۴-۵ روز تا یک هفته پس از عمل برداشته می شود.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

پوست صورت رفته رفته و با افزایش سن شادابی و حالت جوانی خود را از دست می دهد. چروک ها به مرور ظاهر نمایی می کنند که اولین تغییرات در قسمت پلک ها قابل مشاهده می باشد.
یکی از علل مهم افتادگی پلک، نازک بودن پوست آن می باشد. با پیدایش پف زیر چشم، چروک بسیار و افتادگی پلک ها افراد نیاز به جراحی زیبایی پلک پیدا میکنند.

بلفاروپلاستی یک شیوه جراحی بی خطر و تأثیرگذار است که به منظور احیا و از سر گیری جوانی و کم کردن ظاهر پیر و فرسوده افراد بکار گرفته می شود. این عمال ظاهر چشم را هشت تا ده سال جوان تر می سازد. بلفاروپلاستی با حذف پوست اضافه و چربی های پیرامون پلک ها، یکی از متداول ترین شیوه های جوان سازی صورت است.

نکات پس از عمل

 •  پس از عمل بهتر می باشد زیر سر بلند باشد و سر و گردن نسبت به بدن زاویه ۳۰ درجه داشته باشند.
 •  در ۷۲ ساعت اول بعد از جراحی پلک از کمپرس یخ (سرد) استفاده کنید.
 •  برای تسکین درد از مسکن هایی مثل استامینوفن استفاده نمایید.
 •  بعد از ترخیص تا یک روز از غذای سبک مثل سوپ استفاده کنید. از روز دوم به بعد می توانید غذای معمولی میل کنید.
 •  خونریزی کم از محل برش و ورم پلک ها طبیعی می باشد ولی در صورت خونریزی زیاد و طولانی، درد و تورم بیش از حد، با پزشک خود تماس بگیرید.
 •  داروهای تجویز شده را با دقت مصرف کنید.
 •  از روز دوم به بعد جراحی می توانید صورت خود را بشویید چراکه خیس شدن زخم جراحی بلا مانع است.
 •  فعالیت شدید بدنی تا ٣ هفته پس از عمل ممنوع می باشد.
 •  هنگام برخاستن از خوب در صورت تحریک و قرمزی چشم که به دلیل کامل بسته نشدن چشم ها رخ می دهد، میتوانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
 •  خشکی چشم ها و ریزش اشک پس از جراحی پلک کاملا طبیعی می باشد. با خوابیدن تورم پلک این نشانه ها هم بهبود پیدا می کنند.
 •  احساس کشیدگی پلکها و بیحسی، کامل بسته نشدن چشم ها پس از جراحی پلک طبیعی می باشد و به مرور از بین خواهد رفت.
 •  تقریبا تا دو هفته بعد از جراحی استفاده از لنز ممنوع می باشد اما پس از کم شدن تورم پلک استفاده از آنها بلامانع است.
 •  آرایش صورت را از روز سوم بعد از جراحی میتوان انجام داد ولی آرایش پلک یا مژه ها تا زمان کشیدن بخیه ها غیر مجاز است.
 •  از فعالیت بدنی بسیار و بلند کردن اجسام سنگین تر از ۵ کیلوگرم در ٣ هفته اول بپرهیزید.
 •  در ۶ ماه اول بعد از عمل می بایست از آفتاب دوری کنید چراکه برش های جراحی به نور خورشید حساس می باشند. بنابراین استفاده از عینک آفتابی را حتی در روزهای ابری فراموش نکنید.
فهرست