بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین: بهترین روش رفع پف و چین و چروک اطراف چشم

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین
جراحی صورت

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین از جمله عمل‌های زیبایی صورت می‌باشند که منجر به ایجاد فرم زیباتر در چشم‌ها و به تبع آن در ابروها و صورت می‌شود. نظرات درباره جراحی پلک، گویای این است که تغییرات حاصله از این روش بسیار چشمگیر هستند؛ چرا که به یقین می‌توان گفت که چشمان انسان، مهم‌ترین عضو صورت او می‌باشد و حتی شاید مهم‌ترین عضو در کل بدن! چشم‌ها در مقایسه با دیگر اعضای صورت، تاثیری به مراتب بیشتر در زیبایی و حالت جسمی و روحی هر انسانی دارد. همانطور که بسیار شنیده‌ایم و گفته‌ایم که از چشمان یک نفر، خستگی او را تشخیص داده‌ایم.

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین علاوه بر تاثیرات بسیاری که در زیبایی دارد، منجر به ایجاد دید بهتر نیز می‌شود. چشم‌ها به خوبی نشان‌دهنده عواطف، احساسات، خستگی و شادابی و هر حس دیگری در ما هستند. اما گاهی اوقات پف‌های دورچشم، افتادگی ابرو یا افتادگی پلک، چهره را از آنچه واقعاً هست خسته‌تر یا پیرتر نشان می‌دهد.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

پس تا پایان همراه ما باشید!

چنانچه فرصت مطالعه کل محتوای مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله و مطالعه آن، به اطلاعات مختصر و مفیدی دست پیدا کنید.

خلاصه مقاله
خلاصه مقاله

بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک، در درشت‌ و زیباتر شدن چشم‌ها و جوان و جذاب‌تر شدن چهره، بسیار موثر است. برای انجام این عمل، نخست باید ببینید آیا گزینه مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر.

انجام یک جلسه مشاوره با جراح فوق تخصص پلاستیک، ترمیمی و زیبایی، به شما کمک می‌کند تا با شرایط بدنی و وضعیت پلک‌های خود بیشتر آشنا شوید و در صورت نیاز، آزمایش‌هایی را انجام دهید. اگر جراح شما را کیس مناسبی برای این عمل معرفی کرد، باید برای انجام مراحل مقدماتی عمل در مطب، آماده شوید.

دو هفته پیش از عمل، مصرف الکل، دخانیات و برخی داروها را باید قطع کنید. عمل بلفاروپلاستی، جراحی سنگینی نیست و بدون بی‌هوشی در یک ساعت برای هر دو پلک، انجام می‌شود. در این عمل، جراح میزان برداشتن و برش پوست اضافه پبک شما را مشخص و علامت‌گذاری می‌کند. پس از برداشتن پوست، محل برش بخیه میخورد. معمولا یک هفته تا ۱۰ روز بعد از عمل باید برای کشیدن بخیه‌های خود، نزد جراح برگردید.

بلفاروپلاستی مراقبت‌های بعد از عمل پیچیده‌ای ندارد و شما می‌توانید یک روز بعد از عمل به فعالیت‌های روزمره خود برگردید؛ هرچند ورزش یا فعالیت‌های بدنی سنگینی نباید داشته باشید.

اگر برای انجام عمل بلفاروپلاستی نیاز به مشاوره بیشتری دارید، با ما تماس بگیرید.

عمل بلفاروپلاستی

عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین از اعمال زیبایی است که می‌تواند این نشانه‌ها و علائم را تا حد زیادی از بین ببرد. اما جراحی پلک تا چه اندازه خطرناک است؟ دوره نقاهت جراحی پلک چقدر است؟ کشیدن بخیه پلک چند روز پس از عمل اتفاق می‌افتد؟ آیا جای بخیه عمل پلک باقی می‌ماند؟ عوارض جراحی پلک بالا کدامند؟ آیا احتمال بروز عفونت بعد از کشیدن بخیه پلک وجود دارد؟ از کمپرس گرم بعد از عمل پلک استفاده شود یا کمپرس سرد؟ سوالاتی از این دست همواره ذهن بیماران و کسانی که به دنبال انجام این عمل می‌باشند را درگیر کرده است.

شل شدگی و از بین رفتن قوام و حالت ارتجاعی پوست، باعث پف پلک‌ها و ایجاد چین و چروک و افتادگی در این ناحیه می‌شود. اگر قصد دارید بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین را انجام دهید، بهتر است پیش از اقدام به آن در مورد مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی، نظرات درباره جراحی پلک، بلفاروپلاستی با لیزر، طول درمان بلفاروپلاستی و عوارض عمل بلفاروپلاستی و میزان دوره نقاهت جراحی پلک بیشتر بدانید. در این مطلب به بررسی دقیق این موارد می‌پردازیم.

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین چیست؟

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین از عمل‌های جراحی صورت است که باعث بازسازی پلک و ایجاد فرم عادی و طبیعی در آن می‌شود. با استناد به نظرات درباره جراحی پلک، عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین نه تنها افرادی که دارای چربی و پوست اضافه در پلک خود هستند، بلکه کسانی که به طور مادرزادی با عوارضی در چشمان خود روبرو بوده‌اند نیز می‌توانند از این عمل استفاده کنند. بنابراین، بازسازی و اصلاح پلک و فرم چشم‌ها نیز در عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین اتفاق می‌افتد. کلمه بلفاروپلاستی از دو واژه بلفارون به معنای “پلک” و پلاست به معنای “ساختن” تشکیل شده است. بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین در واقع شیوه‌ای برای بازسازی پلک و چشم هستند.

بالا رفتن سن افراد باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیک بسیار در بدن و چهره می‌شود. همچنین، عواملی چون بیماری‌های مختلف، استرس و اضطراب نیز می‌توانند در این مهم نقش داشته باشند. بالا رفتن سن و پیری باعث تجمع آب در زیر چشم‌ها شده و حالتی پف مانند که اغلب روی پلک بالاست اتفاق می‌افتد. هرچند پف دور چشم‌ها می‌تواند ناشی از عوامل ژنتیکی و ارثی در فرد نیز باشد. از طرف دیگر، نیز افتادگی پلک‌ ها از جمله عوارض ناشی از بالا رفتن سن یا تغییرات ناگهانی در بدن می‌باشد.

ظاهر پلک بعد از عل بلفاروپلاستی پلک

پلک‌ها و چشم‌ها ممکن است دچار مشکلات مختلفی شده باشند. این مشکلات ممکن است در حالت چهره شما تاثیرات نامطلوبی به جای بگذارد که منجر به کاهش اعتمادبه نفس، ایجاد خستگی و پیری در شما شود. مشکلات عمده‌ای که در پلک‌ها بروز می‌کنند، عبارتند از:

·         پف یا افتادگی که در پلک های بالا ایجاد شده است

·         پف و کیسه‌های چربی که در پلک های پایین ایجاد شده‌اند

·         چین و چروک‌هایی که به هنگام خنده ایجاد می‌شود

عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین می‌تواند به از بین رفتن چنین نشانه‌هایی کمک کند.

مزایای بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

نظرات درباره جراحی پلک گواه این هستند که در صورتی که مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی به خوبی انجام شود، بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین می‌تواند نتایج خوبی در پی داشته باشد. پس از گذراندن دوره نقاهت جراحی پلک، شاهد چهره‌ای خواهید بود که چندین سال جوان‌تر شده است. عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین اگر توسط پزشک خوب و ماهر انجام شود، نتایجی در پی خواهد داشت که بعد از کشیدن بخیه پلک، کم‌کم خود را نشان می‌دهد. همچنین، جای بخیه عمل پلک نیز دیده نمی‌شود و لازم نیست نگران آن باشید.

مزایای بسیار در برابر عوارض اندک!

مزایایی که عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین به ارمغان می‌آورد، در مقابل عوارض عمل بلفاروپلاستی بسیار بیشتر به چشم می‌آیند؛ چرا که با اندکی مراقبت، رعایت کردن توصیه‌های پزشک، انجام کمپرس سرد و کمپرس گرم بعد از عمل پلک و مصرف داروهای تجویزشده، باعث سریع‌تر پدیدار شدن مزایای بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین می‌شوند. به صورت کلی، مزایایی که در مقابل عوارض عمل بلفاروپلاستی قرار می‌گیرند، عبارتند از:

·         باعث ایجاد چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر در بیمار می‌شود

·         باعث ایجاد چهره‌ای زیباتر حتی بدون آرایش در خانم‌ها می‌شود

·         قسمتی از بینایی فرد که به علت افتادگی پلک‌ها مختل شده را به او بازمی‌گرداند

·         اعتماد به نفس شخص را افزایش داده و باعث ارتقای کیفیت زندگی می‌شود

با توجه به نظرات درباره جراحی پلک، در بسیاری از موارد نتایج حاصل از عمل بلفاروپلاستی تا سالیان دراز باقی خواهند ماند. مورد نگران‌کننده‌ای که درباره عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین وجود دارد، این است که پس از کشیدن بخیه پلک ها، جای آن باقی می‌ماند؟ پاسخ این است که با رعایت مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی نه تنها جای بخیه عمل پلک باقی نمی‌ماند، بلکه عوارض عمل جراحی پلک بالا و پایین نیز کاهش یافته و طول درمان بلفاروپلاستی نیز کوتاه‌تر می‌شود. پیش از پرداختن به عوارض عمل بلفاروپلاستی، به بررسی جنبه‌های مختلف عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین می‌پردازیم.

جنبه زیبایی عمل بلفاروپلاستی

اشخاصی که در قسمت پلک‌های بالای چشمانشان به دلیل وجود عضلات، چربی‌ها یا چین‌وچروک‌های اضافی، چهره‌ای خسته، تنبل یا اخمو پیدا می‌کنند، بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین به آنها اجازه می‌دهد تا پوست اضافی و بافت‌های چربی این نواحی را حذف کرده و در نهایت، به صاف شدن پلک‌ها و ایجاد نگاهی طبیعی‌تر در شخص منجر شود. لازم به ذکر است که پس از سپری کردن دوره نقاهت جراحی پلک، چشمان شخص بیشتر دیده خواهد شد و خوشبختانه جای بخیه عمل پلک نیز در این روش به چشم نمی‌آید.

علاوه بر این، افرادی نیز هستند که پلک‌های پایینی آنها حالتی کیسه‌مانند به خود گرفته است. این عارضه در صورتی ایجاد می‌شود که پوست این نواحی، حالت کششی و ارتجاعی خود را از دست دهد یا تجمع چربی در زیر پوست باعث ایجاد چنین حالت‌هایی گردد. به وجود آمدن چنین حالتی سبب می‌شود که در نگاه دیگران، خسته یا خواب‌آلوده به نظر بیایند. انجام بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین به از بین رفتن همه این علائم کمک زیادی می‌کند.

معایب و عوارض عمل بلفاروپلاستی

جنبه عملکردی بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

بسیاری از افراد هستند که مشکلی با زیبایی چهره خود ندارند. بلکه به سبب پفی که در پلک‌های بالایی‌شان وجود دارد، احساس سنگینی زیادی در این ناحیه می‌کنند. این افراد، دائم ابروهای خود را بالا برده تا حس سنگینی ناشی از پف پلک‌ها را کاهش دهند. گاهاً احتمال دارد این سنگینی به اندازه‌ای باشد که سبب ایجاد اختلالاتی در دید شوند. انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین می‌تواند عملکرد چشم‌ها و پلک‌ها را بهبود بخشیده و سبب ایجاد دید بهتر در فرد بیمار شود.

معایب و عوارض عمل بلفاروپلاستی

دوره نقاهت جراحی پلک می‌تواند بسیار کوتاه باشد. عوارض عمل بلفاروپلاستی در صورتی که تحت نظر پزشک جراح مجرب باشید، آنچنان زیاد نخواهند بود. هرچند نمی‌توان گفت که قطعاً مشکلی پیش نخواهد آمد. چرا که همواره احتمال بروز عوارض جراحی در پلک بالا و پایین وجود دارد. از عمده‌ترین عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، بروز عفونت و حساسیت‌های دارویی است. بروز چنین عوارض و خطراتی را می‌توان با انجام مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی تا حد زیادی کاهش داد. بسیاری از دردها و عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، جزئی از مراحل بهبودی بعد از عمل می‌باشند که تجربه و توصیه‌های پزشک می‌تواند تا حد زیادی آنها را کاهش دهد. طول درمان بلفاروپلاستی نیز ارتباط مستقیمی با رعایت مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی دارد. به طور کلی، عوارض عمل بلفاروپلاستی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • عوارض عمل بلفاروپلاستی که پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شوند (عوارض کوتاه مدت)
 • عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین که ارتباط مستقیم با تجربه و تخصص پزشک دارند.

عوارض عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین که بعد از عمل برطرف می‌شوند

·         احتمالاً پلک‌ها دردناک شده و اندکی تنگ خواهند شد.

·         بیمار تا چند روز دچار دوبینی و ماتی دید می‌شود.

·         تورم گوشه‌های چشم از عوارض بلفاروپلاستی پلک بالاست.

·         ناحیه چشم‌ها دچار کبودی شده که ممکن است از چند روز تا دو هفته طول بکشد.

·         ممکن است روند بهبودی زخم‌ها به صورت متقارن انجام نشوند.

·         در برخی بیماران حالتی شبیه آفتاب سوختگی در ناحیه عمل ایجاد می‌شود.

·         پیدایش گلوله‌های سفید در پلک‌ها که پزشک آنها را با سوزن مخصوص برمی‌دارد.

این دسته از عوارض جراحی پلک بالا و پایین بستگی به مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی توسط بیمار دارد. در صورت شدیدتر شدن هر یک از عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، هرچه سریع‌تر به پزشک خود اطلاع داده و اقدامات و مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی را انجام دهید.

عوارض جراحی پلک بالا و پایین که ارتباط مستقیم با تجربه و تخصص پزشک دارد

·         احتمال بروز خون‌ریزی داخلی چشم

·         جداسازی شبکیه و هماتوم

·         برگشتن پلک‌ها به خارج یا داخل

·         برگشتن لبه پلک پایینی به طرف بیرون

·         ایجاد خشکی در چشم‌ها

·         باقی ماندن اثر برش‌های ایجاد شده

·         ایجاد ناتوانی در بستن چشم‌ها

·         نیاز مجدد به انجام جراحی اصلاحی

·         آسیب دیدن عضلات چشم

تجربه پزشک و کاهش عوارض عمل بلفاروپلاستی

دوره نقاهت جراحی پلک نیز می‌تواند با توجه به کاهش عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین کوتاه‌تر شده و بیمار سریع‌تر به بهبودی کامل برسد. دقت کنید که انجام مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی در کاهش عوارض جراحی پلک بالا و پایین بسیار مهم است. توجه به توصیه‌های پزشک در خصوص انجام مراقبت، استفاده از کمپرس سرد یا کمپرس گرم بعد از عمل پلک، مراقبت از جای بخیه عمل پلک، همگی می‌توانند در کاهش عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین تاثیرات زیادی داشته باشند.

عمل بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین می‌تواند برای هر شخصی مناسب باشد. تشخیص این موضوع به عهده پزشک زیبایی و تیم متخصص پزشکی می‌باشد. به صورت کلی، کاندیداهای مناسب برای انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین به شرح زیر هستند:

 • افرادی که دارای پوست اضافی در پلک بوده و دچار افتادگی یا چین و چروک در این ناحیه شده‌اند.
 • بیمارانی که با ایجاد پوست اضافه در پلک بالایی خود دچار اختلال در بینایی شده‌اند.
 • افرادی که در پلک‌های پایینی خود دچار پوست اضافه شده‌اند.
 • بیمارانی که در پلک بالایی خود، شکاف طبیعی آن را از دست داده‌اند.
 • بیمارانی که در پلک‌های بالا و پایین خود با کیسه‌های چربی مواجه شده‌اند.

بیمارانی که مبتلا به امراض خاص در چشم‌های خود مبتلا هستند یا کسانی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای جدی می‌باشند، بهتر است از انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین اجتناب نمایند. مصرف داروهای ضدانعقادی ممکن است منجر به طولانی شدن دوره نقاهت جراحی پلک و افزایش عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین گردد. همچنین، بیماران قلبی و عروقی که به مصرف داروهایی خاص نیاز دارند، بهتر است به دلیل احتمال عود کردن عوارض جراحی پلک بالا یا پایین از انجام این عمل اجتناب کنند. همچنین، نظرات درباره جراحی پلک حاکی از این هستند که داشتن سلامت عمومی نیز تاثیر زیادی در کوتاه‌تر شدن دوره نقاهت جراحی پلک دارد.

افرادی که تتوهای زیادی در ناحیه چشم‌ها و اطراف آن دارند ممکن است شاهد عود کردن عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین شوند. چنین افرادی بهتر است از انجام این عمل خودداری کنند. علاوه بر این اگر بیمار، از جمله افرادی باشد که مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی را به خوبی انجام ندهد، ممکن است با مشکلاتی در کشیدن بخیه پلک، ایجاد عفونت و تورم بیش از حد، اثرات نامطلوب ناشی از جای بخیه عمل پلک و زیاد شدن طول درمان بلفاروپلاستی مواجه شود.

مقدمات ابتدایی انجام عمل بلفاروپلاستی در کلینیک دکتر نجف بیگی

گام نخست، معاینه توسط دکتر نجف بیگی، جراح فوق تخصص پلاستیک، ترمیمی و زیبایی است. باید میزان افتادگی پلک، مقدار تغییری که با عمل قابل دست‌یابی است و البته وضعیت بدنی و سلامتی عمومی شما بررسی شود. پس از انجام آزمایش‌های تجویز شده در صورت نیاز، زمان عمل شما مشخص خواهد شد.

باید دقت داشته باشید که دست کم دو هفته پیش از عمل، موارد زیر را کاملا رعایت کنید:

 1. مصرف دخاینات مانند سیگار و قلیان را کاملا ترک کنید. در غیر این صورت، بسته‌شدن جای برش روی پلک و فرایند تشکیل زخم یا جوش خوردن پوست، با مشکل همراه می‌شود. این یعنی احتمال دارد جای بخیه‌ها و اسکار، روی پلک شما به شکل واضحی باقی بماند. حتی احتمال عفونت و به خطر افتادن سلامتی شما نیز بسیار بالا می‎رود.
 2. مصرف داروهای خاص مانند داروهای ضد انعقاد خون از جمله آسپرین و یا داروهای ضد حساسیت و … باید با نظر پزشک متخصص، کنترل و یا قطع شود. در غیر این صورت عوارض دیگری مانند خونریزی حین و بعد از عمل را در پیش خواهید داشت و ممکن است انجام عمل برای شما امکان‌پذیر نباشد.
 3. اگر دارو یا پمادی را جراح تجویز کرد، به صورت دقیق و طبق دستورالعمل مصرف کنید تا برای جراحی آماده باشید.
 4. از مهمترین نکات مقدمات ابتدایی انجام عمل بلفاروپلاستی در کلینیک دکتر نجف بیگی، توجه به جلسه مشاوره و نکاتی است که در ان مطرح می‌شود. باید انتظارات خود را از عمل پلک، واقع‌بینانه کنید. بدانید که علاوه بر عمل بلفاروپلاستی، رعایت مراقبت‌های بعد از عمل و روتین‌های پوستی، در رسیدن به نتیجه خوب یا تغییر در چهره شما، ضروری است.

شب قبل از عمل و روز انجام جراحی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • شب قبل حتما کاملا استحمام کنید؛ چرا که تا ۳ روز بعد از عمل نباید حمام بروید. به ویژه سر و صورت خود را کاملا خوب بشویید.
 • اگر عمل شما صبح انجام می‌شود، قبل از جراحی، صبحانه سبک میل کنید.
 • پیش از مراجعه، حتما مدارک شناسایی و نتایج آزمایش‌های خود را همراه داشته باشید.
 • هرچند بلفاروپلاستی عمل سنگینی نیست اما بهتر است با یک همراه به مطب مراجعه کنید.
 • لباس گشاد و راحتی بپوشید که ترجیحا دکمه داشته باشد و از سر پوشیده نشود؛ مثلا یک پیراهن آزاد و گشاد به تن داشته باشید.
 • بهتر است برای برگشتن از مطب، بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی، خودتان رانندگی نکنید. پس اگر همراه ندارید، با خودروی شخصی به مطب مراجعه نکنید.
مقدمات ابتدایی انجام عمل بلفاروپلاستی

روش های انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پلک پایین

جراحی پلک بالا

هدف از جراحی پلک فوقانی، از بین رفتن افتادگی و پف چشم‌هاست. جراحی پلک فوقانی، معمولاً عملی کم‌خطر بوده و در بسیاری از افراد به راحتی انجام می‌شود. همچنین، عوارض جراحی پلک بالا نیز در صورت انجام مراقبت در طول درمان بلفاروپلاستی، به کمترین میزان خود می‌رسد.

در این عمل، خطوطی که باعث ایجاد حالت افتادگی در چشم‌ها شده‌اند، توسط پزشک و با ایجاد برش‌های طبیعی برداشته می‌شوند. این برش اندکی بالاتر از خط مژه ایجاد می‌شود و معمولاً هشت تا ده سانتی‌متر از لبه پلک فاصله دارد. بعد از انجام برش، پوست‌های اضافه و چربی‌های موجود در این ناحیه برداشته شده و در نهایت محل‌های برش داده شده توسط پزشک بخیه زده می‌شوند. گاهی ممکن است بنا به تشخیص پزشک و به منظور ایجاد حالت بهتر در چشم‌ها، به جای تخلیه چربی‌ها، مکان آنها را عوض کند. نتیجه نهایی بعد از کشیدن بخیه پلک ها و چند هفته پس از آن نمایان می‌شود. لازم به ذکر است که عموماً جای بخیه عمل پلک دیده نخواهد شد.

عوارض جراحی پلک بالا در افراد مختلف متفاوت است. اما معمولاً بلفاروپلاستی پلک بالا دارای عوارض و خطرات بسیار کمتری است. بعد از انجام عمل و کشیدن بخیه پلک ها، جای بخیه عمل پلک های بالایی به دلیل موقعیت برش‌های ایجاد شده در آن بسیار کمتر از پلک پایینی دیده می‌شود.

جراحی پلک پایین

به وجود آمدن کیسه‌های زیر چشم، اغلب ناشی از آلرژی، عوامل ارثی یا خستگی هستند. برای بهبود ظاهر چشم‌ها می‌توان از طریق بلفاروپلاستی پلک پایین، این کار را انجام داد. انجام جراحی پلک پایین، بیشتر به منظور رفع پف چشم‌ها، از بین بردن چین و چروک پوست و رفع چروک‌های ایجاد شده در بافت آن انجام می‌شود. بیشتر افراد نیز به انجام عمل پلک پایینی خود تمایل بیشتری نشان می‌دهند؛ چرا که علائم ناشی از عوارض موجود در پلک پایین، بیشتر از پلک بالا دیده می‌شوند.

برای انجام جراحی پلک پایین، روش‌های مختلفی وجود دارد. روش اول که به آن اکسترنال بلفاروپلاستی گفته می‌شود، انجام عمل پلک از بیرون صورت می‌گیرد. در این روش، با ایجاد برش‌هایی در پلک‌ها و اندکی پایین‌تر از خط مژه، پزشک امکان دسترسی به چربی‌ها و پوست‌های اضافی این قسمت را به دست می‌آورد. پس از برداشتن پوست‌های اضافه، پزشک اقدام به تخلیه چربی‌های این محل نیز می‌کند. در نهایت، با بخیه زدن قسمت‌های برش‌خورده، کار پزشک تمام می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های انجام عمل جراحی پلک پایین، ایجاد برش در داخل پلک است. در این روش، جای هیچ گونه زخم و اسکاری در پوست پلک‌ها باقی نمی‌ماند. بنابراین، در این روش لازم نیست نگران جای بخیه عمل پلک ها باشید. این روش در مقایسه با روش قبلی، پیشرفته‌تر بوده و نیاز به تبحر و تخصص بیشتری نیز دارد. در جراحی پلک پایین که از داخل پلک انجام می‌شود، پزشک اقدام به تخلیه چربی‌ها از داخل پلک می‌کند.

این روش مزایایی دارد که با اصلاح کردن چربی‌ها و پر کردن بخش‌های گود زیر چشم‌ها، عمل ‌هم‌سطح‌سازی به بهترین شکل انجام می‌شود. همچنین، در این روش دیگر نگران جای بخیه عمل پلک، بعد از کشیدن بخیه نباشید. البته عوارض این عمل در مقایسه با عوارض جراحی پلک بالا ممکن است بیشتر باشد.

آمادگی قبل از عمل جراحی پلک ها یا بلفاروپلاستی

برای کاهش عوارض جراحی پلک بالا و پایین بهتر است حتماً آمادگی‌های لازم پیش از آن را ایجاد کنید. انجام مشاوره‌های اولیه توسط پزشک، مهم‌ترین بخش کار است. بیان کردن سوابق پزشکی به طور کامل، از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که در صورت وجود آلرژی‌ها، مصرف قرص‌ها و داروهای خاص، استعمال دخانیات و مواد مخدر می‌تواند در بروز عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین تاثیراتی نامطلوب داشته باشند. همچنین، مشورت با پزشک و بیان تمام سوابق، خواسته‌ها و شرایط خود، نه تنها به ایجاد نتایج بهتر از بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین کمک می‌کند، بلکه باعث کوتاه‌تر شدن طول درمان بلفاروپلاستی نیز می‌شود. در این بین لازم است پزشکتان نیز تمام موارد لازم را گوشزد نماید. مواردی نظیر دوره نقاهت جراحی پلک، استفاده از کمپرس یخ و کمپرس گرم بعد از عمل پلک، ایجاد برش یا استفاده از بلفاروپلاستی با لیزر، زمان کشیدن بخیه پلک ها و بازگو کردن نظرات درباره جراحی پلک.

آمادگی قبل از عمل جراحی پلک ها یا بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

مواردی که قبل از انجام بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین لازم است آزمایش شوند عبارتند از:

 • میزان خشکی چشم
 • دید بیمار و توانایی بینایی وی
 • میزان سلامت عصب‌های چشم
 • مقدار شل‌شدگی پلک‌ها
 • بیرون زدن غده اشکی چشم‌ها
 • احتمال کمبودی چشم‌ها
 • فشار خون و دیگر اختلالات گردش خون
 • بیماری‌های قبلی و عروقی
 • دیابت، سرطان و دیگر بیماری‌های خاص
 • آب مروارید
 • مشکلات مربوط به تیروئید و دیگر غدد بدن

داشتن هر یک از امراض فوق می‌تواند طول درمان بلفاروپلاستی را افزایش داده، سبب ایجاد عفونت بعد از کشیدن بخیه پلک ها شده یا دوره نقاهت جراحی پلک را طولانی‌تر کند. به همین منظور جهت کاهش این احتمالات لازم است مراقبت‌ های قبل از عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین به صورت زیر انجام شوند.

مراقبت های قبل از عمل بلفاروپلاستی

 • از شش هفته قبل از عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین از کشیدن سیگار اجتناب کنید.
 • از دو هفته قبل از انجام عمل، مصرف الکل را ترک کنید؛ چرا که الکل باعث افزایش طول درمان بلفاروپلاستی می‌شود.
 • درباره داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشکتان مشورت نمایید.
 • از مصرف داروهای رقیق‌کننده و ضد التهابی خودداری کنید؛ چرا که مصرف این قرص‌ها باعث ایجاد احتمال خونریزی شده و ممکن است طول درمان بلفاروپلاستی را افزایش دهند.
 • در روز عمل، از هیچ‌گونه مواد آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.
 • وسایل لازم برای انجام مراقبت در طول درمان بلفاروپلاستی را تهیه کنید. وسایلی نظیر پدهای استریل، محیط ایزوله در منزل و کمپرس یخ یا کمپرس گرم بعد از عمل پلک.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

برای کاهش عوارض احتمالی ناشی از عمل جراحی پلک‌ ها بهتر است روش‌های زیر را به کار بگیرید:

 • برای کاهش درد از مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک استفاده کنید.
 • قبل و بعد از کشیدن بخیه پلک ها، همواره آنها را چرب نگه دارید.
 • کمپرس سرد باعث کاهش تورم و جلوگیری از خونریزی محل جراحی خواهد شد.
 • از کمپرس گرم بعد از عمل پلک برای تسریع روند بهبودی استفاده کنید. کمپرس گرم بعد از عمل پلک باید بنا به تشخیص پزشک باشد. به کار گرفتن کمپرس گرم بعد از عمل پلک باعث گشادی عروق خونی و سریع‌تر شدن بهبودی بیمار می‌شود. در هر صورت از توصیه‌های پزشک خود برای استفاده از کمپرس سرد یا کمپرس گرم بعد از عمل پلک بهره‌مند شوید.
 • از قطره‌های چشمی برای جلوگیری از خشکی چشم‌ها استفاده کنید.
 • در هفته اول بعد از عمل از مطالعه، تماشای تلویزیون، ایجاد آلودگی در چشم و استفاده از کامپیوتر اجتناب کنید.
 • در چند هفته اول بعد از عمل پلک از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • از خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، گریه کردن و انجام فعالیت‌های ورزشی سخت اجتناب کنید.
 • تا دو هفته پس از عمل، از به کارگیری لنز در چشم و انجام آرایش صورت پرهیز کنید.

لازم به ذکر است که هیچ یک از روش‌های جراحی ابداع شده در جهان، دارای ماندگاری دائمی نبوده و به مرور زمان حالت قبلی آنها ممکن است بازگردد. به همین منظور، انجام مراقبت‌های بعد از جراحی بسیار حائر اهمیت است.

انجام بلفاروپلاستی با لیزر

عمل بلفاروپلاستی با لیزر یکی از روش‌های دیگر انجام عمل پلک است. در تحقیقی که بر روی بیش از چهار هزار بیمار انجام شده است، دریافته‌اند که بلفاروپلاستی با لیزر می‌تواند نتایجی مطلوب‌تر در مقایسه با سایر روش‌ها داشته باشد. در عمل بلفاروپلاستی با لیزر، بیمار درد کمتری را نیز متحمل می‌شود. همچنین، تا کنون گزارشی مبنی بر عوارض ناشی از بلفاروپلاستی با لیزر ارائه نشده است. همچنین، انجام مراقبت‌هایی نظیر کمپر سرد یا کمپرس گرم بعد از عمل پلک با لیزر و مواردی از این دست کمتر مورد نیاز خواهند بود.

در عمل بلفاروپلاستی با لیزر، از گاز دی اکسید کربن استفاده می‌شود و انجام عمل بدون دخالت دست و تیغ جراحی می‌باشد. هرچند استفاده نکردن از تیغ در بلفاروپلاستی با لیزر به معنای عدم خون‌ریزی نیست. نظرات درباره جراحی پلک حاکی از آن هستند که استفاده از روش بلفاروپلاستی با لیزر برای درمان افتادگی پلک‌ ها، تورم پلک های پایین و درمان مشکلات چشم بادامی‌ها موثر می‌باشد. به هرحال، بد نیست از نظرات درباره جراحی پلک به روش‌های مختلف آن بهره‌مند شده یا از تجربیات و مشاوره‌های پزشک خود در این زمینه استفاده نمایید.

عمل بلفاروپلاستی با لیزر

بهترین جراح و بهترین مرکز بلفاروپلاستی در تهران

با مطالعه و خواندن نظرات درباره جراحی پلک می‌توان تا حد زیادی از تجربیات دیگر بیماران که پیش از شما اقدام به انجام این عمل کرده‌اند، بهره‌مند شوید. بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین از جمله عمل‌هایی است که تاثیرات آن در ظاهر شخص به طرز مشهودی قابل مشاهده خواهند بود. بنابراین، پیدا کردن بهترین مرکز بلفاروپلاستی، احتمالاً مهم‌ترین اقدام شما پیش از انجام این عمل می‌باشد. همچنین، لازم است برای کسب نتایج بهتر، پزشک متخصص خوب، ماهر و باتجربه‌ای را پیدا کنید تا حاصل هزینه‌های خود را به بهترین شکل ممکن شاهد باشید. بهترین مراکز بلفاروپلاستی و بهترین جراح متخصص، همواره در کنار داشتن تخصص بالا، مهم‌ترین هدف خود را ایجاد رضایت در بیمار و رساندن او به مطلوب‌ترین وضعیت ممکن می‌دانند. بهترین مراکز و پزشکان جراح، آنهایی هستند که بیمار را ملزم به گرفتن آزمایشات مختلف کرده و راهکارهای بهبودی پس از عمل را به بیمار گوشزد می‌کنند.

بلفاروپلاستی پلک، عملی دقیق، ظریف و بسیار حساس و تخصصی است. بنابراین، لازم است جراح عمل پلک‌های شما، دارای دانشنامه و بورد فوق تخصصی در جراحی‌های پلاستیک و به خصوص ناحیه صورت باشد. هرچند داشتن عنوان فوق تخصص کافی نیست و لازم است که پزشک جراح از هنر، دانش، تجربه و مهارت بالایی برخوردار باشد. در این بین، جراحی که بورد فوق تخصصی صورت داشته یا به عبارت دیگر، فلوشیپ جراحی پلاستیک چشم را کسب کرده باشند، باید در اولویت انتخاب‌های شما باشد. هرچند متخصصان دیگر رشته‌های جراحی پلاستیک نیز ممکن است به خوبی از عهده انجام این عمل برآیند. اما همواره لازم است با چشمانی باز و توجه کافی، بهترین جراح و مرکز بلفاروپلاستی را انتخاب کرده و مسئولیت جراحی پلک خود را به آنان بسپارید.

جراحی پلک برای چه کسانی لازم است؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید.

هزینه های عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین چقدر است؟

مشخص کردن دقیق قیمت مستلزم انجام آزمایشات و تشخیص پزشک است. گفتیم که عمل بلفاروپلاستی پلک ها ممکن است با توجه به شرایط مختلف بیمار انجام شود. یک بیمار ممکن است صرفاً به انجام عمل زیبایی پلک‌های خود برای کاهش چین و چروک‌ها یا خطوط اطراف چشم خود استفاده کند. در حالیکه بیماری دیگر به دنبال کاهش پف پلک‌های پایینی خود باشد. موارد بسیاری در تعیین هزینه های مربوط به عمل بلفاروپلاستی پلک دخیل هستند. اینکه آیا می‌خواهید عمل جراحی بلفاروپلاستی پلک را در یکی از چشمان خود انجام دهید؟ یا قصدتان این است که این عمل را تنها در چشم چپ یا راست خود صورت دهید؟ مطمئناً بیشترین هزینه متوجه بیمارانی خواهد بود که دارای چین و چروک و پف در هر چهار پلک خود باشند. در این صورت، هزینه‌های ناشی از عمل، بسیار متفاوت از کسی خواهد بود که صرفاً به دنبال رفع افتادگی در پلک بالایی خود می‌باشد.

از طرف دیگر، مرکز درمانی و پزشکی که برای معالجه خود به آن مراجعه می‌کنید نیز از عوامل اصلی و مهم تعیین قیمت عمل جراحی بلفاروپلاستی پلک می‌باشند. طبیعی است که هر مرکز درمانی از امکانات بیشتر و خدمات با کیفیت‌تری برخوردار باشد، هزینه‌ بیشتری از شما بابت انجام خدمات خود دریافت خواهند کرد. سابقه و تجربه پزشک متخصص نیز در این بین نقش زیادی دارد. هرچند صرفاً قیمت بالای یک پزشک، مشخص‌کننده تبحر و تخصص او نیست. بلکه لازم است با توجه به سابقه پزشکی و عمل‌های جراحی او، نتایج گرفته‌شده توسط بیماران قبلی، نحوه عملکرد پزشک در برخورد با عارضه‌های بیمار و استفاده او از تجهیزات و شیوه‌های مدرن، جراح مناسبی را انتخاب کنید. در مواردی نیز ممکن است لازم به انجام مجدد عمل جراحی یا بلفاروپلاستی پلک باشید. در این صورت، هزینه‌های اضافه قابل توجه می‌باشند!

برای اطلاع بیشتر از بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، روی کاتالوگ زیر را کلیک کنید

سوالات متداول عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چه تاثیری در زیبایی و جوانسازی صورت دارد؟
آیا بلفاروپلاستی عمل سنگینی است؟
برای عمل بلفاروپلاستی چه چیزهایی را باید رعایت کنم؟
بلفاروپلاستی چه تاثیری در زیبایی و جوانسازی صورت دارد؟

بلفاروپلاستی به معنی عمل جراحی پلاستیک پلک است. به معنی بهتر وقتی پلک بالایی شما دچار افتادگی و پوست اضافه باشد، می‌توان آن را اصلاح کرد و پوست اضافه را برداشت. یا وقتی پلک پایین و زیر چشم شما، چین و چروک و پف داشته باشید، می‌توان پوست اضافه و چربی زیر پلک را برداشت. هر دو عمل بلفاروپلاستی بالا و پایین، به درشت شدن چشم‌ها، از بین رفتن ظاهر خسته، گرفته و ناراحت و در نهایت، به زیباتر و جذاب‌تر شدن چهره شما، کمک خواهد کرد.

آیا بلفاروپلاستی عمل سنگینی است؟

خیر. بلفاروپلاستی از آن دسته جراحی‌های زیبایی است که با کمترین امکانات، بدون نیاز به بیهوشی و توسط جراح پلاستیک و زیبایی در مدت زمان کمی انجام می‌شود. این عمل طی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برای هر دو پلک قابل انجام است و شما بلافاصله می‌توانید به خانه برگردید. از فردای روز جراحی نیز می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید و تنها یک هفته تا ۱۰ روز بعد از جراحی، برای کشیدن بخیه‌ها باید به پزشک خود، مراجعه کنید.

برای عمل بلفاروپلاستی چه چیزهایی را باید رعایت کنم؟

اول از همه باید بدانید مهمترین مشکل یا عارضه‌ای که ممکن است بعد از عمل با آن مواجه شوید، جای بخیه‌ها روی پوست پلک است. هرچند این رد عمل درون چین پلک قرار می‌گیرد و دیده نمی‌شود اما باید توجه داشته باشید که سیگار کشیدن، عفونت جای عمل و عدم رعایت مراقبت‌های پوستی بعد از عمل، همگی می‌توانند روند بهبود جای عمل را مختل کنند. پس قبل از انجام جراحی، مصرف سیگار و الکل را کنار بگذارید. همچنین پس از جراحی، تمامی مراقبت‌های تجویز شده توسط پزشک را رعایت کنید مانند نوشیدن آب کافی، مصرف آنتی‌بیوتیک، استفاده از کرم‌های ترمیم کننده پوست و … .

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست