لیفت سینه (ماستوپسکی)

همه چیز درباره لیفت سینه یا ماستوپکسی سینه

انسان همواره به دنبال زیبایی و کمال است. زیبایی‌گرایی در انسان از هزاره‌های پیشین تاکنون وجود داشته است. از آن زمان که یونانیان با حمام شیر به دنبال پوست زیبا و جوان بوده‌اند و مردان و زنان مصری با سرمه چشمان خود را می‌آراستند، تاکنون این علاقه به زیبا بودن و زیبا دیدن همواره وجود داشته است.

با گذشت سالیان طولانی، تعریف زیبایی دستخوش تغییراتی شد. شاید شما هم شنیده باشید که در برخی از قبایل بومی آفریقا، گردن بلند نشانه زیبایی است و به همین دلیل، از سنین کودکی حلقه‌هایی را به دور گردن خود می‌آویختند و هر سال حلقه‌های جدید اضافه می‌کردند تا باعث بلند شدن گردن و به باور خودشان زیبایی‌شان بشود. هر چند این روزها این کار بیشتر به جنایت علیه بشریت شباهت دارد تا زیبایی!

با گذشت زمان و پیشرفت علم، تکنولوژی نیز در این راه به خدمت بشر درآمد. هر سال روش‌های نوینی برای زیبایی ابداع می‌شد. روش‌هایی مبتنی بر دارو و جراحی که هر کدام با معایب و مزایای خود، می‌توانستند بر زیبایی چهره و بدن افراد اضافه کنند. هر چند، برخی از این روش‌ها پس از مدتی به دلایل مختلف از دور خارج می‌شدند؛ دلایلی همچون:

 • تغییر معنای زیبایی؛ شاید در گذشته سفید بودن بیش از حد پوست نشانه زیبایی بوده باشد ولی امروزه می‎‌بینیم با افزایش اعتماد به نفس زنان رنگین‌پوست و سبزه، چندان روش‌های تغییر رنگ پوست دیگر طرفداری ندارد.
 • ضرر بیش از منفعت؛ برخی از روش‌های زیبایی ضرر بیشتری نسبت به منفعتشان دارند. فرد ترجیح می‌دهد تا از روش‌های دیگر به زیبایی برسد. روش‌هایی که نیازی به مراقبت مادام‌العمر نداشته باشد.
 • خطرناک بودن؛ این مورد بیشتر درباره جراحی‌ها مصداق دارد. جراحی زیبایی که خطرات زیادی داشته باشد، ممکن است خیلی زود از دور رقابت با دیگر روش‌ها خارج شود.
 • تکنولوژی جدیدتر؛ ممکن است روشی با تمام مزیت‌هایش، صرفا به دلیل روی کار آمدن تکنولوژی جدیدتر کنار گذاشته شود.

همانطور که گفته شد، زیبایی از دیرباز نقش مهمی در زندگی فردی و اجتماعی انسان داشته است. در بین بانوان، زیبایی از اهمیت دوچندانی برخوردار است. عمده روش‌های زیبایی متوجه بانوان است؛ چرا که زیبایی‌گرایی در بین ایشان بیشتر بوده و طبیعت زنان نیز زیبا است. در بین انواع روش‌هایی که می‌توان به زیبایی دست پیدا کرد، انواع جراحی‌ها و داروها به چشم می‌خورد. روش‌های جراحی و دارویی عمدتا شامل قسمت‌های مختلف بدن از جمله، موها، صورت، شکم و … می‌شود.

پیشتر، عمده توجه زیبایی بر چهره بود. پس از مدتی، زیبایی بدن نیز به عنوان ارزش مطرح و به سرعت به یک فرهنگ عمومی بدل شد. هر چند ورزش کردن یکی از راه‌های مطمئن برای رسیدن به زیبایی است اما با این‌حال، هستند افرادی که می‌خواهند با روش‌های راحت‌تر و زودبازده‌تر به اندام و هیکل ایده‌آل خود برسند. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی در بین بانوان، زیبایی سینه است. برای آشنایی با انواع روش‌های جراحی سینه که منجر به بالا کشیدن و خوش‌فرم شدن سینه می‌شود، تا پایان همراه ما باشید.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

با افزایش سن در بانوان، سینه‌ها تغییر می‌کنند. این تغییر ظاهری در شکل سینه‌ها شامل افتادگی و آویزان شدن و نیز تغییر در شکل و فرم هاله سینه (آرئول) می‌باشد. عوامل متعددی غیر از سن می‌توانند بر تغییر شکل سینه اثرگذار باشند. زایمان و شیر دادن به کودکان یکی از این موارد است. هرچند که تغییرات در سایز سینه‌های کوچک کمتر محسوس است، اما در سینه‌های بزرگ‌تر تغییرات بیشتر خود را نشان می‌دهند. اصلی‌ترین دلیل تغییر شکل سینه‌ها، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست سینه‌هاست.

در جراحی بالا کشیدن سینه که ماستوپکسی نیز نامیده می‌شود، جراح، بسته به نوع افتادگی سینه بیمار، پوست اضافه سینه را برداشته و پس از سفت‌ کردن بافت اطراف، با روش‌های مختلف سعی می‎‌کند از مدل جدید سینه حمایت کرده تا فرم ظاهری آن حفظ شود. لیفت سینه انواع گوناگونی دارد. لیفت سینه با طب سوزنی، بالا کشیدن سینه با لیزر و … از انواع این روش‌هاست.

از سال ۲۰۰۰ تاکنون متقاضیان جراحی لیفت سینه رشد ۷۰ درصدی داشته‌اند. این آمارها نشان می‌دهد که تعداد متقاضیان انجام لیفت سینه از تعداد متقاضیان ایمپلنت های پستان سبقت گرفته‌اند.

علاوه بر افتادگی سینه، آرئول را نیز در جراحی لیفت سینه می‌توان ترمیم کرد. در واقع، در ماستوپکسی، پزشک با انتخاب نوع جراحی مناسب، می‌تواند شکل و ظاهری جدید به سینه ببخشد. از عوامل اصلی تاثیرگذار بر تغییر شکل سینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بارداری زنان بسیار در فرم سینه تاثیرگذار است
 • شیردهی به نوزادان نیز می‌تواند باعث تغییر سایز سینه شود
 • نوسانات وزنی افراد
 • افزایش سن و نیز کشیده شدن پوست
 • جاذبه زمین
 • وراثت و ژنتیک افراد نیز تاثیری مستقیم در فرم سینه دارد
 • تغییرات هورمونی در بدن

چه تغییراتی را در جراحی سینه نمی‌توان اعمال کرد؟

در جراحی بالا کشیدن سینه تغییری در سایز سینه انجام نمی‌شود. برای مثال، نمی‌توان انتظار داشت پس از جراحی سینه قسمت بالایی سینه تغییر محسوسی داشته باشد. بنابراین، اگر به دنبال تغییر سایز (کوچک کردن و یا بالعکس) هستید، پیشنهاد می‌دهیم که پس از مشورت با پزشک، از تلفیق چند روش برای این کار استفاده کنید.

در واقع، لیفت سینه تنها باعث بالا کشیدن سینه شما می‌شود و نیز می‌تواند سایز هاله سینه را تغییر دهد، ولی تغییری در سایز سینه رخ نخواهد داد. پس از ماستوپکسی، علاوه بر موارد ذکر شده، تغییرات زیر نیز در سینه اتفاق خواهد افتاد:

 • بالاتر بردن نوک سینه در صورت درخواست بیمار
 • کاهش سایز هاله سینه
 • تغییر شکل سینه از حالت کشیده به حالت گرد و خوش فرم
 • ایجاد تقارن در سینه‌ها

آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی بالا کشیدن سینه هستید؟

اگر از سایز هاله، سینه و فرم آن‌ها راضی نیستید، شما گزینه مناسبی برای انجام جراحی لیفت سینه خواهید بود. یک آزمایش ساده برای انجام جراحی سینه وجود دارد؛ یک مداد را زیر سینه خود قرار دهید. اگر مداد پس از رها کردن شما افتاد، بدین معناست که شما به جراحی ماستوپکسی نیاز ندارید و سینه‌های شما فرم طبیعی خود را دارند، اما اگر مداد پس از رها کردن در جای خود باقی ماند، بدین معناست که شما به جراحی لیفت سینه یا بالا کشیدن سینه هایتان نیاز دارید.

با این‌حال، شرایطی نیز برای جراحی سینه وجود دارد. افرادی که دارای وزن ثابت و پایدار و نیز از لحاظ جسمی سالم هستند، مناسب‌ترین گزینه‌ها برای انجام جراحی ماستوپکسی خواهند بود. همچنین، عدم استعمال دخانیات نیز برای انجام این جراحی یکی از اصلی‌ترین فاکتورها می‌باشد.

چه سوالاتی را از جراح سینه خود بپرسم؟

انتخاب پزشک جراح به عهده شما است؛ اما پزشکان موظفند تا داده‌های لازم و اطلاعات کاملی از جراحی در اختیار شما قرار بدهند. نیاز است تا بیمار پیش از جراحی بداند که در آینده ملزم به رعایت چه نکاتی است و برای بهبودی چقدر زمان نیاز خواهد داشت. با توجه به اینکه نتایج جراحی ماستوپکسی دائمی‌اند، پرسیدن نکات زیر برای شما می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد:

 • آیا شرایط شما برای جراحی سینه مطلوب است و شما کاندید مناسبی برای این‌کار هستید؟
 • محل انجام جراحی در کدام بیمارستان و کلینیک است و چه روندی خواهد داشت؟
 • کدام روش جراحی برای فرم سینه بیمار مناسب‌تر است؟
 • چقدر طول می‌کشد که بیمار بتواند فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرد؟
 • بیمار، در طول دوره بهبودی چه شرایطی دارد و چه مراقبت‌هایی را باید انجام بدهد؟
 • چه تغییراتی در توانایی شیردهی و بارداری ایجاد خواهد شد؟
 • در صورتی‌که بیمار باردار شود و به کودک شیر دهد، آیا نتایج جراحی از بین خواهد رفت؟
 • عوارض و مضرات این جراحی چیست؟

مراحل جراحی سینه

پیش از انجام جراحی سینه نیاز است تا با پزشک متخصص زیبایی و جراح پلاستیک خود مشورت کنید. راهنمایی‌های پزشک جراح به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید آیا به این جراحی نیاز دارید یا خیر. برخی افراد تنها به دلیل وسواس فکری می‌خواهند دست به چنین جراحی بزنند و برخی دیگر بدون اینکه نیازی به این جراحی داشته باشند و صرفا به علت فشار اطرافیان یا تحت تاثیر دیگران، خواهان عمل بالا کشیدن سینه هستند. پزشک پس از معاینه کامل، به شما پیشنهادات لازم را خواهد داد.

مشاوره پیش از عمل جراحی لیفت سینه

معمولا جراحی سینه تنها برای بانوانی تجویز می‌شود که افتادگی سینه دارند و افرادی که نیازی به این جراحی ندارند و یا انتظاری فراتر از نتیجه ماستوپکسی دارند، راهنمایی خواهند شد تا از روش مناسب با خود بهره ببرند. بیمار مراجعه‌کننده به پزشک برای جراحی لیفت سینه، اگر نیازی به این جراحی نداشته باشد، پزشک روش‌هایی دیگر را برای زیبایی سینه به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد.

همچنین، در مشاوره پیش از جراحی سینه، اگر کاندید مناسبی برای ماستوپکسی باشید، جراح درباره عوارض و نیز مراقبت‌های پس از جراحی توضیحاتی را برای شما بیان خواهد کرد. هر چند عوارض جراحی بالا کشیدن سینه بسیار محدود است، اما آشنایی شما با آن‌ها می‌تواند آگاهی کامل‌تری را برای شما به همراه داشته باشد.

پس از انجام مراحل مشاوره و در صورت نیاز شما به جراحی لیفت سینه، پزشک زمان جراحی و بیمارستان را با مشورت شما تعیین می‌کند و مراقبت‌ها و دستوراتی را نیز برای پیش از جراحی به شما خواهد داد. به طور کلی، در جلسه مشاوره موارد زیر مطرح خواهد شد:

 • نتیجه پایانی جراحی به چه شکل خواهد بود
 • سوابق جراحی‌هایی که تاکنون داشته‌اید
 • سوابق سرطان در بین افراد درجه یک و اقوام شما
 • نتایج حاصل از ماموگرافی یا بیوپسی های قبلی

آمادگی‌های لازم پیش از جراحی سینه

پیش از جراحی سینه، اگر بیمار، بیش از ۴۰ سال سن داشته باشد، نیاز است تا نتیجه ماموگرافی را به پزشک تحویل بدهد. همچنین، ممکن است از شما موارد زیر خواسته شود:

 • انجام تست های آزمایشگاهی یا ارزیابی های پزشکی
 • اطلاع دادن به پزشک درباره داروهایی که مصرف می‌کنید، همچنین، دوز آن‌ها
 • مصرف داروهای ضدالتهاب، مکمل‌های گیاهی و آسپرین برای بیمارانی که قرار است تحت جراحی قرار بگیرند ممنوع است؛ چرا که این موارد در تشدید خون‌ریزی پس از جراحی بسیار تاثیرگذارند.

علامت‌گذاری‌های لازم بر روی بدن پیش از جراحی

پزشک، پیش از انجام جراحی، علائمی را بر روی سینه بیمار خواهد کشید. این علائم بر نتیجه جراحی تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت. جراح با استفاده از ماژیک، قسمت‌هایی را علامت خواهد زد. این قسمت‌ها نشان‌دهنده قسمت‌هایی از پوست سینه است که برای تغییر حالت سینه نیاز است، برداشته شوند.

یکی دیگر از عواملی که اهمیت این مرحله را بیش از پیش نشان می‌دهد، این است که پس از جراحی فرم سینه شما تغییر خواهد کرد و قابل بازگشت نخواهد بود، بنابراین، دقت پزشک در این مرحله بسیار حائز اهمیت است.

الگوها و شکل‌هایی که بر روی بدن بیمار کشیده خواهد شد، به عوامل متعددی بستگی دارند. عواملی همچون شکل و اندازه سینه‌ها، میزان آویزان بودن آنها و محل قرار داشتن هاله سینه و پوستی که باید برداشته شود و نیز انتظاراتی که بیمار از پزشک دارد تا تغییرات در بدن او ایجاد کند، همگی از عواملی هستند که بر روی نوع الگوها تاثیرگذارند.

مراحل مقدماتی قبل از عمل سینه

بیمار در بیمارستان بستری خواهد شد و تحت آزمایشات قرار خواهد گرفت. سلامت عمومی بیمار به طور کامل توسط تیم متخصص بررسی خواهد شد. همچنین، مواردی که ممکن است خطراتی را برای بیمار در طول مدت جراحی به همراه داشته باشد، بررسی خواهند شد.

سپس، سینه‌های بیمار مجدد بررسی می‌شوند. اندازه سینه‌ها دقیقا یادداشت می‌شود. محل قرار گرفتن هاله سینه و نیز کیفیت پوست بیمار نیز به طور کامل بررسی خواهند شد.

در صورت لزوم و با نظر بیمار، پیش از جراحی تصاویری از بیمار برای مقایسه نتایج جراحی گرفته خواهد شد. این تصاویر، برای مقایسه قبل و پس از جراحی بسیار مناسبند.

بیهوشی عمل ماستوپکسی

بیهوشی استفاده‌شده در این جراحی، بیهوشی عمومی است. متخصص بیهوشی، قبل از شروع عمل، بیمار را به کمک آرام‌بخش‌های وریدی یا ماسک گاز از هوش می برد. البته این‌که چه نوع بیهوشی برای بیمار انتخاب شود، بستگی به نظر پزشک دارد.

در تمامی مراحل بیهوشی ضربان قلب و نیز اکسیژن بدن شما چک خواهد شد تا همواره در بهترین شرایط قرار داشته باشید.

انجام برش‌های لازم براساس الگو‌های رسم‌شده

در انجام برش‌ها و نیز پیش از انجام برش، در مرحله رسم الگو‌ها، پزشک این نکته را مورد توجه قرار می‌دهد که کمترین آثار اسکار پس از جراحی در بدن بیمار نمایان باشد. جراح، در مرحله علامت‌گذاری درباره این موضوع با شما صحبت خواهد کرد. در جراحی‌های سینه معمولا از سه نوع برش استفاده می‌کنند:

 • برش اطراف هاله سینه به شکل دایره‌ای یا برش دوناتی
 • برش به صورت سوراخ کلید
 • برش به شکل T معکوس و یا لنگر شکل

این که از کدام مدل جراحی برای شما استفاده شود، بسته به نظر جراح و فرم سینه شما دارد. نحوه انجام جراحی برای روش‌های گفته‌شده در بالا، به شرح زیر است:

برش دوناتی

این نوع برش برای بانوانی مناسب است که دچار افتادگی خفیف یا متوسط هستند. در این روش، برش در اطراف آرئول خواهد بود.

برش به صورت سوراخ کلید

این روش برای بانوانی که علاقه‌ای به پروتز ندارند، بسیار مناسب است. برش سوراخ کلید برای سینه‌هایی استفاده می‌شود که افتادگی متوسطی دارند. در روش برش به صورت سوراخ کلید، برش در اطراف هاله سینه زده شده و خط عمودی آن از زیر ناحیه برش تا چین طبیعی زیر سینه می‌رود.

برش به شکل T معکوس و یا لنگر شکل

این روش برای بانوانی استفاده می‌شود که دچار افتادگی شدید سینه بوده و می‌خواهند فرم سینه خود را به طور کامل تغییر دهند. در این روش برش‌های زیادی در بدن بیمار انجام خواهد شد. در این روش از ۳ خط برش شامل برش دور هاله و برش عمودی از هاله سینه تا چین طبیعی زیر سینه و برش افقی به موازات چین زیر سینه استفاده می‌شود.

برداشتن پوست سینه در عمل ماستوپکسی

جراح پوست برش‌خورده و اضافه را جدا می‌کند. بسته به مدل جراحی، ممکن است از لیزر و یا تیغ جراحی استفاده شود. بالا کشیدن سینه با لیزر و یا تیغ جراحی بسته به نظر پزشک است.

فرم‌دهی مجدد به سینه‌ها

پس از برداشتن پوست اضافه از بدن بیمار، هاله سینه به سمت بالا کشیده خواهد شد. همین موضوع کمک می‌کند تا فرم سینه تغییر محسوسی داشته باشد. محل قرار گرفتن هاله سینه معمولا نقطه‌ای است که پیش از تغییر فرم سینه قرار داشته است. برای تقویت و استحکام سینه در شکل جدید خود، بافت اصلی پستان برداشته شده و تغییر می‌کند. در صورتی‌که هاله سینه خیلی بزرگ باشد، اضافه آن برش خورده و شکل جدیدی پیدا خواهد کرد. مجدد، برای جلوگیری از کشش بیش از حد، پوست اضافه پستان برداشته می‌شود.

فرمی که پزشک در این مرحله به سینه شما می‌دهد، براساس مشاوره‌های پیش از جراحی و نیز شرایط عمومی شماست و خوب است بدانید فرم‌دهی سینه در این مرحله بسیار به شکلی که پزشک در مرحله الگو کشیدن انجام داده، نزدیک است. بنابراین، بهتر است تمامی نظرات خود را برای شکل سینه خود در مرحله کشیدن الگو، با پزشک خود به طور کامل مطرح کنید.

بخیه زدن پوست بعد از عمل سینه

پس از برداشتن پوست اضافه سینه و نیز ایجاد شکل جدید سینه و رسیدن به فرم نهایی، پزشک اقدام به بخیه زدن می‌کند. پوست‌های باقی‌مانده از برش به گونه‌ای بخیه زده می‌شوند که کمترین آثار بخیه زدن در بدن بیمار باقی بماند. برخی از این بخیه‌ها در چین‌های طبیعی پستان و زیر پستان قرار خواهند گرفت که مشخص نخواهند بود؛ اما برخی نیز به ناچار در جلوی سینه می‌باشند. آثار این بخیه‌ها دائمی است، ولی به دلیل استفاده از بخیه‌های زیبایی و ریز، در گذر زمان آثار بخیه‌ها عملا محو می‌شوند.

ممکن است برخی از بانوان متقاضی جراحی سینه، متمایل به روش‌هایی با بخیه کمتر باشند. گفتن این موضوع حائز اهمیت است که شکل سینه و نیز تعداد بخیه‌ها پس از جراحی ارتباط مستقیمی با میزان افتادگی سینه بیمار پیش از جراحی دارد. پزشک تمامی این شرایط را پیش از جراحی و در مرحله مشاوره برای شما بیان خواهد کرد.

پانسمان کردن

پس از انجام بخیه‌ها و با دستور پزشک، پانسمان‌های لازم بر روی سینه بیمار انجام خواهد شد و بیمار را به اتاق ریکاوری می‌فرستند. شرایط عمومی بیمار در اتاق ریکاوری بررسی شده و مقدمات به هوش آمدن او فراهم خواهد شد.

همچنین، در صورت نیاز، مقداری آرام‌بخش نیز پس از به هوش آمدن به بیمار برای کاهش درد تزریق خواهد شد.

مراقبت‌های پس از جراحی سینه و دوران نقاهت بیمار

بسته به وسعت جراحی انجام داده شده، ممکن است مراقبت‌ها و دوران نقاهت بیماران با هم متفاوت باشد. عمده مراقبت‌های پس از جراحی سینه، عبارتند از:

 • عمدتا بیماران پس از یک هفته می‌توانند به محل کار و زندگی روزمره خود برگردند
 • انجام فعالیت‌های سنگین تا ۳ ماه پس از جراحی ممنوع می‌باشد
 • تا زمانی که محل بخیه‌ها و زخم‌ها بهبود نیافته است، دولا و خم شدن ممنوع است
 • پس از جراحی به مدت یک الی دو ماه بیمار باید از بالا تنه‌ی ورزشی استفاده کند. این لباس مانند لباس کشی عمل می کند، تورم را کنترل می کند و موجب می‌شود بدن به فرم جدید شکل گیرد
 • به توصیه پزشک درباره زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره خود دقت کنید؛ چرا که شرایط بیماران با هم متفاوت است
 • معمولا بیماران ظرف یک ماه می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند
 • درد و ناراحتی در قسمت سینه پس از جراحی در روزهای ابتدایی کاملا معمولی است
 • تورم ایجادشده پس از جراحی نهایتا ظرف ۲ ماه از بین خواهد رفت
 • مصرف سیگار برای افرادی که جراحی سینه انجام داده‌اند، در دوران ریکاوری ممنوع است
 • آب و مایعات بنوشید
 • پس از جراحی، چسب‌های سیلیکونی در اختیار بیمار قرار می‌گیرد، مطابق دستور پزشک از آن‌ها استفاده کنید

عوارض جراحی سینه

اینکه فردی تصمیم بگیرد جراحی زیبایی و پلاستیک انجام بدهد، موضوعی کاملا شخصی است. انتخاب جراحی‌های زیبایی صرفا براساس عدم رضایت فرد از شکل ظاهری بدن و یا چهره انجام می‌شود. بنابراین، توجه به این اصل که در صورت انتخاب جراحی زیبایی، انتخاب پزشک حاذق نیز بسیار مهم است، می‌تواند به شما بسیار کمک کند.

عوارض جراحی سینه بسیار محدود هستند. هرچند میزان این عوارض کم باشد، اما کوچک‌ترین مسائل نیز نباید از دید شما پنهان بمانند؛ چرا که شما این جراحی را برای زیبایی بیشتر انجام می‌دهید و اگر قرار باشد مشکلی برای شما ایجاد شود، بهتر است از قبل بدانید تا در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

در هر کدام از جراحی‌های زیبایی، خطرات متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد. خطرات و عوارضی که ممکن است فردی که جراحی سینه را انجام می‌دهد، تهدید کند، عبارتند از:

 • بیهوشی

بیهوشی به صورت کلی برای بدن مفید نیست و افرادی که در جراحی‌های پیشین تحت بیهوشی‌های چند ساعته بوده‌اند و یا به سختی به هوش آمده‌اند، یکی از کاندیداهای پرخطر جراحی زیبایی سینه هستند. پزشک شما با در نظر گرفتن این موضوع پیشنهادات لازم را به شما خواهد داد.

 • خونریزی

خونریزی و یا تشکیل هماتوم یکی دیگر از عوارض جراحی‌های سینه است. هماتوم نوعی از خون‌مردگی و کبودی است که طی آن، خونریزی زیادی رخ می‌دهد. هماتوم می‌تواند توسط همان آسیب‌هایی که باعث کوفتگی می‌شوند، بوجود آید. هماتوم نسبت به کوفتگی دارای درد، ورم و عوارض بیشتری می‌باشد. هر چند که احتمال این موضوع کم باشد، اما خطری است که باید درباره آن آگاه بود و با پزشک در این رابطه صحبت کرد.

 • عفونت

عفونت جز جدایی‌ناپذیر زخم‌ها و جراحی هاست. امروزه داروهای متعددی برای جلوگیری از امکان ابتلا بیمار به عفونت وجود دارد. با این‌حال، توجه به این مورد نیز برای افرادی که خواهان جراحی سینه هستند، بسیار لازم است.

 • ضعف در درمان جای جراحی

ممکن است پس از جراحی‌های سنگین سینه، خصوصا در مدل برش لنگر شکل، جای جراحی باقی بماند و با گذر زمان نیز، نقشی از آن بر روی سینه فرد باقی بماند. بهتر است تا در این رابطه و روش‌های جلوگیری از این موضوع با پزشک خود صحبت کنید.

 • احساس نوک سینه

پس از جراحی، ممکن است هاله سینه بی‌حس شود. این موضوع ممکن است دائمی و یا موقت باشد. خوب است در جلسه مشاوره حتما در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید و از عدم رخ دادن این موضوع به اطمینان برسید؛ چرا که بی‌حسی نوک سینه می‌تواند در دراز مدت، علاوه بر تاثیرگذاری در زندگی فرد، موجب ناراحتی دائمی بیمار شود.

 • بی نظمی در شکل سینه

ممکن است پس از جراحی سینه، هر کدام از سینه‌ها شکل منظمی نداشته باشند. این موضوع به تبحر پزشک در جراحی سینه بر‌می‌گردد که جراحی و برش را به گونه‌ای انجام دهد تا پس از بخیه شکل دقیق و منظمی برای سینه ایجاد شود.

 • عدم تقارن سینه‌ها

ممکن است پس از جراحی، به علت عدم برش صحیح و یا بخیه زدن یک شکل، سینه‌ها متقارن نشوند. این موضوع می‌تواند نارضایتی بیمار را به همراه داشته باشد. بهتر است در جلسه مشاوره از تبحر پزشک خود اطمینان لازم را به دست آورید.

 • تجمع مایع زیر پوست

ممکن است پس از جراحی و به دلایل مختلف از جمله عدم رعایت نکات مراقبتی، زیر پوست سینه، مایع جمع شود. پیش از جراحی حتما درباره این موضوع با پزشک خود صحبت کنید.

 • احتمال نیاز به جراحی مجدد

در صورتی که نتیجه مطلوب از جراحی به دست نیاید، ممکن است شما به جراحی مجدد نیاز داشته باشید. معمولا پزشکان جراح قبول نمی‌کنند که جراحی مجدد بر روی بیمار پزشک دیگر را انجام دهند. نیاز است تا با انتخاب پزشک حاذق که نمونه جراحی‌های متعدد او را دیده‌اید، از امکان ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

 • از دست رفتن هاله سینه

ممکن است بر اثر جراحی و برش زیاد و یا بخیه نامناسب، بخشی از هاله سینه از بین برود و هاله سینه بسیار کوچک شود. نوع برشی که پزشک انجام می‌دهد و نیز بخیه‌هایی که به کار خواهند برد، در این موضوع نقش به سزایی دارند.

برخی از سوالات رایج درباره جراحی سینه

همانطور که گفته شد جراحی سینه، یکی از انواع جراحی‌های زیبایی و پلاستیک است که بانوانی که متقاضی این جراحی هستند با اختیار خود تن به این جراحی می‌دهند. با این‌حال، برخی از سوالات درباره این جراحی رایج است. این سوالات بیشتر به استرس و وسواس بیمارانی منوط است که می‌خواهند سینه‌هایی زیباتر داشته باشند، اما هنوز درباره انجام این جراحی مطمئن نیستند.

در زیر، برخی از رایج‌ترین سوالاتی که ممکن است برای افراد خواهان این جراحی به وجود بیاید، اشاره کرده‌ایم:

لیفت سینه و یا کوچک کردن سینه
چه افرادی برای جراحی لیفت گزینه‌های مناسبی هستند؟
اسکارهای جراحی لیفت سینه در کجای بدن قرار خواهند گرفت؟
بهترین جراح برای برای انجام جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی کیست؟
مدت زمان جراحی سینه چقدر است؟
لیفت سینه و یا کوچک کردن سینه

این دو نوع جراحی با این‌که بسیار به یکدیگر از نظر نوع اجرا نزدیک هستند، اما تفاوت‌های مهمی با هم دارند. در جراحی کوچک کردن سینه، عمده اهدافی که دنبال می‌شود، عبارتند از:

 • کوچک‌ کردن سینه تا حدی که با اندام بیمار تناسب داشته باشد
 • جوان‌سازی سینه و سبک‌تر شدن آن‌ها
 • سفت شدن و زیبا شدن سینه‌ها

همانطور که دیدید در برخی از اهداف جراحی کوچک کردن سینه و لیفت سینه با یکدیگر مشترک‌اند. اما تفاوت اصلی که کوچ کردن سینه دارد این است که جراحی با برداشت بافت‌های اضافی سینه انجام می‌شود ولی در جراحی لیفت، برداشت بافتی صورت نمی‌گیرد و صرفا شکل ظاهری سینه تغییر خواهد کرد.

چه افرادی برای جراحی لیفت گزینه‌های مناسبی هستند؟

این جراحی برای بانوانی که می‌خواهند سینه‌هایی خوش‌فرم‌تر و زیباتر داشته باشند، بسیار مناسب است. ولی لزوم توجه به بایدها و نبایدهای این جراحی بسیار مهم است. افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند و یا قصد بارداری دارند و یا در دوران شیردهی به نوزاد هستند، گزینه‌های مناسبی برای انجام جراحی لیفت سینه نخواهند بود.

معمولا پیش از انجام جراحی و در مشورت با پزشک خود می‌توانید از امکان و یا عدم امکان جراحی برای خود به جمع‌بندی و تصمیم نهایی برسید.

اسکارهای جراحی لیفت سینه در کجای بدن قرار خواهند گرفت؟

این سوال را نمی‌توان به طور دقیق پاسخ داد؛ چرا که شرایط بیماران با یکدیگر بسیار متفاوت است. عوامل متعددی بر این موضوع تاثیرگذارند، از جمله:

 • نوع برشی که پزشک براساس شرایط شما استفاده کرده است
 • توانایی و مهارت پزشک در انجام برش‌ها
 • مهارت پزشک و یا دستیار او در انجام بخیه‌ها نیز بسیار تاثیرگذار است

اگر بخواهیم به صورت کلی به این موضوع اشاره کنیم، پس از جراحی سینه، دور هاله سینه بخیه زده خواهد شد. این بخیه‌ها به این علت که در قسمت تیره بدن قرار دارند، قابل تشخیص نیستند. همچنین، از زیر هاله تا پایین سینه نیز بخیه زده خواهد شد. این قسمت نیز با توجه به اینکه زیر سوتین قرار دارد، قابل رویت نیست.

پس از گذشت زمان، نیز، بهبودی بیشتری در زخم‌ها ایجاد خواهد شد و شاید هاله‌ای بسیار کمرنگ از بخیه‌ها باقی بماند. از نظر ظاهری اگر شرایط به بهترین شکل ایجاد شود، تا زمانی که خودتان ابراز نکنید، کسی متوجه جراحی لیفت سینه شما نخواهد شد.

بهترین جراح برای برای انجام جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی کیست؟

از آن‌جا که ماهیت جراحی سینه، جراحی اختیاری است، پس نیاز است تا پزشکی را انتخاب کنید تا پس از جراحی رضایت کامل از او داشته باشید. برای انتخاب جراح شما باید فاکتورهای متعددی را در نظر بگیرید:

 • راحت بودن! شما باید با پزشک خود راحت باشید و انتظارات خود را به طور کامل بیان کنید و از او سوالات خود را بپرسید
 • تبحر، مهارت پزشک در این جراحی حرف اول را می‌زند. تقریبا تمامی امکانات و وسایلی که برای این جراحی استفاده می‌شود، در سراسر کشور یکسان است. شما باید پزشکی را انتخاب کنید که به بهترین شکل از این وسایل استفاده کند.
 • مهم است که پزشک، جراحی را در چه بیمارستان و یا کلینیکی انجام می‌دهد؛ چرا که در صورت بروز حادثه و یا مشکل جدی، امکانات مرکز درمانی برای کمک به بیمار بسیار مهم هستند.
 • نیاز است تا پیش از جراحی نمونه‌ کارهای جراحی پزشک را ببینید. داشتن نمونه جراحی‌های موفق و متعدد می‌تواند شما را برای انتخاب جراح کمک کند. برای دیدن نمونه جراحی‌های پزشک در نظر داشته باشید که شرایط بیماران با هم فرق دارد و پزشک توانمند کسی است که بتواند بیماران مختلف با شرایط متفاوت را جراحی کرده و به بهترین سرانجام برساند.
مدت زمان جراحی سینه چقدر است؟

این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد. برای نمونه، جراحی که تنها نیاز به برش دور هاله سینه دارد، مسلما زمان کمتری خواهد داشت از جراحی که برش لنگرشکل در پی خواهد داشت.

همچنین، ترمیم‌هایی که پزشک باید انجام بدهد، به علاوه تعداد بخیه‌ها همگی در این موضوع نقش خواهند داشت. به طور کلی و بدون در نظر گرفتن شرایط متفاوت، جراحی بالا کشیدن سینه، چیزی در حدود یک الی سه ساعت طول می‌کشد.

جراحی لیفت سینه، آری یا خیر؟

انجام جراحی‌های زیبایی یک تصمیم کاملا شخصی است. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، عمده مخاطبان جراحی‌های زیبایی افرادی هستند که از چهره و اندام خود راضی نیستند. این دسته از افراد با صرف هزینه می‌توانند تغییراتی را در اندام‌های خود ایجاد کنند و به شکل دلخواه برسند. همین موضوع باعث شده است، روز به روز به تعداد افراد متقاضی جراحی‌های زیبایی افزوده شود.

با این‌حال نمی‌توان از خطرات و ریسک این‌گونه جراحی‌ها غافل شد. جراحی‌های زیبایی و خصوصا جراحی سینه، عمدتا همراه با بیهوشی عمومی هستند. فارغ از فشاری که بدن در شرایط بیهوشی باید تحمل بکند، این‌گونه جراحی‌ها همراه با برداشت بافت و تغییرات عمده در بدن انسان همراه هستند. تغییراتی که ممکن است منجر به نتایج مطلوب نشده و بیمار از نتیجه جراحی خود راضی نباشد. در این شرایط یا باید تن به جراحی مجدد دهد و یا تا پایان عمر با نتیجه جراحی، که ممکن است باب میلش نباشد، زندگی کند.

با تمام این تفاسیر، شما می‌توانید با مشورت دوستان و یا افرادی که جراحی‌های مشابه انجام داده‌اند، پزشک مناسبی را بیابید. پس از یافتن پزشک مناسب، شما می‌توانید با دیدن نمونه جراحی‌های انجام‌شده توسط او به این نتیجه برسید که جراحی زیبایی و بالا کشیدن سینه برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.

در پایان، فراموش نکنید که عوامل متعددی بر نتیجه مناسب جراحی زیبایی تاثیرگذار هستند؛ پزشک یکی از مهم‌ترین این دلایل است. با انتخاب پزشک مناسب، به حق زیبایی و زیباتر شدن خود احترام بگذارید.

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

مقالات مرتبط

فهرست