[us_page_title align=”right” color=”#ffffff”]

از دیرباز، زیبایی فاکتوری بسیار ارزشمند برای انسان بوده است؛ از زمانی که انسان‌های اولیه، با رنگ‌های مختلف صورت خود را آرایش می‌کردند و هنوز این رسوم را می‌توان در قبایل آفریقایی دید، تا زمان حال که انواع روش‌های جراحی و درمانی گیاهی و شیمیایی برای زیباتر شدن رایج شده‌اند، بشر همواره یک هدف را دنبال کرده است، زیبایی!

کشیدن پوست صورت

فاکتورهای متعددی برای زیبایی مطرح شده‌اند. تناسب اجزای صورت همچون بینی، چشم و … با دیگر اجزا و کلیات صورت، تناسب سایز بدن، زیبایی و خوش‌حالتی موها و … . در کنار تمام این عوامل، صورت و چهره نقش بسیار مهی در زیبایی فرد ایفا می‌کنند؛ چرا که در اولین برخورد با اشخاص، چهره افراد مرکز توجه و برقراری ارتباط است. از همین رو، توجه به زیبایی چهره و صورت بسیار در بین افراد جامعه اهمیت دارد.

با گذشت زمان و بالاتر رفتن سن، چهره و صورت دست‌خوش تغییر می‌شوند. پوست قدری کشیده شده و در گوشه لب‌ها و زیر چشم‌ها گود می‌شود. چین و چروک کم کم در قسمت‌های پیشانی و دیگر قسمت‌های چهره نمایان می‌گردد و این روند تا پایان عمر ادامه می‌یابد. دلایل متعددی بر پیری چهره تاثیر گذار هستند. رژیم‌ها غذایی نامناسب، عادات نامناسب حالت چهره همچون اخم کردن مداوم یا بالا انداختن ابروها، کهولت سن و… همگی از عوامل تاثیرگذار بر پیر شدن چهره و پوست هستند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و علم، متخصصان زیبایی، فناوری را به خدمت گرفتند تا راهی برای رفع شل شدگی پوست و جوانسازی صورت بیابند.

متخصصان زیبایی، روش‌های گوناگونی را برای جوانسازی صورت و رفع شل شدگی پوست ارائه کرده‌اند. برخی از این روش‌ها به مرور حذف شده و برخی، همچون کشیدن پوست صورت یا همان لیفت صورت، همچنان از محبوب‌ترین روش‌های رفع شل شدگی پوست هستند. اما در این بین سوالات بسیار مهمی را باید بررسی کرد. آیا لیفتینگ صورت و گردن برای همه افراد مناسب است؟ کدام روش جوانسازی صورت بیشترین نتیجه را بر رفع شل شدگی پوست دارد؟ تمامی این سوالات می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند با انجام کشیدن پوست صورت و یا همان لیفت صورت، باعث جوانسازی صورت خود شوند، بسیار مهم باشد. برای آشنایی بیشتر با مزایا و معایب کشیدن پوست صورت و بهترین راه‌های رفع شل شدگی پوست تا انتها همراه ما باشید.

کشیدن پوست صورت و تغییرات قبل و بعد از انجام عمل

کشیدن پوست صورت، هدیه تکنولوژی به زیبایی!

همانطور که گفته شد، صورت یکی از اصلی‌ترین اجزای بدن است که در برخوردها و معاشرت‌های اجتماعی جلب توجه می‌کند. به همین سبب، هر گونه تغییر ناخوشایند در این  قسمت مهم ساختار بدن، می‌تواند باعث کمبود اعتماد به نفس شده و تاثیرات منفی بر روابط اجتماعی شما داشته باشد. در بدو تولد انسان، پوست حالت تازه و نرمی دارد. با گذشت زمان و رشد بدن، پوست در معرض نور آفتاب، آلودگی‌های هوایی، مواد شوینده آرایشی و بهداشتی مختلف و دیگر عواملی که بر کیفیت پوست انسان تاثیر می‌گذارند، قرار می‌گیرد. در کنار تمام این عوامل، افزایش سن نیز کیفیت پوست را کاهش می‌دهد. همین موضوع سبب می‌شود که پوست بدن به آرامی حالت ارتجاعی خود را از دست داده و رو به پیری و چروکیدگی برود.

ظاهر صورت و چهره هر شخص، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باعث می‌شود شناخته شود. بدون شک کسی دوست ندارد با چین‌وچروک صورت و یا شل بودن صورت خود شناخته شود. لیفتینگ صورت و گردن، یکی از راه‌های کشیدن پوست صورت است که می‌تواند باعث رفع شل شدگی پوست شده و نیز چین و چروک به وجود آمده را نیز تا حد زیادی برطرف کند.

کشیدن پوست صورت و یا لیفتینگ صورت و گردن، روشی است که در آن، با ایجاد برش‌های کوچک، چربی‌های اضافه حذف شده و پوست نیز قدری کشیده می‌شود. کشیدن پوست صورت موجب می‌شود تا چین و چروک از بین رفته و فرد چهره‌ای بشاش‌تر و جوان‌تر داشته باشد.

کشیدگی پوست صورت و یا همان لیفت صورت، یکی از محبوب‌ترین روش‌های رفع شل شدگی پوست و چروکیدگی ناشی از آن است. این روزها،جوانسازی پوست صورت به وفور در مطب‌ها و کلینیک‌های زیبایی برای افرادی که خواهان جوانسازی صورت خود هستند، انجام می‌شود.

اما با همه این تفاسیر، این جراحی سبک ممکن است سوالات زیادی را در ذهن شما ایجاد کند. در ادامه، به نحوه انجام جراحی و کاندیداهای مناسب جوانسازی پوست صورت اشاره خواهیم کرد.

چه افرادی کاندیداهای مناسب کشیدن پوست صورت هستند؟

به طور کلی، تمامی افرادی که از وضعیت پوست خود به علت تغییرات مخرب ناراضی‌اند، می‌توانند کاندید انجام کشیدن پوست صورت و جوانسازی صورت باشند. با این حال، همانطور که به نظر می‌آید، عمده کاندیداهای جراحی لیفت صورت و کشیدن پوست صورت را افراد مسن و میانسال تشکیل می‌دهند. خوب است بدانید عمده داوطلبان لیفتینگ صورت و گردن را افرادی با میانیگین سنی ۴۰ تا ۶۰ سال تشکیل می‌دهند!

پس از عبور انسان از مرز ۴۰ سالگی، پوست وارد مرحله متوسط می‌شود. بسته به عادات زندگی فردی که می‌خواهد عمل لیفت صورت و یا لیفتینگ صورت و گردن را انجام دهد، شامل رژیم غذایی، در معرض خورشید بودن و … ، ممکن است چین و چروک کم و یا زیادی در چهره و گردن فرد مشهود شده باشد. معمولا در جلسات مشاوره با پزشک متخصص جوانسازی صورت، اطلاعات کاملی از نحوه انجام کشیدن پوست صورت و نتایج لیفت صورت برای شما بیان خواهد شد.

افرادی که می‌خواهند عمل کشیدن پوست صورت را انجام بدهند، نیاز است تا سلامت جسمانی و تحمل جراحی را داشته باشند. همچنین، انتظارات واقع‌بینانه از نتیجه جراحی لیفتینگ صورت و گردن باید پیش از جراحی برای بیمار به طور کامل شرح داده شود. به طور خلاصه، افرادی که در زیر فهرست شده‌اند، می‌توانند کاندیداهای مناسبی برای جراحی کشیدن پوست صورت و لیفتینگ صورت و گردن باشند:

 • افرادی که دارای چین عمیق در کنار بینی خود تا گوشه لب هستند
 • چین‌های عمیق در قسمت‌های مختلف همچون پیشانی، گوشه چشم و …
 • افراد دارای شلی پوست بر روی گونه‌ها و زیر چشم
 • شلی پوست، چربی اضافه و شکل نافرم در قسمت گردن
 • افتادگی و شلی کلی پوست صورت
جوانسازی پوست با لیفت صورت

در جلسه مشاوره جوانسازی پوست چه مواردی بررسی می‌شود؟

در جلسه مشاوره، پزشک متخصص لیفت صورت، از شما می‌خواهد تا به طور کامل خواسته‌‌های خود را بیان کنید. بسیار مهم است تا بیمار در این جلسه تمامی خواسته‌های خود را از نتیجه کشیدن پوست صورت بیان کند؛ چرا که برخی از علائم همچون چروک‌های کنار لب ممکن است در جراحی پوست صورت از بین نرود.

در این جلسه، پزشک پس از شنیدن خواسته‌های شما، پوست شما را معاینه کرده و درباره سوابقی همچون عمل جراحی قبلی، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، مصرف سیگار و … سوال خواهد پرسید. جراح لیفتینگ صورت و گردن سعی می‌کند تا انتظارات شما را به نتیجه‌ای که عمل در پی خواهد داشت، نزدیک کرده و برای شما کامل شرح خواهد داد که جراحی کشش پوست صورت، چه تغییراتی را در چهره شما ایجاد خواهد کرد.

متخصص لیفت صورت، پیش از جراحی کشیدن پوست صورت، معاینه کامل از پوست شما شامل ضخامت، انعطاف و قوام، شدت چروک‌ها و … به عمل خواهد آورد. مجددا توصیه می‌کنیم تا در این جلسه تمام خواسته‌های خود را با پزشک کشیدن پوست صورت مطرح کنید تا نزدیک‌ترین نتیجه به انتظارات خود را پس از جراحی لیفت صورت داشته باشید.

جراحی کشیدن پوست صورت چگونه انجام می‌شود؟

لیفتینگ صورت و گردن توسط جراح در کیلینیک، بیمارستان و یا مطب قابل انجام است. جراحی کشیدن پوست صورت را می‌توان با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام داد. برای کاهش درد پس از جراحی هم معمولا از آرامبخش‌های وریدی استفاده می‌شود. محل انجام جراحی و نوع عمل به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله امکانات مطب پزشک و یا شرایط بیمار و … . بسته به نوع چروک‌ها و شدت آ‌ن‌ها، جراحی کشیدن پوست صورت ممکن است بین ۳ الی ۴ ساعت به طول بینجامد.

جراحی کشیدن پوست صورت با هدف جوانسازی صورت را می‌توان به اشکال مختلف انجام داد. این روش‌ها براساس جلسات مشاوره و نیز میزان چین و چروکی که در صورت بیمار وجود دارد، توسط جراح لیفت صورت بررسی شده و یکی از روش‌های جراحی انتخاب می‌شوند. بر این اساس، نمی‌توان یک نسخه ثابت را برای تمامی بیماران پیچید. ممکن است پزشک جراح لیفت صورت مجبور شود بیمارانی که به نظر می‌آید شرایط یکسانی دارند را به دو شیوه مختلف جراحی کند. جراحی کشیدن پوست صورت را به اشکال گوناگون می‌توان انجام داد که عبارتند از:

۱- کشیدن پوست به شکل عمقی

در این نوع جراحی لیفت صورت، همزمان عمل لیفتینگ صورت و گردن با هم انجام می‌شوند. عمدتا این نوع کشیدن پوست صورت و گردن برای افرادی انجام می‌شود که علاوه بر افتادگی صورت، دچار افتادگی غبغب نیز هستند. این نوع از جراحی جوانسازی صورت می‌تواند باعث شود تا فرد گونه‌‌های برجسته‌تری نسبت به پیش از عمل داشته باشد.

در این نوع جراحی، برش‌ها در جلوی گوش‌ها و زیر مو‌ها انجام می‌شود تا پس از جراحی کمترین مقدار آثار باقی بماند. پس از انجام برش، عضلات و بافت‌های فیبروز از لایه‌های زیرین خود جدا شده و همراه با پوست کشیده می‌شوند. این روش به علت درمان همزمان افتادگی پوست صورت و گردن و کمکی که به جوانسازی پوست می‌کند، یکی از محبوب‌ترین روش‌های کشیدن پوست صورت است.

۲- کشیدن پوست در قسمت میانی

افرادی که در گردن و چانه خود دچار افتادگی شدیدی نیستند، بیشترین مخاطبان این روش کشیدن پوست صورت هستند. در این نوع جراحی، پزشک در بالای پیشانی و در داخل موها برشی را ایجاد می‌کند. پس از ایجاد برش‌ها جراح می‌تواند پوست افتاده را بالا بکشد و همزمان چربی روی گونه‌ها را جابه‌جا کرده و در محل صحیح خود قرار دهد. این موضوع می‌تواند تاثیرات کوچکی بر فرم پلک‌ها داشته باشد. همچنین، این نوع از جراحی کشیدن پوست صورت، می‌تواند خطوط خنده و یا چین نازولبیال را نیز تا حد زیادی از بین ببرد.

لیفت میانی صورت برای افرادی که تنها از قسمت گونه و قدری از پلک‌ها دچار افتادگی شده‌اند، می‌تواند مناسب باشد. ممکن است در صورت نیاز، جراح شکاف‌های کوچکی نیز در دهان بیمار ایجاد کند تا بهترین نتیجه کشیدن پوست صورت در قسمت میانی حاصل شود.

۳- کشیدن پوست به صورت خفیف

این جراحی به نسبت دیگر روش‌های کشیدن پوست صورت کم‌تهاجمی‌ است. در این روش جوانسازی صورت، شکافی در قسمت جلوی گوش ایجاد می‌شود تا به وسیله آن، افتادگی پوست در قسمت‌ها گردن و فک اصلاح شود. این روش رفع شل شدگی پوست، به جراح اجازه می‌دهد تا با برداشتن بافت‌های اضافه و نیز کشیدن پوست صورت، نتیجه دلخواه را برای بیمار رقم بزند.

۴- کشیدن پوست به صورت سطحی

این نوع جراحی معمولا برای رفع شل شدگی پوست در گردن و بخش تحتانی صورت انجام می‌گیرد. در این روش، جراح در قسمت گوش، برش‌هایی را ایجاد کرده و با جداسازی بافت از پوست، اقدام به کشیدن پوست صورت می‌کند. در انتها، جراح پوست اضافه را جدا کرده و در محل برش بخیه‌ می‌زند.

این نوع جراحی کشیدن پوست صورت بیشتر برای افتادگی‌های خفیف در قسمت تحتانی صورت انجام می‌گیرد.

۵- کشیدن پوست گردن (پالتیسماپلاستی)

هدف‌ این جراحی لیفت، از بین بردن افتادگی‌ها و بافت‌های اضافه در قسمت گردن می‌باشد. جراح در این حالت، برش‌هایی را در زیر چانه و نیز پشت لاله گوش انجام می‌دهد. سپس، با استفاده از ابزار ویژه پوست را کشیده و در جای خود محکم می‌کند. ممکن است برای نتیجه هر چه بهتر این جراحی، پزشک مجبور شود مقداری عضلات گردن را نیز بکشد. همچنین، بسته به شرایط بیمار و میزان بافت آویزان گردن، ممکن است بیمار احتیاج به عمل لیپوساکشن گردن داشته باشد تا چربی‌ها و بافت‌های اضافه گردن نیز از بین بروند.

معمولا مخاطب این روش افرادی هستند که از وضعیت ظاهری گردن و غبغب خود راضی نبوده و می‌خواهند تغییراتی را در این قسمت از بدن خود ایجاد کنند.

۶- کشیدن پوست صورت با لیزر

یکی از روش‌های بسیار جدید و مدرن رفع شل شدگی پوست، کشیدن پوست با لیزر است. این روش‌ بدون جراحی، بخیه و جای زخم انجام می‌شود و به همین سبب به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های کشیدن پوست صورت و رفع شل شدگی پوست تبدیل شده است.

در روش کشیدن پوست صورت با لیزر، با استفاده از دستگاه لیزر، لیزر با دقت بالا برای حرارت دادن به غشای میانی پوست و سیستم اپونوروتیک عضلانی سطحی، ترویج انعقاد بافت، کشیدن ساختاری و سفت کردن پوست استفاده می­‌شود. این روش کاملا غیرتهاجمی بوده و هیچ‌گونه بخیه و جای زخمی در کار نخواهد بود. برخی از مزایای جوانسازی و کشیدن پوست صورت با لیزر عبارتند از:

 • نتایج خارق‌العاده در کمتر از نیم ساعت
 • بدون نیاز به بیهوشی و عوارض ناشی از آن
 • از بین رفتن علائم چین و چروک در پوست صورت
 • سفت شدن پوست و عضلات زیرین
 • عدم نیاز به بستری و پانسمان، بیمار پس از انجام کشیدن پوست صورت با لیزر می‌تواند به خانه برود

بسته به نوع جراحی، ممکن جراح هر کدام از روش‌هایی که شرح داده شد را برای عمل کشیدن پوست صورت انتخاب کند. خوب است بدانید نوع جراحی که توسط پزشک برای شما انتخاب می‌شود، علاوه بر وضعیت صورت و گردن، به خواسته‌های شما از خروجی عمل هم بسیار وابسته است. بنابراین، مجددا پیشنهاد می‌کنیم تا خواسته‌های خودتان را به طور کامل برای پزشک جراح بیان کنید تا پزشک با انتخاب یک یا چند روش از انواع روش‌های لیفتینگ صورت و گردن، نتیجه مطلوب را برای شما به ارمغان بیاورد.

نکاتی برای پیش از جراحی کشیدن پوست صورت

یک هفته پیش از عمل و یک هفته پس از عمل از خوردن داروهای رقیق‌کننده پوست خودداری کنید. همچنین، بهتر است پیش از جراحی حمام کرده و صورت خود را کاملا بشویید. توجه داشته باشید در روز جراحی صورت شما باید فاقد هر گونه آرایش باشد.

عوارض و خطرات جراحی لیفت صورت

همانطور که می‌دانید، هر جراحی عوارضی دارد. همچنین، خوب است بدانید، جراحی کشیدن پوست صورت نوعی جراحی زیبایی و کاملا اختیاری می‌باشد که فرد به انتخاب خود تن به این جراحی می‌دهد. بنابراین، بهتر است در انتخاب پزشک خود بسیار دقت کنید تا بهترین نتیجه برای شما رقم بخورد.

از عمده عوارض جراحی کشیدن پوست صورت به روش‌ جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خون‌ریزی در محل بخیه‌ها
 • ایجاد کبودی و ورم پس از جراحی
 • از کار افتادن موقت اعصاب صورت و یا اعصاب منطقه‌ای که تحت جراحی بوده‌اند
 • در موارد بسیار نادر، آسیب دیدن ماهیچه و عصب صورت بیمار
 • ریزش موقتی مو در ناحیه‌ای که برش‌ها انجام شده‌اند

اما در روش کشیدن پوست صورت با لیزر، عوارض خاصی گزارش نشده است. این روش به علت تهاجمی نبودن و نیز عدم استفاده از برش برای انجام عمل لیفتینگ صورت، بسیار کم عوارض می‌باشد. به علت استفاده از دستگاه‌های پیشرفته در این روش، لحظه به لحظه شرایط بیمار بررسی می‌شود. برای نمونه اگر دمای بافتی که در معرض لیزر قرار گفته است بالاتر از حد نرمال برود، دستگاه تابش لیزر را متوقف خواهد کرد تا دمای بافت به حالت طبیعی خود بازگردد.

اقدامات لازم پس از جراحی لیفت صورت و گردن

پس از کشیدن پوست صورت و گردن، ممکن است بیمار قدری درد خفیف داشته باشد که معمولا توسط پزشک، آرام بخش تجویز می‌شود. پس از یک الی دو روز، پانسمان‌های بیمار برداشته خواهد شد. ممکن است در برخی از قسمت‎‌های صورت کبودی‌ها و تورم وجود داشته باشد که کاملا طبیعی است و پس از مدتی برطرف خواهند شد.

معمولا طی چند هفته پس از عمل، بی‌حسی‌های موضعی در برخی از نقاط صورت از بین خواهند رفت. همچنین، یک هفته پس از جراحی کشیدن پوست صورت و گردن، می‌توان از مواد آرایشی برای مخفی کردن جای جراحی‌ها استفاده کرد. اکثر بیماران، پس از گذشت ۳ الی ۴ هفته می‌توانند فعالیت‌های ورزشی خود را از سر گرفته و به زندگی معمولی  خود برگردند.

اگر چه این جراحی مراقبت‌های چندان ویژه‌ای را نیاز ندارد، ولی با این حال می‌توان فهرست زیر را مهم‌‌ترین مواردی دانست که بیمار پس از جراحی باید رعایت کند. رعایت این شرایط باعث خواهد شد تا بهترین نتیجه برای بیمار حاصل شود:

 • بهتر است بیمار تا چند روز اول پس از جراحی استراحت کند
 • جهت کاهش تورم و کبودی‌های ناشی از جراحی، در زمان خواب، سر بالاتر از بدن قرار داشته باشد
 • قرار دادن کمپرس سرد بر روی محل جراحی می‌تواند به کاهش درد، تورم و خونریزی کمک کند
 • به تشخیص پزشک، تا مدتی پس از جراحی از مصرف داروهای ضدالتهابی و آسپرین خودداری شود
 • بهتر است استفاده از دخانیات تا زمانی که پزشک تعیین می‌کند، پرهیز شود
 • هر گونه فعالیتی که فشار خون را بالا می‌برد، مانند ورزش، دویدن و… تا یک هفته قدغن است
 • خوب است بیمار موقتا از تابش نور آفتاب دوری کند
 • در روزهای اولیه، بهتر است بیمار از حرکاتی که عضلات صورت را درگیر می‌کند، همچون جویدن، خندیدن و… دوری کند.

البته در نوع جراحی کشیدن پوست صورت با لیزر، نیازی به این موارد نیست و با رعایت کردن توصیه‌های بسیار جزئی، پس از جراحی می‌تواند فعالیت روزانه خود را از سر بگیرید.

هزینه انجام جراحی کشیدن پوست صورت

کشیدن پوست صورت را به دو شکل می‌توان انجام داد. در مدل جراحی، عوامل متعددی همچون تیم پزشکی، بیمارستان، دستگاه‌های استفاده شده، مدت زمان بستری بیمار و … در میزان هزینه انجام جراحی تاثیر گذار هستند. بنابراین، نمی‌توان قیمت مشخصی را برای این جراحی تعیین کرد.

در مدل کشیدن پوست صورت با لیزر، بیمار مجبور نیست که هزینه تیم پزشکی، پرستاران و خدمه بیمارستان را بپردازد! این نوع جراحی غیرتهاجمی، در مطب پزشک و توسط ایشان قابل انجام است و به همین دلیل، هزینه بیمار بسیار کاهش خواهد یافت. هر چند در این نوع جراحی نیز، عواملی بر قیمت تمام‌شده تاثیرگذار هستند؛ عواملی همچون میزان چین و چروک، شرایط بیمار و …

زیبایی ایمن و سریع!

شاید با خواندن این مقاله وسوسه شده باشید تا از شر چین‌وچروک پوست خود رها شوید. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم جزئیات این مقاله را مجددا بررسی کنید. همانطور که گفته شد، روش‌های مختلف جراحی کشیدن پوست صورت از تهاجمی تا کم‌تهاجمی و غیر‌تهاجمی وجود دارد و این شما هستید که از بین این موارد انتخاب می‌کنید که کدام یک را برای زیبا شدن ترجیح می‌دهید.

بدون شک، کشیدن پوست صورت با لیزر یکی از ایمن‌ترین روش‌هایی است که تاکنون برای رفع چین و چروک مطرح شده است و ممکن است انتخاب شما نیز باشد. با همه این تفاسیر ما به شما پیشنهاد می‌دهیم با حضور در مطب پزشک متخصص و پس از انجام جلسه مشاوره، نوع جراحی خود را با کمک ایشان انتخاب کنید. انتخاب پزشک و روش مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا خیلی سریع به نتیجه دلخواهتان رسیده و از نتیجه جراحی خود لذت ببرید.

برای اطلاع بیشتر از کشیدن پوست صورت و لیفت صورت، روی کاتالوگ زیر را کلیک کنید

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

اخرین مقالات

نتیجه‌ای پیدا نشد.

مقالات مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست