عکس قبل و بعد عمل پای پرانتزی


زانوی پرانتزی یا ژنوواروم چگونه جراحی میشود؟

رایج ترین نوع جراحی به جهت اصلاح زانوی پرانتزی، استئوتومی بالای درشت نی High tibial osteotomy می باشد. بدین صورت که پزشک جراح پس از برش پوست، استخوان درشت نی را با ابزاری مانند اسکنه در بخش های بالای آن به صورتی که کاملا می تواند آن را تحت کنترل خود قرار دهد، میشکند و بعد دو تکه فوقانی و زیرین را در راستای صحیح آن جای گذاری می کند. به شکلی که در راستای جدید، استخوان های ران و ساق به طور تقریبی در یک راستا قرار گیرند. بعد از این کار استخوان ها بایستی برای چند وقتی در همین شرایط بمانند تا به هم جوش بخورند.

برای انجام چنین کاری احتمال دارد پس از عمل جراحی پزشک معالج تمام اعضای تحتانی بیمار را از کف پا تا بالای ران  را گچ بگیرد تا برای چند وقتی محل شکسته شده ثابت بماند تا بتواند جوش بخورد. گفتنی است به کار بردن گچ  برای مدت طولانی(بیش از یک ماه) برای بیمار کار آسانی نیست. یکی از معایب دیگر این جراحی آن است که به این دلیل که زانو چند وقتی ثابت مانده است اندکی دچار محدودیت حرکتی می شود و باعث تضعیف عضلات ران می گردد. در نتیجه بیمار پس از برداشتن گچ بایستی یک دوره فیزیوتراپی انجام دهد تا با انجام نرمش های مخصوص گستره ی حرکتی مفصل زانو مانند گذشته قوی گردد و همچنین باعث قدرتمند شدن عضلات اندام های دیگر مانند ران ها شود.

یک متد دیگری که در حال حاضر بیش از پیش از آن به کار می گیرند فیکس نمودن اعضا به وسیله پیچ و پلاک می باشد. در این متد احتیاجی به گچ گرفتن پس از انجام عمل جراحی نمی باشد. البته احتمال دارد نیاز شود تا پس از چند سال پیچ و پلاک ها را بیرون آورند.

عمل جراحی استئوتومی بالای درشت نی احتمال دارد به دو طریق صورت گیرد. در نوع اول، یک بخش از استخوان را به شکل مثلث، از استخوان بخش های خارجی استخوان درشت نی بیرون می آورند و بعد بخش های باقیمانده را به یکدیگر نزدیک می نمایند.

در روش دیگر یک برش در بخش درونی استخوان درشت نی می زنند و استخوان های بالا و پایین را در بخش  داخلی از یکدیگر دور می نمایند. پس از انجام هر دو روش احتمال دارد جراح ارتوپد، دو قسمت بالایی و پایینی استخوان را به وسیله پیچ یا پلاک به هم وصل کند تا جوش خوردن آن ها به یکدیگر بهتر و آسان تر  صورت گیرد.

 


 
امتیاز بدهید
امتیاز گرفته شده 4.5 از 5 توسط 6 بازدیدکننده

نظر خود را بنویسید

فرم تماس

embedmap.org