عمل کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

عمل کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)
جراحی زیبایی سینه

جراحی کوچک کردن سینه ها از عمل های جراحی زیبایی است که به کمک بسیاری از خانم ها آمده است . اجراحی ماموپلاستی کاهشی برای خانم هایی که بزرگ بودن سینه هایشان به معضلی بتدیل شده است بسیار کمک می کند زیرا این بزرگی سینه ها باعث مشکلات زیادی برای آن ها میشود.

ایجاد درد در شانه، گردن، پشت عفونت مکرر در زیر و وسط سینه ها ایجاد شیار و لک روی شانه ها گوشه گیری به دلیل خجالت از حضور در اجتماع اختلال در فعالیت ورزشی و پیدا نکردن لباس مناسب هر کدام به نحوی زندگی این افراد سخت می کند. عمل کوچک کردن سینه بهترین راه حل برای رهایی از این مشکل است.

اما در اینجا سؤالات زیادی به وجود می‌آید. برای کوچک‌تر شدن سینه‌ها چه باید کرد؟ آیا با ورزش و تمرینات مناسب می‌توان به سایز دلخواه برای سینه رسید؟ جراحی زیبایی برای کوچک شدن سینه‌ها مؤثر است؟ جراحی زیبایی سینه چه خطرات و مشکلاتی به همراه دارد؟ و سؤال‌های دیگری که ممکن است ذهن شما را مشغول کرده باشد. در ادامه، تلاش می‌کنیم تا برخی از راهکارهای کوچک کردن سینه را ارائه کنیم و مفصل در مورد کوچک کردن سینه از طریق جراحی زیبایی اندام بپردازیم.

عمل کوچک کردن سینه چیست؟

کوچک کردن سینه که از نظر پزشکی به عنوان Reduction Mammoplasty نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی برای کاهش اندازه سینه، تغییر شکل مجدد و بالا بردن پستان است تا ظاهر بهتری پیدا کند. این کار با از بین بردن چربی اضافی، برداشتن قسمتی از بافت سینه و برداشتن پوست از سینه‌های بزرگ و سپس تنظیم آرئولا و نوک سینه انجام می‌شود تا از اندازه و شکل بهتر و متناسب اطمینان حاصل شود.

بسیاری از خانم‌ها که سینه‌های بسیار بزرگی دارند از درد گردن، درد کمر و درد شانه رنج می‌برند. برخی نیز در زیر سینه خود احساس درد می‌کنند و برخی دیگر هم دارای شیارهایی بر روی شانه‌های خود هستند که ناشی از کشیدگی سینه آن‌ها است. سینه‌های بزرگ نامتناسب با توجه به قد / وزن می‌تواند آن‌ها را از داشتن زندگی فعال‌تر محروم کند. همچنین بر اعتماد به نفس آن‌ها تأثیر گذاشته و انتخاب لباس را محدود ‌کند. برای رفع این علائم و تقویت اعتماد به نفس، جراحی زیبایی سینه برای کوچک کردن آن توصیه می‌شود.

در بعضی موارد، کوچک کردن سینه ممکن است بر روی سینه‌های بزرگ‌شده بعد از بارداری و تغذیه با شیر مادر یا به دنبال کاهش وزن یا برای اصلاح مشکلات تقارن و شکل که می‌تواند به طور طبیعی رخ دهد، انجام شود. اندازه و شکل‌های اصلاح شده سینه می‌تواند اعتماد به نفس خانم‌ها را تا حد زیادی بالا برده و انعطاف پذیری در پوشیدن لباس‌های مورد نظر را به او بدهد. علاوه بر این، این عمل ممکن است برای افرادی که در گذشته از پروتز سینه یا ایمپلنت سینه استفاده کرده و می‌خواهند به وضعیت سابق خود بازگردند هم مناسب باشد. برخی از افراد بدون در نظر گرفتن موارد مختلف اقدام به پروتز سینه یا کاشت سینه کرده و بعد از مدتی عوارض جانبی باعث می‌شود تا بخواهند به سایز قبلی خود بازگردند.

پروتز سینه روشی است که از آن برای بزرگ کردن سینه ها استفاده می‌شود. در این روش که به عنوان کاشت سینه یا لمینت سینه هم شناخته می‌شود، از پروتزهای سیلیکونی برای بزرگ کردن سینه ها استفاده می‌شود. ایمپلنت سینه برای افرادی که سینه های کوچک یا نامتقارن دارند مناسب است اما برخی افراد بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به لمینت سینه می‌کنند. جراح پروتز سینه باید اطلاعات کافی را قبل از انجام عمل جراحی به بیمار ارائه کند تا وی با دانش کافی تصمیم به انجام این عمل بگیرد.

میزان رضایت زنان از عمل کوچک کردن سینه

همچنین، برخی از مردان هم ممکن است از این عمل برای کوچک کردن سینه خود که به صورت غیر طبیعی بزرگ‌تر از حد معمول دیده می‌شود، استفاده کنند. از آنجا که عمل کوچک کردن سینه از انواع جراحی به حساب می‌آید، بهتر است از مزایا، معایب و خطرات احتمالی آن اطلاع داشته باشید.

تصمیم درباره عمل جراحی کوچک کردن سینه

کوچک کردن سینه یک عمل جراحی است که معمولاً تحت بیهوشی عمومی در بیمارستان یا مطب معتبر انجام می‌شود. قبل از تصمیم نهایی، باید نیاز به آن، درک خود از روند درمانی و نتایج احتمالی را ارزیابی کنید. باید سایز سینه مورد نظر خود را بدانید و با پزشک معالج خود آن را مطرح کنید. به طور معمول، باید از خودتان سؤالات زیر را بپرسید:

  • چرا من عمل کوچک کردن سینه را انتخاب کرده‌ام؟
  • آیا این جراحی باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشم و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنم؟
  • آیا درد کمر، گردن و شانه‌ای که دارم را کاهش می‌دهد؟
  • آیا حاضر هستم تغییر ظاهر خود را بپذیرم؟

بعد از اینکه به این موضوعات فکر کردید، با همسر، خانواده یا دوستان نزدیک خود صحبت کنید و نظرات آن‌ها را هم جویا شوید. سپس مرحله مهم در انتخاب بهترین جراح کوچک کردن سینه فرا می رسد.

در هنگام انتخاب جراح، به میزان تجربه، شهرت و تجهیزات مطب، گواهی و مدارک علمی و تعداد جراحی‌هایی که انجام داده‌اند، توجه کنید. ضمن مشورت با آن‌ها، اطمینان حاصل کنید که تصاویر واقعی و قبل و بعد از بیماران قبلی خود را برای درک بهتر نتایج به دست آمده مشاهده می‌کنید.

مشاوره درباره عمل کوچک کردن سینه

قبل از انجام جراحی زیبایی اندام حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید و هر آن چه درباره سابقه پزشکی خود می‌دانید به وی بگویید. اینکه آیا قبلا دچار مشکلات قلبی عروقی شده‌اید؟ از ناحیه سینه توموری برداشته‌اید؟ و هر شرایط دیگری که ممکن است روی جراحی زیبایی سینه تأثیرگذار باشد را بیان کنید. خود پزشک هم اطلاعات کاملی از شما درباره سوابق پزشکی خودتان و خانواده می‌گیرد تا اطمینان حاصل کند که جراحی زیبایی بدن برای شما خطرات احتمالی بسیار کمی دارد.

یکی دیگر از مواردی که حتما باید با پزشک معالج خود مطرح کنید، دلیل تصمیم شما برای کوچک کردن سینه است. اگر دردهای گردن و کمر دارید حتما به پزشک اعلام کنید؛ زیرا ممکن است منبع درد جای دیگر و مشکل چیز دیگری باشد. اگر دلیل شما احساسی و عاطفی است هم با پزشک معالج خود مشورت کنید تا بهترین راهکار را برای حل مشکل شما ارائه دهد.

احتمالا در مرحله بعدی جراح از سینه‌های شما عکس‌برداری می‌کند و به شما می‌گوید که چه میزان بافت برای آنچه شما تمایل دارید لازم است. همچنین جراح پروتز سینه، شما را با مراحل مختلف روند کوچک کردن سینه آشنا می‌کند و توصیه‌های لازم را به شما می‌گوید. ممکن است قبل از انجام جراحی زیبایی سینه ماموگرافی و معاینه صورت گیرد تا پزشک اطمینان حاصل کند شما مشکلی از نظر جسمی برای عمل جراحی زیبایی بدن ندارید.

در طول مشاوره، جراح شما در مورد عادات شما سؤال خواهد کرد، از جمله اینکه سیگار می‌کشید یا نه و چه داروهایی مصرف می‌کنید. برای اطمینان از بهبودی و نتیجه مناسب، ممکن است مجبور شوید سیگار را برای یک دوره قبل و بعد از عمل ترک کنید. همچنین ممکن است مجبور شوید از مصرف برخی داروهای خاص مانند آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی مانند Motrin یا Aleve اجتناب کنید. جراح شما در مورد کارهایی که باید انجام دهید به شما دستورالعمل می‌دهد.

همان‌طور که گفته شد بیماران باید قبل از انجام هرگونه عمل جراحی زیبایی اندام از جمله لمینت سینه یا ایمپلنت سینه، کوچک کردن سینه، تزریق چربی و… با جراح پروتز سینه یا پزشک معالج خود مشورت کنند.

عمل کوچک کردن سینه برای چه کسانی مناسب است؟

این عمل که از انواع عمل‌های جراحی زیبایی اندام به حساب می‌آید، برای افرادی مناسب است که از سلامتی جسمی کلی برخوردار هستند اما سینه‌های بزرگی دارند که روی فعالیت‌های آن‌ها تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد درد در قسمت‌های فوقانی بدن از جمله گردن می‌شود.

کاندیدای عمل کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه چگونه انجام می‌شود؟

بسته به وضعیت شخصی شما، جراحی زیبایی سینه در یک مرکز درمانی قابل انجام است. در برخی موارد ممکن است شما مجبور شوید حداقل یک شب در بیمارستان بمانید. در هر دو حالت، شما بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد، به این معنی که در طول عمل شما خواب خواهید بود.

جراحی زیبایی سینه، دو تا پنج ساعت و گاهی طولانی‌تر طول خواهد کشید. جراح، در ابتدا یک شکاف در اطراف نوک سینه ایجاد کرده و این شکاف را به شکل یک سوراخ کلید تا کمی پایین‌تر ادامه می‌دهد. تیم جراحی زیبایی اندام، بافت و چربی اضافی را از سینه شما خارج کرده و نوک سینه را به حالت درست خود باز می‌گردانند. جراح شما ممکن است از لوله‌های زهکشی استفاده کرده و سپس سینه‌ها را بخیه زده و آن‌ها را با یک گاز مخصوص ببندد. همچنین، ممکن است شما پس از عمل نیاز به پوشیدن سینه بند جراحی داشته باشید

انواع روش‌های عمل کوچک کردن سینه

پزشکان می‌توانند از روش‌های مختلفی برای جراحی زیبایی سینه استفاده کنند. روش بهینه انتخاب شده به اندازه، شکل، شیب و در نهایت هدف مورد نظر بستگی دارد. در طول مشاوره اولیه، جراح سینه‌های شما را معاینه می‌کند و در مورد جزئیات رویه‌ای که برای شما مناسب است با شما صحبت کرده و در جریان قرار می‌دهد.

به طور کلی می‌توان گفت که عمل کوچک کردن سینه شامل چند مرحله می‌شود. ابتدا نوک سینه را جابجا می‌کنند و سپس با برشی که در سینه ایجاد می‌شود، پوست و بافت یا چربی اضافه از سینه خارج می‌شود. پوست سینه را به حالت درست باز گردانده و نوک سینه را هم به مکان اصلی منتقل می‌کنند.

لیپوساکشن یکی از روشهای کوچک کردن سینه ها می باشد که در این روش ابتدا مایع مناسب حاوی ماده بیحسی و منقبض کننده عروق به داخل سینه ها تزریق میشود و سپس با ایجاد سوراخهای دو تا سه میلی متری در جاهای مناسبی از پوست سینه با استفاده از کانولاچربی داخل سینه ساکشن شده و حجم سینه کوچکتر میشود ولی افتادگی سینه را اصلاح نمیکند پس برای افرادی مناسب است که مقدار زیادی چربی در سینه دارند مثل زنان یائسه و افرادی که جای عمل روی سینه هایشان را نمی پذیرند و یا اصلاح افتادگی مد نظرشان نیست. همچنین با این روش قبل از عمل نمیتوان پیش بینی کرد که چه حجمی از سینه را میتوان کوچک کرد.

روش دیگر برداشتن بافت سینه با برش سینه است. برای کوچک کردن سینه از برش های متعدد و متفاوتی استفاده می شود که هر چقدر سینه بزرگتر افتاده تر و پوست اضافه بیشتری داشته باشد، باید برش وسیع تری هم داده شود. سینه هایی که برای اصلاح بزرگی شان به برداشت کمی نیاز دارند را میتوان فقط با برش دور هاله و یا فقط برش زیر سینه عمل کرد. اگر سینه ای خیلی هم بزرگ نباشد ولی پوست اضافه زیادی داشته باشد باز هم از برش لنگری برای اصلاح کامل سینه استفاده میشود.

انواع مختلف جراحی‌های کوچک کردن سینه باعث ایجاد زخم‌های مختلف می‌شود که در هنگام پوشیدن لباس‌های معمولی، هیچ یک از آن‌ها قابل مشاهده نیست.

روش‌های متداول عبارت‌اند از:

جراحی Inverted-T (لنگری)

این نوع از عمل جراحی زیبایی اندام از متداول‌ترین روش‌ها برای کوچک کردن سینه به شمار می‌رود. برش از اطراف نوک پستان شروع شده و سپس مستقیم پایین می‌آید تا اینکه زیر سینه تمام شود. از لحاظ تصویری برش شبیه شکل لنگر است.

جراحی کوچک کردن سینه به روش عمودی

این روش نیاز به جراح ماهر برای انجام دادن دارد. در این روش برش از اطراف نوک سینه آغاز شده و به سمت پایین ادامه پیدا می‌کند؛ اما به زیر سینه‌ها ادامه پیدا نمی‌کند. به همین دلیل میزان آسیب کمتری به شکل سینه‌ها وارد می‌شود. این نوع از عمل کوچک کردن سینه مزایای زیادی دارد که باعث شده، این روش بسیار پر طرفدار باشد. از آنجا که همه جراحان نمی‌توانند این عمل را انجام دهند باید به دنبال جراحی باشید که با سابقه و مهارت بوده و از این روش جراحی در گذشته استفاده کرده باشد. روش عمودی باعث می‌شود تا سینه‌ها از نظر شکل، زخم و افتادگی وضعیت بهتری داشته باشند.

جراحی به روش پریارولار Periareolar

این روش فقط در صورت حذف مقدار کمی از بافت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برش دقیقاً در اطراف آرئولا (پوست تیره اطراف نوک پستان) ایجاد می‌شود. همچنین از این روش برای مواردی که یکی از سینه‌ها از دیگری کوچک‌تر است نیز می‌توان استفاده کرد.

اصلاح افتادگی سینه ها

اکثر زنان پس از زایمان و شیردهی افزایش سن وتغییرات وزن تغییراتی در ظاهر سینه هایشان ایجاد میشود. در بیشتر موارد حجم سینه کم شده و پوست حالت کشسانی خود را از دست می دهد، سینه ها شکل اولیه شان را از دست میدهند و سفتی شان کم شده و شروع به شل شدن می کنند و هاله و نوک سینه از جای اصلی شان که در برجسته ترین قسمت سینه است به سمت پایین جابجا میشود. به این حالت اصطلاحا افتادگی سینه ها یا پتوز اطلاق میشود. در شدیدترین نوع پتوز نوک سینه ها کاملا در زیر سینه ها قرار میگیرد.

تغییرات سینه زنان پس از افزایش سن و زایمان و شیردهی

روشهای درمانی افتادگی سینه ها

  • اگر سینه شل وحجم آن کم شده ولی شکل آن خوب و هاله و نوک سینه در جای مناسب قرار دارند، فقط با گذاشتن پروتز مناسبی میتوان نتیجه بسیار خوبی بدست آورد و نیاز به کار اضافی نیست.
  • اگر سینه شل وحجم آن کم شده و هاله و نوک سینه پایینتر از حد طبیعی واقع شده چنانچه فرد از اندازه سینه خود راضی باشد، در این صورت پوست اضافه برداشته شده و از بافت قسمت زیر سینه جهت برجسته و پر کردن قسمت بالای سینه استفاده میشود.
  • اگر فرد از سایز فعلی سینه اش راضی نیست و میخواهد که سینه بزرگتری داشته باشد در این صورت عمل اصلاح افتادگی همزمان با گذاشتن پروتز باید انجام شود که هر چه افتادگی بیشتر باشد مقدار برش جراحی بیشتر خواهد بود برش دور هاله برای موارد جزئی تر افتادگی ،برش دور هاله و برش عمودی زیر هاله برای موارد متوسط افتادگی انجام میشود. نکته احتمال دارد مواردی مانند؛ حاملگی ، تغییرات شدید وزن و افزایش سن باعث شل شدن مجدد سینه ها شوند. پس از جراحی به طور دائم سوتین استفاده کنند.

نحوه آماده سازی برای جراحی زیبایی سینه

برای اطمینان از بهبودی مناسب باید از نظر جسمی در شرایط خوبی باشید.بنابراین، دستورالعمل‌های جراح خود را قبل و بعد از جراحی زیبایی بدن رعایت کنید. قبل از عمل جراحی زیبایی اندام باید خانه خود را برای بهبودی آماده کنید. این موارد را در منزل حاضر کنید:

– یخ فراوان

– دستمال و حوله‌های تمیز

– تی‌شرت و بلوز راحت

– پمادها یا کرم‌های مخصوصی که جراح شما برای زخم‌های حاصل از برش توصیه می‌کند.

شما همچنین باید از قبل برنامه‌ریزی کنید تا اگر نمی‌خواهید در بیمارستان بمانید، حداقل شب اول بعد از عمل، یک همراه با خود داشته باشید که کنار شما بماند.

هزینه کوچک کردن سینه

هزینه عمل جراحی زیبایی سینه به موارد زیر بستگی دارد:

متخصص جراح – هزینه جراح بستگی به تجربه وی دارد. بدیهی است، یک جراح مشهور با سابقه اثبات شده از نتایج با کیفیت، هزینه‌های بالاتری را دریافت می‌کند. شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که اطمینان از جراح یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تصمیم‌گیری برای انجام عمل‌های جراحی زیبایی اندام است. در صورت ماهر نبودن جراح، شما ممکن است سلامتی خود را به خطر بیاندازید و حتی بعد از عمل مجبور باشید هزینه‌های بیشتری انجام دهید تا سلامتی خود را بازگردانید.

درمانگاه / بیمارستان – هزینه‌ها به کیفیت تجهیزات انتخاب شده برای عمل نیز بستگی دارد و همچنین اینکه آیا این عمل به صورت سرپایی (با بیهوشی موضعی) یا به صورت بستری (با بیهوشی عمومی) انجام می‌شود. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. در نظر داشته باشید که برخی اوقات تجهیزات کم بیمارستان یا مرکز درمانی مورد نظر می‌تواند مسئله ساز باشد؛ اما در برخی موارد هم نیازی نیست به بیمارستان‌های مجهز مراجعه کنید و برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از مراکز درمانی معتبر می‌توان استفاده کرد.

منطقه جغرافیایی – بسته به نوع شهر یا منطقه‌ای که تصمیم دارید جراحی را انجام دهید، هزینه شما متفاوت است. جراحی در شهرهای بزرگ‌تر ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند. در شهرهای کوچک‌تر معمولا میزان هزینه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کمتر بوده و به همین جهت هزینه‌های جراحی زیبایی بدن در این مناطق کمتر از کلان شهرها است.

آیا بیمه هزینه عمل کوچک کردن سینه را پوشش می‌دهد؟

اگر سینه‌های شما درد قابل توجهی در ناحیه کمر، گردن، شانه و ناحیه فوقانی بدن ایجاد می‌کند و در تحرک و فعالیت‌های شما تأثیرگذار است و یا اگر باعث ایجاد مشکلات تنفسی یا هر مشکل جدی دیگری برای سلامتی می‌شود، ممکن است واجد شرایط کوچک کردن ضروری سینه شوید و در این صورت بیمه قسمتی از هزینه درمانی شما را تقبل خواهد کرد. در این شرایط، باید با ارائه دهنده بیمه خود تماس بگیرید و این مسئله را جویا شوید که آیا بیمه تمام یا بخشی از هزینه‌های جراحی زیبایی سینه را تأمین می‌کند؟

آیا تأثیرات جراحی کوچک کردن سینه دائمی است؟

نتایج جراحی کوچک کردن سینه در اصل ماندگار است. اگر اضافه وزن پیدا نکنید وضعیت سینه‌های شما به همان شکل اول باقی خواهد ماند. علاوه بر افزایش وزن، سینه‌های شما به دلیل بارداری یا حتی به دلیل کاهش وزن می‌تواند در اندازه و شکل نیز تغییر کند. بنابراین، توجه داشته باشید که سینه‌ها بعد از عمل هم همچنان به عنوان عضوی از بدن شما با تغییرات ایجاد شده تغییر می‌کنند و نباید این انتظار را داشته باشید که در صورت اضافه وزن یا کاهش وزن، وضعیت آن‌ها ثابت باقی بماند.

دوره بهبودی و ریکاوری بعد از جراحی زیبایی سینه

در حالی که خود عمل جراحی کوچک کردن سینه ۲-۳ ساعت طول خواهد کشید، ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید تا از نزدیک نظارت روی شما صورت گیرد. شما در هفته اول درد در سینه خود خواهید داشت که به تدریج کاهش می‌یابد. برای چند هفته تورم نیز وجود خواهد داشت. شما باید به طور ایده آل برای ۱-۲ هفته مرخصی از کار را برنامه‌ریزی کنید؛ زیرا به آن زمان برای استراحت و بهبودی احتیاج دارید. بیشتر خانم‌ها طی ۲ هفته به فعالیت‌های عادی بر می‌گردند. فعالیت‌های شدیدتر ممکن است نیاز به تأخیر بیشتر از ۲ هفته، مطابق توصیه جراح، داشته باشد.

دوره بهبودی و ریکاوری بعد از جراحی زیبایی سینه

خطرات و عوارض جراحی کوچک کردن سینه

هرگونه جراحی زیبایی اندام، همراه با خود خطراتی را نیز به همراه دارد و کوچک کردن سینه هم از این قضیه مستثنی نیست. خطرات ناشی از بی حسی، بیهوشی یا خود عمل جراحی زیبایی بدن وجود دارد و باید تمهیدات لازم قبل و هنگام عمل صورت گیرد. برخی آزمایش‌ها وجود دارند که میزان حساسیت افراد به ماده بیهوشی را اندازه می‌گیرند. این تست ها حتما باید روی شما انجام شده تا بعد از عمل برای به هوش آمدن دچار مشکل نشوید. خطرات مرتبط با بیهوشی اساساً واکنش‌های آلرژیک، عفونت قفسه سینه و لخته شدن خون است. در صورت داشتن جراح مجرب و انجام عمل در یک مرکز درمانی مناسب، این خطرات به حداقل خواهند رسید.

جای زخم، یک عارضه طبیعی در عمل جراحی زیبایی سینه است. این زخم‌ها به مرور زمان محو شده اما هرگز به طور کامل از بین نمی‌روند. اگر خیلی زود بعد از عمل جسم‌های سنگین را بلند کنید، زخم‌ها می‌توانند بدتر شوند. در موارد نادر، برخی از افراد عوارض خاصی مانند بهبود ناکافی ناحیه پستان دارند که ممکن است نیاز به پیوند پوست داشته باشد.

هنگام بروز موارد زیر بعد از جراحی کوچک کردن سینه، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

– عفونت، از جمله قرمزی، حساسیت یا تورم غیرمعمول در محل جراحی یا تب.

– ترشحات غیر معمول از محل برش (از جمله چرک).

– باز شدن بخیه‌ها قبل از کشیدن آنها توسط پزشک

خطرات مرتبط با جراحی کوچک کردن سینه عبارت‌اند از:

زخم‌های سینه

بیشتر این جراحی‌ها، جای زخم روی سینه باقی می‌گذارند. مهارت جراح و نوع برش مورد نظر اندازه و عمق جای زخم را تعیین می‌کند. استفاده از لوسیون‌های مرطوب کننده غیر عطری و همچنین ضد آفتاب‌های مناسب (حداقل SPF 30+) باعث می‌شود جای زخم به مرور زمان از بین رفته و محو شده و کمتر مورد توجه قرار بگیرند. باقی مانده زخم‌ها پس از جراحی زیبایی بدن ممکن است حس بدی به شما منتقل کند؛ بنابراین قبل از عمل با پزشک خود در این باره صحبت کنید که آیا جای زخم‌های حاصل از عمل ماندگار خواهد بود یا از بین خواهد رفت؟ برای از بین بردن جای زخم‌ها چه کارهایی باید انجام داد؟ چه مدت برای از بین رفتن جای زخم‌ها زمان لازم است؟

حساسیت به نوک سینه

در بعضی موارد، نوک سینه‌ها ممکن است حالت طبیعی خود را از دست دهند. در بیشتر موارد این پدیده موقتی است، اما موارد نادری وجود دارد که در آن این اتفاق دائمی باشد. اگر این اتفاق بیفتد، لطفاً برای جراحی اصلاحی ممکن با جراح خود مشورت کنید.

شیردهی

احتمال زیادی وجود دارد که بعد از این عمل جراحی، نتوانید شیر دهید. بنابراین، اگر قرار است در آینده باردار شوید و به نوزاد خود شیر دهید؛ جراحی زیبایی سینه را به تأخیر بیاندازید.

زهکشی زخم

برای تخلیه خون و مایعات، در حین عمل، لوله‌های تخلیه‌ای در سینه‌ها قرار می‌گیرد. پس از آن، در صورت وجود نشت بیشتر، می‌توان از پدها و یا گاز استریل‌هایی که پزشک توصیه کرده برای پاک کردن ترشحات استفاده کرد.

در هر صورت برای انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه از جراح و مراکز پزشکی استفاده کنید که کمترین میزان ریسک را داشته باشند. برخی این موارد را جدی نمی‌گیرند و پس از انجام جراحی زیبایی اندام پشیمان می‌شوند. قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بدن ، زمان زیادی برای شناخت جراح خود و مرکز درمانی که قرار است عمل در آن صورت بگیرد،بگذارید.

ملاقات اولیه با جراح

ملاقات اولیه با جراح به هر دو طرف کمک می‌کند تا نیازها، روش و خطرات ناشی از جراحی زیبایی اندام را بهتر درک کنند. مهم‌تر اینکه، یک شناخته مشترک از نتیجه می‌تواند ایجاد شود. هنگامی که کاملاً روشن شد که چرا به دنبال کوچک کردن سینه هستید و احتمالاً در مورد خانواده و یا دوستان نزدیک خود صحبت کرده‌اید، جواب‌های خود را با جراح مشاوره در میان بگذارید. این امر به شما امکان ایجاد درک بهتر بین شما و پزشک را می‌دهد و شما را برای این عمل آماده‌تر می‌کند.

مشاوره شما با جراح سینه شامل موارد زیر می‌شود:

– دلایل، نیاز و اهداف شما از جراحی کوچک کردن سینه

جراح از شما خواهد پرسید که دلیل شما برای انجام این عمل چیست؟ شما باید دلیل قانع کننده‌ای داشته باشید که جراح را قانع به انجام این عمل کند. به هر حال همان طور که گفته شد هر عمل جراحی خطرات مخصوص به خود را دارد و بدون دلیل نمی‌توان این کار را انجام داد. همچنین جراح بر اساس نیازهای شما مشاوره مناسب را ارائه می‌کند و سایز مناسب و روش درست برای جراحی زیبایی سینه را پیشنهاد می‌دهد.

– سلامتی، سبک زندگی و عادات شما، داروهای مداوم، اقدامات قبلی و سابقه پزشکی مربوطه

جراح درباره سابقه بیماری از شما سوال خواهد کرد. اینکه سابقه بیماری‌های تنفسی، قلبی-عروقی و … داشته باشید، می‌تواند در روند درمانی شما تاثیرگذار باشد. عمل‌های جراحی قبلی و سابقه بیماری خانوادگی هم می‌تواند بر تصمیمات جراح تاثیرگذار باشد. اگر در بستگان شما سابقه سرطان سینه وجود داشته باشد احتمالا معاینه‌ها و بررسی‌های مخصوصی توسط جراح روی شما صوت می گیرد. داروهای مصرفی شما هم باید مورد بررسی قرار گیرد تا مشکلی برای بیهوشی و مسائل بعد از عمل ایجاد نشود. همچنین روند زندگی روزانه شما و عادت‌هایی مانند ورزش کردن یا سیگار کشیدن هم روی روند درمان موثر خواهد بود.

– برنامه‌های شما درباره مادر شدن یا فرزندهایی که هم اکنون دارید.

قاعدتا در صورتی که باردار باشید انجام عمل کوچک کردن سینه غیر ممکن خواهد بود. علاوه بر این با توجه به این که پس از انجام این جراحی ممکن است روند شیردهی دچار مشکل شود، در صورتی که فرزند شیرخوار هم دارید، این عمل نباید صورت بگیرد. موضوع دیگر اینکه اگر شما قصد بچه دار شدن دارید بهتر است انجام عمل کوچک کردن سینه را به تاخیر بیاندازید.

– اندازه‌گیری‌های دقیق بدن / آناتومی و شاید عکسبرداری

با توجه به ابعاد و اندازه‌های بدن و سلیقه و خواست شما، بهترین اندازه سینه برای شما توسط پزشک معالج توصیه شده و علامت گذاری می‌شود. این اندازه به موارد مختلفی از جمله قد، وزن و آناتومی بدن دارد. برخی اوقات ممکن است عکسبرداری از بدن برای انجام ملاحظات بیشتر صورت گیرد.

– گزینه‌های موجود برای عمل جراحی شما

جراح درباره این موضوع که کدام یک از روش‌های جراحی برای شما مناسب‌تر است؛ با شما صحبت خواهد کرد و دلایل خود را خواهد گفت. نوع عمل جراحی زیبایی سینه هم با توجه به وضعیت فعلی شما و وضعیتی که می‌خواهید به آن دست پیدا کنید، تعیین می‌شود.

– توضیح مراحل انجام شده، آنچه انتظار دارید، خطرات احتمالی

در مورد این موضوعات حتما با پزشک خود صحبت کنید تا اطلاعات بیشتری از روند درمانی خود به دست آورید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا از روند درمانی خود اطلاعات کافی را داشته باشید و بنا به اطلاعاتی که دارید مواردی همچون نکشیدن سیگار و… را رعایت کنید.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود قبل از عمل ماموگرافی یا سونوگرافی سینه را انجام دهید.

کمی دلهره قبل از انجام عمل طبیعی است، اما در مورد موضوعاتی که ممکن است با توجه به ظاهر جدید خود داشته باشید، احساس خجالت نکنید و حتما تمامی دغدغه‌های خود را با پزشک خود مطرح کنید. این‌ها برای کمک به برنامه‌ریزی بهتر جراحی و کاهش زمان بهبودی ضروری هستند.

در بخش بعدی برخی از سؤالات را که شما می‌توانید از جراح خود بپرسید را در اختیارتان قرار می‌دهیم. این سؤالات را مطالعه کنید، در صورتی که سؤال دیگری هم دارید به آن اضافه کنید. لیست را چاپ کرده و نزد پزشک خود ببرید و سؤالات را از وی بپرسید.

از جراح زیبایی سینه چه باید بپرسید؟

هنگامی که تصمیم خود را برای انجام عمل جراحی زیبایی سینه گرفتید و به نتیجه رسیدید، با جراح خود مشورت کنید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا با اطلاعات بیشتر و استرس کمتر روند درمانی خود را آغاز کنید. سؤالات زیر را در موارد تعیین شده بپرسید:

درباره جراح و مطب

– شما چند سال تجربه به عنوان یک جراح پلاستیک دارید؟

– چند روش از عمل‌های جراحی کوچک کردن سینه را انجام داده‌اید؟

– شایع‌ترین عارضه‌ای که بیماران شما داشته‌اند، چیست؟ روند درمانی چگونه پیگیری شده است؟

– آیا آلبوم عکس قبل «و» بعد برای این روش دارید؟

– جراحی زیبایی اندام کجا انجام خواهد شد؟

– آیا این مطب برای انجام به جراحی‌ها آماده و دارای مجوز است؟

– آیا متخصص بیهوشی در تیم جراحی زیبایی بدن دارید؟

درباره جراحی کوچک کردن سینه

– من گزینه خوبی برای عمل جراحی کوچک کردن سینه هستم؟

– بعد از عمل باید چه انتظاری داشته باشم؟

– چه اقدامات احتیاطی لازم برای پیشگیری از عمل، قبل از عمل و بعد از عمل جراحی است؟

– چند روز طول می‌کشد تا بهبودی کامل پیدا کنم؟

– برای بهبودی سریع باید چه کار کنم؟

– آیا به مرور زمان شکل سینه و شکل بدن من تغییر خواهد کرد؟ اگر بله چگونه؟

– خطرات ناشی از این جراحی چیست؟

– چه گزینه و روش درمانی برای من استفاده خواهد شد؟

– جای زخم من کجا خواهد بود؟

– عمل چه مدت طول خواهد کشید؟

– چه زمانی می‌توانم فعالیت‌های عادی خود را در خانه و محل کار از سر بگیرم؟

– شانس‌ها یا موقعیت‌هایی که در آن نیاز به بازگشت مجدد دارم چیست؟

درباره نتایج مورد انتظار

– نتایج خاص برای مورد من چیست؟

– عمل جراحی زیبایی سینه چه تأثیری در توانایی من در شیردهی خواهد داشت؟

– زخم‌های من چگونه تغییر خواهد کرد؟

– به چه پیگیری‌های اضافی نیاز دارم؟

– آیا می‌توانم ماموگرافی یا سونوگرافی پستان بگیرم؟ آیا نتایج دقیق خواهند بود؟

لطفاً قبل از جلسه مشاوره خود، سؤالات دیگری را که مایلید به این لیست اضافه کنید.

آماده شدن برای روز عمل جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه توسط یک جراح ماهر

بنابراین در صورتی که تیم جراحی و مرکز درمانی خود را با دقت انتخاب کرده‌اید، نگرانی نداشته باشید و با خیال آسوده برای انجام عمل جراحی زیبایی اندام آماده شوید.

چند روز قبل از جراحی واقعی، ممکن است مجبور شوید تحت ماموگرافی قرار بگیرید. جراح و پرستاران مجدداً این روش را توضیح داده و نکاتی را برای کمک به شما در آماده سازی بهتر در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر سیگاری هستید، لطفاً از مصرف سیگار خودداری کنید. مصرف برخی از داروهای مصرفی ممکن است متوقف شود، در حالی که ممکن است ویتامین‌های خاصی توصیه شود.

روند بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه

شما حداقل باید یک هفته پس از جراحی زیبایی سینه به استراحت بپردازید. بنابراین، به فکر مرخصی گرفتن از محل کار و… باشید. دوران نقاهت این عمل ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد و برای برخی دیگر، به دو هفته یا بیشتر برسد. پزشک معالج درباره مراقبت‌های پس از جراحی به شما توصیه‌های کافی را خواهد کرد که حتما از آن‌ها استفاده کنید. روند بهبودی به گونه‌ای نیست که شما بعد از یک هفته بتوانید به کارهای سنگین قبل از عمل خود برگردید. حداقل یک ماه پس از عمل از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

پس از انجام عمل جراحی سینه احساس خستگی خواهید کرد و کمی درد در ناحیه سینه خواهید داشت؛ این موضوعات طبیعی هستند. پزشک برای تسکین درد شما برای چند روز اول به شما یک مسکن خواهد داد که باید استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در دوران درمان باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

برخی از افراد پس از عمل جراحی زیبایی بدن مشکلات روحی از جمله افسردگی خواهند داشت. این موضوع طبیعی است و ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید، فقط به این موضوع توجه داشته باشید که همه موارد را با پزشک خود مطرح خواهید کرد.

عمل جراحی کوچک کردن سینه به‌طور معمول ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد و بیمار معمولاً ۳۰ دقیقه بعد از اتمام عمل بیدار می‌شود. درد توسط دارو کنترل شده و ممکن است چند روز ادامه یابد. معمولاً روز بعد بیمار به خانه منتقل می‌شود.

استراحت در خانه توصیه می‌شود. حداقل به مدت ۲ هفته یا بیشتر باید از بلند کردن اجسام سنگین، رانندگی طولانی، ورزش و غیره خودداری شود.

اگرچه ممکن است سینه‌ها احساس ناراحتی کنند، اما درد باید کمتر و کنترل شود. زخم‌ها به طور مرتب به پانسمان‌های جدید نیاز دارند. استفاده از سینه بند ورزشی (یک سینه بند کشیده و بدون لباس زیر) ممکن است باعث راحتی بیشتر شود.

بعد از ۲-۳ هفته اولیه بسته به نوع کار خود، ممکن است کار خود را از سر بگیرید. تمرینات سبک، پیاده روی و غیره نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند.

ممکن است شما تا پایان روز احساس خستگی کنید، این بعد از عمل طبیعی است و ممکن است چند هفته دیگر طول بکشد تا قدرت شما دوباره ساخته شود.

شما باید چند روز بعد از عمل جراح را ببینید و سپس یک برنامه معاینه منظم برنامه‌ریزی کنید. جراح نیاز به نظارت بر بهبود زخم و تورم سینه‌ها دارد.

روند بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه

نتایج عمل کاهش سایز سینه

اکثر زنانی که با جراح ماهر عمل جراحی کوچک کردن سینه را انجام می‌دهند، پس از بهبودی کامل از ظاهر جدید خود بسیار راضی هستند. در ابتدا کمی درد و ناراحتی وجود خواهد داشت. ممکن است سینه‌ها خیلی سفت به نظر برسند و پوست خیلی منقبض شده باشد، اما بعد از گذشت چند ماه، وقتی تورم کاملاً فروکش کرد، از اندازه و شکل جدید خود راضی خواهید بود. میزان بی‌حسی بر روی نوک پستان شما ممکن است متفاوت باشد و در برخی موارد نادر دائمی باشد.

اکنون باید کمی بیشتر از بدن خود مراقبت کرده و زندگی سالم را تجربه کنید. از سلامتی خود مراقبت کرده و از اضافه وزن خودداری کنید و یک رژیم ورزشی منظم داشته باشید. این مسئله به حفظ اندازه و شکل سینه برای مدت زمان طولانی‌تر کمک می‌کند. لازم به ذکر نیست، افزایش وزن، کاهش وزن و بارداری بر نتایج این روش تأثیر می‌گذارد.

برای اطلاع بیشتر از عمل کوچک کردن سینه، روی کاتالوگ زیر را کلیک کنید

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در مطب دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست