جراحی فک

جراحی زیبایی فک
جراحی صورت

جراحی فک چگونه انجام می شود؟

چه کسانی به جراحی فک نیاز دارند؟

جراحی ارتوگناتیک ترکیبی از جراحی فک و ارتودنسی است.علت اصلی آن اصلاح فک هایی که ناهمخوانی دارند. جراحی فک با متوقف رشد که معمولا برای خانم ها در حدود ۱۳ تا ۱۵ سالگی و برای آقایان ۱۶ تا ۱۸ سالگی انجام می شود.

انواع جراحی فک

فک بالا

جراحی فک بالا در صورت وجود مشکلات زیر انجام می شود:

  • فک بالایی به شدت عقب رفته باشد
  • دندان های پایینی جلوتر از دندان های بالایی باشد
  • مقدار بسیار زیاد و بسیار کمی از دندان مشخص باشد
  • عدم همپوشانی دندان های قدامی
  • تعادل اجزای وسط یا پایین چهره

جراح از داخل دهان استخوان بالای دندان را برش می دهد تا کل فک بالایی که شامل سقف دهان و دندان های بالایی می شود یک واحد حرکت کند. فک و دندان های بالایی تا جایی به جلو حرکت داده می شود که با فک و دندان های پایینی به خوبی منطبق شود. زمانی که هم تراز شدنند، پیچ ها و پلاک های کوچک استخوان را در محل جدید آن نگه می دارند.

فک پایین

  • جلوتر بودن دندان های پایینی نسبت به دندان های بالایی
  • عقب تر بودن فک بالا نسبت به فک پایین

جراح برش هایی را پشت دندان های آسیا و از لحاظ طولی در پایین استخوان آرواره انجام می دهد تا جلوی آرواره یک واحد حرکت کند. بنابراین، فک به نرمی در وضعیت جدید خودحرکت می کند. پیچ ها فک را تا زمان درمان سفت نگه می دارد.

انحراف فک (فک کج)

انحراف فک منجر به مشکلاتی در صحبت کردن، جویدن، بلعیدن و نفس کشیدن می شود.این بیماری موجب وارد آمدن فشاراضافه بر مفصل گیجگاهی و عضلات صورت و تحت تاثیر قرار گرفتن سلامت لثه ها و دندان ها در طولانی مدت نیزمی شود.همچنین ایجاد درد، زوال و صدا دادن فک را نیز موجب می شود.

کیست فک

درمان کیست ها عبارت است از برداشتن آن ها. این کار با انجام برش کوچکی در داخل دهان و برداشتن بخشی از استخوان انجام می گیرد. زمانی که کیست ها خیلی بزرگ هستند با رفع فشار آن ها به طریق جراحی امکان درمان آن ها وجود دارد. بعد از جراحی، کیست را برای معاینه زیر میکروسکوپ و تایید تشخیص به نزد متخصص پاتالوژی می فرستند.

مزایای عمل چانه و فک

راحت تر جوییدن و گاز زدن

به حداقل رسیدن سایش و شکستن بیش از حد دندان ها در طول عمر

اصلاح عدم تعادل صورت

کمبود تکامل چانه

عوارض جانبی جراحی فک

آسیب به عصب ها

پس از عمل جراحی زیبایی فک، بی حسی موقتی چانه، زبان و لثه ها به دلیل کبودی عصب های چانه رایج است. در موارد اندک، ناحیه بی حس شده همچنان بی حس باقی می ماند.

در این باره بخوانید  بررسی انواع روش های لیفت ابرو + مزایا و معایب

آسیب به دندان ها

در صورتی که دندان ها کاملا تمیز نشده باشند، یا در طول ارتودنسی نوشیدنی و غذاهای اسیدی یا شیرین مصرف شده باشد، سطح دندان به شکل تغییرناپذیری آسیب می بیند.

عود کردن

ممکن است دندان و فک پس از اتمام درمان به میزان بیشتر یا کمتری عود کنند.برای به حداقل رساندن این حرکت دندان، به بیماران سیم های نگه دارنده داده می شود.

هزینه انجام جراحی فک

تعیین هزینه برای جراحی فک به موارد مختلفی ربط دارد .

هزینه عمل جراحی به نوع عملی که پزشک برای شما در نظر گرفته شده و نوع بیمارستان بستگی دارد.

اگر میخواهید سانترال لب همراه با عمل بینی را بدانید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

افرادی که میخواهند عمل های زیبایی انجام دهند هنگامی که در تلاش برای شناسایی مشکلات موجود در صورت خود هستند در بیشتر موارد بر مشکلات بینی، چشم‌، پوست و… تمرکز می‌کنند.  در صورتی که در بعضی موارد به نظر می‌رسد که مشکل در یک سوم پایینی صورت که شامل فک  لب و چانه است، می‌باشد.

هنگام صحبت از نیمرخی که از نظر زیبایی قابل قبول باشد می‌توان گفت که چانه باید بین۲ تا ۳ میلی‌متر پشت یک خط فرضی که بصورت عمودی از پایه‌ بینی تا بخش جلویی چانه کشیده میشود، قرار داشته باشد. یک چانه‌ی نامتناسب یا ضعیف حالتی است که در آن چانه بیشتر از ۲ تا ۳ میلی‌متر عقبتر باشد. در زنان، اندکی عقب بودن چانه قابل توجیه است و حتی از نظر زیبایی مطلوب واقع میشود. اما در مردان یک خط فک قوی که ظاهری مردانه به صورت می‌دهد، ارجح می‌باشد.

جراحی زیبایی چانه و فک به چه روشهایی انجام میشود؟

منتوپلاستی: کوچک کردن چانه

در طول جراحی منتوپلاستی، جراح یک برش در یکی از دو موقعیت ممکن ایجاد می‌کند:

زیر لب پایینی در داخل دهان

زیر چانه در یک محل نامحسوس

جراح سپس از یک ابزار الکتریکی (یک مته یا دریل استخوان) برای کوچک کردن و تغییر شکل استخوان استفاده می‌کند تا ظاهر طبیعی‌تر ایجاد کند. پس از آن محل برش را بخیه زده و روی آن را باندپیچی می‌کند.

جراحی زیبایی فک چگونه انجام می شود؟

پس از انجام ارتودنسی و برخورداری از شرایط لازم برای جراحی، بیمار با یک بیهوشی تقریبا سه تا چهار ساعته تحت عمل جراحی قرار گرفته می شود. کلیه تزریقات و برش‌ها نیز درون دهانی می باشد. برای جراحی فک پایین به کنج دهان و پشت دندان‌های عقل داروی بی‌حسی می زنند، بعد بافت را باز میکنند و فک پایین را در هر دو سمت از زاویه فک در حالت عمودی برش ایجاد می کنند و جدا می‌ سازند.

در این باره بخوانید  آیا لیپوماتیک و تزریق چربی به صورت همزمان ممکن است؟

برای انتقال فک بالا همچنین از تقریبا ۱۰ میلی‌متر بالای دندان‌ها، لثه را می برند و بافت نرم را کنار می‌زنند. پس از آن با فرز در فک بالا برش ایجاد می نمایند و کاملا هر دو سمت را از استخوان جمجمه تفکیک می نمایند و بعد به میزان کافی هر دو فک را جابه جا می کنند.

اگر جراحی فک با ارتودنسی انجام شود تاثیر بسزایی در زیبایی صورت فرد و همچنین به برخورداری وی از یک طرح لبخند زیبا می تواند داشته باشد.

دو تخصص جراحی در دندان‌پزشکی
۱- تخصص جراحی لثه:
این تخصص جز تخصص‌هایی به شمارمی آید که امکان دارد زیاد به آن نیازمند شده باشید. در صورتی که شخصی بخواهد «ایمپلنت» بگذارد یا لثه‌هایش را که به علت پیری و بیماری از بین رفته‌ جراحی کند، بایستی به این گروه از متخصصان مراجعه نماید. این متخصصان برای تشخیص مشکلات لثه می توانند به شخص کمک قابل توجهی نمایند.

۲- تخصص جراحی فک و دهان و صورت:
چنانچه فک پایین شخصی در حد غیر نرمالی بیرون زده باشد و یا فک بالایی وی دچار فررفتگی شده باشد با مراجعه به متخصص ارتودنسی و جراحی فک و دهان و صورت می‌تواند از بهترین خدمات جراحی بهره مند شود تا به چهره زیباتری دست پیدا کند. و همچنین اگر شخصی به مشکل دندان‌های عقل مخفی و نزدیک عصب برخورد و یا دارای دندان‌های عقب و جلو باشد می‌تواند از این متخصصان مدد گیرد.

جراحی زیبایی فک چطور انجام می شود؟
جراحی دهان فک و صورت، یکی از رشته‌های تخصصی دندانپزشکی به شمار می آید که پزشک در یک دوره پنج ساله بعد از گذراندن دکتری دندانپزشکی به یادگیری آن می پردازد.

طبق تعریف داخلی و جهانی، تشخیص و درمان آسیب های وارده، بازسازی و زیبایی نسوخ نرم و سخت بخش فک و صورت مربوط به این رشته می باشد.

زمینه فعالیت این رشته دربرگیرنده مواردی مانند شکستگی‌های قسمت دهان فک و صورت، تومور‌ها و ضایعات پاتولوژیک خوش‌خیم و بد‌خیم، بازسازی اختلالات دهانی، جراحی‌های ناهنجاری‌های رشدی تکاملی، ناهنجاری‌های مادرزادی مانند شکاف لب و کام، ایمپلنت‌های دندانی، جراحی‌های زیبایی، جراحی‌های دندانی مانند دندان عقل و سایر جراحی ها مرتبط می‌شود.

جراحی دهان و فک و صورت بخش گسترده ای از بیماری‌ها، آسیب ها و اختلالات سر و صورت و فک و گردن و طاق جمجمه، چه بافت نرم و چه بافت سخت بخش دهان و فک و صورت را ترمیم می نماید. این رشته در دنیا به عنوان یکی از تخصص‌های رشتهٔ پزشکی به شمار می آید.

مقالات مرتبط

فهرست