جراحی ارتوگناتیک ترکیبی از جراحی فک و ارتودنسی است.علت اصلی آن اصلاح فک هایی که ناهمخوانی دارند. جراحی فک با متوقف رشد که معمولا برای خانم ها در حدود ۱۳ تا ۱۵ سالگی و برای آقایان ۱۶ تا ۱۸ سالگی انجام می شود.

دلیل ناهمخوانی

معمولا ناهمخوانی دلیل مشخصی ندارد،البته احتمال دارد که به شکل موروثی باشد یا شاید بر اثر اختلال رشد مثل شکستگی در کودکی یا ترمیم لب شکری باشد. این ناهمخوانی در کودکی قابل تشخیص می باشد ولی به مرور زمان به ویژه در سن بلوغ مشخص تر می شود؛ در اواخر نوجوانی متوقف شده که در این مرحله درمان انجام می شود.

انواع جراحی فک

فک بالا

جراحی فک بالا در صورت وجود مشکلات زیر انجام می شود:

  • فک بالایی به شدت عقب رفته باشد
  • دندان های پایینی جلوتر از دندان های بالایی باشد
  • مقدار بسیار زیاد و بسیار کمی از دندان مشخص باشد
  • عدم همپوشانی دندان های قدامی
  • تعادل اجزای وسط یا پایین چهره

جراح از داخل دهان استخوان بالای دندان را برش می دهد تا کل فک بالایی که شامل سقف دهان و دندان های بالایی می شود یک واحد حرکت کند. فک و دندان های بالایی تا جایی به جلو حرکت داده می شود که با فک و دندان های پایینی به خوبی منطبق شود. زمانی که هم تراز شدنند، پیچ ها و پلاک های کوچک استخوان را در محل جدید آن نگه می دارند.

فک پایین

  • جلوتر بودن دندان های پایینی نسبت به دندان های بالایی
  • عقب تر بودن فک بالا نسبت به فک پایین

جراح برش هایی را پشت دندان های آسیا و از لحاظ طولی در پایین استخوان آرواره انجام می دهد تا جلوی آرواره یک واحد حرکت کند. بنابراین، فک به نرمی در وضعیت جدید خودحرکت می کند. پیچ ها فک را تا زمان درمان سفت نگه می دارد.

انحراف فک (فک کج)

انحراف فک منجر به مشکلاتی در صحبت کردن، جویدن، بلعیدن و نفس کشیدن می شود.این بیماری موجب وارد آمدن فشاراضافه بر مفصل گیجگاهی و عضلات صورت و تحت تاثیر قرار گرفتن سلامت لثه ها و دندان ها در طولانی مدت نیزمی شود.همچنین ایجاد درد، زوال و صدا دادن فک را نیز موجب می شود.

کیست فک

درمان کیست ها عبارت است از برداشتن آن ها. این کار با انجام برش کوچکی در داخل دهان و برداشتن بخشی از استخوان انجام می گیرد. زمانی که کیست ها خیلی بزرگ هستند با رفع فشار آن ها به طریق جراحی امکان درمان آن ها وجود دارد. بعد از جراحی، کیست را برای معاینه زیر میکروسکوپ و تایید تشخیص به نزد متخصص پاتالوژی می فرستند.

مزایای عمل چانه و فک

راحت تر جوییدن و گاز زدن

به حداقل رسیدن سایش و شکستن بیش از حد دندان ها در طول عمر

اصلاح عدم تعادل صورت

کمبود تکامل چانه

عوارض جانبی

آسیب به عصب ها

پس از عمل جراحی زیبایی فک، بی حسی موقتی چانه، زبان و لثه ها به دلیل کبودی عصب های چانه رایج است. در موارد اندک، ناحیه بی حس شده همچنان بی حس باقی می ماند.

آسیب به دندان ها

در صورتی که دندان ها کاملا تمیز نشده باشند، یا در طول ارتودنسی نوشیدنی و غذاهای اسیدی یا شیرین مصرف شده باشد، سطح دندان به شکل تغییرناپذیری آسیب می بیند.

عود کردن

ممکن است دندان و فک پس از اتمام درمان به میزان بیشتر یا کمتری عود کنند.برای به حداقل رساندن این حرکت دندان، به بیماران سیم های نگه دارنده داده می شود.

هزینه

هزینه عمل جراحی به نوع عملی که پزشک برای شما در نظر گرفته شده و نوع بیمارستان بستگی دارد.

فهرست