هدف از جراحی بینی چیست؟

هیچ عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) صددر صد ایده آل و بدون عیب نخواهد بود . اگر شما قادرید که بجای متمرکز شدن روی عیوب جزئی ،توجه خود را معطوف به میزان بهبودی حاصله نمائید، ازعمل خود احساس لذت و رضایت خواهید کرد. در غیر این صورت بهتر است از انجام عمل رینوپلاستی صرف نظر کنید ؟ بسیاری از جوانان اظهار می کنند که در زندگیشان از شکل بینی خودشان رضایت نداشته اند ودر نهایت برای جراحی بینی یا رینوپلاستی مراجعه کرده اند . چنانچه وضعیت عمومی و سلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای جراحی بینی دیر نیست . دراین موارد معمولا رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) همراه با سایر اعمال زیبایی صورت مثل کشیدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام می گیرد.

برای مشاوره تماس بگیرید

نظر دکتر نجف بیگی در مورد جراحی بینی

نظرات مراجعه‌کنندگان

جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی بینی یکی از روش‌های جراحی زیبایی‌ست که جهت تغییر شکل بینی، کوتاه یا بلند کردن طول آن و بهبود کارآیی بینی انجام می‌شود. عمل رینوپلاستی بینی معمولاً توسط جراح گوش، حلق و بینی، جراح فک و صورت یا متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی صورت می‌گیرد.

جراحی بینی ممکن است با اهداف ترمیمی یا افزایش زیبایی آن یا ترکیبی از هر دو انجام شود. اهداف ترمیمی عمل بینی به منظور اصلاح جراحات ناشی از حوادث، رفع مشکلات مادرزادی و برطرف کردن مشکلات تنفسی یا رفع مشکلات به وجود آمده از عمل رینوپلاستی قبلی، دنبال می‌شوند. جراحی بینی گاهی اوقات جهت به دست آوردن نتایج بهتر، با اعمالی چون جراحی زیبایی پلک یا جراحی چانه ادغام می‌شود. رینوپلاستی بینی هم در قسمت بالایی بینی (بخش استخوانی) و هم در قسمت پائینی آن (بخش غضروف) قابل انجام است.

رینوپلاستی بینی به شکل امروزی آن، برای اولین بار در دوران بعد از جنگ جهانی دوم انجام شد. در ایران نیز، قدمت جراحی بینی به دهه ۴۰ شمسی بازمی‌گردد. امروزه عمل جراحی بینی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در حدی که حتی گاهی موارد، به عنوان یک ارزش محسوب می‌شود.

رینوپلاستی بینی با توجه به شرایط فرد، امکانات مختلفی را برای گرفتن نتیجه فراهم می‌کند. این عمل جراحی، دارای حساسیت بسیار بالایی‌ست؛ چرا که در صورت عدم مهارت کافی پزشک یا اعمال نتایج دور از انتظار بیمار، فاجعه‌ای بوجود خواهد آمد که شخص، هر روز آن را در آینه خواهد دید. پیش از اقدام به جراحی بینی لازم است که علاوه بر مراجعه به بهترین جراح زیبایی یا متخصص گوش و حلق و بینی، حتماً وی را از نتیجه‌ای که انتظار دارید، آگاه سازید.

انواع جراحی بینی

جراحی بینی از متداول‌ترین جراحی‌هاست که همه ساله، افراد زیادی جهت انجام آن به کلینیک‌ها مراجعه می‌نمایند. عمل دماغ با توجه به نوع برشی که بر روی آن ایجاد می‌شود، به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته صورت می‌پذیرد.

 • رینوپلاستی بینی بسته: این روش که مدت‌هاست توسط جراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد، تمامی برش‌ها در داخل بینی ایجاد می‌شوند. مزیتی که این روش دارد این است که برشی روی بینی ایجاد نمی‌شود و عیب آن هم عدم دید و دسترسی کامل پزشک می‌باشد. معمولاً این عمل برای بهبود قوز بینی انجام می‌شود. البته این نوع از عمل دماغ مشروط بر این است که بیمار دارای پلیپ، افتادگی بینی و کجی استخوان نباشد.
 • رینوپلاستی بینی باز: در این شیوه، برشی پوستی روی ناحیه کلوملا (حد فاصل بین دو سوراخ بینی) ایجاد می‌شود. سپس پوست روی بینی، به سمت بالا کشیده شده و جراحی با دید مستقیم و تسلط کامل پزشک انجام می‌شود. هرچند این شیوه باعث ایجاد برش و تورم بیشتر پس از جراحی می‌شود، اما تسلط بیشتر پزشک حین جراحی، منجر به کسب نتایج بهتر می‌شود.

مزایا و معایب جراحی بینی

مزایایی که در رینوپلاستی بینی وجود دارند، به صورت کلی این است که این عمل، منجر به بهبود وضعیت ظاهری بینی و رفع مشکلات تنفسی می‌گردد. تعادلی که بر اثر عمل دماغ در بین اجزای صورت ایجاد می‌شود، سبب افزایش جذابیت فرد و به دنبال آن، بالا رفتن اعتمادبه نفس وی می‌گردد. بینی انسان، تاثیر بسیاری در وضعیت ظاهری چهره دارد. داشتن یک بینی متناسب، قادر است قیافه فرد را به طرز باورنکردنی تغییر دهد. از طرف دیگر، بینی به عنوان یکی از اجزای دستگاه تنفسی انسان، نقش مهمی در سلامت وی دارد. در صورت وجود ناهماهنگی و عارضه در بینی، ممکن است تنفس انسان با معظل روبرو شود. از آنجا که تنفس صحیح، مهم‌ترین نقش را در وضعیت سلامتی دارد، انجام جراحی بینی خواهد توانست سطح سلامت عمومی را نیز ارتقاء دهد.

با وجود مزایایی که عمل دماغ دارد، این شیوه جراحی، عوارضی را هم به دنبال خواهد داشت. هرچند در صورت بهره‌مندی از تجربیات بهترین جراح زیبایی و متخص حاذق این امر، بروز آنها به حداقل خواهد رسید. عوارض احتمالی که رینوپلاستی بینی به دنبال دارد، به قرار زیر هستند:

 • کاهش حس بویایی
 • بروز خون‌ریزی و عفونت
 • سوراخ‌شدن تیغه بینی
 • کوچک‌شدن سوراخ‌های بینی
 • عدم تقارن در شکل ظاهری
 • ایجاد آسیب به بافت‌های عمیق
 • کرختی و بی‌حسی پوست بینی
 • افزایش میزان تنفس از دهان
 • عوارض ناشی از ماده بیهوشی

افراد مناسب و نامناسب برای عمل جراحی بینی

امروزه جراحی بینی برای بسیاری از افراد به عنوان یک امر اجتناب‌ناپذیر مطرح می‌باشد. بسیار مشاهده می‌شود که شخصی بدون داشتن مشکل ظاهری یا تنفسی، اقدام به انجام این عمل می‌کند. این پدیده، بخصوص در کشورهای جهان سوم، بسیار باب شده است. کاندیداهای مناسب برای عمل رینوپلاستی بینی، کسانی‌اند که در درجه اول دچار انحراف بینی شده باشند. منظور از انحراف بینی، وجود انحراف در تیغه میانی بینی است که مسبب مشکلات تنفسی در شخص می‌شود. همچنین، افرادی که از شکل ظاهری نامناسب بینی برخوردارند، قادرند جهت افزایش زیبایی چهره خود، اقدام به عمل بینی نمایند. هرچند این افراد نیز در صورت ابتلا به انحراف بینی، در ابتدا باید به رفع این مشکل پرداخته و سپس عمل جراحی زیبایی را انجام دهند.

همه افراد، مناسب عمل بینی نیستند. برخی از مشکلات زیستی و سلامتی این افراد، ممکن است بر اثر عوارضی که ناشی از عمل دماغ است، دچار عود شده و زمینه‌ساز مشکلات دیگری شوند. افراد نامناسب برای عمل جراحی بینی عبارتند از:

 • مبتلایان به بیماری‌های خونی از قبیل هموفیلی
 • افرادی که دچار اضافه وزن شدید هستند.
 • ورزشکاران حرفه‌ای که تمرینات سخت ورزشی دارند.
 • بیماران خاص از قبیل مبتلایان به سرطان، دیابت و …
 • افرادی که مبتلا به بیماری‌های روحی و روانی حاد هستند.
 • خانم های باردار و شیرده

سن مناسب عمل جراحی بینی

سن مناسب عمل جراحی بینی در زمان‌هایی‌ست که رشد بینی و اسکلت صورت، تکمیل شده باشد. در غیر از این زمان، با رشد بینی و صورت، چهره فرد دچار گودافتادگی خواهد شد. از آنجائیکه برخی از غضروف‌های بینی، فرآیند رشد صورت را هدایت می‌کنند، در صورتیکه پیش از کامل‌شدن رشد، عمل جراحی بینی انجام شود، تاثیرات منفی روی زیبایی صورت خواهد داشت. حداقل سن در خانم‌ها، ۱۶ سال و در آقایان، ۱۸ سال می‌باشد. همچنین، از آنجا که فرآیند ترمیم، در سنین بعد از ۶۰ سالگی با سرعت بسیار کمتری اتفاق می‌افتد، حداکثر سن برای انجام عمل دماغ، ۶۰ سال است.

آمادگی قبل از عمل جراحی بینی

پیش از اقدام به عمل رینوپلاستی بینی، با پزشک جراح خود مشورت کرده و مشاوره‌های لازم را دریافت نمایید. در حالت کلی، اقدامات عمومی زیر در روزهای پیش از عمل باید انجام شوند:

 • از دو هفته پیش از عمل، مصرف دخانیات و الکل را ترک کنید.
 • مصرف آسپیرین و داروهای این‌چنینی را از دو هفته قبل از عمل کنار بگذارید.
 • روز قبل از عمل، غذای سبک بخورید و در روز عمل معده‌تان خالی باشد (به دلیل احتمال برگشت محتویات معده).
 • آزمایشات خون پیش از عمل جراحی را جدی بگیرید.
 • در صورت بروز سرماخوردگی یا آنفولانزا، تا بهبودی کامل منتظر بمانید.
 • آقایان در روز عمل، بدون ریش و سیبیل و خانم‌ها بدون آرایش باشند.
 • قبل از مراجعه به کلینیک، حمام کرده و از پاکیزگی بدن خود مطمئن باشید.

روش جراحی بینی

پس از تزریق داروی بیهوشی، صورت بیمار با محلول آنتی‌باکتریال، شست‌وشو داده می‌شود. سپس جهت دسترسی به ساختار درونی بینی، برش‌هایی متناسب با نوع عمل (باز یا بسته) روی آن ایجاد می‌شوند. پس از آن، با توجه به نتیجه‌ای که از عمل بینی انتظار می‌رود، تکنیک‌هایی برای رفع مشکلات و ایجاد زیبایی به کار گرفته می‌شوند. پزشک با استفاده از ابزار حفاری به نام استئوتوم و چکش پلاستیکی، ضربه‌هایی به بخش‌های مورد نظر وارد می‌کند. با ایجاد این ضربه‌ها، شکستگی‌های خفیف و دقیقی ایجاد می‌شود که درست مثل تراشیدن پیکر یک مجسمه، اقدام به شکل‌دهی به بینی می‌نماید. همچنین، از یک سوهان نیز برای تراشیدن برآمدگی‌ها استفاده می‌شود. پس از اتمام کار، مناطق برش خورده، بخیه زده می‌شوند. برای کاهش تورم و خونریزی و حفظ شکل آن، بینی را در آتل‌هایی از گچ و فلز یا پلاستیک قرار داده و آن را پانسمان می‌کنند.

جراحی بینی استخوانی، گوشتی و ترمیمی

شاخصه تعیین‌کننده مهمی که در نتیجه نهایی عمل بینی وجود دارد، میزان ضخامت پوست است. در صورتیکه پوست بینی نازک بوده و استخوان‌ها و غضروف محکمی داشته باشد، به آن بینی استخوانی گفته می‌شود. از طرفی، اگر پوست بینی دارای ضخامت زیادی بوده و غضروف‌های ضعیف‌تری داشته باشد، به آن بینی گوشتی گفته می‌شود. معمولاً نتایج و هزینه عمل بینی استخوانی در وضعیت مطلوب‌تری قرار دارند. در حالیکه معمولاً بینی‌های گوشتی، نتیجه مطلوب را در پی ندارند. دلیل این امر، آن است که وجود پوست نازک و استخوان‌های محکم، سبب افزایش دقت پزشک در عمل جراحی بینی می‌شود.

هزینه عمل بینی گوشتی نیز با توجه به شکل بینی و نوع عمل مشخص می‌گردد. عمل بینی ترمیمی نیز در مواقعی انجام می‌شوند که پیش‌تر عمل رینوپلاستی بینی انجام شده و نتیجه مطلوب را در بر نداشته است. معمولاً بینی‌های استخوانی دارای ظاهری زمحت و قوزدار می‌باشند. در حالیکه بینی‌های گوشتی، پهن بوده و دارای افتادگی‌ست. انجام هرکدام از این عمل‌ها، با توجه به دانش پزشکی امروزه و رشد تکنولوژی، به رسیدن نتایج مطلوب نزدیک‌تر شده‌اند.

نتایج و مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

۲۴ ساعت اول پس از به هوش آمدن بیمار، دشوارترین لحظات ریکاوری هستند. تاثیرات داروی بیهوشی هنوز برقرار است. بیمار دچار سردرد، تهوع، کبودی و خونریزی‌ست و هنوز نتیجه کار مشخص نشده است. در طول این مدت، برای کاهش عوارض و راحت‌تر سپری شدن دوره نقاهت، رعایت نکات زیر لازم است.

 • تا ۲۴ ساعت از کمپرس یخ در اطراف بینی و چشم‌ها برای رفع کبودی استفاده شود.
 • از خوردن غذاهای سفت که احتیاج به جویدن زیاد دارند، بپرهیزید. از مایعات و سوپ در ۲۴ ساعت اول استفاده کنید.
 • در صورت بروز عطسه یا سرفه، دهان خود را باز نگه‌ دارید تا به بافت بینی فشار وارد نشود.
 • از وارد کردن فشار به بینی و دستمالی کردن آن اکیداً‌ خودداری کنید.
 • خندیدن و حرف زدن زیاد ممکن است سبب تغییر شکل بینی شود.
 • هنگام خواب، سر خود را در سطحی بالاتر از معمول قرار دهید.
 • تا دو ماه پس از عمل، از عینک استفاده نکنید.
 • مراقبت باشید ضربه‌ای به بینی‌تان وارد نشود.
 • از انجام ورزش‌های سنگین، پائین گرفتن طولانی مدت سر و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • چسب زدن صحیح به بینی را یاد بگیرید. این عمل باعث حفظ حالت بینی خواهد شد.
 • فرم بینی، به علت وجود تورم، تا ماه‌های اول قابل مشاهده نیست؛ پس کمی بیشتر منتظر بمانید.

هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی بینی با توجه به نوع عمل، نرخ‌های متفاوتی خواهد داشت. اینکه بینی شما دارای قوز باشد یا خیر، وجود انحراف در بینی، داشتن پولیپ، گوشتی بودن یا استخوانی بودن آن، میزان تخصص و تبحر پزشک جراح و مواردی از این دست، همه در تعیین هزینه جراحی بینی تاثیرگذارند. لازم است که از چندین مدت پیش از جراحی، با مراجعه به متخصصان مختلف، ارائه دقیق درخواست و دریافت مشاوره، بهترین جراح زیبایی خود را پیدا کنید. به یاد داشته باشید که عمل بینی از حساس‌ترین عمل‌های جراحی‌ست. کاری کنید که از کرده خود پشیمان نباشید!

تاثیر جراحی بینی ، رینوپلاستی در روحیه افراد

بسیاری از جوانان اظهار می کنند که در زندگیشان از شکل بینی خودشان رضایت نداشته اند ودر نهایت برای جراحی بینی یا رینوپلاستی مراجعه کرده اند . چنانچه وضعیت عمومی و سلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای جراحی بینی دیر نیست . دراین موارد معمولا رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) همراه با سایر اعمال زیبایی صورت مثل کشیدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام می گیرد.

نکات لازم قبل از جراحی بینی (رینوپلاستی)

حداقل ده روز قبل از عمل جراحی بینی ، رینوپلاستی از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه (ایبوبروفن، دیکلوفناک سدیم، ایندوماسین، مفنامیک اسید و …) خودداری فرمائید. استفاده از استامینوفن بلامانع است.
استعمال دخانیات به مدت ۴ هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی ، رینوپلاستی ممنوع است زیرا نیکوتین به دلیل انقباض عروقی، خونرسانی به بافتهای عمل شده را مختل مینماید. به مدت ۸ ساعت قبل از عمل جراحی بینی ، رینوپلاستی از نوشیدن و خوردن اجتناب کنید لباس شما در هنگام مراجعه به کلینیک باید از نوعی باشد که مجبور نباشید از سر به تن کنید

نکات لازم بعد از عمل جراحی بینی ، رینوپلاستی

در زمان ترخیص برای شما مسکن،آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین نسخه میشود.
در هر زمان می توانید با پزشک خود تماس بگیرید. رزیم غذایی در ابتدا به صورت مایعات و از روز بعد معمولی میشود. به مدت ۲ هفته از مصرف خوردنی هایی که مستلزم حرکت زیاد لبها باشد (مثل سیب )پرهیز نمائید. سر شما در زمان استراحت باید کمی بالا تر از بدن باشد. کمپرس سرد (کیسه حاوی یخ) روی چشمها به مدت ۴۸ ساعت باعث کاهش ورم خواهد شد. میزان ورم در ظرف ۷۲ ساعت به حداکثر می رسد. ترشح از بینی تا ۷۲ ساعت طبیعی است و در صورت لزوم گاز کوچک جلوی بینی را تعویض نمائید. گچ بعد از ۱۰-۷ روز از روی بینی برداشته میشود. در طی این مدت می توانید بدون خیس شدن گچ استحمام کنید. شل شدن چسبها در طی ۵ روز اول طبیعی است. بینی را می توانید با گوش پاک کن به آرامی تمیز کنید.

کبودی بعد از عمل طبیعی بوده و ظرف ۲ هفته از بین می رود. بعد از بر داشتن گچ تغییرات عمده مشهود است ولی تغییرات تدر یجی در طی ۱۲-۶ کامل میشود. بعد از برداشتن گچ تا ۳ هفته حق استفاده از عینک را ندارید و از آن پس به مدت ۳ هفته باید با چسب عینک را به پیشانی بچسبانید . تا سه هفته از فین کردن از طریق بینی باید اجتناب شود و در صورت بروز عطسه باید با دهان باز باشد. از فعالیت و ورزشهای سنگین مانند ائروبیک ،وزنه برداری ،خم شدن طولانی مدت برای ۳ هفته پرهیز شود. ورزشهای تماسی مانند کشتی ، فوتبال ، رزمی و غیره تا ۳ ماه ممنوع است. بخیه های خارجی در روز پنجم پس از جراحی بینی کشیده شده و بخیه های داخلی خودبخود جذب می شوند. بینیشما بعد از جراحی نسبت به نور خورشید حساس است، بنابراین تا ۸ هفته در معرض آفتاب طولانی مدت قرار نگیرید یا از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمائید.

حس نوک بینی شما بعد از جراحی بینی ، رینوپلاستی کاهش یافته ولی در ظرف چندین هفته به حالت طبیعی برمی گردد

عوارض عمل جراحی بینی ( رینو پلاستی )

به طور کلی میتوان گفت که عوارض عمل جراحی بینی (رینو پلاستی) ناچیز است ولی این عوارض میتواند قابل توجه باشد.شایع ترین عارضه ای که بیماران بعد از عمل جراحی از آن شکایت دارند عدم رضایت از فرم بینی خود میباشد گاهی اوقات این عدم رضایت به علت انتظارات غیر معقول بیماران میباشد و گاهی اوقات واقعا فرم بینی مورد قبول نمیباشد و مطابق استاندارد ها نیست مثلا زاویه نوک با لب کم میباشد عارضه دیگر مشکلات تنفسی میباشدکه چنانچه در حین عمل بینی به آن پرداخته شود میتوان از ایجاد آن جلوگیری کرد. اسکار کنار پرده های بینی نیز میتوان موجب نارضایتی بیماران شود مخصوصا در بیماران با پوست تیره این مشکل بیشتر است.عارضه دیگر بینی کجی آن است باید توجه داشت که بینی کج بعد از عمل دماغ به طورقطع صاف نخواهد شد و در صدی از آن ها لازم است مجددا جراحی شوند گاهی اوقات قوز پشت بینی کاملا از بین نمی رود لازم است مجددا درطی یک جراحی اصلاح شود در دست جراحان مجرب هم حدودا بین ۳ تا ۵٪لازم است جراحی مجدداانجام شود.

آب ریزش بینی بعد از جراحی بینی ، رینوپلاستی

مشکل شایع دیگر آب ریزش از بینی است که بهتر است از داروهای آنتی هیستامین استفاده گردد. و حل این مشکل مستلزم گذشت زمان است و به مرور بهتر می شود.

احساس برآمدگی یا فرورفتگی در هنگام لمس بینی

مشکل دیگری که بیماران مطرح می کنند این است که است که در هنگام لمس بینی خود در نقطه ای برآمدگی یا تیزی استخوان را حس می کنند این امر بسیار شایع است مخصوصا ً در افرادی با شخصیت وسواسی این امر شایع تر است.پ

باید دانست که دقت در لمس به مراتب از نگاه دقیق تر است و باید توضیح داد که در اکثر بیماران می توان با لمس فرورفتگی و برآمدگی را تشخیص داد و این اشکال ربطی به جراحی بینی ، رینوپلاستی ندارد ولی اگر برآمدگی و فرورفتگی در نگاه و در ظاهر فرد مشخص بود لازم است که ترمیم انجام شود.هر نگاه دقیق به صورت می تواند اشکالات جزئی را نشان دهد ولی همه آنها نیاز به ترمیم ندارند.
علل و عوامل مشکلات تنفسی بعد از عمل جراحی بینی ، رینوپلاستی

از دیگر موارد مراجعه بیماران بعد ازجراحی بینی این است که اظهار می کنند دچار مشکل تنفسی شده اند.در اینگونه موارد باید معاینه دقیق صورت گیرد و اگر اشکال در معاینه مشخص شود باید ترمیم صورت گیرد.اما در اکثر موارد هیچ علتی پیدا نمی شود . در اینگونه موارد باید توضیحات لازم به بیمار داده شود که هربینی دارای یک سیکل طبیعی است.

سیکل طبیعی بینی چیست؟

به زمانی گفته می شود که در آن گاهی سوراخ سمت چپ وگاهی سوراخ سمت راست بینی گرفته و سپس بازمی شود به این اتفاق سیکل طبیعی بینی می گویند .بیماران پس از جراحی بینی ، رینوپلاستی به علت دقت زیاد به وضعیت تنفسی خود به این سیکل پی می برند و آنرا مشکل تنفسی خود می پندارند. باید دانست که در اکثرمواقع یک طرف بسته است این می تواند قابل اصلاح باشد در غیر این صورت این وضعیت سیکل طبیعی بینی است و بهتر است با آن مدارا شود. نکته ۱: در هوای خشک بهتر است از اسپری مرطوب کننده بینی یا از بخور آب به شکل سرد استفاده شود.

مشاهده نامنظمی ها بر روی بینی

مشکل شایع دیگر نامنظمی هایی است که بر روی بینی یا در اصطلاح بیماران رو تیغه بینی مشاهده می گرددکه معمولاً اظهار می کنند که فرورفتگی یا برآمدگی استخوانی بر روی بینی خود می بینند . راه حل چیست: در اینگونه موارد اگر نامنظمی ها مختصر باشد می توان با تزریق فیبرها یا ژل این مواردرا اصلاح کرد ولی اگر خیلی زیاد باشند باید ترمیم صورت گیرد.

عدم تقارن شکلی سوراخ ها

مسئله دیگر که در اینجا به آن می پردازیم عدم تقارن شکلی سوراخ هاست که این عدم تقارن به هیچ عنوان ملاک عدم موفقیت جراحی بینی ، رینوپلاستی نمی باشد بلکه امری است کاملاً طبیعی که به مرور زمان بهتر می شود واختلاف بین ۵٪ تا ۱۰٪بین دو سوراخ بینی احتیاج به ترمیم ندارد و گاهی اوقات این عدم تقارن بین دو سوراخ بینی به هیچ وجه  اصلاح پذیر نیست.
نکته ۲: بیماران عزیز باید به این نکته توجه کنند که سوراخ بینی ملاک اصلی زیبایی بینی نیست بلکه عرض,طول و میزان تناسب زوایای بینی ملاک زیبایی بینی است .عدم تقارن سوراخ ها در نگاه اول دیده نمی شود بلکه باید از زیر بینی به سوراخ ها نگاه کرد که به طور طبیعیاین نوع نگاه معمول نیست .

لازم بذکر است که بعد از هرعمل جراحی زیبایی بینی دقت و وسواس فرد به عضو مورد جراحی قرار گرفته چند برابر می شود واشکالاتی که هیچ وقت دیده نشده در فرد چندین برابر به نظر می آید.
در این مقاله سعی بر این شده که با بیان قسمت عمده ای از مسائلی که بیماران پس از جراحی بینی ، رینوپلاستی ممکن است با آن مواجه شوند نگرانی های احتمالی پس از عمل را کاهش داد و بخشی از شکایات و نارضایتی های بیماران را برطرف کرد.

جراحی بینی یکی از عمل های زیبایی است که امروزه طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است ، جراحی بینی به اصلاح معایب ظاهری و داخلی بینی می پردازد و باعث تغییرات بسیار زیاد در چهره ی فرد می شود .

در مورد جراحی بینی

از کاربردی ترین جراحی های پلاستیک جراحی بینی است که هر روزه عده ی کثیری از بیماران در این خصوص به کلینیک های زیبایی نیز مراجعه دارند. جراحی بینی که دارای اصطلاح دیگری بنام رینوپلاستی میباشد. فاکتورهای موجود در جراحی بینی ترکیبی از تجربه و تخصص و نیز علم هنر میباشند چرا که جراح بایستی بهترین بینی را که برای بیمار مطلوب میباشد طراحی نماید. در حقیقت پزشک جراح قبل از هر چیزی همانند مجمسه تراش میکل آنژ میباشد که با یک تکه سنگی آثار بسیار زیبایی را لا به لای سنگها نیز خلق مینمود و آثار خود را در معرض دید عوام قرار میداد به همین شکل نیز جراح باید با طراحی مناسب و برداشتن قسمتهای اضافی هنر خود را نمایش دهد و این امر طبیعی است که جراح که به بینی به طور مجزا توجه نمی نماید بلکه آن را در کل اجزای صورت بیمار در نظر میگیرید این که بایستی بینی ای را طراحی کند که با کل اجزای صورت دارای تناسب باشد.

ولیکن انتظارات کاذب و غیر واقعی در خصوص جراحی بینی وجود دارد  زیرا این امر ممکن نیست که همیشه بیمار تغییری را که انجام میدهد مطلوب باشد و دقیقا همان چیزی شود که دلش میخواهد، به این دلیل که گاهی بافت صورت بیمار باعث میشود نتیجه ای را که میخواهیم حاصل نگردد و یا این که  بینی به حالت اولیه خویش برمیگردد.جراح در جراحی های زیبایی تمام تلاش خود را میکند تا بهترین ظاهر را برای بیمار به وجود بیاورد یعنی مقصودش زیباتر کردن صورت بیمارش میباشد.در جراحی بینی آنچه که در نتیجه آن تاثیر بسزایی دارد راه آمدن و همکاری بیمار با پزشک خودش و منطقی بودنش درطی  جراحی بینی است زیرا تعهد پزشک هیچگاه تعهد به نتیجه نمیباشد بلکه تعهد به اقدامات میباشد این که تمام مهارت و علم و تخصص و تجربه خودش را در این زمینه بکار بگیرد تا بهترین نتیجه ی مطلوب را برای شما به وجود بیاورد.

تاثیرلیزر و اندوسکوپ در جراحی بینی

در واقع کاربرد این دو روش در جراحی بینی برای جلوگیری نمودن از خطرات احتمالی این عمل میباشد،مثلا نقش لیزر در جراحی بینی های ظریف فایده دارد و ان هم این است که جراحی بینی با لیزر خونریزی کمتری را دارد و تاثیری چندان در نتیجه عمل ندارد و نتیجه تنها به ویژگی بافت صورت بیمار و اول و اخر به جراح نیز بستگی دارد و نقش  اندوسکوپی در جراحی بینی باز هم سهولت روند جراحی میباشد که دید کاملتر و عمیق تر را برای پزشک ایجاد مینماید.

آیا نوع بینی بر الگوی عمل تأثیری دارد؟

ما بسیار دیده ایم که عده ای دارای بینی های گوشتی میباشند که پهن است و هیچ غضروفی در بینی آنها نیست که جراحی این نوع بینی از بینی های استخوانی کمی دشوارتر است و روش این دو کاملا با هم متفاوت میباشد که در جراحی بینی های گوشتی با استفاده از تکنیک های گوناگون و پیشرفته غضروف و اسکلت این گونه بینی ها را بایستی تقویت نمود تا به نتیجه ای مطلوب برسیم.
جراحی زیبایی بینی به دو روش بسته (closed)و باز

امروزه ما در جراحی های بینی از دو روش استفاده مینماییم روش باز و نیز روش  بسته که در گذشته روش بسته کاربردی تر بود ولیکن با پیشرفت علم و تکنولوژی بیشتر عمل ها به سمت جراحی باز گرایش پیدا کردند

در جراحی بینی به روش بسته تمامی برشها از داخل بینی صورت میگرفت و پوست را از داخل از اسکلت بینی جدا می نمودند و آن را نگه میداشتند تا پزشک تمام اقدامات لازم را از زیر پوست انجام دهد پس دید جراح بسیار محدود بود  در این روش ، اقدام و کار پزشک بسیار سخت بود چون که اگر غضروف بینی احتیاج به یک سری اعمال داشت پوست را از داخل به سمت بالا پایین میبریدند و از زیر آن پوست اقدامات لازم را در خصوص آن غضروف ها انجام میدادندولی در جراحی بینی به روش باز برشی که در لبه داخلی بینی داده میشود با برش خارجی  که در ناحیه پوست باریک میان دو سوراخ بینی است با هم یکی میشوند .برشها در این نوع از جراحی بینی شکل و ظاهری گوناگون دارند. پوست به طور کامل از غضروف و اسکلت بینی جدا میگردد پس پزشک دید وسیعی را در روند جراحی بر اجزا و آناتومی بینی بیمار خواهد داشت و امکانات اعمال اصلاحی به آسانی و به راحتی ایجاد میگردد از جمله پیوند غضروف و… پس این نوع جراحی بینی دارای کیفیت بهتر و نتیجه مطلوب تری خواهد بود.

سوهان کشیدن (رسپینگ) در جراحی بینی چیست ؟

در ایران بیشتر بیماران تقاضای برداشتن قوز از بینی را دارند که در این زمینه مردان بیشتر متقاضی میباشند زیرا حساس هستند.در گذشته در یک سری اقلیت ها برداشتن قوز بینی در مردان را نشانه از دست دادن قدرت مردانه میدانستند که برای مردان افت حساب میشد که جنبه منفی را  دارا بود در برخی از افراد جراحی پلاستیک بینی با احتیاط قوز بینی را برمیدارند.
ازبین بردن قوزهای استخوانی به وسیله سوهان رایج بوده که بیشترین کنترل را ایجاد مینماید.سوهان رایج در جراحی بینی مانند سوهان ناخن دندانه دار است و فلزی میباشد.با آن سوهان روی پوست خراشی را ایجاد مینمایند و شروع به سوهان کشی مینمایند و سپس با سرم آن قسمت را شستشو میدهند.

نقش بینی در زیبایی

جایگاه بینی در وسط صورت میباشد و رکن اساسی در زیبایی به حساب می آید و نسبتش با دیگر اجزای صورت نیز مورد ارزیابی قرار میگیرد.
رابطه  بینی با اجزای صورت نیز شامل زاویه های بینی با لب بالایی ، بینی با پیشانی و بینی با خود صورت نیز میباشد.
در خصوص رابطه بینی با صورت، تناسب زاویه بینی در مردان۳۶ و نیز در بانوان حدود ۳۵ درجه میباشد . در نظر داشته باشید چنانچه که این تناسب بر هم بخورد بینی ظاهری بسیار بد شکل در صورت پیدا مینماید.

چه زمانی جراحی بینی لازم میباشد

موارد گوناگونی میتوانند علت مراجعه شخص به کلینیک های زیبایی و درخواست جراحی بینی باشند از جمله ظاهر بد و انحراف بینی و پلیپ و مشکلات تنفسی. ولی در هر صورت  برای آزاد نفس کشیدن  بایستی عملکرد بینی از داخل و خارج مناسب باشد و مخاط بینی هم حساسیت زا و آلرژیک نباشد . در اکثر جراحی های بینی این پلیپ ها و مشکلات دریچه های داخل و خارج بینی نیز رفع گشته ولی این دلالت بر این ندارد که بعد از رینوپلاستی مشکلات به طور کامل زائل گردند حتی امکان دارد تا گذشت ماهها پس از جراحی به علت عوارض عمل تنفس برای شخص سخت تر هم گردد. همچنین مخاط بینی تا مدتی بیشتر شده و فرد دچار ابریزش بینی هم نیز میگردد.
انچه که ما دریافته ایم این است که علت اصلی جراحی بینی ظاهر بد بینی بوده .پس در خصوص این که کاندید مناسب برای جراحی بینی چه کسی میتواند باشد به دو امر و موضوع نیز مرتبط گشته :نخست اینکه خود شخص چه تصوری از ظاهر بینی خودش در ذهنش دارد؟و سپس اینکه ایا با انجام رینوپلاستی به نتیجه دلخواه خود میرسد ؟ اگر برسد تا چه اندازه از نتیجه عمل رضایت دارد؟
بنابراین بهترین کاندید را برای جراحی زیبایی خود شخص پیدا میکند اینکه به چه اندازه از ظاهر بینی خود رضایت ندارد و بعد مشاوره گرفتن از متخصص این عمل اینکه آیا با انجام این عمل ظاهر شخص بهبود میابد و یا اینکه از نظر متخصص یا همان پزشک ضرورتی در جراحی بینی دیده میشود  یا نه؟مقصود و غایت در جراحی زیبایی افزایش اعتماد به نفس میباشد و رضایت شخصی از ظاهر میباشد.

پزشک جراح را چگونه انتخاب نماییم

همانطور که بیان کردیم بین بینی با سایر اجزای صورت تناسب و ارتباطی نیز برقرار میباشد مثلا در برخی از جراحی های بینی بدون جراحی فک و چانه نتیجه رضایت بخشی از جراحی بینی حاصل نمیشود و بایستی که حتما فک و چانه جلو آورده شود و این خاص اشخاصی است که بدون چانه هستند و یا چانه بسیار کوچکی دارند.و در خصوص چنین مواردی است که باید در اتخاب پزشک جراح دقت لازم را داشت.پس فوق تخصص جراحی پلاستیک و نیز مسلط بودن بر جراحی های زیبایی صورت بهترین گزینه برای پزشک و جراح میباشد. پس بهتر است که نام پزشک جراح  جزو انجمن جراحی پلاستیک ایران باشد و یا اینکه دارای مدرک فوق تخصص نیز باشد.

تکنولوژی های جدید  در جراحی بینی چیست؟

امروزه اصطلاح پزشکی رینوپلاستی در کنفرانس های علمی به وفور چنیده میشود. حال رینوپلاستی پیشرفته به این معنا میباشد که جراحی بینی با لیزر انجام میگردد و هیچ برشو جراحتی در این نوع جراحی دیده نمیشود.رینوپلاستی پیشرفته بمنظور بازسازی دریچه های داخلی و خارجی بینی بوده  و دوختن آن اجزا در جای دقیق خود که در اینجا نیاز به جراحی باز با یک برش کوچک هم نیز میباشد. ولی انچه که میدانیم  این  است که جراحی بینی با لیزر غیر ممکن است و تنها برای تبلیغات از این واژه ها نیز استفاده میشود.ولی روش بسته در جراحی بینی وجود دارد و ان هم به این شکل است که برشها از داخل بینی است اما نتیجه عالی و دقت در اینجا کمتر از روش باز میباشد.توصیه ما به گسانی که از ظاهر بینی خود ناراضی میباشند این است که روش باز را برگزینند.

ایا همزمان با جراحی بینی میتوان جراحی های دیگری را هم انجام داد؟

از شایع ترین جراحی های همزمان با بینی ؛تزریق چربی به گونه میباشد.گاهی جراحی چانه و بینی هم با هم  انجام میشود اما توصیه ما به شما این است که چون مجرای تنفسی مشترکی دارنداین کار را هرگز انجام ندهید چون ممکن است که مخاطره انگیز باشد.

فهرست