تقویت مو به روش PRP

کاشت مو

تقویت مو به روش PRP

پی آر پی که خلاصه عبارت platelet-rich plasma است، به معنای پلاسمای غنی شده است که در زمینه های مختلف پزشکی و درمانی از جمله درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می­گیرد. در ادامه با تقویت مو به روش PRP و تقویت موی سر از طریق تزریق پلاسما بیشتر آشنا خواهید شد.

PRP یکی از روش­های به‌روز درمانی است که در ابتدا برای بهبود مفاصل و تاندون ها استفاده می­شد. اما طولی نکشید که پتانسیل­های بالقوه این شیوه از درمان در بخش­های مختلف پزشکی به وضوح مشخص شد و میزان استفاده از آن روز­به­­روز بیشتر و بیشتر شد.

در واقع راز اصلی موثر بودن و تطبیق­پذیری این روش را می­توان این در نظر گرفت که پلاسما به طور مستقیم از خون شما ایجاد می­گردد و با توجه به اینکه پلاسما دارای ماده غنی شده به نام فاکتورهای رشد است (که در ستون فقرات وجود دارند)، احتمال پس زدن پیوند از این طریق به طور کامل از بین می­رود. اما کاربرد این روش در تقویت موی سر چیست؟!

پی آر پی چیست؟

همان­طور که در بخش قبل گفته شد، پی آر پی دارای مخزنی از فاکتورهای رشد است که از نوع پروتئین هستند. همان­طور که از اسمشان مشخص است، از این عوامل در غشای سلول­ها، رشد سلول­ها، تکثیر و تقسیم آنها استفاده می­شود. در نتیجه سرعت ترمیم بافت­ها، میزان تولید کلاژن در سلول­های پیر و … افزایش پیدا می­کند که همین قابلیت این روش را برای جوان­سازی پوست، بهبود تاندون­ها و عضلات و رشد مو مناسب می­سازد.

در نتیجه می­توان گفت که PRP دارای تمام موارد مورد نیاز جهت رشد موها بوده و به همین جهت برای درمان ریزش مو انتخاب مناسبی است. برخی از فاکتورهای موجود در این ماده عبارت هستند از:

فاکتور رشد مشتق از پلاکت (PDGF)

این فاکتور نقش مهمی در تشکیل رگ­های خونی دارد که واحدهای فولیکولی را برای زنده ماندنشان تأمین می­کنند. علاوه بر این، PDGF مرحله رشد آناژن (رشد فعال) را فعال کرده و دوره آن را طولانی می­کند.

فاکتور رشد اپیدرمال (EGF)

تاثیر این فاکتور در دوره رشد مو است. به عبارت دیگر، با حضور EGF، مرحله آناژن بیشتر طول می­کشد و با عدم وجود آن مرحله رشد کوتاه­تر است.

فاکتور رشد شبه انسولین (IGF)

فاکتور رشد شبه انسولین (IGF) از جنبه­های مختلف بر روی سلول­ها تأثیر می­گذارد. اول و مهمتر از همه­، IGF مرحله آناژن (رشد فعال) را در چرخه رشد مو حفظ می­کند. علاوه بر این، تاثیر عامل رشد دیگری به نام فاکتور رشد مشتق از پلاکت را افزایش می­دهد.

فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)

این فاکتور شدیدترین تاثیر را در ریزش مو دارد. به گونه­ای که قطع شدن کامل آن باعث ریزش تمامی موهای سر می­شود.

نتیجه: تاثیر فیزیولوژیکی این فاکتورهای رشد شامل کاهش ریزش مو، رشد مجدد مو، افزایش جریان خون به پوست سر و داشتن موهای سالم می­شود.

روش انجام  پی آر پی

شیوه درمانی که برای تزریق پلاسما مورد استفاده قرار می­گیرد، بسیار ساده است. در این روش تکنسین­ها ابتدا به روش استاندارد خون را از بازوی شما می­گیرند و سپس آن را در سانتریفیوژ قرار می­دهند (ماشینی که با سرعت زیاد در حال چرخش است تا ذرات را با توجه به اندازه جدا کند). در نتیجه پلاسمای غنی از پلاکت از بقیه اجزای خون جدا شده و آماده برای تزریق به مناطق هدف و مورد نیاز می­شود. سپس این پلاسما درون سوزن­های بسیار نازک ریخته می­شود و تا عمق ۳ الی ۴ میلی­متر به پوست سر تزریق می­شوند.

چه افرادی به تقویت مو به روش PRP نیاز دارند؟

تزریق پلاسما یکی از بهترین روش­ها جهت تقویت موی سر است اما قطعا برای تمامی افراد مناسب نیست. در حالت کلی این درمان برای زنانی مناسب است که طاسی الگوی زنانه دارند و کاندیدای مناسبی برای پیوند مو نیستند. براساس نتایج تحقیقات انجام شده، این شیوه از درمان برای زنانی که مبتلا به مبتلا به آلوپسی آندروژنیک (طاسی با الگوی مردانه) هستند، دارای تاثیر شگفت­انگیزی است.

اما مردانی که مبتلا به آلوپسی آندروژنیک هستند، احتمال دارد که از این روش جواب بگیرند یا نگیرند! در واقع، می­توان گفت تاثیر این روش به میزان ریزش مو بستگی دارد. در صورتی که در مردان ریزش مو به تازگی آغاز شده باشد و یا بخش کوچکی از سر باشد، این روش انتخاب مناسبی باشد. اما اگر ریزش مو مربوط به منطقه وسیعی باشد، تنها روش درمان، کاشت مو است.

به طور کلی، در صورتی که دارای یکی از مواد زیر باشید، این شیوه از درمان برای شما مناسب نخواهد بود:

  • عفونت حاد یا مزمن
  • سرطان
  • بیماری مزمن کبد
  • بیماری مزمن پوستی
  • هیپوفیبرینوژنمی
  • اختلال متابولیک
  • سندرم اختلال عملکرد پلاکت
  • تعداد پلاکت کم
  • بیماری تیروئید

پی آر پی تحولی نوین در زمینه زیبایی وجوانسازی پوست ومو

پی آرپی برای دودسته از افراد قابل انجام است:

دسته اول افرادی هستند که دچار ریزش مو در مناطقی از سر یا ابروی خود هستند یا ساقه موهایشان به دلایلی مثل چربی پوست سر ، به مرور زمان نازک و ظریف شده وبه همین دلی کل سر یا ابرو کم‌پشت جلوه میکند.

دسته دوم افرادی هستند که در پوست صورت مثل  زیر چشم اطراف لبها ویا گونه ونیز در نواحی ای مثل گردن و دستها دچار چروکهای ظریف وسطحی شده اند . در این مناطق با توجه به خاص بودن نواحی امکان هر گونه درمان دیگری نیست. بهترین روش درمان استفاده از سلولهای خونی خود فرد میباشد

به این صورت که از فرد مقداری خون گرفته شده و طی پروسه ای این سلولهای خونی سانتریفیوژ شده و‌مواد مغذی آن برای پوست تغلیظ گشته ، سپس به صورت دست گردن یا زیر چشم فرد تزریق میگردد.

این تجربه شیرین که جوانی را به شما هدیه میکند حتما امتحان کنید. مزیت اصلی این روش بی عارضه بودن آن است چون از هیچ ماده شیمیایی خارجی ای استفاده نشده و فقط از سلولهای خونی خود فرد استفاده میشود

این روش هم جنبه پیشگیری از پروسه ریزش مو یا پیری در پوست صورت گردن و دستها را دارد و هم جنبه درمانی در افرادی که این عارضه ها برایشان ایجاد شده است.

وبه دلیل اینکه کاملا safe است از ماهی یکبار تا هر سه ماه یکبارقابل تکراراست.

در نظر داشته باشید که استفاده ازکیت های استاندارد و کاملا استریل وانتخاب پزشک متخصص و باتجربه در این روش ، تضمین کننده نتایج رضایت بخش و حیرت انگیز در جوانتر شدن شما خواهد بود.

مزایا و معیاب پی آر پی

در مقایسه با روش هایی مانند کاشت مو، درمان ریزش مو با PRP در صورتی که توسط بهترین جراح زیبایی انجام شود، بی خطر بوده و دارای حداقل عوارض جانبی است. برخی از عوارض جانبی رایج در این شیوه از درمان عبارت هستند از: عفونت در محل تزریق، آسیب به رگ­های خونی و تشکیل بافت زخمی. گاهی اوقات، تورم و التهاب در محل تزریق مشاهده می­شود که بعد از ۱ یا دو روز برطرف می‌گردد.

تاثیر تزریق پلاسما برای درمان ریزش مو

PRP به طور کلی روش ایمن و مؤثری است. با این حال، نتیجه این درمان می­تواند در برخی افراد نسبت به دیگران مؤثرتر باشد؛ چرا که تعداد پلاکت­ها و غلظت و تنوع فاکتورهای رشد در پلاسما از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به عنوان یک قاعده کلی، درمان ریزش مو PRP موفقیت آمیز است، اما میزان کارآیی آن می­تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد.

میزان ماندگاری پی آر پی چقدر است؟

اولین نکته­ای که در مورد تزریق پلاسما باید بدانید این است که این شیوه، درمانی برای علت ریزش مو نیست. در نتیجه، برای کسب نتیجه مطلوب باید به مدت طولانی چندین بار از درمان PRP استفاده کرد. بنابراین، میزان ماندگاری نتیجه‌ی این روش بسته به مشکل هر فرد و تعداد جلسات درمانی، متفاوت است.

 مراقبت های بعد از پی آر پی

PRP یک روش غیر تهاجمی است و همین مسئله باعث می­شود که نیازی به مراقبت­های ویژه بعد از شرکت در جلسه­های درمانی نباشد. بعد از انجام هر بار تزریق پلاسما می­­توانید به انجام فعالیت­های روزانه خود بازگردید. تنها نکته­ای که باید به خاطر داشته باشید این است که به مدت ۱۲ ساعت حمام نکرده و از مواد شوینده‌ی سر استفاده نکنید.

مقایسه تقویت مو به روش PRP و مزوتراپی

همان­طور که می­دانید روش­های مختلفی برای درمان ریزش مو وجود دارد که دو مورد از آنها پی آر پی و مزوتراپی هستند. یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد ایجاد می­شود، این است که کدام یک از این روش­ها نتیجه بهتری برای تقویت موی سر و درمان ریزش مو دارند!؟

به طور کلی، می­توان گفت هردوی این روش­ها غیر تهاجمی بوده و برای افرادی مناسب است که ریزش موی آنها شدید نبوده و یا طاسی آنها محدود به یک منطقه کوچک است. از طرف دیگر برای کسب نتیجه از هر دوی این روش­ها باید جلسات درمانی را به صورت منظم و پیوسته دنبال نمود و در برخی موارد برای نتیجه بهتر از هر دو به صورت همزمان استفاده کرد.

اما فرق اساسی که بین پی آر پی و مزوتراپی وجود دارد، این است که در مزوتراپی تنها لایه میانی پوست تحت تاثیر قرار گرفته در حالی که در PRP تمام لایه­های پوستی تحت تاثیر قرار می­گیرند. علاوه بر این، هزینه ای که برای هر جلسه تزریق پلاسما پرداخته می شود، نسبت به PRP کمتر بوده و به همین خاطر بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرد.[/vc_column_text]

همچنین می توانید در مورد تقویت مو به روش مزوتراپی اطلاعات کسب کنید.

هزینه پی آر پی

هزینه پی آر پی به تعداد جلسات و میزان تزریق پلاسما بستگی دارد که این عوامل از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. در حالت کلی برای کسب نتیجه مطلوب به ۱ الی ۸ جلسه درمان در سال نیاز است که البته بسیاری از بیماران بین ۳ الی ۴ جلسه به نتیجه دلخواه رسیده­اند. بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه­ها، می­توانید از مشاوره پزشکی کمک بگیرید.

توصیه می‌شود در صورتی که ریزش موی سرتان به تازگی شروع شده و یا طاسی در منطقه­ای کوچک از سرتان مشاهده می­کنید، می­توانید از پی آر پی یا تزریق پلاسما جهت درمان ریزش مو و تقویت موی سر استفاده کنید.

[/vc_column][/vc_row]
برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن:۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

کلینیک سعادت‌اباد:۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

جدیدترین مقالات

نتیجه‌ای پیدا نشد.

مقالات مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست