جراحی بینی (رینوپلاستی)

احساس بوی بد بعد از عمل بینی

از جمله مسائلی که برخی از بیماران که عمل جراحی بینی را انجام می دهند با آن روبرو می شوند، احساس بوی بد بینی بعد از جراحی می باشد که برخی اوقات تا ماه ها استمرار می یابد و احساس بدی در شخص ایجاد می کند.

قبل از انجام جراحی بینی، پزشک باید نشانه های هشداردهنده عوارض پس از عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) را به شخص اعلام کند که دارای عفونت می شود و طریقه مدیریت آن را در زمان ایجاد به شخص آموزش دهد. نشانه عفونت های بعد از رینوپلاستی عبارتند از تب، قرمزی، تخلیه و بوی بد در مکان برش و ورم یا درد زیاد است. بوی نامطبوع در دو هفته تا یکماه پس از جراحی بینی امکان دارد به وجود آید . این بو در بیشتر مواقع مسئله به خصوصی نیست و می تواند مقداری به وجود لخته های خون و ترشحات در درون بینی و یا مصرف نوع به خصوصی از نخ های درون بینی ارتباط دارد که در بیشتر مواقع با گذشت زمان خودش بهبود می یابد و با شستشوی درون بینی با سرم برطرف می شود.

علل بوی بد بینی

در صورتی که بوی نامطبوع بعد از گذشت سه ماه از رینوپلاستی باز هم وجود داشته باشد علائم دیگری هم می تواند وجود داشته باشد. از دلایل اساسی بوی بد پس از جراحی بینی باقی ماندن بخیه های غیرجذبی درون بینی است که راه خیلی باریکی میان فضای درون بینی و فضای زیر پوست بینی به منظور ورود میکروب به وجود می آورد و باعث ایجاد عفونت های میکروسکوپی و کوچک می شود و بوی نامطبوع ایجاد می کند.

  • در ابتدا جهت بررسی شخص با نارضایتی از بوی نامطبوع درون بینی باید به وجود مسائلی مثل دیابت و یا سابقه عفونت اخیر در بدن شخص توجه کنیم.
  • در برخی از جراحی های بینی مخصوصا در مواقعی که دستکاری در شاخک تحتانی با سوزاندن به منظور التیام گرفتگی ناشی از آن انجام می شود و برداشت خیلی زیاد از آن صورت می گیرد،امکان دارد بافت های مرده یا مخاط و استخوان ظاهر شده سبب آغاز عفونت شود که حتما باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرد. به طور معمول شستشوی منظم با سرم و درمان آنتی بیوتیکی سبب بهبود مناسب این شرایط می شود.
  • سینوزیت یا عفونت سینوس ها هم می توانند بوی نامطبوع در بینی به وجود آورند . به دلیل اینکه ورم ایجاد شده بعد از جراحی بینی می تواند سبب مسدود شدن سوراخ خروجی ترشحات سینوس شود، امکان دارد این شرایط برای بیمار به وجود بیاید . درمان آنتی بیوتیکی برای این مورد از افراد مساعد است و بعد از درمان لازم از جراحی بینی می توان در زمان مناسب به وسیله اندوسکوپ سینوس را معالجه کرد.
  • دلیل دیگری که سبب ایجاد بوی بد بینی می شود به طور معمول استخوان هایی هستند که در درون بینی توسط مخاط (لایه ای که مانند پوست درون بینی را می پوشاند) پنهان نشده و توسط باکتری آلوده شده اند که سبب به وجود آمدن بوی نامطبوع می شود. به طور معمول این موضوع بر اثر عمل جراحی تهاجمی و یا مسائلی مانند استفاده از کوکائین از راه بینی به وجود می آید و درمان مساعد این موضوع یا گذشت زمان و یا برداشت استخوان آلوده می باشد و تا زمانی که مبدا آلودگی از بین نرود درمان آنتی بیوتیکی تاثیرگذار نمی باشد.
  • از دلایل دیگر با شیوع کمتر بوی نامطبوع بینی پس از جراحی وجود داشتن جسم خارجی مانند تامپون یا اسپلینت درون بینی می باشد که پیشنهاد می شود حتما اشخاصی که از بوی نامطبوع گله مند هستند به وسیله پزشک خود معاینه شوند.
  • از دلایل دیگری که میزان پراکندگی آن بسیار ناچیز است ایجاد کانون های عفونی بر اثر سرایت مخاط بینی به زیر پوست بینی، عفونت های سینوس ها پس از جراحی و همینطور عفونت ساختمان های درون بینی است. همه موارد ذکرشده قابل درمان هستند و جای هیچ دلواپسی نیست .

درمان بوی نامطبوع بینی بعد از جراحی بینی

در حالت کلی این موضوع با مرور زمان و دفاع بدن به صورت خود به خود التیام می یابد. این عفونت های جزئی به جز بوی نامطبوع مسئله دیگری به وجود نمی آورد . برای بهبود آن هم شستشوی مستمر درون بینی توسط سرم و مصرف متوالی دوره ای از آنتی بیوتیک ها زیر نظر جراح است.

دو عمل بااهمیت که نباید فراموش کرد ، یکی مراجعه به پزشک جهت بررسی درون بینی و اطمینان یافتن از نبود مسئله ویژه و دیگری صبور بودن است و درمراحل ابتدایی هم ،شستشو با سرم آب نمکی می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار + 19 =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست