مراحل انجام عمل بینی | ۴ مرحله‌ی مهم

مراحل انجام عمل بینی
جراحی بینی (رینوپلاستی)

مراحل انجام عمل بینی به چه صورتی است؟

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی، یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی است که در میان همه رده‌های سنی طرفدار دارد. داشتن یک بینی خوش فرم و متناسب، در زیبایی و جذابیت چهره بسیار موثر است. به همین دلیل، همواره عمل بینی از دغدغه‌های اصلی کسانی است که می‌خواهند جراحی زیبایی انجام دهند.

با این حال، سوالات و دغدغه‌های ذهنی بسیاری وجود دارد که بسیاری را از انجام این عمل می‌ترساند و یا منصرف می‌کند. از شیوه انجام عمل و انتخاب جراح معتبر تا هزینه عمل و مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی، درد و مشکلات بعد از عمل جراحی بینی که فرد باید پشت سر بگذارد و … همگی از دلایل منصرف شدن از این عمل است.

این در حالی است که اگر همه توصیه‌ها و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بینی توسط فرد رعایت شود و دوران بهبودی به خوبی طی گردد، عوارض و مشکلات بعد از عمل به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند؛ همچنین نتیجه نهایی عمل بهتر و زودتر به دست خواهد آمد.

 • مراحل انجام عمل بینی
 • گام ۱ از مراحل انجام عمل بینی: تصمیم‌گیری
 • گام ۲ از مراحل انجام جراحی بینی: آمادگی پیش از جراحی
 • گام ۳ از مراحل انجام جراحی بینی: جراحی بینی
 • گام ۴ از مراحل انجام جراحی بینی: بهبودی

مراحل انجام عمل بینی

جراحی زیبایی بینی با هدف ایجاد تغییرات در فرم و ساختار بینی برای اصلاح مشکلات و رفع عیوب آن انجام می‌شود. در گذشته عمل بینی عروسکی یا فانتزی بسیار پرطرفدار بود اما امروز عمل بینی طبیعی، اولویت مراجعان است. عمل بینی بهتر است توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، با بی‌هوشی عمومی در بیمارستان یا مطب های جراحی معتبر انجام شود.

در جراحی بینی، با ایجاد چند برش در داخل سوراخ بینی، روی تیغه بینی و زیر بینی، پوست کنار زده می‌شود تا جراح به غضروف و استخوان بینی دسترسی داشته باشد. سپس با تراش و تغییر در فرم و شکل غضروف و استخوان، فرم و اندازه بینی نیز تغییر می‌کند. در پایان نیز پوست بینی دوباره سر جای خود برمی‌گردد و بخیه می‌خورد.

مراحل انجام عمل بینی به صورت گام به گام در ادامه خواهد آمد. آنچه در تمامی این مراحل مهم است، رعایت دقیق دستورات و توصیه‌های جراح است. اگر جراح مناسبی را یافته‌اید، حتما به او اعتماد کنید و همه نکاتی را که مطرح می‌کند، به دقت انجام دهید. هیچ ترس و استرسی از طی شدن روند درمان خود نداشته باشید. فراموش نکنید که شما اولین نفری نیستید که به دنبال انجام یک عمل بینی موفق است.

جراح شما بر اساس تجربه و تعداد عمل‌های جراحی بینی که انجام داده است، با موارد مختلفی روبرو شده است و برای رفع هر مشکلی نیز، راه حلی در نظر دارد. هیچ گاه عمل جرای بینی خود را چه از نظر نوع و روش جراحی، چه دوران نقاهت و چه از نظر نتیجه مورد انتظار، با شخص دیگری مقایسه نکنید. شرایط بدنی و واکنش بیولوژیکی هر فرد به جراحی متفاوت خواهد بود. یک فوق تخصص جراحی پلاستیک همواره تلاش خواهد کرد که بهترین نتیجه را برای شما، ایجاد کند.

گام ۱ از مراحل انجام عمل بینی:

تصمیم‌گیری

در گام نخست از مراحل انجام عمل بینی، پیش از اینکه تصمیم نهایی خود را برای انجام عمل جراحی بینی بگیرید، بهتر است از تمام شرایط و عوارض این عمل و میزان تغییرات بینی و چهره خود مطلع شوید. بهترین کار، مشورت با یک جراح متخصص است. پیشنهاد می‌شود حتما با فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی یک جلسه مشاوره رایگان داشته باشید.

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی که فوق تخصص پلاستیک داشته باشد، کسی است که نخست ۷ سال دوره پزشکی عمومی و سپس ۴ سال دوره تخصص جراحی عمومی را پشت سر گذاشته است. در ادامه ۵ سال نیز دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را طی نموده است. درواقع فوق تخصص جراحی پلاستیک، در مورد تمام جراحی‌های زیبایی بدن تحصیل و کسب مهارت کرده است.

در جلسه مشاوره با جراح، شما انتظارات و دغدغه‌های خود را نسبت به عمل بینی و میزان تغییر مورد نظر، بیان می‌کنید. فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی نیز با توجه به نتیجه معاینه و گفت و گو، به شما خواهد گفت که آیا گزینه مناسبی برای جراحی بینی هستید یا خیر. درواقع جراح به چند عامل مختلف توجه می‌کند تا شیوه جراحی شما را مشخص کند و یا روش‌های دیگری غیر از جراحی بینی به شما پیشنهاد نماید:

 • تصور ذهنی شما نسبت به بینی، چهره و بدن‌ خود (Body Image)
 • انتظارات واقع‌بینانه و منطقی یا خواسته‌های غیر معقولی که ممکن است از جراحی بینی داشته باشید.
 • فرم و شکل بینی شما، میزان مشکلات ظاهری و ساختاری که در بینی شما وجود دارد.
 • شرایط بدنی، بیماری خاص و یا داروهایی که ممکن است مصرف کنید.
 • میزان هزینه‌ای که برای انجام جراحی بینی درنظر گرفته‌اید.
 • شرایط و سبک زندگی و دیگر مسائل شخصی که ممکن است در تصمیم شما موثر باشد

پس از یک مشاوره کامل و جامع با فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی، شما خواهید دانست که آیا در حال حاضر برای انجام عمل بینی گزینه مناسبی هستید یا خیر. همچنین مشخص می‌شود که بینی شما با معیارهای زیبایی‌شناسی و استانداردهای موجود، تا چه اندازه متفاوت است. مشکلات و معایب ساختاری و ظاهری احتمالی بینی شما تشخیص داده می‌شود و برای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی خواهد شد.

در این میان شما می‌توانید خواسته خود از نتیجه نهایی عمل بینی را با جراح خود در میان بگذارید. پزشک شما می‌تواند با نمایش نمونه کارهای مشابه با شما و یا با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای گرافیکی، نتیجه نهایی جراحی بینی را به شما نمایش دهد. به این ترتیب شما بهتر می‌توانید در مورد انجام جراحی و شیوه انجام عمل، تصمیم‌گیری کنید. تنها نکته مهم در این مرحله این است که به تجربه و دانش فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی خود اعتماد داشته باشید.

مشاوره با جراح متخصص زیبایی و درک مراحل انجام عمل بینی

گام ۲ از مراحل انجام عمل بینی:

آمادگی پیش از جراحی

با توجه به نوع جراحی و فرم بینی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی مواردی را به شما توصیه خواهد کرد و پلن درمان شما چیده خواهد شد. برای مثال اگر شما تنها به اصلاح قوز و برجستگی بینی نیاز داشته باشید، این عمل به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی در مطب انجام است. در نتیجه نیازی نیست که مانند جراحی با بی‌هوشی عمومی، هنگام عمل ناشتا باشید.

همچنین در مواردی که بینی شما گوشتی و میزان بافت‌های چربی آن زیاد باشد، ممکن است پزشک برای شما کورتون یا داروهای ضد التهاب تجویز کند تا از حجم جوش و چربی بینی کاسته شود. همچنین در صورت ابتلا به حساسیت یا بیماری‌های زمینه‌ای دیگر و مصرف داروهای خاص، پزشک شما باید طرح درمان ویژه‌ای برای شما درنظر بگیرد. پس از انجام همه آزمایش‌های لازم و بررسی شرایط عمومی و سلامتی شما، نوبت جراحی داده خواهد شد.

 • یک ماه پیش از جراحی، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، دخانیات، داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و داروهای ضد التهاب و … باید قطع شود.
 • شب قبل از جراحی، استحمام کنید چون تا چند روز پس از جراحی نمی‌توانید به حمام بروید.
 • از ساعت ۱۱ یا ۱۲ شب قبل از جراحی دیگر هیچ خوراکی یا نوشیدنی نباید بخورید. روز جراحی با بی‌هوشی عمومی، معده شما باید خالی باشد. سعی کنید شب قبل از جراحی، غذای سبک بخورید.
 • تمامی مدارک پزشکی، نتایج آزمایش‌ها و کارت ملی خود را همراه داشته باشید.
 • یک همراه با خود داشته باشید تا پس از عمل در کنار شما باشد. شب پس از جراحی را نیز نباید تنها باشید.
 • لباسی همراه داشته باشید که از سر پوشیده نشود تا به بینی شما فشار نیاید؛ پیراهن دکمه‌دار مناسب است.

قبل از جراحی زیبایی بینی در ملاقات اولیه با پزشک، قبل از عمل بینی شما ازنظر ظاهری و وضعیت تیغه بینی ، شاخک های داخل بینی و… مورد معاینه قرار خواهد گرفت و مراقبت قبل از جراحی بینی به شما آموزش داده خواهد شد. درصورت لزوم برای شما آزمایش خون نیز درخواست خواهد شد. همچنین پرستار راهنمایی های لازم را به شما می کند تا با دانستن مراحل انجام عمل بینی، نکات قبل از عمل بینی را در نظر بگیرید و اقدامات لازم بعد از عمل را انجام دهید. در روز عمل، با پرستار صحبت خواهید کرد (کسیکه شما را بیهوش می کند) و قبل از رفتن به اتاق عمل با دکتر خود ملاقات خواهید نمود. عمل جراحی بینی با توجه به ساختار زیرپوستی و میزان بافت اضافه حدود ۲ ساعت طول می کشد. اگر غیر از عمل بینی، عمل دیگری نیز داشته باشید، بالطبع این مدت بیشتر طول خواهدکشید. به هوش آمدن از حالت بیهوشی حدود یک ساعت طول می کشد و اکثر بیماران بعد از ۵ ـ ۴ ساعت پس از پذیرش مرخص می شوند.

جمع بندی اقداماتی که نیاز است قبل از عمل انجام دهید:

 1.  لطفا از خوردن آسپرین یا مواد حاوی آسپرین یا ایبوپروفن تا یک هفته قبل از عمل و ۱ هفته بعد از عمل خودداری فرمائید. برای آگاهی از لیست کامل داروهایی که نباید قبل از عمل مصرف کنید به منشی مطب مراجعه کنید. اگر دارویی مصرف می کنید که روی گردش خون و خونریزی تأثیر می گذارد سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 2.  لطفا پزشک را در جریان داروهایی که مصرف می کنید و سابقه پزشکی خود قرار دهید. شما باید داروهای روتین خود را مصرف کنید مگر اینکه پزشک از شما بخواهد. در قرار ملاقات قبل از عمل پرستار شما را در جریان داروهایی که باید در روز عمل با یک جرعه آب مصرف کنید، قرار می دهد.
 3.  در قرار ملاقات پیش از عملتان به شما نسخه ای داده می شود که باید پس از عمل آنرا مصرف کنید، این نسخه شامل یک آنتی بیوتیک خوراکی، داروهای ضد درد و درمان ورم بعد از عمل بینی است.
 4.  نباید از بعد از نیمه شب روز قبل از عمل چیزی بخورید یا بیاشامید. مگر اینکه پزشک خلاف این را برای شما تجویز نماید.
جراحی بینی و مراحل انجام آن

گام ۳ از مراحل انجام عمل بینی:

جراحی بینی

در سومین مرحله از مراحل انجام عمل بینی، جراحی بینی با بی‌هوشی در صبح انجام می‌شود. این جراحی معمولا ۲ تا ۳ ساعت طول خواهد کشید. صبح زود به بیمارستان یا مطب تخصصی جراحی مراجعه کنید. وجود استرس و اضطراب پیش از جراحی طبیعی است. نگران نباشید و اگر از موضوعی مطمئن نیستید، از کارکنان بخش راهنمایی بخواهید. پس از آمادگی برای جراحی، پر کردن فرم‌ها و تعویض لباس، به اتاق جراحی منتقل می‌شوید.

به هیچ وجه نگران نباشید که جراح شرایط یا خواسته‌های شما در مورد عمل بینی را فراموش کرده باشد. قبل از بی‌هوشی فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی خود را در اتاق عمل ملاقات می‌کنید تا یک بار دیگر در مورد شیوه جراحی صحبت کنید. نکاتی که می‌خواهید در عمل بینی شما لحاظ شود، دوباره مرور می‌شود تا شما خیالتان راحت باشد. همچنین جراح مدارک پزشکی و نتایج آزمایش‌های شما را یک بار دیگر بررسی خواهد کرد تا از همه شرایط جراحی مطمئن شود.

متخصص بی‌هوشی، داروی بی‌هوشی را به دست شما تزریق می‌کند. سپس با شما صحبت خواهد کرد تا از وضعیت شما آگاه شود. بدین ترتیب کم کم شما در آرامش کامل از هوش خواهید رفت.

یک تا دو ساعت پس از پایان جراحی، در اتاق ریکاوری به هوش خواهید آمد. ضربان قلب و میزان اکسیژن خون شما کنترل و پایش خواهد شد. تا زمانی که شرایط عمومی شما به حالت پایداری نرسد، باید در اتاق ریکاوری استراحت کنید. ممکن است پس از بی‌هوشی تشنه باشید ولی اجازه خوردن آب نخواهید داشت.

پس از جراحی، در سوراخ‌های بینی شما تامپون یا باند بینی کار گذاشته می‌شود. تامپون خونریزی بینی را کنترل می‌کند و همچنین دیواره داخلی بینی را به غضروف و استخوان فشار می‌دهد. همچنین روی بینی شما نیز یک آتل پلاستیکی یا اسپلینت قرار می‌گیرد تا فرم و شکل دلخواه بینی پس از جراحی حفظ شود.

پس از اینکه به طور کامل به هوش آمدید، به بخش بستری عمومی منتقل خواهید شد. همراه و خانواده شما می‌توانند آنجا شما را ملاقات کنند. با نوشیدن کمی آب شروع کنید و سپس آرام آرام با کیک و آبمیوه طبیعی، تشنگی و ضعف خود را برطرف نمایید. ممکن است کمی احساس تهوع داشته باشید که طبیعی است.

پس از نظر پزشک می‌توانید مرخص شوید و به خانه بروید. اگر از شهرستان به تهران آمده‌اید می‌توانید شب را در بیمارستان بمانید تا روز بعد توسط جراح معاینه شوید. اگر خونریزی غیر طبیعی داشتید، در همان شب اول جراح خود را مطلع نمایید. در غیر این صورت، روز بعد از جراحی یا دو روز بعد از جراحی، برای کشیدن تامپون از بینی باید به مطب مراجعه کنید.

مرحله ی سوم جراحی بینی است

گام ۴ از مراحل انجام عمل بینی:

بهبودی

پس از انجام جراحی بینی، باید به توصیه‌های جراح خود به دقت عمل کنید تا هم عوارض کمتری را تجربه کنید و هم با سرعت بیشتری دوره بهبودی را طی نمایید.

 • پس از جراحی، وجود درد، تورم و کبودی بینی و اطراف آن کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. احتمالا کمی احساس سرگیجه، تپش قلب، حالت تهوع و همچنین جوش‌ و التهاب خواهید داشت. این موارد طی یک تا دو هفته رفع خواهد شد.
 • تامپون یا پانسمان چرب درون بینی حداکثر پس از ۳ روز باید برداشته باشد. آتل روی بینی نیز ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی برداشته می‌شود و بخیه‌ها نیز کشیده می‌شوند.
 • برای از بین بردن کبودی و ورم صورت، اطراف بینی و زیر چشم، سه روز از کمپرس آب سرد استفاده کنید. سپس سه روز کمپرس آب گرم انجام دهید. در هر یک ساعت باید ده دقیقه کمپرس را روی پوست خود بگذارید اما توجه کنید که میزان سرما و گرما خیلی زیاد نباشد.
 • تا ۲ هفته بعد از جراحی باید همواره سر خود را بالا نگه دارید. حتی هنگام خوابیدن نیز چند بالش نرم پشت خود بگذارید تا سرتان بالاتر از بدن قرار بگیرد. یک هفته استراحت کنید و هرگونه فعالیت روزانه را به آرامی انجام دهید. اگر کارمند هستید، باید یک مرخصی یک هفته‌ای را درنظر بگیرید.
 • هیچ فشاری نباید به بینی شما وارد شود. دو تا ۳ هفته باید با دهان باز عطسه کنید و هرگز فین نکنید. از مسواک نرم استفاده کنید و تا یک ماه عینک نزنید.
 • غذا و خوراکی خود را تکه تکه کنید و بخورید؛ گاز نزنید تا دهان شما خیلی باز نشود و به بینی فشار وارد نشود. همچنین با نی نوشیدنی نخورید. مصرف نک و ادویه را تا جای ممکن قطع کنید. سبزیجات، میوه تازه از جمله آناناس و کیوی، مایعات و همچنین ماهی بیشتر بخورید.
 • چسب زدن بینی را از جراح و دستیاران او به خوبی بیاموزید. ۲ تا ۳ ماه پس از جراحی باید بینی به‌طور مرتب چسب زده شود. فشار چسب کمک می‌کند تا به شکل دلخواه بینی خود برسید. همچنین چسب، تورم بینی را نیز کاهش می‌دهد.

حدوداً تا ۵ ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل کنید چرا که به دلیل داروهای بیهوشی حرکات معده و روده شما کند است و چنانچه شما چیزی میل کنید باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود. حدوداً ۵ ساعت بعد از عمل ابتدا کمی آب می آشامید اگر چنانچه مشکلی نداشتید یک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید و بعداز آن میتوانید از غذاهای نرم استفاده کنید و از روز سوم به بعد هر چه خواستید میتوانید میل کنید . دراز کشیدن بعد از عمل باعث تورم بینی شما میشود لذا سعی کنید بعداز عمل فقط در حد معمول دراز بکشید. از روز سوم به بعد کارهای سبک مثل کارهای سبک منزل، کارهای اداری، کار با کامپیوتر و … بلامانع است.

در ۷ روز اول بعد از عمل لازم است هنگام خواب سرتان بالاتر از حد معمول قرار گیرد . استفاده از ۲ بالش بجای یکی برای این منظور مناسب است. هنگام خوابیدن بهتر است به پشت بخوابید و از خوابیدن به شکم پرهیز کنید. در صورت تمایل می توانید به پهلو هم بخوابید ، به شرط آنکه بینی شما با جائی تماس پیدا نکند و تحت فشار قرار نگیرد. البته ممکن است تورم صورت در آن سمت که به طرف پائین بوده است، بیشتر شود.

اولین چیزی که در مورد عمل زیبایی بینی باید بدانید این است که بعد از اینکه عمل به اتمام رسید، شما هنوز لوله ها، اسپلینت ها،‌ پانسمان و سایر موارد مربوط به جراحی را درون و اطراف بینی خود دارید تا که ساختار مطلوب پس از جراحی بینی حفظ گردد. انتظار می رود، پس از گذشت حدود۱۰-۷ روز پس از عمل زیبایی بینی باندها و پانسمان شما باز شود. طول این مدت گاهی کمتر از این مقدار و اغلب بیشتر است، و به نوع جراحی شما بستگی دارد.

در آخرین مرحله از مراحل انجام عمل بینی، باید بدانید که ورم پس از عمل بسیار رایج است. برخی بیماران بیشتراز سایرین ورم می کنند که این به ژنتیک خاص هر بیمار و نوع جراحی که وی داشته بستگی دارد. ورم رایج است و نباید شما را غافلگیر یا وحشت زده کند حتی اگر بیشتر از آن چه که شما انتظار داشتید بود. در حقیقت اگر شما شکل بینی تان را تغییر دهید،‌ متوجه خواهید شد که پس از چندین ماه هنوز به طور کامل شکل جدیدش را نگرفته است. ورم کم کم برطرف خواهد شد اما زمان می برد تا بینی شکل دائمی جدیدش را بگیرد. همچنین یکی دو روز اول بعد از عمل ممکن است بیماران کمی کبودی داشته باشند ولی معمولا تا روز برداشتن گچ بینی که حدود روز ششم بعد از عمل است کبودی برطرف شده است. باید تا ۲۴ ساعت پس از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید. تا وقتی که در مرکز جراحی بستری هستید پرستاران این کار را انجام خواهد داد. وقتی به منزل مراجعه کردید خودتان چند تکه یخ راخرد کرده و داخل کیسه فریزر ریخته و روی صورت و گونه هایتان قرار دهید. این کار باعث می شود ورم و کبودی شما به حداقل برسد .عمل

نتیجه جراحی بینی از مراحل انجام عمل بینی

شرایط عمومی جراحی پلاستیک بینی

معمـولاً سن مناسب جهت عمل جراحی بینی ۱۸ سالگی است ولی در صورت کامـل بودن رشد جسمی در سنین پایین تر مثل ۱۵ سالگی هم امکان پذیر است و حتی در مواردی که انسداد کامل بینی به علت تغییر شکل یا انحراف شدید تیغه بینی وجود دارد، انجام این جراحی در سنین پایین تر نیز ممکن می باشد. در افراد مسن نیز جراحی بینی محدودیتی ندارد، البته جراحی در سنین بالا نیاز به تکنیک های ویژه و جراح متبحر دارد.

علاوه بر آن افرادی می توانند متقاضی عمل زیبایی بینی باشند که از نظر قلب و ریه و دیگر اعضای حیاتی سالم هستند و از بلوغ فکری و رشد خوبی برخوردار هستند. همپنین افرادی که توقعات منطقی و واقع بینانه از جراحی داشته و محدودیت های عمل را می دانند، قبل از انجام جراحی با جراح همکاری کافــی داشته و نسبت به عمل جراحی و نتایج آن کاملا توجیه هستند نیز متقاضیانی عالی به شمار می روند.

به نمونه هایی از جراحی بینی توسط دکتر آرش نجف بیگی دقت کنید:

مراحل انجام عمل بینی - نمونه کار 1
مراحل انجام عمل بینی - نمونه کار 2
مراحل انجام عمل بینی - نمونه کار 3

در طی عمل رینوپلاستی اشکالات مختلف بینی را می توان برطرف کرد که برای مثال به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • بزرگ بودن اندازه بینی
 •  قوزدار بودن بینی
 •  افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی و لب
 •  پهن بودن بینی
 •  بزرگ بودن سوراخ های بینی
 •  جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 •  زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 •  دررفتگی تیغه بینی و غیرقرینه بودن بینی
 •  دو شاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی و یا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
 •  دفورمیتی های بعد از عمل جراحی

هنگامی که تمام عملیات جراحی و ترمیمی بینی انجام شد، پوست به چارچوب جدید برگردانده می شود. برخی جراحان از درون بینی بخیه می زنند و در تکنیک عمل بینی باز، بخیه بیرون بینی زده می شود. سپس به اتاق ریکاوری منتقل می شوید. امیدواریم در این مقاله به خوی با مراحل انجام عمل بینی آشنا شده باشید.

قبلا به منظور کوچک کردن اندازه بینى تنها استخوان و غضروف ها را تراش مى دادند و به این ترتیب اندازه بینى کوچک مى شد اما پس از مدت زمانی برخی از بینى هاى جراحی شده در قسمت نوک و نیمه تحتانى بینى دچار افتادگی می شدند که به علت ضعیف شدن در گذشته براى کوچک کردن سایز بینى فقط استخوان و غضروف ها را تراش مى دادند ، بینى کوچک مى شد ولى بعد از مدتى ، بعضی از بینی های عمل شده به دلیل ضعیف شدن غضروف های تراش خورده دچار افتادگی در قسمت نوک و نیمه تحتانى بینى می شدند . پس از انجام جراحى و در زمان ترمیم فشارهایی از سمت پوست به اسکلت بینی وارد مى شود که به شدت قوی و می باشند و در صورتی که نوک بینى به میزان کافى قوى نباشد در برابر آن ها سر خم می کند و دچار افتادگی مى شود. به این معنی که نوک بینى پایین مى آید و به لب بالا نزدیک مى شود . هرچه پوست ضخیم تر باشد میزان افتادگی بینی پس از جراحی نیز بیشتر می شود.

در حال حاضر به منظور پیشگیری از افتادگی نوک بینى پس از عمل جراحى از تقویت غضروفى در قسمت هایی که غضروف ضعیف شده به ویژه در نوک بینى استفاده می شود . به منظور این پیوند باید حتما غضروف ها از درون خود بینى برداشته شود تا از جنس خود بینى باشد و تا ابد باقى بماند . یعنی این غضروف ها باید از تیغه میانی بینی برداشته شود یا از غضروف پشت لاله گوش و یا از غضروف های دندنه خودِ فرد. این قسمتها مناسب ترین انتخاب هستند و به غضروف هاى نوک بینى پیوند زده مى شوند تا نوک بینى تقویت شود .

جایگزین دیگری که برای پیوند از آن استفاده می شود غضروف های اشعه دیده می باشند. غضروف های اشعه دیده آن دسته از غضروفها هستند که از فرد دیگری برداشته شده، به طور مثال شخصی که مرده است غضروفش را برداشته ، اشعه می دهند،
ضدعفونی می کنند، آنتی ژن هایش را نابود می کنند. این غضروف به عنوان اشعه دیده در بازار به فروش می رسد و می توان از آن جهت تقویت غضروفی اشخاص استفاده کرد اما حدالامکان از این مدل غضروف ها مناسب تر است استفاده نشود به جز در مواردی که ناچار شویم . زیرا امکان دارد پس از مدتی این مدل از غضروف ها جذب شده و از بین برود. در نتیجه مناسب ترین انتخاب غضروف خود شخص می باشد.

امکان دارد برخی از پزشکان به منظور آسان کردن کار خود از غضروف هاى مصنوعى به منظور قوی کردن نوک بینى استفاده کنند . احتمال پس زدن یا عفونت کردن غضروف هاى مصنوعى دائما وجود دارد و استفاده از آن ها مگر در موارد ویژه پیشنهاد نمى شود .

آیا می توان غضروف مصنوعی را برداشت؟

قبلا بعضی از بینی ها که احتیاج به قوی شدن غضروفی داشت این کار به وسیله غضروف های مصنوعی که از جنس متفور و یا سیلیکون است انجام می شد. جنس این مواد مصنوعی می باشد و این مواد مصنوعی به طور معمول خنثی و بی خاصیت هستند و معمولاً عوارضی به وجود نمی آورند ولی در صورتی که عارضه ای ایجاد شود عوارضشان به شدت آزار دهنده و مخرب است. یعنی امکان دارد از پوست بینی بیرون بزنند، عفونت کنند و به بینی صدمه بزنند . به همین دلیل در حال حاضر تعداد افرادی که از غضروف های مصنوعی استفاده می کنند ناچیز هستند و پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه از غضروف مصنوعی درون بینی استفاده نکنید. اما در مورد افرادی که در گذشته جراحی انجام داده اند و از غضروف مصنوعی در بینی شان استفاده شده و در حال حاضر مسئله دارند و حس می کنند جسم خارجی درون بینی شان است این امکان وجود دارد که برداشته شود ولی باید با غضروف دیگری که از بینی خود فرد است یا از گوش و یا از دنده جایگزین شود.

قبلا به منظور کوچک کردن اندازه بینى تنها استخوان و غضروف ها را تراش مى دادند و به این ترتیب اندازه بینى کوچک مى شد اما پس از مدت زمانی برخی از بینى هاى جراحی شده در قسمت نوک و نیمه تحتانى بینى دچار افتادگی می شدند که به علت ضعیف شدن در گذشته براى کوچک کردن سایز بینى فقط استخوان و غضروف ها را تراش مى دادند ، بینى کوچک مى شد ولى بعد از مدتى ، بعضی از بینی های عمل شده به دلیل ضعیف شدن غضروف های تراش خورده دچار افتادگی در قسمت نوک و نیمه تحتانى بینى می شدند . پس از انجام جراحى و در زمان ترمیم فشارهایی از سمت پوست به اسکلت بینی وارد مى شود که به شدت قوی و می باشند و در صورتی که نوک بینى به میزان کافى قوى نباشد در برابر آن ها سر خم می کند و دچار افتادگی مى شود. به این معنی که نوک بینى پایین مى آید و به لب بالا نزدیک مى شود . هرچه پوست ضخیم تر باشد میزان افتادگی بینی پس از جراحی نیز بیشتر می شود.

در حال حاضر به منظور پیشگیری از افتادگی نوک بینى پس از عمل جراحى از تقویت غضروفى در قسمت هایی که غضروف ضعیف شده به ویژه در نوک بینى استفاده می شود . به منظور این پیوند باید حتما غضروف ها از درون خود بینى برداشته شود تا از جنس خود بینى باشد و تا ابد باقى بماند . یعنی این غضروف ها باید از تیغه میانی بینی برداشته شود یا از غضروف پشت لاله گوش و یا از غضروف های دندنه خودِ فرد. این قسمتها مناسب ترین انتخاب هستند و به غضروف هاى نوک بینى پیوند زده مى شوند تا نوک بینى تقویت شود .

جایگزین دیگری که برای پیوند از آن استفاده می شود غضروف های اشعه دیده می باشند. غضروف های اشعه دیده آن دسته از غضروفها هستند که از فرد دیگری برداشته شده، به طور مثال شخصی که مرده است غضروفش را برداشته ، اشعه می دهند،
ضدعفونی می کنند، آنتی ژن هایش را نابود می کنند. این غضروف به عنوان اشعه دیده در بازار به فروش می رسد و می توان از آن جهت تقویت غضروفی اشخاص استفاده کرد اما حدالامکان از این مدل غضروف ها مناسب تر است استفاده نشود به جز در مواردی که ناچار شویم . زیرا امکان دارد پس از مدتی این مدل از غضروف ها جذب شده و از بین برود. در نتیجه مناسب ترین انتخاب غضروف خود شخص می باشد.

امکان دارد برخی از پزشکان به منظور آسان کردن کار خود از غضروف هاى مصنوعى به منظور قوی کردن نوک بینى استفاده کنند . احتمال پس زدن یا عفونت کردن غضروف هاى مصنوعى دائما وجود دارد و استفاده از آن ها مگر در موارد ویژه پیشنهاد نمى شود .

آیا می توان غضروف مصنوعی را برداشت؟

قبلا بعضی از بینی ها که احتیاج به قوی شدن غضروفی داشت این کار به وسیله غضروف های مصنوعی که از جنس متفور و یا سیلیکون است انجام می شد. جنس این مواد مصنوعی می باشد و این مواد مصنوعی به طور معمول خنثی و بی خاصیت هستند و معمولاً عوارضی به وجود نمی آورند ولی در صورتی که عارضه ای ایجاد شود عوارضشان به شدت آزار دهنده و مخرب است. یعنی امکان دارد از پوست بینی بیرون بزنند، عفونت کنند و به بینی صدمه بزنند . به همین دلیل در حال حاضر تعداد افرادی که از غضروف های مصنوعی استفاده می کنند ناچیز هستند و پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه از غضروف مصنوعی درون بینی استفاده نکنید. اما در مورد افرادی که در گذشته جراحی انجام داده اند و از غضروف مصنوعی در بینی شان استفاده شده و در حال حاضر مسئله دارند و حس می کنند جسم خارجی درون بینی شان است این امکان وجود دارد که برداشته شود ولی باید با غضروف دیگری که از بینی خود فرد است یا از گوش و یا از دنده جایگزین شود.

آیا در زمان پریود می توان اقدام به جراحی کرد؟

در زمان پریود یا عادت ماهانه به علت تغییرات هورمونی مخاط پوشاننده درون رحم ریزش کرده و به همراه خونریزی از رحم خارج میشود. در زمان قاعدگی معمولا به طور میانگین مقدار حدودی ۳۵ تا ۸۰ سی سی خون از بدن خانمها خارج میشود ولی این  به این معنی نیست که در هنگام پریود به سبب خونریزی رحم فرد با انعقاد خون مشکل پیدا کرده و همه قسمتهای بدن او از جمله بینی آماده خونریزی هست در نتیجه می توان در زمان عادت ماهانه یا پریود اقدام به عمل جراحی بینی کرد و نباید نگران خونریزی در هنگام جراحی بینی و یا بعد از آن باشیم.

در دو دسته از خانمها مناسب تر است جراحی بینی همزمان با زمان پریود آنها نباشد.

 • دسته اول افرادی هستند که دوران پریود آنها همراه با درد بسیار است. این اختلال دیسمنوره نامیده میشود. افرادی که به دیسمنوره مبتلا می شوند به طور معمول انقباض هایی همراه با درد زیاد را در زیر شکم و کمر دارند و اختلالات خلقی و جسمی را در زمان قاعدگی تجربه میکنند.
 • دسته دوم افرادی هستند که در زمان قاعدگی مقدار خونریزی آنها بسیار شدید است. به این اختلالات منوراژی گفته میشود.

در صورتی که به شکل غیر منتظره دچار خونریزی زیاد شدید و یا حتی زمان اصلی شروع عادت ماهانه با روز عمل با هم یکی شدند , در جریان جراحی شما اشکالی بوجود نخواهد آمد و شما می توانید مطابق زمان از قبل تعیین شده اقدام به عمل جراحی بینی خود کنید .

قبلا به منظور کوچک کردن اندازه بینى تنها استخوان و غضروف ها را تراش مى دادند و به این ترتیب اندازه بینى کوچک مى شد اما پس از مدت زمانی برخی از بینى هاى جراحی شده در قسمت نوک و نیمه تحتانى بینى دچار افتادگی می شدند که به علت ضعیف شدن در گذشته براى کوچک کردن سایز بینى فقط استخوان و غضروف ها را تراش مى دادند ، بینى کوچک مى شد ولى بعد از مدتى ، بعضی از بینی های عمل شده به دلیل ضعیف شدن غضروف های تراش خورده دچار افتادگی در قسمت نوک و نیمه تحتانى بینى می شدند . پس از انجام جراحى و در زمان ترمیم فشارهایی از سمت پوست به اسکلت بینی وارد مى شود که به شدت قوی و می باشند و در صورتی که نوک بینى به میزان کافى قوى نباشد در برابر آن ها سر خم می کند و دچار افتادگی مى شود. به این معنی که نوک بینى پایین مى آید و به لب بالا نزدیک مى شود . هرچه پوست ضخیم تر باشد میزان افتادگی بینی پس از جراحی نیز بیشتر می شود.

در حال حاضر به منظور پیشگیری از افتادگی نوک بینى پس از عمل جراحى از تقویت غضروفى در قسمت هایی که غضروف ضعیف شده به ویژه در نوک بینى استفاده می شود . به منظور این پیوند باید حتما غضروف ها از درون خود بینى برداشته شود تا از جنس خود بینى باشد و تا ابد باقى بماند . یعنی این غضروف ها باید از تیغه میانی بینی برداشته شود یا از غضروف پشت لاله گوش و یا از غضروف های دندنه خودِ فرد. این قسمتها مناسب ترین انتخاب هستند و به غضروف هاى نوک بینى پیوند زده مى شوند تا نوک بینى تقویت شود .

جایگزین دیگری که برای پیوند از آن استفاده می شود غضروف های اشعه دیده می باشند. غضروف های اشعه دیده آن دسته از غضروفها هستند که از فرد دیگری برداشته شده، به طور مثال شخصی که مرده است غضروفش را برداشته ، اشعه می دهند،
ضدعفونی می کنند، آنتی ژن هایش را نابود می کنند. این غضروف به عنوان اشعه دیده در بازار به فروش می رسد و می توان از آن جهت تقویت غضروفی اشخاص استفاده کرد اما حدالامکان از این مدل غضروف ها مناسب تر است استفاده نشود به جز در مواردی که ناچار شویم . زیرا امکان دارد پس از مدتی این مدل از غضروف ها جذب شده و از بین برود. در نتیجه مناسب ترین انتخاب غضروف خود شخص می باشد.

امکان دارد برخی از پزشکان به منظور آسان کردن کار خود از غضروف هاى مصنوعى به منظور قوی کردن نوک بینى استفاده کنند . احتمال پس زدن یا عفونت کردن غضروف هاى مصنوعى دائما وجود دارد و استفاده از آن ها مگر در موارد ویژه پیشنهاد نمى شود .

آیا هنگام بارداری می توان اقدام به جراحی بینی کرد؟

بعضی وقتها برنامه ریزی به تنهایی راه گشا نیست .اگر جز افرادی هستید که برای جراحی بینی برنامه ریزی کرده اید و متوجه شده اید که باردار هستید باید عمل جراحی بینی خود را به تعویق بیندازید زیرا انجام هر نوع عمل جراحی انتخابی در هنگام بارداری ممنوع است از جمله جراحی بینی. درست است که جراحی بینی هیچ ارتباطی به رحم شما ندارد اما استفاده از آرام بخش ها و داروهایی که در حین عمل به بدن وارد میشود می تواند برای جنین در حال رشد شما ضرر داشته باشد و به آن آسیب و صدمه وارد کند . شما می توانید جراحی بینی خود را در یک زمان دیگر در آینده انجام دهید .

در صورتی که به دلیل انحراف سپتوم و یا تنگ بودن مسیر هوایی بینی دچار مشکلات تنفسی شده اید ، جراحی بینی برای شما نمی تواند یک جراحی انتخابی باشد و اگر امنیت و تندرستی شما به دلیل توانایی نداشتن در دریافت اکسیژن در معرض خطر باشد ، امکان دارد جراحی بینی احتیاج باشد حتی اگر باردار باشید. لازم به ذکر است احتمال اتفاق افتادنش بسیار کم است. در این هنگام پزشک شما باتوجه به شرایط شما باید مزایا و خطرات جراحی بینی را بسنجد .

در زمان بارداری انجام عمل جراحی بینی ممنوع است و اگر مراجعه کنندگان در رابطه با بارداری خود اطمینان ندارند حتما تست بارداری را انجام دهند و اگر جواب منفی بود اقدام به جراحی بینی کنند.

جمع بندی:

برای رسیدن به نتیجه مورد رضایت خود از جراحی بینی، ۶ ماه تا یک سال زمان نیاز است. البته بسته به واکنش بدن شما به جراحی، برای رفع کامل تورم بینی و رسیدن به نتیجه نهایی، گاهی باید بیش از این مدت صبر کنید. در دوران بهبودی، توصیه‌های پزشک را کاملا جدی بگیرید تا عوارض جراحی از بین برود.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در مطب دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست