بررسی دلایل ورم چشم بعد از عمل بینی + راهکارهای کاهش ورم

بررسی دلایل ورم چشم بعد از عمل بینی
جراحی بینی (رینوپلاستی)
چه عواملی می‌تواند، نتیجه جراحی رینو را مختل کند؟
اثرات ورم چشم بعد از عمل بینی، تا چه زمانی باقی می‌ماند؟
تا چه مدت بعد از رینوپلاستی برای کنترل ورم و کبودی باید کیسه یخ روی چشم‌هایم، بگذارم؟
آیا جراحی زیبایی بینی، عوارض دارد؟
چه عواملی می‌تواند، نتیجه جراحی رینو را مختل کند؟

نتیجه جراحی رینو، رابطه مستقیمی با مراقبت‌های بعد از جراحی دارد. اگر می‌خواهید یک عمل زیبایی موفقیت آمیز را تجربه کنید، از انجام این فعالیت‌ها، تا زمان بهبودی خودداری کنید. فعالیت‌های شدید بدنی بعد از جراحی، فعالیت جنسی تا ۱ ماه، عینک زدن تا ۶ ماه، دوش گرفتن تا ۱ هفته، فین کردن تا یکسال، ضربه زدن به بینی تا یکسال.

اثرات ورم چشم بعد از عمل بینی، تا چه زمانی باقی می‌ماند؟

ورم چشم بعد از عمل بینی، به چند ماه زمان برای بهبودی نیاز خواهد داشت. از آن‌جایی که رینوپلاستی یک جراحی باز و تهاجمی است، ممکن است آثار و تورم حاصل از آن تا شش الی یکسال هم باقی بماند. اما خوشبختانه بخش اعظم تورم و کبودی ظرف ۲ ماه کاملا فروکش خواهد کرد.

تا چه مدت بعد از رینوپلاستی برای کنترل ورم و کبودی باید کیسه یخ روی چشم‌هایم، بگذارم؟

یکی از نکات مهمی که جراحان متخصص در رابطه با دوران ریکاوری به بیماران توصیه می‌کنند، استفاده از کیسه یخ است. یک کیسه کوچک یخ را برای ۸ الی ۱۲ مرتبه هر دفعه به مدت ۱۵ دقیقه روی چشمان خود نگه دارید. این عمل را در ۳ روز اول پس از جراحی تکرار کنید تا جلوی تورم و کبودی را بگیرید.

آیا جراحی زیبایی بینی، عوارض دارد؟

در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی، این عمل زیبایی ممکن است عوارض احتمالی برای شما داشته باشد. عارضه‌های آن می‌تواند شامل مشکل در تنفس، نا‌متقارن بودن سوراخ‌های بینی، درد، تورم، کبودی، خونریزی، عفونت و غیره… باشد.

مهم ترین دلایل ورم چشم بعد از عمل بینی چیست؟

ورم چشم بعد از عمل بینی، یکی از بزرگترین دغدغه‌های بیماران علاقه‌مند به جراحی زیبایی رینو است. رینوپلاستی یک عمل زیبایی درمانی است که در آن می‌توان فرم بینی را به دلخواه تغییر داد. رینوپلاستی تنها توسط معتبرترین و با تجربه‌ترین جراحان فوقت‌خصص پلاستیک و زیبایی انجام می‌شود.

این جراحی بسیار حساس است و نیازمند دقت و تجربه کافی در این زمینه است. در حین جراحی رینو، ساختار بینی که ترکیبی از استخوان، غضروف و پوست است، تحت جراحی قرار می‌گیرد تا دو هدف بهبود تنفس و زیبایی صورت پذیرد.

مانند تمامی جراحی‌های تهاجمی و باز، رینوپلاستی نیز می‌تواند سبب ایجاد ورم و کبودی در بافت چشم و نواحی اطراف بینی شود. این تورم ممکن است تا مدتی روی صورت باقی بماند و به مرور زمان کاهش یابد.

میزان این ورم و کبودی ممکن است در شرایط مختلف با توجه به نوع بینی فرد، میزان جراحت وارده به بینی و روش انجام شده توسط جراح فوق‌تخصص پلاستیک و زیبایی، کاملا متغییر باشد. به عنوان مثال اگر بینی علاوه بر جراحی زیبایی نیاز به رفع مشکل شکستگی هم داشته باشد، (در واقع اگر یک جراحی ترمیمی زیبایی باشد) آنگاه بیمار عارضه‌های بیشتری را در قسمت گونه و چشم، مشاهده خواهد کرد.

ورم و کبودی دو عارضه جدایی ناپذیر هستند. عموما هر زمان ورم بر اثر اتفاقی رخ می‌دهد، کبودی نیز بعد از آن مشاهده می‌گردد. به طور کلی اگر به توصیه‌های پزشک به خوبی عمل نشود، تورم یک عارضه قطعی خواهد بود.

 • هرچه بینی استخوانی‌تر باشد و نیاز به شکستگی بیشتری در حین عمل خواهد داشت، بنابراین تورم بعد از جراحی برای بیمار بیشتر خواهد بود.
 • اگر بینی از قبل شکستگی داشته باشد، جراحی زیبایی ترمیمی بینی او با کبودی و تورم بیشتری همراه است.
 • ضربه خوردن به استخوان در حین جراحی نیز یکی از دلایل ایجاد تورم است.
 • جمع شدگی مایعات در زیر پوست نیز یکی از دلایل مهم ایجاد ورم و کبودی در زیر پوست است.
 • آلرژی بیمار به داروی بی‌هوشی نیز یکی از عواملی است که میان تورم را در هر بیمار با دیگران متمایز می‌کند.
 • استفاده نکردن از کیسه یخ که بسیار حائز اهمیت است، یکی دیگر از دلایل ایجاد ورم در چشم است.
 • حرکت کردن بیمار و راه رفتن بلافاصله بعد از جراحی، منجر به وارد شدن فشار به بدن شده و احتمال تورم را افزایش می‌دهد.
در این باره بخوانید  عوارض و عواقب جراحی بینی
جراحی رینوپلاستی نیز تورم با کبودی همراه است

با ویژگی های بهترین متخصص جراحی بینی در تهران بیشتر آشنا شوید.

راهکارهای لازم برای کاهش ورم چشم

راهکارهای لازم برای کاهش ورم چشم را می‌توانید با رعایت توصیه‌های پزشک و مراقبت‌های مناسب، به راحتی و بدون ریسک خطر انجام دهید. با کنترل تورم علاوه بر اینکه شما احساس راحتی بیشتری خواهید کرد، نتایج جراحی زیبایی خود را نیز می‌توانید سریعتر مشاهده کنید.

به منظور کنترل و کاهش تورم، می‌توانید به راهکارهای زیر عمل کنید:

 • به هنگام خواب به گونه‌‌ای بخوابید که سر بالاتر از قلب قرار بگیرد. خوابیدن به این صورت موجب می‌شود مایعات اضافی از جمله خون از بینی خارج شود. اینگونه احتمال تجمع مایعات در زیر پوست و تورم کمتر خواهد بود.
 • به هنگام خم شدن نیز مراقب بینی خود باشید. زمانی که سر شما رو به پایین خم می‌شد، فشار خون افزایش یافته و احتمال جمع شدگی خون زیر پوست و ورم و کبودی بالا می‌رود.
 • از کمپرس سرد روی صورت و چشم استفاده کنید. زیرا این یخ زدگی مویرگ‌ها، جریان خون را کمی کندتر می‌کند. همین امر باعث می‌شود التهاب چشم و کبودی بعد از جراحی رینو کمتر شود.
 • بدن خود را هیدراته نگه دارید. نوشیدن مایعات به خصوص آب، می‌تواند سموم و مایعات اضافی بدن را دفع کند. همین موضوع کمک بسیاری به کاهش ورم و کبودی چشم‌ها می‌کند.
 • غذاهای کم نمک بخورید. نمک می‌تواند مایعات را زیر پوست شما حبس کند. همین موضوع تورم را افزایش می‌دهد.
 • استراحت کافی داشته باشید. هرگونه فشار به بدن و خستگی می‌تواند این میزان کبودی و تورم را بیشتر کند.
 • الکل ننوشید. الکل به شدت ادرار آور است. کاهش بیش از حد مایعات از بدن می‌تواند تورم را افزایش داده و روند بهبودی را مختل کند.
 • ماساژ بینی می‌تواند تاثیر زیادی بر کنترل ورم بینی داشته باشد.

به نظر شما جراحی بینی طبیعی چه ویژگی هایی دارد؟ برای پاسخ به سوال این مقاله را مطالعه نمایید.

آیا ورم و تورم چشم بعد از عمل بینی خطرناک است؟

ورم و تورم چشم بعد از عمل بینی، خطرناک نیست. تورم یک عارضه معمولی است که پس از هر جراحی باز رخ خواهد داد. نیازی به نگرانی نخواهد بود. پوست، استخوان و رگ‌ها در جراحی تحریک شده و آسیب می‌بینند. تورم و کبودی در واقع اولین واکنش بدن در مقابل این تغییرات است.

به همان اندازه که تورم و ورم چشم علائم شایعی پس از جراحی رینو هستند، اما هر عارضه‌ای اگر بیشتر از زمان معمول به طول بیانجامد، می‌تواند خطرساز باشد. لذا اگر این تورم بیش از یک ماه روی صورت شما باقی ماند و در طول این مدت از آن کاسته نشد، حتما در این رابطه با جراح فوق‌تخصص پلاستیک و زیبایی متبحر خود مشورت کنید. زیرا دیگر از حالت طبیعی خارج شده و می‌تواند دلایل دیگری برای ایجاد این تورم وجود داشته باشد.

تا چه حد شدت تورم چشم طبیعی است؟

تورم معمولا مدت کوتاهی بعد از جراحی زیبایی بینی آغاز می‌شود. در دو الی چهار روز بعد از رینوپلاستی چند برابر می‌شود. البته که این موضوع کاملا طبیعی است. پس از آن به مروز حجم آن کاهش پیدا می‌کند و بعد از ۲ هفته تقریبا به طور کامل فروکش خواهد کرد.

این طبیعی است که شدت تورم چشم گاهی ممکن است مانع از دید درست در بیمار شود. اما هر زمان که این تورم برای شما آزار دهنده باشد و با درد فراوان همراه شود، آنگاه دیگر از حالت طبیعی خود خارج شده است. این شرایط ممکن است به خاطر عدم مراقبت‌های صحیح بعد از جراحی اتفاق بیفتد. در این صورت بهتر است حتما به پزشک خود مراجعه کرده و از ایشان مشورت بخواهید.

یک هفته پیش از عمل مصرف سیگار قطع کنید.

برای آشنایی بیشتر با جراحی بینی گوشتی این مقاله را مطالعه نمایید.

دستورات پزشک و مراقبت‌ها

دستورات پزشک و مراقبت‌های قبل و بعد از رینوپلاستی هستند که می‌توانند نتیجه یک جراحی را موفقیت آمیز رقم بزنند. پیش از جراحی حتما از بدن و صورت خود مراقبت کنید. در برابر تابش شدید خورشید که منجر به آفتاب سوختگی و پوست پوست شدن پوست بینی می‌شود، قرار نگیرید. اجازه دهید بدن در بهترین و نرمال‌ترین حالت ممکن، وارد اتاق عمل شود.

 • پوست خود را از ۱۰ روز قبل از جراحی، با نوشیدن آب و مواد غذایی مقوی کافی آماده نگه دارید. رینوپلاستی یک جراحی با بی‌هوشی کامل است. لذا حتما شب قبل ناشتا باشید و چیزی نخورید و نیاشامید.
 • پس از رینوپلاستی شما به ۲ هفته زمان برای استراحت مطلق، نیاز خواهید داشت.
 • برای استحمام تا یک هفته صبر کنید. پس از آن نیز مراقب باشید تا آب دوش مستقیم به بینی شما برخورد نکند.
 • بینی خود را باد نکنید و سعی نکنید به زور از بینی نفس بکشید.
 • کمی صبور باشید تا تورم رفع شود و به حالت عادی بازگردید.
 • بهتر است در طول دوران نقاهت، از لباس‌های جلو باز و گشاد استفاده کنید. اینگونه پوشیدن و در آوردن لباس به بینی آسیبی وارد نمی‌کند.
 • پزشک شما برای مراقبت بیشتر از بینی، چسبی را به مدت ۲ ماه روی بینی شما قرار خواهد داد. شاید تحمل چسب کمی برایتان سخت باشد. اما این چسب علاوه بر کنترل تورم می‌تواند به شما را در داشتن فرم بینی دلخواه کمک کند.
 • در صورت استفاده از آتل، پس از ۲ هفته، آتل از روی بینی شما جدا خواهد شد.
 • بعد از ۱۰ روز بهتر است پیاده‌روی آرام را برای حفظ سلامت خود آغاز کنید.
 • هرگونه فعالیتی که منجر به ضربه به بینی می‌شود را از برنامه‌های خود حذف کنید.
 • مواد غذایی مغوی و رقیق بخورید. در یک ماهه اول بهتر است با جویدن غذاهای سفت به بینی خود فشار وارد نکنید.
 • از انواع آب میوه‌های طبیعی برای افزایش ویتامین بدن و تسریع در روند بهبودی استفاده کنید.
 • اگر مجبور به عطسه هستید، آن را به گونه‌ای کنترل کنید که از دهن شما خارج شود.
 • تنها از داروهای ضد درد و تورم که پزشکتان تجویز کرده‌اند، برای کاهش تورم استفاده کنید.
 • بدون تاییدیه پزشک از مسکن‌های ضد التهابی مانند ایپوبروفن استفاده نکنید. این مسکن‌ها با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی بینی را افزایش می‌دهند.
 • آب بنوشید تا سموم بدن دفع شود.
 • نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند چای و قهوه ننوشید.
 • بیش از حد از مواد غذایی شور استفاده نکنید. سدیم موجود در غذاها موجب مسدود شدن و حبس مایعات در زیر پوست می‌شود.
 • با کمپرس سرد بعد از جراحی می‌توانید احساس آرامش کنید. سرمای موجود در یخ علاوه بر کنترل تورم و کبودی می‌تواند با ایجاد کرخی کمی احساس درد را نیز تسکین دهد.
 • در هنگام استفاده از کیسه یخ، توجه کنید که آن را بیش از حد روی بینی و چشم فشار ندهید.
 • مصرف سیگار، مواد مخدر و داروهای مکمل، می‌تواند فشار خون را تغییر دهد. این تغییرات می‌تواند بر ضرر شما و گرفتن یک نتیجه زیبا از جراحی باشد.
در این باره بخوانید  بهترین جراح بینی ترمیمی

مدت زمان لازم برای بهبود ورم چشم

مدت زمان لازم برای بهبودی ورم چشم، برای هر بیمار متفاوت است. نمی‌توان زمان قطعی اعلام کرد. هر عمل هرچقدر هم که جزئی باشد، باز هم با تورم بافت‌های مجاورش همراه است. به طور معمول تورم در اطراف چشم و صورت در روز دوم و سوم به اوج خودش می‌رسد. اینگونه که هر صبح که از خواب بیدار می‌شوید، شدت آن افزوده می‌شود.

در طی یک آمار از بیمار‌های مختلف اینگونه نتیجه‌گیری شده است که ورم اطراف چشم باید بعد از ۲ هفته الی یک ماه، ۸۰ درصد فروکش کند. برای از بین رفتن کامل آن نیز به شش الی یکسال زمان لازماست.

در چه صورت نیاز به مراجعه به پزشک یا جراح است؟

ورم بعد از عمل بینی عارضه‌ای شایع است که رخ می‌دهد. این عارضه در مدت کوتاهی فروکش کرده و از بین می‌رود. اما همین عوارض احتمالی بعد از رینوپلاستی اگر مزمن و ادامه‌دار شوند، می‌تواند خطرساز باشد. لذا در صورت مشاهده هریک از علائم زیر وقت آن است که با جراح متخصص خود، ملاقات کنید:

 • اگر تورم و کبودی به مرور بیشتر شد و تا دو هفته روند کاهش نداشت.
 • اگر علاوه بر کبودی قرمزی پوست مشاهده کردید که تا هفته‌ اول روند صعودی داشته باشد.
 • اگر اطراف بخیه و جای برش قرمز و متورم شود.
 • اگر درد شدید غیرقابل تحملی داشتید که با دارو تسکین پیدا نمی‌کند.
 • احساس تهوع و استفراغ تا چند روز بعد عمل را حتما گزارش دهید.
 • اگر تب بالای ۳۷ درجه دارید.
 • اگر از محل برش و بخیه خون آبه و یا مایعات زرد و سبز بیرون می‌آید.
 • اگر بوی بد به مشامتان می‌رسد. که می‌تواند نشانه عفونت باشد.
 • اگر خونریزی قطع نشدنی و غیر عادی مشاهده می‌کنید.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست