جراحی لیفت پیشانی

جراحی صورت

با لیفت پیشانی و ابرو
خطوط چروک که به صورت عرضی و یا عمودی بین دو چشم و پیشانی قرار دارد از بین خواهد رفت. هم چنین فاصله بین پلک و ابرو به صوت طبیعی برمی گردد و ابروها در جای طبیعی خود قرار می گیرند که در سنین پایین تر قرار داشتند. این جراحی را می توان با لیفت صورت همزمان انجام داد.

پوست پیشانی
نیز مانند دیگر اعضای بدن با افزایش سن شل شده و دچار افتادگی می‌شود. به دنبال این روند چین‌هایی که در این ناحیه پدیدار شده که در پیشانی به صورت خطوط عرضی و در بین دو ابرو (خط اخم) به شکل عمودی دیده می‌شوند. این وضعیت علاوه بر مسن‌ نشان دادن فرد به او حالت خسته و اخمو می‌دهد. با انجام این جراحی تمامی خطوط از بین رفته و پیشانی صاف شده و صورت جوان‌ و شاداب‌ میشود.

تمام اشخاصی‌ که چین و چروک متوسط تا شدیدی داشته و مایلند چهره ای جوان‌تر و باز داشته باشند، می‌توانند این جراحی را انجام دهند. البته به طور معمول افراد ۴۰ تا ۶۰ سال متقاضی این جراحی می‌شوند ولی‌ برای تمام افرادی که خواستار چهره جوانتری هستند، مناسب است. این جراحی به دو روش کلاسیک و اندوسکوپیک انجام میپذیرد.

در روش کلاسیک برشی بالای پیشانی در پشت خطّ رویش مو داده میشود که تا بالای هر دو گوش امتداد دارد. سپس پوست بلند شده و بالا کشیده میشود. و در پایان پوست اضافی برداشته میشود. این روش جهت برطرف کردن افتادگیها و چین و چروک‌های شدید بهتر است ولی‌ در کسانی‌ که خطّ موی بالاتر یا طاسی‌ دارند (مثلا در آقایان) راه مناسبی نیست. ماندگاری این روش از روش‌های دیگر بیشتر است.

در روش اندوسکوپیک چند برش کوچک در بالای پیشانی داده میشود و کشیدن پوست توسط اندوسکوپ انجام می‌شود. این را درمان برای افتادگی‌های ملایم تر تا متوسط توصیه میشود و ماندگاری آن نسبت به روش کلاسیک کمتر است. اما مزیت این راه برش کمتر و در نتیجه دوران نقاهت کوتاه‌تر است.

نخ لیفتینگ

مدت زمان زیادیست که برای از بین بردن چین و چروک های صورت و همچنین رفع  افتادگی وشلی پوست، روش های مختلفی ارائه می شود.یکی ازاین روش هااستفاده از  نخ های بالابرنده است .نخستین باریک نخ تحت عنوان هپی لیفت (HAPPY LIFT) ساخت ایتالیا وارد بازار ایران شد.فناوری جالبی داشت اما متاسفانه علیرغم تعهدات سازنده آن، ماندگاری زیادی نداشت. هم اکنون نخ های متعددی با تکنولوژی های متنوع دردنیا یافت می شود.به عنوان مثال  نخ سیلوئت ساخت آمریکا یکی از آنها می باشد که متاسفانه پس از تحریم ها به طور کامل و درست وارد کشور نشد .ولی به جای آن یک نخ که سازنده آن کشورکره جنوبی می باشد در بازار موجود است و اتفاقا جایگزین مناسبی برای نخ های آمریکایی شد. دقت داشته باشید  که بعضی از این نخ ها کاملا قانونی واردشده و از وزارت بهداشت مجوز گرفته است در نتیجه هیچ جای نگرانی درخصوص آنها وجود ندارد.تا به الان بهترین نخ جهت انجام لیفت صورت ، نوع کره ای آن بوده که هم باعث لیفت فوری می شود و هم  سبب سفت شدن و جوانسازی پوست می گردد.

در این باره بخوانید  انواع جراحی زیبایی صورت

نکته ی حائز اهمیت در خصوص این نخ ها این است که درحقیقت به عنوان جایگزین خیلی از جراحی های لیفتینگ مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترجراحی های پوست با عوارضی همچون جای زخم،گوشت اضافه،همراه بوده وبه اضافه تمام این مشکلات عوارض وخطرات بیهوشی وبستری دربیمارستان و مبالغ گزاف جراحی را هم به دنبال دارد. البته درمواردی که پوست دچارشلی بیش از حد شده باشد و سن بیمار بالا است، بهترین روش درمان جراحی است.

جنس نخ های لیفت صورت چیست؟

نخ لیفتینگ کره ای :

نخ های لیفتینگ PDO  – PSA  –  HURRICANE :

این نخ ها در کشورکره جنوبی تولید می شوند وبه تازگی به ایران وارد می شود. استانداردهای این نخ ها تایید شده در استاندارد اتحادیه اروپا برای تجهیزات پزشکی  (CE 1293 ) واستاندارد سازمان دارویی کره جنوبی  (KFDA) میباشد.

علیرغم نخ های سیلوئت که  از دو مزیت همزمان :  ۱- کشش پوست با نیروی نخ  ۲- ایجاد تار های کلاژن والاستین ونیز تارهای سخت (فیبروز) می باشند، این نخ ها تنها از مزیت  دوم برخوردار بوده اما درعوض احتیاجی  به جراحی کوچک سرپایی هم ندارد و خیلی ساده تر ودر مدت زمان کمتر درپوست کارگذاشته می شود و از کمترین عوارض ونیاز به مراقبت برحوردار است.

جنس نخ ها ی PDO   و HURRICANE  از ماده ی  POLY DIOXANONE بوده که قابل جذب می باشد. جنس نخ لیفتینگ PSA  از  POLYGLYCOLIDE میباشد .زمان جذب بین ۶ تا ۸ ماه بوده ودر طول این مدت نخ موجود درپوست باعث ایجاد تارهای کلاژن والاستین وهمچنین تارهای سخت (فیبروز) خواهد شد. تارهای کلاژن والاستین جدید باعث ایجاد قابلیت ارتجاعی و جمع شوندگی بهتر و تارهای سفت (فیبروز) باعث ایجاد ثبات وجلوگیری از کش آمدن وشل شدن پوست خواهند شد.

چروکهای صورت به دودسته قرار می گیرند:

۱- چروکهای فعال(Dynamic Wrinkles): که به علت برخورداری از عضله در زیر آنها تشکیل می شود و این خطوط حاصل حالات خنده،اخم و تغییر فرم عضلات صورت می باشند.

۲- چروکهای غیر فعال (Static Wrinkles): که به علت فرآیند پیری و تغییرات محتویات درم پوست به وجود می آیند.

با انجام تزریق بوتاکس میتوان چروکهای فعال را به طور چشمگیری کاهش داد که این کار باعث به وجود آمدن یک چهره آرام و جوان برای فرد می شود. تقریبا ۲۰سال پیش پزشکان با انجام تزریق بوتاکس جهت کنترل پلک زدن غیر ارادی و تیک های صورت استفاده کردند.در هنگام استفاده از تزریق بوتاکس آن ها دریافتند که محلی را که در آن تزریق بوتاکس صورت می گیرد (بسته به محل تزریق) چروکهای فعالی که در پیشانی و نواحی چشم است نیز از بین می روند.

علت این امر فلج شدن عضلات زیر این چینها می باشد.به همین خاطر میزان اندکی از بوتاکس درون عضلات زیر پوست تزریق شد و دیدند که طی ۷۲-۲۴ ساعت چروکهای پیشانی و اطراف چشم به طور قابل توجهی کاهش یافت و حتی برخی از بیماران که سردرد داشتند بهتر شدند.

در این باره بخوانید  درمان پیری پوست و رفع چین و چروک های صورت

بوتاکس چیست؟

بوتاکس خالت رقیق و خالص شده توکسین بوتولینوم می باشد که در شل کردن عضلات نقش بسزایی دارد.این دارو با عناوین تجاری گوناگونی در بازار یافت می شود که معتبرترین آنها BOTOX و Dysprot هستند.در این مطلب منظور از کلمه بوتاکس، سم بوتولینوم می باشد.

تزریق بوتاکس روش سریع و موثری برای رفع چروک

به میزان اندکی از بوتاکس از طریق سوزن های ظریف به درون عضلات زیر چروک تزریق می شود، این کار سبب   غیر فعال شدن عضله تولید کننده چین میشود و در نهایت چروک فعال از بین می رود. به همین خاطر بوتاکس جهت از بین بردن چین اخم (میان دو ابرو)،خطوط پیشانی و خطوط دور چشم فوق العاده تاثیر گذار عمل میکند.

تزریق بوتاکس یکی از متدهایی است که برای از بین بردن چروک های پیشانی ، خط اخم ، چروک های دورچشم و ایجاد چهره ای شادابتر در افراد به کار می‌رود.چروک هایی از قبیل چین و چروک‌های پیشانی که دلیل آن ها ناشی از اخم کردن می باشد و  در میان ابروها  ایجاد می‌شوند و چروک‌های دور چشم و دهان که در هنگام خندیدن پدید می آیند.این نوع چروک‌ها اغلب ناشی از انقباض عضلات زیر پوستی می باشند. تزریق بوتاکس با کم کردن انقباض این عضلات، سبب کاهش و یا از بین رفتن این چروک‌ها می‌شود.

خطوط اخم ۲ دسته هستند:

نوع ثابت: که در شرایط معمول  و آرامش هم مشاهده می شوند. این خطوط توسط تزریق بوتاکس حذف نمی شوند و نیاز به تزریق ژل دارد.نوع حرکتی: این نوع خطوط در شرایط معمول و حالت آرام فرد وجود ندارد، و با تزریق بوتاکس و جلوگیری از اخم کردن فرد کاملا از بین می‌رود.گزارش جامعه جراحان زیبایی امریکا در پایان سال ۲۰۱۵ حاکی از آن است که بوتاکس بیشترین طرفدار را در بین  عمل زیبایی غیرجراحی دارد، این آمار بدین معنی است که سطح امنیتی بوتاکس بسیار بالاست و کمترین عوارض را دارد.در مجموع کاربردهای تزریق بوتاکس را میتوان در ۲دسته زیبایی و درمانی قرار داد که به کاربرد های زیبایی آن در ذیل اشاره کرده ایم:

رفع چین و چرو ک های حرکتی

متوقف کردن گسترش چروک های ثابت مانند چروک های پیشانی ، خط اخم ، چروک های دورچشم، چین های اطراف لب و چین های چانه و گردن. در ضمن بوتاکس در بعضی موارد به جهت کاهش میزان تعریق در کف دست‌ها یا زیر ‌بغل نیز به کار می رود.

چنانچه مصرف بوتاکس متوقف شود، عضلات صورت نسبت به قبل افتاده تر نمی شوند؟

خیر این فرض کاملا اشتباه است. این باور اشتباه از آن جایی نشات می گیرد که فرد مدتی به خاطر تزریق بوتاکس نمی تواند آن قسمت را حرکت دهد و احساس سنگینی و کشیدگی میکند و با اتمام تاثیر دارو، این احساس را از بین می رود و میتواند مجددا قسمت مورد نظر را حرکت و چین دهد. تصاویری که پیش از تزریق گرفته می شود تنها برای اثبات همین موضوع می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست