از نشانه های زیبا بودن یک فرد تعادل بین اجزای صورت و هماهنگی بین آنهاست . زمانی که یک فرد را از نیم رخ نگاه میکنید چانه ها کمی عقب تر از لب ها قرار میگیرند . در صورتی که فرد حالت brid face داشته باشد چانه بیش از حد از لب ها عقب میرود و چهره را تحت تاثیر قرار میدهد.در این حالت صورت فرد شبیه به پرنده خواهد شد بینی و سایر اجزای صورت از چانه جلوتر هستند ، به طوریکه چهره ی وی طوری به نظر میرسد که انگار چانه ی کوچکی دارد .

زمانیکه چانه به عقب کشیده میشود بینی را بزرگ تر از آنچه که هست نشان میدهد در چنین افرادی همراه با عمل زیبایی بینی عمل زیبایی چانه نیز انجام میشود .ممکن است نحوه ی قرار گرفتن دندانها در عقب رفتگی چانه تاثیر بگذارد که با معاینه توسط پزشک قابل تشخیص است .
در این صورت پزشک با توجه به نوع مشکلی که برای چانه ی بیمار به وجود آمده است تصمیم به انجام جراحی زیبایی چانه میگیرد .معمولا انجام این نوع جراحی زیبایی با استفاده از روش های مختلف صورت میگیرد .

روش های مختلف عمل پروتز چانه

  • الف) تزریق ژل
  • ب) تزریق چربی
  • ج) بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن
  • د) گذاشتن پروتز

از مواردی است که برای برطرف کردن عقب رفتگی چانه مورد استفاده قرار میگیرد .

امروزه میتوان با استفاده از پروتز چانه را حجیم و به جلو هدایت کرد که تاثیر فراوانی در حفظ ظاهر فرد ایجاد مینماید .
استفاده از پروتز برای تقویت چانه و جلو آوردن آن روش مناسبی است. زیرا کمترین ضرر برای بیمار را دارد و موارد حساسیت و یا عفونت و … را نشان نداده است ،جنس پروتز ها و شکل و اندازه و ابعاد آنها متفاوت است و همین امر باعث میشود تا جراح مطابق با سلیقه ی خود و نیاز بیمار اقدام به طراحی چانه و اصلاح فرورفتگی آن نماید .

پروتز ها از پلاستیک های فشرده تهیه میشوند و از نظر جنس هیچگونه عارضه و مشکلی برای بدن ایجاد نمیکنند. این پروتز ها با انعطافی که دارند هیچگاه از بین نمیروند، نمیشکنند و تغییر حالت نمیدهند، بنابراین به عنوان یک عضو دائمی میتوان از آنها استفاده نمود برخی از پروتزها علاوه بر جلو آوردن چانه مشکلات انحرافی چانه را نیز حل میکنند.

***

معرفی بیشتر ژنیوپلاستی

ژنیو پلاستی یا بریدن و جلو آوردن قسمتی از استخوان چانه یکی دیگر از روش ها برای تقویت چانه می باشد.به منظور انجام این عمل در داخل دهان حد فاصل لب و فک تحتانی برش داده می شود. نسج نرم را از روی استخوان بلند شده و قسمت پائینی چانه را بریده و به جلو کشیده و در جای مناسب با پیچ های مخصوص ثابت نگه داشته می شود. سپس محل برش داخل دهانی را با استفاده از نخ بخیۀ قابل جذب دوخته می شود.

در ژنیوپلاستی  از جسم خارجی برای تقویت چانه مورد استفاده قرار نمی گیرد و می توان چانه را به اندازه دلخواه جلو کشید، که این خود از مزایای این روش نیز می باشد. عیب این روش آن است که احتمال آسیب عصب حسی لب پائین در این حالت بیشتر از روش گذاشتن پروتز می باشد.

شکل و اندازه چانه نقش عمده‌ای در تقارن و زیبایی صورت دارد. جراحی بزرگ کردن چانه (جراحی ژینوپلاستی یا کاشت پروتز) و یا عمل جراحی کوچک کردن چانه (منتوپلاستی) روش‌های درمانی‌ای هستند که به منظور بهبود ظاهر چانه یا خطوط فک انجام می شود.با در نظر گرفتن دیگر ویژگی‌های صورت، مانند بینی، پیشانی و گونه‌ها، می‌توان با استفاده از بزرگ کردن چانه و یاا تغییر شکل آن،باعث افزایش تناسب، تقارن و زیبایی چهره شد.

انواع مختلف جراحی چانه

جراحی چانه می‌تواند تغییر شکل عمده‌ای را به جهت زیبا ساختن، ایجاد تناسب و تقارن در چهره افراد ایجاد کند. ازآنجاکه چانه نقطه کانونی اصلی صورت محسوب می‌شود، جراحی چانه می‌تواند به‌طور چشمگیری ظاهر صورت را تغیر دهد.

دو نوع روش پایه در جراحی چانه وجود دارد:

افزایش حجم چانه: بیمارانی که به علت داشتن چانه‌ای ضعیف و یا برجسته بودن سایر ویژگی‌های صورتشان، نمای صورتشان نا متقارن بوده و از زیبایی آنها کاسته شده است، می‌توانند از افزایش حجم چانه استفاده کنند. افزایش حجم چانه می‌تواند از طریق دو روش زیر برای بیمار انجام شود:

  1. پروتز چانه که در آن یک پروتز در چانه قرار می گیرد.
  2. عمل تقویت چانه (جراحی ژینوپلاستی) از طریق جلو آوردن استخوان چانه.

جراحی کاهش حجم چانه: در جراحی کاهش حجم چانه (منتوپلاستی) با عقب کشیدن استخوان چانه، چانه کوچک‌تر می شود، درنتیجه نمای ظاهری صورت اصلاح و بهبود می یابد. جراحی چانه برای کسانی مناسب است که از سلامت جسمی و عمومی خوبی برخوردار بوده و از تناسب چانه خود و یا اندازه آن رضایت کافی ندارد.در حالت ایده‌ال، در خانم ها چانه باید کمی از لب پایینن جلوتر آمده و در مردان نیز بهتر است میزان آن بیشتر از خانم ها باشد.

قبل از عمل پزشک نوع بیهوشی مورداستفاده، روش جراحی، نتایج واقع‌ بینانه و خطرات احتمالی و عوارض ممکن را بیان می کند. به‌ منظور ارزیابی میزان بهبودی بیمار، قبل و بعد از عمل، از چهره عکس‌هایی گرفته می شود.

بسته به اولویت و ترجیح بیمار و جراح، جراحی چانه را می‌توان تحت بی‌هوشی عمومی، بی‌ حسی موضعی و یا حالت نیمه بی‌هوشی انجام داد. جراح یک برش در صورت ایجاد کرده (داخل دهان و یا خارج از آن)، و موقعیت پروتز را در زیر عضلات و بالای استخوان چانه آماده می کند. سپس پروتز قرار را قرار داده و با بخیه آن را ثابت می کند و نهایتا هم برش‌های ایجادشده توسط نخخ بخیه بسته خواهد شد

[vc_single_image image=”82″ img_size=”full”]
[vc_single_image image=”83″ img_size=”full”]
[vc_single_image image=”84″ img_size=”full”]
فهرست