عمل زیبایی چانه (ژنیوپلاستی)

جراحی صورت

برای جلو آوردن چانه روش های متفاوتی وجود دارد:

  • الف) تزریق ژل
  • ب) تزریق چربی
  • ج) بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن
  • د) گذاشتن پروتز

ژلی که برای برجسته کردن اعضاء بدن منجمله چانه بکار می رود ماده ای مصنوعی است. قوامی شبیه ژلۀ خوراکی دارد. فرمولاسیون آن به گونه ای است که برای بدن بی ضرر باشد. ماندگاری آنها بسته به کارخانه سازنده متفاوت است. این ژلها در سرنگ های انسولین بسته بندی شده، استریل و آماده تزریق هستند. تزریق آنها در مطب قابل انجام بوده، تقریباً بدون درد است و به سهولت انجام می شود. از معایب آن احتمال عفونت و احتمال جابه جایی است.

تزریق چربی نیز روش دیگری برای برجسته کردن چانه است. بدین منظور با بی حسی موضعی چربی از شکم یا ران خود فرد ساکشن می شود. پس از سانتریفیوژ کردن و تخلیص، این چربی در ناحیه چانه تزریق می شود. امتیاز این روش آن است که ماده ای که به چانه حجم می دهد از بدن خود فرد تهیه شده و جسم خارجی نیست. عیب اصلی تزریق چربی میزان جذب بالای آن است به طوریکه پس از ۶ ماه میزان زیادی از چربی تزریق شده جذب می شود.

ژنیوپلاستی چیست؟

ژنیو پلاستی یا بریدن و جلو آوردن قسمتی از استخوان چانه نیز روش دیگری برای تقویت چانه است. بدین منظور در داخل دهان حد فاصل لب و فک تحتانی برش می دهیم. نسج نرم را از روی استخوان بلند می نمائیم. قسمت پائینی چانه را بریده و به جلو کشیده و در جای مناسب با پیچ های مخصوص ثابت می کنیم. سپس محل برش داخل دهانی را با نخ بخیۀ قابل جذب می دوزیم.

مزیت این روش آن است که از جسم خارجی برای تقویت چانه استفاده نمی شود و چانه را به اندازۀ دلخواه می توان جلو آورد. عیب این روش آن است که احتمال آسیب عصب حسی لب پائین در این حالت بیشتر از روش گذاشتن پروتز است.

استفاده از پروتز برای تقویت چانه و جلو آوردن آن روش مناسبی است. جنس پروتزها و شکل و اندازه و ابعاد آنها متفاوت است و این امر دست جراح را در انتخاب شکل و نوع مناسب برای هر فرد متقاضی جلو آوردن چانه باز نگاه می دارد.

به طور کلی پروتزها از ماده مخصوصی که شبیه پلاستیک فشرده است ساخته شده اند. جنس آنها به گونه ای است که برای بدن ضرری نداشته باشند. این پروتز ها دائمی هستند، جذب نمی شوند و با ضربه نمی شکنند. شکل بعضی از آنها به نحوی است که فقط چانه را جلو می آورد. بعضی دیگر آنوتومیکال هستند یعنی از آناتومی طبیعی چانه پیروی می کنند و نه تنها چانه را جلو می آورند که انحنای طبیعی چانه را نیز پوشش می دهند.

تزریق چربی به چانه

این عمل، یک جراحی با حد اقل تهاجم است که جهت انجام آن به بخیه زدن صورت احتیاج نیست و میزان سرعت بهبودی آن بیشتر از جراحی ایمپلنت می باشد. این عمل نسبتا ساده می باشد که در ابتدا مقداری چربی از قسمت دیگری از بدن فکر کنم بیشتر از ناحیه شکم از طریق لیپوساکشن برداشته می شود و با استفاده از تکنیک لایه بندی توپوگرافیکی در چانه تزریق میشود.

این کار علاوه بر زیباسازی و زاویه سازی چانه، با یک عمل می توان چربی را به شکل ماهرانه به چروک های کنار لب ها و خطوط  ماریونت تزریق می کنیم و همزمان این چروک ها هم برطرف می شود.

تزریق ژل

شکل ظاهری چانه شما را می‌توان با استفاده از یک عمل بسیار ساده و کوتاه که در زمان ویزیت در مطب انجام می‌گیرد و به کمتر از نیم ساعت زمان نیاز دارد، اصلاح کرد و آن را بهبود بخشید. در روش تزریق ژل به چانه، یک ماده ژله‌ای به صورت شما تزریق می‌شود که حجم صورت شما را از داخل پُر می‌کند، ناحیه محل تزریق ژل چانه را گوشتالو و زیبا می‌سازد و شکل کلی چانه شما را تغییر می‌دهد.

 

برای عمل زیباسازی چانه از انواع مختلفی از ژل‌ها استفاده می‌شود. ژل‌های تزریقی انواع مختلفی شامل ژل‌های دائمی، نیمه دائمی و غیر دائمی دارند. در حال حاضر رایج‌ترین نوع ژل که برای عمل زیباسازی چانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، ژل غیر دائمی می‌باشد، زیرا اثرات آن به صورت موقتی است و به سادگی می‌توان آن را اصلاح یا حذف کرد. در حالی که ژل‌های دائمی را فقط با استفاده از عمل جراحی می‌توان حذف کرد. هر یک از انواع ژل‌ها از نظر نحوه حجم بخشیدن به صورت و نیز طول مدت زمانی که اثرات آن باقی می‌ماند، با انواع دیگر تفاوت دارد. نتایج عمل زیباسازی چانه با ژل‌های غیر دائمی معمولاً تا ۶ ماه ماندگار خواهد بود. با گذشت زمان، چانه شما به تدریج به حالت قبل از عمل باز می‌گردد. بسیاری از افرادی که از ژل‌های غیر دائمی استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند که عمل تزریق را هر چند وقت یک بار تکرار کنند تا شکل مطلوب چانه آنها حفظ شود.

عمل زیباسازی چانه با استفاده از تزریق فیلر و ژل

افراد زیادی از این عمل استقبال زیادی کردند زیرا این یک عمل سریع می باشد و افراد به دلیل مشغله زیاد دنبال یک راه فوری و نتیجه سریع می باشم.

پس از این عمل، فرد می تواند بلافاصله پس از عمل به منزل یا محل کارش برگردد. هیچ احتیاجی به بخیه و پانسمان نیست. هزینه این عمل با توجه به مقدار ژل استفاده شده برای هر فرد محاسبه می شود.

ممکن است تحت بیهوشی عمومی انجام شود و یا ممکن است با کمک داروی بی‌حسی، ناحیه موردنظر بی‌ حس شود، معمولاً در چنین شرایطی یک داروی آرام‌ بخش داده می‌شود که شما را خواب‌آلود و آرام می کند. ممکن است جراح از استخوان طبیعی، بافت چربی و یا پروتزهای ساخته‌شده از سیلیکون (Teflon, Dacron)، و یا  پروتزهای بیولوژیکی جدیدتر را مورد استفاده قرار دهد تاا در چانه شما برجستگی ایجاد کند. معمولاً پروتز از طریق نخ بخیه و یا پین‌های مخصوص به استخوان وهل می شود.با استفاده از نخ بخیه، برش ایجادشده بسته می‌شود. هنگامی‌ که برش در داخلل دهان ایجادشده باشد، جای آن به‌سختی قابل‌مشاهده می باشد.

تغییر موقعیت استخوان (ژینوپلاستی)

– در اکثر مواقع از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

– جراح برای دسترسی به استخوان فک یک برش در داخل دهان شما، زیر لثه ایجاد می‌کند.

– جراح با استفاده از یک اره یا قلم جراحی در استخوان فک برش می دهد.استخوان فک، تغییر موقعیت داده می‌شود و سپس توسط سیم یا پین‌های مخصوص، ثابت خواهد شد.

– برش ایجادشده با نخ بخیه بسته شده و سپس ناحیه بانداژ خواهد شد و ازآنجاکه عمل از داخل دهان انجام می‌شود، جای زخم قابل‌ دیده نخواهد شد.

– این روش بین ۱ الی ۳ ساعت زمان می برد.

 

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای کوچک کردن چانه می‌باشند؟

  • از ظاهر و ویژگی‌های صورت خود، رضایت کافی ندارند.
  • از لحاظ جسمی و روانی، سالم باشد.
  • از نتایج عمل انتظارات واقع بینانه ای دارند.
  • حداقل ۲۰ سال سن داشته باشند، زمانی که رشد استخوان چانه به پایان رسیده باشد.

افرادی که شرایط لازم برای عمل جراحی کوچک کردن چانه را ندارند، ممکن است بتوانند  به‌ جای آن، از لیپوساکشن صورت برای بازسازی  چهره خود استفاده کنند.

پس از عمل جراحی چانه

در اکثر مواقع ۲ الی ۳ روز بعد از عمل جراحی چانه، برای شما پوشیدن بریس چانه تجویز خواهد شد. احتمال کبودی، تورم و درد خفیف نیز وجود دارد اما پس از چند روز از بین خواهد رفت. ممکن است مقداری بی‌ حسی در ناحیه چانه داشته باشید که معمولاً پس از چند هفته فروکش می کند. بیشتر بیماران قادر به انجام  فعالیت‌های سبک خود را در همان روز عمل می باشند.فعالیت‌هایی معمول و بازگشت به کار نیز می‌تواند پس از ۷ الی ۱۰ روز برای بیمار قابل انجام باشد. با توجه به تغییر قابل‌ توجهی که در ظاهر بیمار ایجاد می‌شود، ممکن است چندین هفته زمان ببرد تا بیمارر به‌ ظاهر جدید خود عادت کند.

سؤالات رایج پروتز چانه

عمل جراحی چانه چه مدت طول می‌کشد؟

زمان عمل به شرایط بیمار و نوع روش، متفاوت است، به‌طور متوسط عمل می‌تواند بین ۱ الی ۲ ساعت طول بکشد.

عوارض جانبی و خطرات بالقوه اصلاح چانه چه می‌باشد؟

در جراحی چانه هم مانند دیگر جراحی ها، عفونت و خونریزی از عوارض احتمالی جراحی می‌باشد.  حرکت پروتز، تغیر نامناسب موقعیت پروتز و در برخی از افراد بی‌ حسی موقت لب.

آیا عمل جراحی چانه می‌تواند با سایر جراحی‌های پلاستیک به‌صورت هم‌زمان اجرا شود؟

به طور معمول جراحان ترجیح می‌دهند عمل جراحی چانه هم‌ زمان با سایر جراحی‌های دیگراز قبیل: جراحی زیبایی بینی، جراحی لیفت یا کشیدن صورت، لیپوساکشن صورت و یا افزایش حجم لب‌ها انجام شود.هم‌ زمان بودن این روندها به جراح کمک میکند، تناسب و تقارن چهره را  بهتر به‌ نتیجه برساند.

مزایای پروتز چانه

افرادی که چانه‌های ضعیف دارند و یا چانه آن‌ها عقب کشیده شده است، اما خطوط فکشان منطبق بر یکدیگرباشد، می‌توانند از روش درمانی برجسته سازی چانه یا همان پروتز چانه استفاده کنند.

افزایش حجم چانه می‌تواند  برای افرادی که بینی بزرگ دارند،  تناسب چهره بیشتری ایجاد کند و ظاهر بینی آنها را کوچک‌تر نشان دهد.

تحت بی‌ حسی موضعی به‌ راحتی قابل انجام خواهد بود.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست