لیفت اندوسکوپیک صورت؛ مزایا و معایب، هزینه

لیفت اندوسکوپیک صورت و ابرو و پیشانی
لیفت صورت

برای مقابله با آثار پیری، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها، لیفت اندوسکوپیک صورت می‌باشد. اما آیا می‌دانید که از لیفت اندوسکوپی برای کدام یک از بخش‌های صورت می‌توان استفاده کرد؟ آیا با نحوه انجام این جراحی زیبایی آشنایی دارید؟ آیا می‌خواهید بدانید که شما فرد مناسبی برای انجام یا لیفت اندوسکوپیک ابرو یا لیفت اندوسکوپیک پیشانی هستید یا نه؟ اگر پاسخ هیچ یک از این سوالات را نمی‌دانید، نگران نباشید؛ چرا که در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی در این رابطه در اختیارتان قرار دهیم.

لیفت اندوسکوپیک چیست؟

همان‌طور که حتما می‌دانید، برای جوانسازی پوست صورت روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها لیفت اندوسکوپی صورت می‌باشد. در مقایسه با سایر روش‌های موجود، مانند تزریق بوتاکس و تزریق پرکننده (فیلر) این روش کم تهاجمی‌تر بوده و عوارض کمتری برای فرد به همراه دارد. هدف از انجام لیفت اندوسکوپیک ابرو و پیشانی، از بین بردن چین و چروک‌های چهره و شاداب‌تر کردن آن می‌باشد. فرقی نمی‌کند که قصد انجام لیفت ابرو با اندوسکوپ را دارید یا لیفت پیشانی؛ چرا که در هر دو مورد، از یک دستگاهی به نام اندوسکوپیک استفاده می‌شود. با استفاده از برش‌های کوچکی که در نواحی خاص ایجاد می‌گردد، این دستگاه وارد بافت‌های داخلی پوست شده و لیفتینگ را انجام می‌دهد.

روش انجام لیفت اندوسکوپیک

با توجه به اینکه از جراحی زیبایی لیفت اندوسکوپیک می‌توان برای بخش‌های مختلف صورت استفاده کرد، بهتر است نگاهی مجزا به هر یک از آن‌ها داشته باشیم.

·        لیفت اندوسکوپیک صورت

در سال‌های اخیر، در میان روش‌های مختلفی که برای لیفت پوست صورت وجود داشته، لیفت اندوسکوپیک توجه زیادی را به خود جلب کرده است؛ چرا که علاوه بر نتیجه مطلوبی که دارد، به نسبت سایر روش‌های موجود، حداقل تهاجم را دارد.

برای انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک از فناوری جدیدی به نام آندوسکوپی استفاده می‌شود. در این روش، جراح برای انجام لیفت صورت، با ایجاد چند برش در مناطق مختلف صورت، دستگاه را وارد بافت‌های داخلی کرده و در صورت نیاز بافت‌های اضافی و شل شده را برداشته و لیفت صورت را انجام می‌دهد. در این روش، از دوربین آندوسکوپی برای انتقال تصاویر به صفحه استفاده می‎شود. در نتیجه جراح می‌تواند بدون ایجاد برش‌های عمیق و بزرگ به ناحیه تحت درمان تسلط داشته و هدف مورد نظر را برآورده کند.

البته لازم به ذکر است که در برخی موارد به دلیل شل شدگی بیش از اندازه پوست و همچنین زیاد بودن مقادیر اضافی آن، نمی‌توان از  لیفت اندوسکوپیک برای رفع چین و چروک استفاده کرد. در این مواقع، بنا به صلاح دید پزشک، انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک به صورت سنتی و باز ترجیح داده می‌شوند. هرچند که در این روش، دوره نقاهت طولانی‌تر بوده و جای زخم نیز احتمالا مشخص‌تر می‌باشد، اما نتیجه نهایی بهتر است.

لیفت اندوسکوپیک پیشانی

·        لیفت اندوسکوپیک پیشانی

لیفت اندوسکوپیک پیشانی یکی از انواع لیفت اندوسکوپی صورت می‌باشد که طی آن وضعیت و شرایط پیشانی تا حدی تغییر می‌کند؛ چرا که با انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک نه تنها لیفت ابرو انجام می‌شود، بلکه چین و چروک‌های پیشانی نیز تا اندازه زیادی رفع می‌شوند.

مراحل انجام لیفت اندوسکوپیک پیشانی

 

 1. نشانه گذاری روی پیشانی:

  همان‌طور که گفته شد، یکی از نتایج لیفت اندوسکوپیک پیشانی، تغییر موقعیت ابرو یا بالا رفتن ابروها می‌باشد. به همین سبب، اولین کاری که جراح باید انجام دهد این است که با یک نشانه گذاری دقیق، موقعیت جدید ابروها را به طور کامل مشخص کند. در این صورت احتمال خطا و عوارض بعد از جراحی لیفت اندوسکوپیک تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

 2. بی‌حسی:

  برای انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک پیشانی می‌توان از بی حسی موضعی یا بیهوشی موضعی استفاده کرد. اینکه کدام یک از این روش‌های بیهوشی برای شما مناسب می‌باشد، به نظر پزشکتان بستگی دارد. بنابراین، در جلسه مشاوره پزشکی که با جراحتان خواهید داشت، حتما در این مورد از وی سوال کنید.

 3. ایجاد برش و شکاف در ناحیه پیشانی:

  یکی از مزایای لیفت پیشانی و لیفت ابرو با اندوسکوپ، عدم ایجاد برش‌های وسیع و عمیق می‌باشد. به طور کلی، برای انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک برش‌هایی با طول و عمق ۱ الی ۲ سانتی متر در ناحیه پشت خط رویش مو ایجاد می‌شود. بنابراین، هیچ نیازی به کوتاه کردن و تراشیدن موهای این ناحیه نیست. بعد از اینکه برش‌های مورد نیاز توسط جراح ایجاد شد، از طریق دستگاه آندوسکوپ که دارای یک دوربین می‌باشد، پزشک بافت‌های پیشانی را آزاد کرده و سپس پیشانی را به سمت بالا می‌کشد.

لیفت اندوسکوپیک ابرو

·        لیفت اندوسکوپیک ابرو

به طور کلی، برای بالابردن ابرو، ۳ روش مختلف وجود دارد:

۱.لیفت کلاسیک ابرو

در این روش، معمولا یک برش سراسری از یک گوش به سمت گوش دیگر ایجاد می‌شود که معمولا به صورت سراسری می‌باشد. با ایجاد این برش، جراح می‌تواند به طور کامل، پوست پیشانی را جدا کرده و مجددا بافت آن را تنظیم کند. با انجام این کار، جراح می‌تواند چربی‌ها و پوست اضافه را جدا کرده و ناحیه مورد نظر را پانسمان کند.

۲.لیفت اندوسکوپیک ابرو

لیفت ابرو با اندوسکوپ یکی از کم تهاجمی‌ترین روش های لیفتینگ می‌باشد که تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش، جراح چند برش کوچک به صورت نامحسوس در ناحیه رویش مو ایجاد کرده و با استفاده از تجهیزات تخصصی، عمل لیفتینگ ابروها را انجام می‌دهد. در این روش، به دلیل کوچک بودن زخم‌های ایجاد شده، بیمار نه تنها درد کمتری خواهد داشت، بلکه کبودی و دوره بهبودی بعد از جراحی کوتاه‌تری نسبت به روش کلاسیک خواهد داشت.

برای انجام این لیفت اندوسکوپیک، ۴ الی ۵ برش کوچک (نهایتا در اندازه ۲ سانتی متر) در نواحی مورد نیاز ایجاد کرده و سپس از طریق وارد کردن دستگاه آندوسکوپ ، لیفت پوست صورت و در نتیجه لیفت ابروها را انجام می‌دهد. در برخی موارد، علاوه بر بالا کشیدن پوست ناحیه پیشانی و ابرو، نیاز است که برخی از بافت‌هایی که اضافه بوده و یا شل شده‌اند نیز برداشته شود.

۳.لیفت ابرو با نخ

همان‌طور که از اسم این روش مشخص است، برای بالا بردن ابروها، از نخ‌هایی با جنس نایلون استفاده می‌شود. با استفاده از برش‌هایی به قطر ۳ الی ۴ میلی متر که در بین موهای ابرو ایجاد می‌شود، نخ، وارد پوست شده و علاوه بر جمع کردن پوست، باعث تحریک کلاژن‌های این ناحیه می‌شود. با توجه به اینکه نتیجه این جراحی دائمی نبوده و ماندگار نیست، بعد از ۸ الی ۱۲ ماه مجددا باید لیفت ابرو با نخ را انجام دهید.

لیفت ابرو با اندوسکوپ برای چه کسانی مناسب است؟

یکی از مهمترین سوالاتی که قبل از انجام هر جراحی زیبایی باید از خود بپرسید این است که آیا انجام این جراحی برای شما مناسب هست یا نه. لیفت اندوسکوپیک ابرو، برای افرادی مناسب است که دچار افتادگی ابرو شده‌اند. این حالت در افراد مختلف بنا به دلایلی مانند بالا رفتن سن و یا مسائل ژنتیکی، ابروهایشان حالت افتاده‌ای پیدا کرده و از زیبایی ظاهری آنها می‌کاهد. معمولا این حالت بیشتر در افرادی دیده می‌شود که به دلیل بالا رفتن سن، چربی‌های دور چشم و پلک از بین رفته و پوست حالت کشسانی خود را از دست می‌دهد.

علاوه بر این، در برخی از افراد، به دلیل این که از ماهیچه‎های بین ابرو زیاد استفاده می‌شود، احتمال تغییر شکل ظاهری این بخش از صورت وجود دارد. به عنوان مثال، زمانی که به دلیل بالا انداختن مکرر یکی از ابروها، ارتفاع دو ابرو متفاوت از هم می‌شود.

بنابراین، اگر شما جزء یکی از این دسته از افراد هستید، می‎توانید با انجام لیفت اندوسکوپیک ابرو شکل ظاهری ابروهایتان را متناسب با آنچه که مد نظر دارید، تغییر دهید.

توجه: لیفت ابرو با اندوسکوپ برای کسانی که دارای پیشانی بلند بوده و یا مشکل رطوبت چشم دارند، توصیه نمی‌شود. بنابراین، کسانی که پیشانی بلندی دارند، قبل از انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک ابتدا باید خط رویش موهایشان را تغییر دهند. افرادی هم که مشکل رطوبت چشم دارند، بیش از اندازه ابروهای خود را بالا نکشند؛ چرا که با انجام این کار احتمال اینکه مشکلشان تشدید شود، وجود دارد.

افراد مناسب لیفت اندوسکوپیک

از چه نوع بیهوشی برای لیفت اندوسکوپیک استفاده می شود؟

برای انجام جراحی لیفت اندوسکوپی صورت، ابرو و پیشانی می‌توان از روش‌های مختلف بیهوشی استفاده کرد. اینکه کدام یک از روش‌های بیهوشی، بیهوشی کامل و یا بی حسی موضعی برای انجام جراحی شما استفاده می‌گردد، به شرایط پزشکی شما و نظر جراح بستگی دارد. ترجیح بسیاری از افراد و پزشکان، استفاده از بی حسی موضعی است؛ چرا که عوارض این روش نسبت به بیهوشی کامل کمتر بوده و فرد سریع‌تر می‌تواند به انجام فعالیت‌های روزمره مشغول شود.

مدت زمان انجام عمل لیفت اندوسکوپیک چقدر است؟

برای انجام جراحی زیبایی لیفت اندوسکوپیک معمولا بین ۲ الی ۳ ساعت زمان نیاز است؛ اما بسته به اینکه میزان جوانسازی مورد نیاز چقدر است، احتمال اینکه مدت زمان جراحی لیفت اندوسکوپیک بیشتر یا کمتر نیز باشد، وجود دارد.

لیفت اندوسکوپیک برای چه کسانی مناسب است؟

یکی از مهمترین سوالاتی که قبل از انجام لیفت ابرو با اندوسکوپ یا لیفت اندوسکوپیک پیشانی باید از خود بپرسید، این است که آیا شما کاندیدای مناسب برای انجام این جراحی لیفت اندوسکوپیک هستید یا نه؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال، تنها می‌توانید از یک جراح متخصص کمک بگیرید؛ چرا که تنها او می‌تواند با توجه به نوع مشکلی که شما دارید، تشخیص دهد که آیا انجام این کار برای شما مناسب هست یا نه.

به طور کلی، می‌توان گفت افرادی که در یکی از دسته های زیر قرار می‌گیرند، کاندیدای مناسبی برای انجام لیفت اندوسکوپی صورت هستند:

 • افرادی که در نواحی دور چشم و پیشانی خود دارای چین و چروک عمیق هستند.
 • افرادی که خطوط اخم زیادی دارند.
 • افرادی که انتهای ابرو افتاده ای دارند.
 • افرادی که به دنبال جوانسازی پوست صورت هستند.
 • افرادی که از لحاظ روانی در شرایط مناسبی به سر می‌برند و مشکلات جدی پزشکی ندارند.
 • بیمارانی که مبتلا به فشار خون یا دیابت هستند، باید با احتیاط بیشتری جراحی لیفت اندوسکوپیک را انجام دهند.
 • افرادی که از نتیجه جراحی لیفت اندوسکوپیک به خوبی مطلع هستند. به خاطر داشته باشید که این جراحی تنها آثار پیری را در چهره شما کمرنگ‌تر می‌کند. بنابراین، نمی‌توانید با انجام این جراحی انتظار داشته باشید که روند پیری به طور کامل متوقف شده باشد.
 • افرادی که دارای چهره ای استخوانی با پوست ارتجاعی هستند، از جراحی لیفت اندوسکوپیک نتیجه بهتری خواهند گرفت.
 • افرادی که بین ۳۰ الی ۵۰ سال سن دارند.

همچنین با روش های لیفت صورت بدون جراحی بیشتر آشنا شوید.

کدام یک را انتخاب کنم: جراحی زیبایی پلک یا لیفت اندوسکوپیک ابرو ؟

روش‌های مختلفی جهت جوانسازی قسمت فوقانی صورت وجود دارد. پیشانی و ناحیه دور چشم جزء اولین بخش‌هایی از صورت هستند که به راحتی دچار انواع چین و چروک عمیق و سطحی شده و موجب ایجاد حالت خستگی و خمودگی در چهره شما می‌شود. بنابراین، در صورتی که در ظاهر قسمت بالایی صورتتان رضایت چندانی ندارید، بهتر است که از یکی از این عمل‌های زیبایی برای داشتن چهره ای جوان‌تر استفاده کنید.

اما اینکه برای جوانسازی ناحیه دور چشم و پیشانی، جراحی زیبایی پلک بهتر است یا لیفت ابرو با اندوسکوپ به مشکل شما بستگی دارد. به طور کلی، افرادی که در ناحیه چشم خود احساس خستگی کرده و تصور می‌کنند پلک آنها در حال افتادن و بسته شدن می‌باشد، بهتر است که از جراحی زیبایی پلک استفاده کنند؛ چرا که با انجام این جراحی، افتادگی پلک با برداشتن پوست اضافی کاملا رفع می‌شود. اما در صورتی که احساس می‌کنید که به دلیل چین و چروک‌های ایجاد شده در ناحیه دور چشم و پیشانی، ظاهر شما عصبانی جلوه می‌کند، پس بهتر است که به فکر لیفت ابرو با اندوسکوپ باشید.

اما باز هم به این نکته اشاره می‌کنیم که تشخیص نهایی این مسئله که کدام نوع جراحی برای شما مناسب‌تر می‌باشد، به عهده جراح است. بنابراین، اگر می‌خواهید از هزینه‌ای که برای انجام این جراحی می‌کنید، نهایت رضایت‌مندی را داشته باشید، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

آیا امکان انجام همزمان لیفت ابرو با جراحی زیبایی پلک وجود دارد؟

برخی مواقع، بنا به تشخیص پزشک، فرد می‌تواند به صورت همزمان هم جراحی زیبایی پلک را انجام دهد و هم لیفت ابرو با اندوسکوپ. افرادی برای انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک مناسب هستند که هم دچار افتادگی پلک شده‌اند، هم خطوط اخم زیادی دارند.

مزایای لیفت اندوسکوپی صورت چیست؟

·         انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی (البته در برخی موارد بنا بر تشخیص پزشک، فرد می‌تواند از بیهوشی عمومی نیز استفاده کند.)

·         مشخص نبودن جای زخم های جراحی لیفت اندوسکوپیک (با توجه به اینکه برای لیفت اندوسکوپیک ابرو و پیشانی، برش هایی در حد ۲ سانتی متر ایجاد می‌شود، حتی افرادی که طاس هستند نیز می‌توانند از این جراحی جهت لیفت اندوسکوپی صورت استفاده کنند. بنابراین، نگران جای زخم بعد از جراحی نباشید.)

·         نسبت به سایر روش‌های جوانسازی صورت و از بین بردن چین و چروک، لیفت اندوسکوپیک پیشانی و ابرو دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد.

·         لیفت اندوسکوپیک صورت به نسبت سایر روش‌های موجود بسیار کم تهاجمی‌تر است. در نتیجه، دوره نقاهتی که بعد از انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک طی می‌شود، بسیار کوتاه‌تر از سایر روش‌های لیفت صورت است.

·         قابل استفاده برای جوانسازی نواحی مختلف، مانند صورت، ابرو، پیشانی، غبغب و گردن.

ماندگاری نتیجه جراحی لیفت اندوسکوپیک

معایب لیفت اندوسکوپی صورت چیست؟

در مقایسه با سایر روش‌های جوانسازی که وجود دارد، لیفت اندوسکوپیک دارای مزایای زیادی است. با این وجود این روش نیز، بدون عیب نیست.

بزرگترین موردی که می‌توان به عنوان عیب این روش در نظر گرفت، این است که از آن نمی‌توان برای برداشتن بافت‌های اضافی خیلی زیاد استفاده کرد. بنابراین، افرادی که پوست آنها به شدت شل شده است، باید از سایر روش‌های درمان، مانند لیفتینگ سنتی استفاده کنند؛ چرا که در این روش، با استفاده از برش طولی و بزرگی که ایجاد می‌شود، امکان برداشتن بافت‎‌ها به مقدار زیادی وجود دارد.

آمادگی قبل از لیفت اندوسکوپیک

برای کسب نتیجه مطلوب از نتیجه لیفت اندوسکوپیک، شرکت در یک یا چندین جلسه مشاوره پزشکی الزامی است. انجام این کار، اولین مرحله‌ای است که قبل از انجام عمل باید پشت سر بگذارید؛ چرا که بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی کافی، در انتخاب نوع عمل خود اشتباه کرده و در آخر از نتیجه ناراضی خواهند بود. بنابراین، اگر نمی‌خواهید که شما هم جز یکی از این افراد باشید، سعی کنید در جلسه مشاوره پزشکی که با جراح خود دارید، به طور کاملا مشخص، نتیجه دلخواهی که مد نظر دارید را اعلام نمایید.

به عنوان نمونه، به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای شرکت در این جلسه، یک آینه همراه خود داشته باشید. به خودتان در آینه نگاه کرده و دقیقا به پزشک خود ناحیه‌ای که با آن مشکل داشته و قصد بهبود آن را دارید، نشان دهید. برخی مواقع، جراح با ترسیم چند خط روی صورت و ناحیه مورد نظر، نتیجه احتمالی جراحی لیفت اندوسکوپیک را تا اندازه‌ای برای شما مشخص می‌کند.

افرادی که ابروی خود را تاتو کرده‌اند، حتما در این مورد با جراح خود صحبت کنند. چرا که انجام تاتو قبل و بعد از این جراحی می‌تواند تا اندازه‌ای چالش برانگیز باشید؛ به این دلیل که بعد از لیفت اندوسکوپیک پیشانی یا لیفت ابرو با اندوسکوپ، وضعیت ابروها تغییر می‌کند. بنابراین، احتمال اینکه شما از نتیجه جراحی و وضعیت جدید ابروهایتان رضایت نداشته باشید، وجود دارد.

در صورتی که از سیگار یا هر دخانیات دیگری استفاده می‌کنید، حتما دو هفته قبل از انجام جراحی آنها را ترک کنید؛ چرا که مصرف دخانیات نه تنها روند جراحی شما را با مشکل رو به رو می‌کند، بلکه دوره نقاهت بعد از جراحی را طولانی و سختتر می‌کند.

در صورتی که از داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپیرین استفاده می‌کنید، دو هفته قبل از انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک حتما مصرف آنها را قطع کنید. پزشک را نیز در جریان قرار دهید.

مراقبت های لازم بعد از لیفت اندوسکوپیک

برای اینکه از نتیجه جراحی رضایت کامل را داشته باشید، بهتر است که به توصیه‌های پزشک بعد از انجام جراحی لیفت اندوسکوپی صورت به خوبی عمل کنید. برخی از مهمترین مواردی که به عنوان مراقبت‌های لازم بعد از لیفت اندوسکوپیک باید به خاطر داشته باشید، عبارت است از:

 • در صورتی که لیفت اندوسکوپیک پیشانی انجام داده‌اید، یک پانسمان محکم در ناحیه پیشانی قرار داده می‌شود که هدف آن کاهش تورم بعد از جراحی لیفت اندوسکوپیک می‌باشد. به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت این پانسمان باید به صورت ثابت روی پیشانی شما باقی ماند.
 • در صورت نیاز، مقداری آنتی بیوتیک و داروهای مسکن و ضد درد توسط پزشک برای شما تجویز می‌شود. به صورت منظم آن‌ها را مصرف کنید.
 • برای کاهش ورم و میزان کبودی می‌توانید از کمپرس یخ در ناحیه تحت درمان استفاده کنید.
 • هنگام خواب و یا دراز کشیدن، سرتان را به سمت بالا نگهدارید.
 • در دوره نقاهت، از انجام فعالیت‌های سنگین به شدت خودداری کنید.
 • از مصرف هر گونه دخانیات و سیگار، بعد از انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک خودداری کنید؛ چرا که نیکوتین موجود در این مواد، روند بهبودی شما را تا اندازه زیادی به تعویق انداخته و موجب کبودی بیشتر و خون مردگی زیر پوست شما می‌شوند.

با انجام این جراحی زیبایی، چهره شما به اندازه ۱۰ سال جوانتر به نظر می‌رسد. اما به خاطر داشته باشید که نه این عمل زیبایی و نه هیچ روش دیگر روند پیری شما را به طور کامل متوقف نمی‌کند؛ بلکه کمی آن را به تعویق انداخته و شما را مجددا جوان می‌کند. اما در گذر زمان، احتمال اینکه نتیجه جراحی از بین رفته و مجددا چین و چروک‌ها نمایان شوند، وجود دارد. بنابراین، با آگاهی از این نکته که این جراحی یک عمل زیبایی با یک نتیجه موقتی است و نه دائمی، برای انجام یا انجام ندادن آن تصمیم گیری کنید.

چهره ای 10 سال جوان تر با لیفت اندوسکوپیک

عوارض لیفت اندوسکوپی صورت

با وجود اینکه لیفت اندوسکوپیک ابرو و پیشانی به عنوان رضایت بخش‌ترین عمل های زیبایی در نظر گرفته می‌شوند، اما عوارضی هم دارند. معمولا برخی از این عوارض موقتی بوده و به خودی خود برطرف می‌شوند. برخی از رایج‌ترین عوارض این جراحی زیبایی عبارت است از:

عدم تقارن بین ابروها (این مورد یکی از رایج‌ترین عارضه‌ها بعد از لیفت ابرو با اندوسکوپ می‌باشد. در صورتی که شدت این عارضه زیاد باشد، احتمالا به انجام جراحی مجدد لیفت اندوسکوپیک، نیاز خواهد بود)

آسیب دیدن اعصاب صورت (با وجود اینکه احتمال این اتفاق بسیار کم است، اما در برخی موارد به دلیل نداشتن تجربه کافی جراح، این مشکل ایجاد می‌شود)

ریزش مو (با توجه به اینکه برای انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک، در ناحیه خط رویش مو، چند برش ایجاد می‌شود، احتمال اینکه دیگر در این نواحی مویی روییده نشود، وجود دارد)

سایر عوارض موقتی عبارت هستند از:

 • مشکلات بینایی
 • ورم در ناحیه تحت درمان
 • کبودی در ناحیه زخم‌های ایجادشده
 • عفونت
 • تجمع خون زیر پوست
 • درد
 • خارش
 • باقی ماندن جای زخم

بهترین جراح لیفت اندوسکوپیک در تهران

جراحی لیفت اندوسکوپیک نیز مشابه با هر جراحی دیگری، عوارض و خطرات خاص خود را به همراه دارد. خصوصا اگر توسط یک پزشک و جراح حاذق انجام نشود. به عنوان مثال، در برخی موارد به دلیل بی‌تجربگی جراح در حین لیفت اندوسکوپیک پیشانی یا لیفت اندوسکوپیک ابرو به اعصاب آسیب وارد شده و در نتیجه موجب فلج شدن این ناحیه گشته است.

بهترین مرکز لیفت اندوسکوپیک در تهران

همان‌طور که از ابتدای مقاله تا کنون بیان کردیم، جراحی لیفت اندوسکوپیک به عنوان یکی از بهترین روش‌های جوانسازی صورت در نظر گرفته می‌شود. البته اگر به خوبی و توسط یک پزشک حاذق در یک مرکز درمانی مجهز انجام گردد. با توجه به اینکه صورت یکی از حساس‌ترین نقاط بدن است، انتخاب بهترین مرکز لیفت اندوسکوپی صورت از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین، قبل از اینکه انتخاب قطعی را انجام دهید، بهتر است به چند مرکز معتبر در تهران و یا هر شهر دیگری مراجعه کنید و نمونه کارهایشان را از نزدیک مشاهده کنید.

شما می‌توانید با افرادی که از خدمات آن مرکز درمانی استفاده کرده‌اند، صحبت کنید و نظرشان را در رابطه با نحوه سرویس دهی و تجهیزات مرکز جویا شوید. به خاطر داشته باشید که رعایت استانداردهای پزشکی به همراه جدیدترین تجهیزات پزشکی در نتیجه نهایی تاثیر چشمگیری دارد. بنابراین، علاوه بر اینکه به دنبال بهترین جراح لیفت اندوسکوپیک در تهران هستید، به دنبال بهترین مرکز لیفت نیز باشید.

عوارض و خطرات جراحی لیفت اندوسکوپیک

هزینه انجام لیفت اندوسکوپیک چقدر است؟

هزینه انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از عوامل تاثیرگذار در هزینه انجام این جراحی، عبارت است از:

 • میزان تجربه و تخصص جراح
 • مطب انتخابی جهت انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک
 • نوع بیهوشی که برای انجام جراحی لیفت اندوسکوپیک استفاده می‌گردد
 • میزان جوانسازی مورد نیاز

بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه‌های این نوع جراحی، بهتر است که در یک جلسه مشاوره پزشکی با جراح خود شرکت نمایید. در این صورت می‌توانید از هزینه‌های این جراحی متناسب با شرایط خودتان به صورت دقیق مطلع شوید.

لیفت اندوسکوپیک با لیفتینگ سنتی

در لیفتینگ صورت چه به روش سنتی و چه با روش اندوسکوپیک، می‌توان چین و چروک‌های اضافی را برطرف کرد و پوست را تا حد زیادی سفت کرده و شل شدگی آن را مرتفع کرد. با این حال، با استفاده از تکنولوژی فیبر نوری و آندوسکوپی نه تنها می‌توان جراحی لیفت اندوسکوپیک را با کیفیت بهتری انجام داد، بلکه می‌توان عوارض جانبی را به حداقل رساند. البته لازم به ذکر است که در روش لیفتینگ صورت به روش سنتی، مشکل برطرف کردن پوست و بافت‌های اضافی را تا حد زیادی برطرف می‌شود؛ در حالی که انجام این کار در روش آندوسکوپی، خیلی قابل انجام نیست. بنابراین، قبل از اینکه تصمیم نهایی در رابطه با انجام جراحی را بگیرید، حتما با پزشک خود مشورت نمایید؛ چرا که با توجه به میزان شل شدگی پوست صورت شما و بافت‌های اضافی باید بین این دو روش یکی را انتخاب شود.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست