پیکر تراشی و لاغری با دستگاه اولترازد

لاغری با دستگاه اولترازد
جراحی زیبایی اندام

لاغری با دستگاه اولترازد در کنار روش‌های دیگر پیکرتراشی و تناسب اندام، از جمله لیپوست و لیپوماتیک قرار می‌گیرد. پیکرتراشی و تناسب اندام به وسیله تکنولوژی‌های پزشکی پیشرفته، به پرطرفدارترین عمل‌های لاغری در جهان تبدیل شده‌اند.

پیش از پرداختن به تفاوت لاغری با لیپوماتیک و اولترازد لازم است یادآور شویم در گذشته‌ای نه چندان دور، استفاده از روش‌های مخاطره‌آمیزی چون لیپوساکشن رایج بود. ایجاد سوختگی در بافت‌های بدن، ورم‌های حاد و خطرناک، بوجود آمدن زخم‌های طولانی مدت، وارد شدن صدمه‌های مکانیکی به ناحیه تحت عمل و ایجاد ناهمواری در سطح پوست، از جمله عوارض ناشی از عمل‌های سابقی بودند که تا پیش از به وجود آمدن روش‌های نوین به کار گرفته می‌شدند.

در این مقاله به طور کامل درباره ی لاغری با دستگاه اولترازد و نحوه ی جراحی با آن پرداخته ایم با ما همراه باشید .

چربی اضافه بدن همواره زمینه‌ساز بروز مشکلات زیادی است. زیبایی، مفهومی انتزاعی و پیچیده است. انسان، گرایشی ذاتی و فطری به زیبایی دارد و همواره به دنبال خلق و لذت بردن از آن است. در بین انواع مفاهیم مختلف زیبایی، زیبایی اندام انسان از جایگاهی برتر برخوردار است.

وجود بافت‌های اضافه چربی در بدن، ناشی از تمایل بدن جهت ذخیره‌سازی انرژی به صورت چربی می‌باشد. این خصلت بیولوژیک در انسان، طی روند تکامل وی در او ایجاد شده است. هزاران سال پیش، اجداد انسان امروزی به دلیل پرخوری و انتظار برای یافتن وعده غذایی بعدی، توان ذخیره‌سازی انرژی به صورت بافت‌های چربی را کسب کرد. توجیه چنین پدیده‌ای در آن دوران، کار راحتی بود؛ چرا که سبب بقای نسل انسان در طبیعت شد!

امروزه می‌توان به راحتی وعده‌های غذایی را در کمتر از چند دقیقه و از نزدیک‌ترین فروشگاه یا رستوران یافت. اما عادت به زیاده‌روی در خوردن همچنان باقیست و بافت‌های چربی نیز روزبه‌روز در حال گسترش هستند. حال، علم پزشکی به کمک انسان آمده تا با به کارگیری انواع روش‌های پیکرتراشی و تناسب اندام، او را به وضعیت زیبایی خود بازگرداند. عمل لاغری اولترازد یکی از این روش‌هاست.

اولترازد شکم از روش های لاغری

لاغری با دستگاه اولترازد چیست؟

عمل لاغری اولترازد از شیوه‌های کم‌‌تهاجمی تخلیه چربی‌های اضافه بدن می‌باشد. لاغری با دستگاه اولترازد به عنوان یکی از روش‌هایی شناخته می‌شود که همچون لیپوست دارای کمترین عوارض ناشی بعد از عمل است. حتی به نوعی می‌توان گفت که استفاده از چنین روش‌هایی، بدون مخاطره و ریسک هستند. لاغری با دستگاه اولترازد همانطور که از اسم آن پیداست، از طریق دستگاه اولترازد (Ultra-Z) انجام می‌شود که توسط شرکت سینرون (Syneron) ابداع شده است. تکنولوژی خارق‌العاده این دستگاه، باعث به حداکثر رساندن راندمان آن در ایجاد لاغری شده است.

اولترازد شکم، روشی است که در آن بافت‌های چربی زیر پوست آب می‌شود و سپس از بدن بیرون کشیده می‌شود. معمولا اولترازد شکم همراه با پهلوها انجام می‌شود. درواقع دستگاه اولترازد نوع پیشرفته‌تری از لیپوماتیک است که در پیکرتراشی کاربرد دارد و به فرم دادن اندام‌های بدن کمک می‌کند.

هدف از پیکرتراشی خارج کردن بافت‌های چربی اضافی از زیر پوست، لاغر کردن اندام‌ها و همچنین تزریق چربی به دیگر بخش‌های بدن است. در نتیجه می‌توان بخش‌های دارای چربی را لاغر و بخش‌های لاغر را کمی پرتر و خوش‌فرم‌تر نمود.

اولترازد شکم یکی از جدیدترین روش‌های پیکرتراشی است که با کم کردن حجم چربی‌های بدن، موجب لاغری و کاهش حجم شکم و پهلوها می‌شود. دستگاه اولترازد بر پایه لیپوساکشن کار می‌کند یعنی بافت چربی را تخریب می‌کند و سپس بیرون می‌کشد؛ با این تفاوت که عمل پیکرتراشی با کیفیت بیشتر، آسان‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر انجام می‌شود. همچنین درد، کبودی، ورم و عوارض تخلیه چربی نیز کاهش می‌یابد.

اولترازد، جدیدترین دستاورد علم پزشکی در حوزه زیبایی اندام است. پیکرتراشی و تناسب اندام با عمل لاغری اولترازد می‌تواند پیکر زنان و مردان را در کوتاه‌ترین زمان، به متناسب‌ترین حالت ممکن تبدیل کند. در حال حاضر، بیشتر از دویست نوع دستگاه مختلف برای کوچک کردن و حذف چربی‌های بخش‌های مختلف بدن وجود دارد. به جرات می‌توان لاغری با دستگاه اولترازد را به عنوان پیشرفته‌ترین نوع آنها در نظر گرفت. مهم‌ترین مزیت آن، کسب نتیجه در سریع‌ترین زمان است.

اولترازد شکم، روش نوین لاغری

گاهی کاهش وزن با کمک ورزش و رژیم غذایی به آسانی چیزی که فکر می‌کنیم نیست. حتی گاهی نتیجه عکس می‌دهد و بخش‌هایی از بدن که نمی‌خواهیم لاغر می‌شود اما مثلا چربی شکم در جای خود باقی می‌ماند. در چنین شرایطی روش‌هایی مانند اولترازد شکم و یا لیپوماتیک به کمک ما خواهد آمد.

اولترازد (Ultra Z) نیز یکی از روش‌هایی است که می‌تواند چربی‌های ناحیه شکم و پهلو را در یک جلسه عمل از بدن خارج کند و ما را به اندام ایده‌آل برساند. اساس روش اولترازد شکم، شکستن و خورد کردن بافت‌های چربی زیر پوست و سپس خارج کردن چربی آب شده از بدن است. برای این کار برش‌های ظریفی در پوست ایجاد می‌شود تا لوله‌ی مخصوصی به زیر پوست هدایت شود. سپس این لوله که کانولا نام دارد، بافت‌های چربی را خورد خواهد کرد.

چربی خورد و آب شده به سادگی از زیر پوست بیرون مکیده می‌شود. برش‌هایی که برای عمل اولترازد شکم روی پوست ایجاد می‌شود، بیش‌تر از ۲ تا ۵ میلی‌متر نخواهند بود. به دلیل اندازه کوچک این شکاف‌ها، میزان خونریزی و خطر عفونت نیز کاهش می‌یابد.

روش‌های مختلف پیکر تراشی مانند لیپوساکشن، لیپوماتیک یا اولترازد، همگی بر همین اساس کار می‌کنند. با این حال تفاوت‌هایی نیز باهم دارند. بسته به اینکه وضعیت بدن فرد چگونه باشد و چه انتظاراتی از عمل پیکرتراشی خود دارد، یکی از این دستگاه‌ها توسط جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی پیشنهاد می‌شود.

شیوه کار دستگاه اولترازد شکم

در اولترازد شکم یا دستگاه اولتراسونیک کویتیشن، برای خورد کردن بافت‌های چربی از امواج فراصوتی با فرکانس کم استفاده می‌شود. امواج اولتراسوند با ایجاد فشار منفی، در مایع اطراف و درون بافت‌های چربی حباب‌های ریزی را شکل می‌دهد. این کار به مرور به دیواره بافت‌های چربی فشار وارد می‌کند و موجب ترکیدن آن‌ها می‌شود. بدین ترتیب چربی‌های زیر پوست آب می‌شود.

سپس جراح با کمک فشار دست و یا در صورت نیاز با کمک مکش کانولا، چربی را از بدن خارج می‌کند. ان بخش از چربی که همچنان در زیر پوست باقی می‌ماند نیز به دلیل اینکه بافتش شکسته شده، به سادگی توسط بدن و ادرار، دفع خواهد شد.

دستگاه اولترازد شکم

ویژگی های لاغری با دستگاه اولترازد

این روش ایمنی بالایی دارد، به این معنی که عوارض پس از عمل در آن کمتر خواهد بود. همچنین می‌توان در نواحی دشوار و ظریف نیز برای خارج کردن چربی، از آن بهره برد.
· این امواج بافت‌های چربی را در هم می‌شکند اما روی بافت‌های دیگر بدن مانند ماهیچه‌ها یا رگ‌ها اثر منفی ندارد. به همین دلیل ایجاد آسیب در این روش به دیگر بافت‌های بدن بسیار کم خواهد بود.

· کانولا در اولترازد شکم، ضربات فیزیکی وارد نمی‌کند، به همین دلیل کوفتگی و کبودی نیز پس از جراحی کمتر است. همچنین سر و صدای زیادی هم ندارد.

· از دیگر مزیت‌های اولترازد شکم این است که با کمک بی‌حسی موضعی نیز می‌توان این روش را به کار گرفت.

· اولترازد شکم بسیار روش سریعی می‌باشد. برای مثال در هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می‌توان حدود یک لیتر چربی از زیر پوست خارج کرد.

· پس از جراحی نیز پوست حالت سفت و محکم خود را حفظ می‌کند و شکل دادن به آن راحت‌تر خواهد بود. به ویژه اگر همزمان با خارج کردن چربی، نیاز به انجام عمل لیف شکم باشد، اولترازد شکم نتایج بسیار بهتری خواهد داشت.

· دوره نقاهت اولترازد شکم نیز بسیار کم است و معمولا فرد پس از ۲ یا ۳ روز به فعالیت‌های روزمره خود بازخواهد گشت.

· با این همه، اولترازد شکم از روش‌های قدیمی‌تر مانند لیپوساکشن بسیار ارزان‌تر است.

· خطر آمبولی نیز در اولترازد شکم خیلی کم است و چندان گزارش نشده است.

تفاوت اولترازد شکم با لیپوماتیک شکم

در پیکرتراشی و کوچک کردن شکم با لیپوماتیک، از فشار و ضربه فیزیکی کانولا برای خورد کردن بافت‌های چربی، استفاده می‌شود. سپس چربی خورد شده با کمک همان کانولا بیرون کشیده می‌شود. در روش‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن مانند تکنیک لیپولیز، دمای بافت چربی تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد بالا می‌رود تا سوزانده شود. روش لیپوماتیک که جدیدتر است، تنها چربی را خورد می‌کند، به همین دلیل عوارض سوختگی پوست و بافت‌های داخلی را ندارد.

همچنین یکی از ویژگی‌های مهم در لیپوماتیک این است که چربی بدن به صورت زنده تخلیه می‌شود. یعنی چربی خارج شده با بدن فرد هم‌دما است. می‌توان این چربی را به دیگر نقاط بدن تزریق کرد تا به بدن فرم و شکل متناسب و دلخواه داد. برای مثال چربی شکم را خارج کرد و در کنار پروتز، به سینه‌ها یا باسن تزریق کرد.

در دستگاه لیپوماتیک یک کمپرسور وجود دارد که هوای پرفشار ایجاد می‌کند. این جریان هوای فشرده، بخش‌های مکانیکی کانولا را درون بدن به حرکت درمی‌آورد. در زیر پوست، با چرخش و دوران، عقب و جلو رفتن و  بالا و پایین کردن، در یک مسیر مارپیچی کوچک، میان بافت‌های چربی حرکت می‌کند تا آن‌ها را بشکند.

با کمک این ضربه‌های متناوب و لرزش کانولا، بافت‌های متراکم چربی به ذرات کوچک خورد می‌شود. در نوک کانولا نیز سوراخ‌هایی وجود دارد که چربی خورد شده را بیرون می‌مکد. پمپ‌های هوای دستگاه لیپوماتیک، چربی را بیرون می‌کشد و درون مخازن خود جمع می‌کند. حال می‌توان بدون نگرانی از خطر پس زدن چربی، آن را به دیگر بافت‌ها و اندام‌های بدن تزریق کرد.

اولترازد شکم اما تفاوت‌های اساسی با روش لیپوماتیک دارد. نخست اینکه به دلیل عدم وجود ضربات فیزیکی، آسیب خاصی به دیگر بخش‌های زیر پوست نمی‌رسد و کوفتگی پس از عمل کمتر خواهد بود. دوم اینکه به دلیل سرعت زیاد این روش، طول عمل کمتر است. همچنین پوست پس از عمل، حالت کشسانی خود را بیشتر حفظ می‌کند. میزان تخلیه چربی در روش اولترازد شکم، از لیپوماتیک بیشتر است.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب اولترازد شکم، توانایی سفت کردن شکم است. یعنی با تحریک پوست به کلاژن‌سازی، خاصیت الاستیسیته پوست بهبود پیدا می‌کند و معمولا نیاز به لیفت شکم را کاهش می‌دهد. و در نهایت اینکه چربی تخلیه شده توسط روش اولترازد، امکان تزریق به دیگر نقاط بدن را ندارد.

کانولا در دستگاه لیپوماتیک شکم

گزینه‌های مناسب برای استفاده از دستگاه اولترازد شکم چه کسانی هستند؟

نخست اینکه اولترازد شکم و یا لیپوماتیک شکم و پهلو، روش‌های کاهش وزن نیستند. درواقع فرد باید اول وزن خود را با کمک ورزش، رژیم غذایی و یا دیگر عمل‌های کاهش وزن، به حد مناسبی برساند؛ سپس برای تخلیه چربی اضافی باقی‌مانده در ناحیه شکم و پهلوهای خود از اولترازد شکم استفاده کند. درواقع کسانی که اضافه وزن زیادی دارند یا به بیان بهتر، بیش از ۳۰% استاندارد بدن خود وزن دارند، گزینه مناسبی برای پیکرتراشی با روش اولترازد نیستند.

همچنین موارد دیگری نیز پیش از اقدام به اولترازد شک باید مورد توجه قرار بگیرد از جمله:

 • سن فرد باید بالای ۱۸ سال باشد. همچنین برخورداری از سلامتی عمومی و عدم ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت یا بیماری‌های قلبی و عروقی، ضروری است.
 • باید حداقل از بارداری فرد ۳ ماه گذشته باشد. همچنین تا چند ماه پس از اولترازد شکم نباید دوباره باردار شد. به طور کلی بهتر است در خانم‌هایی که بارداری را تجربه کرده‌اند، این عمل پس از آخرین نوبت بارداری انجام شود تا نتایج آن ماندگار باشد.
 • یکی دیگر از عوامل موثر در موفقیت بالای عمل اولترازد شکم، وجود خاصیت الاستیک و کشسانی مناسب در پوست است. به این معنی که هرچه فرد جوان‌تر باشد و پوست او ویژگی کشسانی و استحکام خود را کمتر از دست داده باشد، نتایج اولترازد شکم برای وی بهتر خواهد بود. درواقع یک فرد بالای ۶۰ سال، نباید انتظار نتایج عمل برای یک فرد زیر ۴۰ سال را داشته باشد.
 • در کسانی که پیوسته دخانیات و یا نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند، نتایج اولترازد شکم چندان رضایت‌بخش نخواهد بود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود پیش از جراحی، مصرف نیکوتین و الکل را ترک کنند.
 • نکته مهم دیگر برای رسیدن به نتایج دلخواه در اولترازد شکم این است که نه تنها باید پیش از عمل وزن را کاهش داد، بلکه پس از عمل نیز باید آن را ثابت نگه داشت. درواقع ۶ ماه پیش از اولترازد شکم باید وزن فرد ثابت مانده باشد. پس از پیکرتراشی نیز باید با کمک ورزش و رژیم تغذیه مناسب، از افزایش وزن و یا کاهش آن جلوگیری کرد. این کار در حفظ تناسب اندام بسیار مهم است.

مراقبت‌های عمل اولترازد شکم

مراقبت‌های عمل اولترازد شکم

اگر عمل اولترازد شکم با بی‌هوشی عمومی برای شما انجام می‌شود، باید صبح جراحی ناشتا باشید. شب قبل عمل حتما به حمام بروید چرا که تا چند روز پس از جراحی نباید استحمام کنید. همچنین گن طبی، مدارک مورد نیاز و کارت شناسایی خود را باید به همراه داشته باشید.

برای انکه پس از عمل نیز هرچه زودتر به نتایج دلخواه خود برسید، باید توصیه‌های جراح خود را به خوبی رعایت کنید. موارد زیر نیز از مراقبت‌های مهم پس از اولترازد شکم است:

 • روش اولترازد درد چندانی ندارد و با مسکن قابل کنترل است.
 • برای جلوگیری از عفونت جای زخم معمولا آنتی‌بیوتکی تجویز می‌شود. همچنین رعایت بهداشت شخصی و پاکیزه نگاه داشتن جای بخیه نیز بسیار مهم است.
 • گن طبی یا لاغری را باید از همان روز جراحی بپوشید. این گن کمک می‌کند تا شکم شما ورم نکند و هرچه زودتر به فرم دلخواه و مناسب برسد.
 • ۲ تا ۳ روز پس از جراحی نباید حمام کنید. برخورد آب با جای برش پوست می‌تواند موجب ورود آلودگی به درون زخم و ایجاد عفونت شود. بهتر است تنها سر، دست‌ها و پاهای خود را بشویید و بدن خود را با یک هوله نمناک، تمیز کنید.
 • باید تا چند هفته آب و مایعات، میوه و سبزی تازه (به ویژه آناناس و کیوی) و همچنین ماهی و میگو به مقدار بیشتری مصرف کنید. این کار به بهبود هرچه زودتر شما کمک خواهد کرد. همچنین تا یک ماه مصرف نمک را تا جای ممکن کنار بگذارید.
 • تا دو هفته پس از پیکرتراشی و یا اولترازد شکم، از هرگونه فعالیت بدنی سنگین پرهیز کنید. البته استراحت مطلق نیز ممنوع است. بهتر است روزانه کمی قدم بزنید تا تورم شکم و پهلوهای شما کاهش پیدا کند.

در پایان بد نیست اشاره شود که شما هر کدام از روش‌های پیکرتراشی (از جمله اولترازد شکم) را انجام داده باشید، حتما باید سبک زندگی خود را نیز تغییر دهید. این روش‌ها تنها می‌توانند چربی‌های زیر پوست را خارج کنند. چربی‌های احشایی پس از اولترازد شکم، همچنان باقی خواهند ماند. چربی احشایی درواقع همان بافت‌های چربی است که پیرامون اندام‌های داخلی بدن را فرا گرفته است تا از آن‌ها مراقبت کند. وجود مقدار اندکی از این چربی‌ها مفید است اما در افرادی اضافه وزن دارند، وجود چربی احشایی موجب ایجاد مشکلات بسیاری خواهد شد.

هنگامی که با کمک اولترازد شکم، چربی‌های اضافی از ناحیه شکم و پهلو بیرون کشیده می‌شود، باید با تغییر در سبک زندگی، ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب، وزن خود را در حد استاندارد نگه داشت و از تشکیل چربی احشایی بیشتر جلوگیری کرد. چرا که بسیاری از افراد پس از اولترازد شکم، احساس لاغری می‌کنند و دیگر مراقب میزان خورد و خوراک و فعالیت بدنی خود نیستند.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در مطب دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست