هر آنچه باید درباره لیفت ران و باسن بدانیم

لیفت ران و باسن چیست؟

لیفت ران و باسن در رده جراحی زیبایی اندام قرار گرفته و جهت فرم دهی به باسن استفاده می‌شود. این عمل، غالباً در افرادی صورت می‌گیرد که دچار افتادگی و شل‌شدگی پوست باسن و بالای ران خود شده‌اند. باسنی که گرد و خوش‌فرم باشد، نشانه‌ای از سلامتی و تندرستی را در خود دارد. این در حالی است که باسن و ران شل و افتاده، معمولاً ظاهر فرد را خسته، بیمار و بدون اعتمادبه نفس نشان می‌دهد. عوامل زیادی در شکل‌گیری ظاهر بد در باسن و ران افراد وجود دارد؛ عواملی از جمله چاقی مفرط، کم تحرکی و پرخوری، جاذبه زمین، عوامل ژنتیکی و مشکلات مادرزادی. برای رفع این عارضه، روش‌های متفاوتی وجود دارد؛ فرم دهی به باسن و ران می‌تواند از طریق ورزش‌های اصلاحی و بدنسازی، پروتز باسن و لیفت باسن و ران انجام شود.

افزایش سن، به خصوص در خانم‌ها سبب ایجاد مشکلاتی از قبیل کش‌آمدن پوست و شل‌شدگی می‌شود. یکی از مناطق مستعد این اتفاق، در قسمت ران و باسن می‌باشد. بالا کشیدن و لیفت ران و باسن باعث می‌شود که چربی‌ها و پوست اضافه موجود در این ناحیه برداشته شده، عضلات تحتانی را جمع کرده و با بازگردانی آن به حالت نرمال، سبب فرم دهی به باسن شود. انجام لیفت باسن و ران سبب خواهد شد که فرد به ظاهری مطلوب‌تر و به تبع آن، به اعتمادبه‌نفس بیشتری دست یابد. امروزه این عمل که در زمره اعمال جراحی زیبایی اندام قرار می‌گیرد، مخصوصاً در خانم‌ها به محبوبیت بسیاری دست پیدا کرده است.

انواع لیفت ران و باسن

لیفت ران و باسن نیز، مانند کشیدن پوست صورت به دو نوع دسته‌بندی می‌شود. انجام لیفت ران و باسن می‌تواند با عمل جراحی زیبایی اندام یا بدون آن صورت پذیرد.

روش‌های بدون عمل جراحی

 • لیفت ران و باسن با دستگاه ویبراتور: این دستگاه با استفاده از امواج Bio Waves سبب تاثیرگذاری روی عضلات باسن و ران می‌شود. اثرگذاری این امواج به این صورت است که سبب انقباض عضلات، مشابه زمان تمرین کردن می‌شوند. این روش، تقریباً بدون درد بوده، دوره نقاهت و عوارضی دربر نداشته و سبب لیفت ران و باسن می‌گردد.
 • استفاده از امواج مادون قرمز: دستگاهی که سبب انتشار امواج مادون قرمز (Infrared) می‌شود، علاوه‌بر استفاده جهت کشیدن پوست صورت، به عنوان راهی برای لیفت ران و باسن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرمایی که توسط این امواج در لایه‌های عمقی پوست ایجاد می‌شود، سبب تحریک کلاژن‌ها و به تبع آن، جمع‌شدن پوست می‌شود.
 • تکنولوژی الکترونوری: در فرآیندی که ترکیبی از امواج رادیوفرکانسی، مادون قرمز، وکیوم و دستگاه ماساژ است، عمل کلا‌ژن‌سازی پوست دچار تحریک شده و سبب فرم دهی به باسن می‌گردد. استفاده از این تکنولوژی، در کاهش سلولیت نیز بسیار موثر است.
 • لیفت سرمایشی: در این شیوه، دستگاهی که روی محل مورد نظر قرار گرفته، با مکش پوست به سمت داخل و قرار گرفتن آن بین دو پنل خنک‌کننده، سبب وارد شدن فشار و کشیدن پوست می‌شود. با این روش، می‌توان تا حدی سبب فرم دهی به باسن شد.
 • لیفت باسن و ران با استفاده از نخ (امبدینگ باسن)، استفاده از امواج اولتراسوند و لیفت ران و باسن با تزریق آنزیم و مزوتراپی، از دیگر روش‌های لیفت ران و باسن بدون عمل جراحی هستند.

عمل جراحی جهت لیفت ران و باسن

عمل های جراحی لیفت ران و باسن نیز از شیوه‌های دیگر فرم دهی به باسن می‌باشند. انجام عمل جراحی زیبایی اندام برای لیفت ران و باسن، توسط متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی صورت می‌پذیرد. روش جراحی معمولاً در افرادی انجام می‌شود که دچار افتادگی شدید و شل‌شدگی زیادی در ناحیه ران و باسن خود شده‌اند. علاوه بر این، لیفت باسن به روش برزیلی نیز وجود دارد. در این روش، با استفاده از لیپوساکشن، مقادیری از چربی از مناطقی چون شکم و پهلوها برداشته شده و پس از پردازش آن، به بخش‌های مناسبی از باسن تزریق می‌شود که سبب فرم دهی به باسن و ران خواهد شد. تشخیص اینکه کدام روش برای شما مناسب‌تر است را به بهترین جراح زیبایی و متخصصان این امر بسپارید.

مزایا و معایب لیفت ران و باسن

از آنجا که باسن، نقش مهمی در زیبایی اندام دارد، پر واضح است که لیفت ران و باسن دارای مزیتی‌ست که سبب افزایش جذابیت و اعتمادبه‌نفس افراد می‌شود. اگر بخواهیم نگاهی مختصر به مزایای لیفت ران و باسن داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم که:

 • سبب ایجاد حجم مناسب در باسن و ران می‌شود؛
 • با بالا کشیدن بخش تحتانی باسن، سبب فرم دهی به باسن می‌گردد؛
 • کاهش عوارض سلولیت را در پی دارد؛
 • دارای ماندگاری و دوام بالایی‌ست؛
 • پوست شل‌شده و افتاده باسن و ران و چربی‌های اضافه این محل‌ها را حذف می‌کند.

البته باید در نظر داشت که استفاده از روش‌های جراحی زیبایی اندام، دارای عوارضی هستند که نباید از آنها غافل شد. همانطور که کشیدن پوست صورت دارای عوارض خاص خود می‌باشد، لیفت ران و باسن با استفاده از جراحی نیز عوارض و عواقبی را در پی خواهند داشت. این عوارض عبارتند از:

 • احتمال بروز زخم‌های ناخوشایند در محل جراحی
 • امکان بروز خون‌ریزی‌
 • ایجاد نکروز پوست و چربی (از دست دادن بافت)
 • ایجاد لختگی در خون
 • عوارض ناشی از بیهوشی عمل جراحی
 • ایجاد تورم در محل و تجمع مایعات
 • ایجاد درد در ناحیه ران و باسن
 • امکان ایجاد عوارض قلب و عروق

چه افرادی به لیفت ران و باسن نیاز دارند؟

مردان و زنان، هر دو می‌توانند از اعمالی که جهت لیفت ران و باسن انجام می‌شوند، بهره‌مند گردند. مناسب‌ترین کاندیداهای این عمل، افرادی هستند که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند. عمل جراحی زیبایی اندام که طی آن، بیمار با بیهوشی روبروست، ممکن است عوارضی پس از بیهوشی را در پی داشته باشد. از این حیث لازم است که وضعیت سلامتی وی مناسب باشد. همچنین، این افراد نباید دچار اضافه وزن شدید باشند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و انتظارات واقع‌بینانه از عمل، از دیگر شروط لازم برای فرم دهی به باسن از طریق جراحی هستند.

آمادگی قبل از عمل لیفت ران و باسن

برای گرفتن نتایج بهتر از عمل، لازم است که از مدتی قبل، سیگار کشیدن را کنار بگذارید. چرا که وجود نیکوتین در بدن، سبب انعقاد رگ‌های خونی می‌شود. مصرف آسپیرین و داروهای رقیق‌کننده خون را نیز از دو هفته پیش از عمل قطع کنید. در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص، مشکلات قلبی و عروقی و هر عارضه دیگری، حتماً آن را با پزشک خود مطرح نمایید. برای گذراندن دوره نقاهت بهتر، از چند روز پیش از عمل، به اندازه کافی آب بنوشید. همچنین، همراه داشتن یک نفر، جهت انجام مراقبت‌های لازم نیز ضروری است. جدای از اینها، حتماً قبل از عمل، طی جلساتی که با متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دارید، تمامی خواسته‌های خود را بیان نموده و راهنمایی‌ها و تذکرات او را جدی بگیرید.

روش جراحی لیفت ران و باسن

در ابتدا، فرد با تزریق دارو، وارد مرحله بیهوشی می‌شود. طی عمل جراحی، بخش‌هایی از پوست و چربی‌های اضافی دورتادور نواحی ران و باسن برداشته می‌شود. این فرآیند با ایجاد برش‌هایی در ناحیه بالای باسن، کشاله ران و زیر چین‌خوردگی باسن اتفاق می‌افتد. پس از ایجاد این برش‌ها، پوست اضافی نواحی برش‌خورده، برداشته می‌شوند. پوستی که باقی می‌ماند را سفت و محکم بسته و آن را بالا می‌کشند. با این کار، یک تغییر شکل کلی در نواحی باسن و ران ایجاد می‌شود. همچنین، ممکن است بنا به تشخیص پزشک، در بخش‌هایی از ران یا باسن، عمل لیپوساکشن نیز صورت پذیرد. بعد از انجام این مراحل، نواحی برش‌خورده، بخیه زده می‌شوند و بیمار وارد دوره نقاهت پس از عمل می‌گردد.

نتایج و مراقبت های بعد از عمل جراحی

نتایجی که پس از انجام عمل جراحی حاصل می‌شوند، بسته به کیفیت عمل و میزان مراقبت‌های بعد از آن، می‌تواند حتی تا بیست سال دوام بیاورند. این زمان، بستگی به میزان تخصص پزشک، رژیم غذایی بیمار و انجام مستمر ورزش‌ دارد. تغییرات وزن شدید می‌توانند تاثیرات منفی بر نتیجه عمل بگذارند. ایجاد تورم در ناحیه باسن، یک پدیده کاملاً طبیعی‌ست. این تورم حداقل تا دو هفته پس از انجام عمل باقی خواهد ماند و در این مدت، آرام‌آرام فروکش خواهد کرد. در صورت بروز درد، می‌توان از مسکن‌ها استفاده کرد. استحمام تا ۴۸ ساعت پس از جراحی نیز ممنوع است.

در طول دوره نقاهت پس از جراحی، اکیداً از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید، ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و فشار به محل، به مدت دو هفته، خودداری نمایید. معمولاً پس از گذشت دو هفته، بیشتر بیماران خواهند توانست به فعالیت عادی زندگی خود بازگردند. در طول این مدت، از نشستن طولانی روی باسن خودداری کنید. پس از گذشت ۴ الی ۶ هفته، می‌توانید فعالیت‌های ورزشی را شروع کنید. لازم به بیان است که نتایج عمل، پس از گذشت چند روز از جراحی، قابل مشاهده خواهند بود.

هزینه لیفت ران و باسن

هزینه تمامی اعمال جراحی، بستگی به شرایط بیمار و میزان وخامت او، اعتبار و تخصص پزشک، نوع عمل انجام شده و مواردی از این دست دارد. از آنجائی که بیمه های تکمیلی و موسسات، هزینه جراحی های زیبایی را پوشش نمی‌دهند، لازم است که با گرفتن مشاوره از کلینیک‌های زیبایی و گفتگو با پزشک، از میزان دقیق هزینه جراحی خود مطلع شوید.

عمل کشیدن پوست به چند دسته تقسیم می شود:

جراحی کشیدن پوست صورت
عمل کشیدن پوست گردن
عمل کشیدن پوست شکم
کشیدن پوست دست و پا

چرا نیاز به عمل کشیدن پوست دارید؟

جواب این سوال در ۲ پاسخ می تواند جمع آوری شود:

۱- شما پا به سن گذاشته اید و پوست بدن شما چروک شده است.
۲- شما لاغر شده اید (به هر روشی) و پوست اضافه آورده اید.
با افزایش سن، پوست بدن به مرور زمان شل می شود و افتادگی پیدا می کندو یا به دلیل کاهش وزن و حاملگی نیز پوست بدن دچار شلی  می شود. پوست شکم از جمله  نواحی بدن است  که  شل شدن و افتادگی آن بیشتر است.تناسب اندام، در زیبایی هر خانمی تاثیر قابل توجهی دارد، اما یکی از مشکل هایی که در سنین میانسالی خانم ها را آزار می دهد تجمع چربی در ناحیه پهلوها، شکم وو کناره های ران و تحلیل عضلات و شل شدن پوست برخی از نواحی مخصوصا  پوست شکم و زیر بازوهاست.

شل شدن و افتادگی پوست شکم، می تواند به دلیل افزایش و کاهش مکرر وزن باشد قسمت  مهمی از شکل شکم به قوام و سطح پوست آن بستگی دارد . این مشکل بیشتر در خانم ها اتفاق می افتد.در بعضی مواقع این شل شدگی همراه با ترک های پوست بعد از زایمان یا چاق و لاغر شدن ایجاد می شود. در آقایان پس از کاهش وزن شدید و سریع پوست شکم شل و افتاده می شود. در اکثر مواقع که میزان پوست زیاد است با عمل جراحی کشیدن پوست شکم انجام می شود که به آن عمل تامی تاک گفته می شود. زمانی که کاهش وزن زیاد است  چربی شکم اب شده است وپوستت و چربی زیر جلدی برداشته می شود.

عمل تامی تاک

عمل کشش شکم برداشتن پوست اضافی کنار ، وسط و پایین شکم و سفت کردن ماهیچه های شکم است.با انجام عمل جراحی کشش شکم ، ترک های پائین ناف و خط های به وجود آمده بر اثر زایمان نیز از بین می رود.

روشهای دیگر به جز عمل جراحی شامل موارد زیر است:

۱-کرم های سفت کننده پوست که باعث تحریک شدن سنتز کلاژن پوست می شود. ویا استفاده از انتی اکسیدان های خوراکی مانند  بسیاری از ویتامین ها.
۲ – روشهای مثل میکرودرم ابرشن و اندرمولوزی که جریان خون را افزایش می دهد ومکش بر سطح پوست سنتز کلاژن را تحریک میکنند.
۳ -مزوتراپی یکی از روشهایی است  که ترکیبات انتی اکسیدان وتحریک کننده سنتز کلاژن را مستقیما به سلولهای به پوست میرساند و یکی از  موثرترین روشها می باشد.
۴-استفاده ار لیزرهای فراکشنال و رادیو فرکانسی RF یکی از جدید ترین روش ها می باشد.

ابدومینوپلاستی

در بعضی مواقع که پوست و چربی شکم در نواحی پایین  ناف جمع شود دیگر نیاز به عمل استاندارد تامی تاک نیست و بدون جابجایی ناف هم می شود  همان عمل را انجام داد .دیر این موارد چون دور ناف اسکار ندارد در ظاهر کسی متجه عمل نمی شود.این عمل وسعت کمتری نسبت به تامی تاک دارد.در این عمل اسکارزیر لباس پنهان می شود پوست و چربی زیر ناف  نیز برداشتهه می شود وناف در محل خود قرار می گیرد.

همچنین می توان به جای عمل ابدومینوپلاستی از لیپو ساکشن استفاده کرد و چربی پهلو ها و اطراف شکم به سمت زیر ناف راتخلیه کرد.کشیدن پوست شکم در این عمل  به صورت سرپایی هم  قابل انجام می شود. از دیگر موارد اینکه این عمل در کمتر از یکساعت انجام می شود و دیگر نیاز به بی هوشی و اتاق عمل در بیشتر  مواقع ندارد . اگر عضلات  شل شده باشد باید مانند عملل تامی تاک  ترمیم و سفت شود.دوره نقاهت در این عمل برعکس تامی تاک کوتاه است وبیمار بعد از یک هفته می توان به کارهای روزمره خود بپردازد.هزینه این عمل نیزمقداری کمتر از تامی تاک است و در بعضی مواقع هزینه آن نصف می شود.

پیامدهای لیفت شکم:

لیفتینگ شکم برای کسانی که می خواهند وزن کم کنند مناسب نمی باشد. بعضی از افراد همزمان با لیفتینگ نیاز به لیپوساکشن هم دارند.  در بیماران لاغری که دچار افتادگی پوست شکم هستند لیفتینگ نتیجه بهتری می دهد. خط بخیه افقی و تقریبا بلند ناشی از جراحی بالای محل رویش موهای آلت تناسلی می باشد که لباس زیر پوشیده می شود.

ریسک های نهفته در لیفتینگ شکم:

در جراحی لیفتینگ شکم ریسک های نهفته محدودی وجود دارد، در صورتی که این جراحی توسط یک  متخصص جراح پلاستیک که دارای تجربه کافی در این جراحی  باشد انجام شود.
از جمله ریسک های شایان در این عمل تورم و کبودی، عفونت زخم و خونریزی، باز شدن زخم همراه با پهن شدن خط بخیه، خطر ترومبوز و آمبولی نیز می باشد.

توصیه های پیش از جراحی شکم:

حدود ۱۴ روزقبل  از تاریخ جراحی  با تجویز پزشک معالج نباید از داروهایی که از انعقاد خون جلوگیزی می کنند استفاده کرد
باید مصرف نیکوتین و الکل ۴ هفته قبل از تاریخ عمل تا حدودی متوقف شود.
در صورت به وجود آمدن آلرژی و یا بیماری های در حال معالجه باید به  جراح خود مراجعه کنید.
اگر بر اثر ضربات کوچک دچار کبودی می شویدباید جراح خود را مطلع کنید.

توصیه های پس از جراحی:

نباید مدت زیادی بعد از جراحی از لگن استفاده شود وبهتر است در صورت امکان عصر روز جراحی با کمک همراهان حداقل برای رفتن به توالت از جای خود بلند شوید و از روز بعد در راهرو بیمارستان کمی  پیاده روی کنید.
بخیه ها در صورتی که  قابل جذب نباشد  بعد از ۱۲ ـ ۱۰ روز کشیده می شوند.
به مدت یک هفته در منزل استراحت  کنید.
۶ هفته بعد از جراحی باید  گن شکمحتما بسته شود.
۱۰ ـ ۸ هفته  برداشتن بار سنگین و فعالیت های ورزشی مثل شنا نباید انجام شود.
به مدت ۱۲ هفته از حمام آفتاب گرفتن و سولاریوم خود داری کنید.

فهرست