تزریق چربی به بدن | بهترین روش انتقال چربی

جراحی زیبایی اندام

تزریق چربی به بدن روشی است برای رسیدن به ظاهری ایده‌آل. این روش به عناوین پیوند چربی یا انتقال چربی نیز شناخته می‌شود. عمل تزریق چربی به طور کل، عملی زیبایی است که اگر توسط بهترین دکتر برای تزریق چربی انجام شود ،به سرعت می‌تواند فرد را به خواسته و ظاهر دلخواهش برساند.

امروزه با توجه به ایجاد استانداردهای سخت‌گیرانه برای سنجش زیبایی ظاهری افراد و ظهور الگوهای زیبایی در شبکه‌های اجتماعی، داشتن اندامی مناسب بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به سختی‌ها و مشکلات رعایت رژیم و ورزش منظم وعدم انطباق آن با سبک زندگی کنونی نیز، تمایل به استفاده از روش‌های پزشکی بسیار افزایش پیدا کرده است.

این روش‌ها مانند تزریق چربی به باسن یا تزریق چربی به سینه به علت سرعتی که در رسیدن افراد به ظاهر مناسب خود دارد مورد استقبال قرار گرفته است. جوانسازی با تزریق چربی و همینطور عمل تزریق چربی به بدن یکی از راه‌های کم خطر و بسیار اثربخش در این حیطه است.

بعد از تزریق چربی به بدن

تزریق چربی به بدن چگونه به زیبایی کمک می‌کند؟

روش تزریق چربی به بدن، چربی‌ها را از مناطقی که چربی اضافی دارد، مانند قسمت‌های خارجی ران، خارج کرده و آن را به مناطقی که نیاز به افزایش حجم دارند، مانند صورت، دست، سینه و یا باسن تزریق می‌کند. عمل تزریق چربی ایمن است و با ماندگاری طولانی، نتایجی طبیعی را به ارمغان می‌آورد.

هر ساله، هزاران نفر تحت عمل تزریق چربی به بدن به نحوی موفقیت آمیز قرار می‌گیرند و از نتایج راضی هستند. تزریق چربی به بدن در موارد زیر کمک‌کننده است و نتیجه رضایت‌بخشی را به دنبال خود دارد.

• اگر صورتی دچار فرورفتگی‌های شدید مانند چروک‌های عمیق، جای زخم و خراشیدگی و همچنین افتادگی شده باشد.
• اگر فرد متقاضی به دنبال روشی ماندگارتر از روش‌های پرکننده دیگر مانند تزریق ژل است.
• اگر فردی به دنبال بهبود برجستگی‌های بدن خود است.
• اگر فردی کاندید بازسازی فرم و اندازه سینه خود باشد و یا به دنبال پرکردن بی‌نظمی‌های ایجادشده در سینه در پی عمل درمانی یا زیبایی باشد.
• اگر شخصی به دنبال جوانسازی پوست خود در صورت و دست است، جوانسازی با تزریق چربی راه‌حلی اثربخش است.

آیا شما کاندیدای مناسبی برای عمل تزریق چربی به بدن هستید؟

هدف از تزریق چربی به بدن بهبود فرم و افزایش حجم آن بخش از بدن است که برای رسیدن به تناسب مناسب و یا دلخواه فرد متقاضی هستند. مناطقی که معمولأ هدف این عمل قرار می‌گیرند، شامل دست، صورت (از جمله لب)، پوست فرورفته و گودشده (به طور مثال در نتیجه‌ی عمل لیپوساکشن و یا جای زخم)، سینه‌ها و باسن هستند.
البته برای انجام عمل تزریق چربی باید منابع چربی موجود در مناطق اهداکننده به اندازه‌ای باشد که بتوان مقدار مورد نیاز را از آن استخراج نمود. فرد کاندید تزریق چربی به بدن نباید در سیستم گردش خون خود به علت بیماری و یا سیگار کشیدن مشکلی داشته باشد. در ادامه، مناطق مورد هدف تزریق چربی را معرفی می‎‌نماییم.

خارج کردن چربی برای تزریق به بدن

تزریق چربی به صورت

جوانسازی با تزریق چربی یکی از روش‌های ماندگار و نتیجه‌بخش در بهبود ظاهر صورت است. اگر فرد دچار چین و چروک صورت باشد و خطوطی مانند خط خنده، خط لبخند و خطوط پنجه کلاغی، در صورت وی پدید آمده باشد عمل تزریق چربی راه‌حلی اثربخش است.

در این روش، چربی ها از شکم، ران و سایر نواحی وی خارج می‌شود و به صورتش تزریق می‌گردد. جای زخم‌های آکنه و نواحی فرورفته صورت، لب‌ها و گونه‌ها نیز با استفاده از تزریق چربی به بدن، می‌توانند برجسته شوند.

حتی می‌توان از چربی پیوندزده‌شده استفاده کرد تا خطوط بین بینی و دهان را به حداقل رساند. جوانسازی با تزریق چربی برای رفع لکه‌های پوستی یا خطوط ایجادشده در پوست پیشانی نیز ممکن است.

تزریق چربی به پستان

اگر فردی خواستار افزایش حجم و سایز سینه خود تا حدی متوسط است، کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی به سینه می‌باشد. در روش تزریق چربی به بدن، امکان فرم دادن به سینه کمتر از روش‌های استفاده از پروتز است بنابراین، بایستی سینه تا حدی فرم مناسب و خوبی داشته باشد.
اگر سینه افتاده و پوست آن شل شده باشد، یا فرد بخواهد اندازه قابل‌توجهی به سینه اضافه کند، کاندیدای مناسبی برای افزایش حجم سینه با تزریق چربی نمی‌باشد.
مشکل اینجاست که برای انتقال چربی نمی‌توان از نقاط دیگر بدن بیش از حدی مشخص، چربی بیرون کشید.

عمل تزریق چربی به همراه کاشت سینه

اگر پس از انجام عمل پروتز سینه، فرم آن نیاز به بهبود داشته باشد، تزریق چربی به بدن می‌تواند برای دستیابی به فرم مناسب و متقارن مفید باشد. بنابراین، اگر پس از انجام عمل سینه، در فرم پستان بی‌نظمی‌هایی ایجاد شد، می‌توان این عدم هماهنگی را با تزریق چربی پر کرد تا به یک سطح یک دست و یک فرم متقارن و متناسب رسید.

بازسازی و بهسازی فرم پستان با پیوند چربی

در صورتی که در فرم سینه در پی عمل جراحی درمانی، ناشی از سرطان نقصی به وجود آمده باشد، تزریق چربی به بدن روشی مؤثر برای پر کردن این نقایص است. پیوند چربی همچنین گزینه‌ای برای بازسازی کل سینه پس از عمل جراحی آن است. با این حال، برای رسیدن به حجم مناسب و کافی برای سینه، معمولاً یک فرآیند چند مرحله‌ای نیاز است که حداقل دو تا چهار بار پیوند چربی پی در پی را شامل می‌شود.

پیوند چربی برای بازسازی کل سینه

افزایش حجم و بهبود فرم باسن یا عمل تزریق چربی

بسیاری از افراد که تمایل به داشتن یک باسن بزرگتر و گردتر دارند، شیوه تزریق چربی به بدن را انتخاب می‌کنند. در این روش از انتقال چربی برای ایجاد یک باسن خوش فرم‌تر و بدون استفاده از پروتز بهره گرفته می‌شود. معمولأ تزریق چربی به بدن با همراهی لیپوساکشن صورت می‌گیرد تا علاوه بر برداشتن چربی از مناطقی که بایستی چربی از دست بدهند، چربی مورد نیاز برای تزریق نیز فراهم شود.

جوانسازی با تزریق چربی در دست‌ها

پیوند چربی به دستان فرد برای افزودن حجم، از بین بردن چروک‌های دست، پوشاندن رگ‌ها و تاندون‌ها و نهایتأ جوانسازی و بهبود ظاهر پوست مؤثر است.
به طور کل، اگر فردی از سلامت عمومی خوبی برخوردار است و نگرش و انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتایج این عمل دارد، به احتمال زیاد کاندید مناسبی برای تزریق چربی به بدن و جوانسازی با تزریق چربی است.

روش انتقال چربی چگونه انجام می‌شود؟

در روش تزریق چربی به بدن، چربی از قسمتی از بدن فرد متقاضی برداشته شده، شسته و پالایش می‌گردد و سپس با سوزن‌های مخصوص طراحی‌شده، به قسمت‌هایی که نیاز به تقویت دارند، تزریق می‌شود. ممکن است لازم باشد چندین بار روش پیوند چربی را تکرار کرد تا به نتیجه مطلوب رسید. پیوند چربی را می‌توان به عنوان یک فرآیند سه مرحله‌ای توضیح داد: برداشت، خالص سازی و انتقال و قرار دادن.

 •  برداشت: طبق خواست فرد متقاضی تزریق چربی به بدن، منطقه‌ای که قرار است چربی از آن خارج شود، مشخص می‌گردد. سپس، این ناحیه با تزریق بی‌حسی موضعی برای انجام بقیه فرآیند آماده می‌شود. سپس، جراح برش کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌کند و با استفاده از یک روش استریل، کانولای متصل به سرنگ را وارد کرده و با دقت چربی مورد نیاز را استخراج می‌نماید.
 • تصفیه و انتقال: هنگامی که چربی کافی از ناحیه اهداکننده بدست آمد، پزشک جراح آن را پردازش می‌کند تا سلول‌های چربی را برای انتقال به سرنگ‌های کوچک که برای تزریق چربی استفاده می‌شوند، آماده کند. تصفیه ممکن است به استفاده از سانتریفیوژ برای چرخاندن چربی یا فرآیند فیلتراسیون برای از بین بردن ناخالصی‌ها قبل از تزریق نیاز داشته باشد.
 • قرار دهی: بعد از انجام مراحل پیشین منطقه تعیین‌شده برای دریافت پیوند، آماده می‌شود. جراح یک سوزن یا کانول را داخل محل مورد نظر قرار می‌دهد. تزریق چربی به منطقه مورد نظر نیازمند انجام تزریق‌های متعدد است و معمولأ برای دریافت بهترین نتیجه سوزن چند بار داخل و خارج می‌شود. این فرآیند تا زمانی که نتیجه مورد نظر حاصل شود، تکرار شده و باعث ایجاد شبکه‌ای از چربی پیوندزده‌شده می‌گردد. برخی از جراحان برای ایجاد یک فرم رضایت‌بخش، توصیه می‌کنند که مناطق پیوندزده پس از انجام تزریق ماساژ داده شوند. ممکن است جراح در انتهای فرآیند، پانسمان یا بانداژی را بر روی ناحیه پیوندزده قرار دهد.

نکات مثبت و منفی، محدودیت‌ها و خطرات تزریق چربی

مواردی که در ادامه آورده‌شده، به صورت کلی، برای بررسی روش تزریق چربی به بدن درنظر گرفته و بیان می‌شوند. برای ارزیابی این روش بر روی موارد منحصر‌به‌فرد هر کاندید، لازم است که با پزشک معالج مشورت گردد.

نکات مثبت:

 • چربی اتولوگ (از بدن خود بیمار)، برخلاف پرکننده‌های پوستی دیگر، جایگزین همانند خود می‌شود، و بدین ترتیب احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک به مواد خارجی کاهش می‌یابد.
 • نتایج انتقال چربی، بسیار طبیعی، طولانی و بی‌خطر است.
 • جوانسازی با تزریق چربی یک روش غیر تهاجمی برای دستیابی به صورتی زیبا و جوان است.

نکات منفی:

 • در مقایسه با پرکننده‌های پوستی که از قبل بسته‌بندی و آماده شده‌اند، آماده‌سازی بافت چربی قبل از انتقال آن در روش تزریق چربی به بدن بسیار زمانبر است.
 • اگرچه روش تزریق چربی، ماندگارتر از پرکننده‌های دیگر پوستی مانند ژل است، اما انتقال چربی هزینه بیشتری دارد.
 • ممکن است چندین جلسه برای افزایش حجم و رسیدن به اندازه سینه یا باسن مورد نظر نیاز باشد.
جراح مناسب برای تزریق چربی به بدن

خوشبختانه، ایجاد عوارض قابل توجه ناشی از پیوند چربی نادر است. این روش، معمولاً بدون هیچ مشکلی اساسی انجام می‌شود. خطرات و عوارض احتمالی جراحی موضوعی است که باید در طول مشاوره با پزشک در مورد آن صحبت شود. خطرات تزریق چربی به بدن با بیشتر جراحی‌ها مشابه است. عوارضی مانند:

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • هماتوم (تجمع خون یا مایعات زیر پوست که ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد)
 • عفونت
 • زخم
 • واکنش‌های آلرژیک
 • آسیب به بافت‌های زیرین
 • نتایج نامطلوب که ممکن است برای اصلاح به اقدامات اضافی نیاز داشته باشد.
 • جای زخم

به طور کل، میزان یا درجه زخم و ماندگاری جای آن بستگی به تکنیک جراح و نوع ژنتیک بیمار دارد، اما تنها زخم‌ها و برش‌های بجامانده از تزریق چربی به بدن ناشی از لیپوساکشن و دریافت چربی در مراحل اولیه کار می‌باشد. از آنجا که برش‌های برداشت چربی کوچک هستند، جای آن‌ها نیز کوچک است و در مناطق پنهان قرار می‌گیرند؛ اما بعضی اوقات بسته به محل قرارگیری چربی‌های بدن، برش‌ها قابل پنهان شدن نیستند. بیشتر زخم‌های برداشت چربی به مرور زمان محو می‌شوند؛ اما زمانی زخم بیشتر به چشم می‌آید که از سرنگ‌ها و کانول‌های بزرگ برای لیپوساکشن اولیه استفاده شده باشد و یا در بیمارانی که پوستی با رنگدانه تیره دارند، جای زخم‌ها بیشتر به چشم می‌آید.

افراد متقاضی می‌توانند با رعایت توصیه‌ها و دستورالعمل‌های جراح پلاستیک معتبر و متبحر خود، قبل و بعد از عمل تزریق چربی، خطرات و عوارض را به حداقل برسانند.

چگونه برای انجام تزریق چربی به بدن آماده شویم؟

پزشک معالج، معمولأ دستورالعمل‌های دقیق قبل از عمل را به فرد ارائه می‌دهد و به هر سؤالی که ممکن است، پرسیده شود، پاسخ می‌دهد؛ تاریخچه پزشکی دقیق فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد و یک معاینه فیزیکی برای تعیین تناسب اندام وی برای آگاهی از جزئیات عمل و روند آن انجام می‌گیرد.

جراح ممکن است از قبل از عمل از ناحیه‌ای که قرار است درمان شود، عکس بگیرد. صرف نظر از نوع جراحی که انجام می‌شود، نوشیدن آب زیاد قبل و بعد از جراحی برای بهبودی ایمن و کسب بهترین نتایج بسیار مهم است.

قبل از عمل، پزشک از فرد می‌خواهد که حداقل شش هفته قبل از تزریق چربی  به بدن سیگار کشیدن را متوقف کند تا در روند ترمیم برش‌ها و زخم مشکلی ایجاد نشود.

بیمار بایستی از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و استفاده از ویتامین‌ها و یا طب هومیوپاتی که می‌توانند خونریزی را افزایش دهند، خودداری کند. مدت زمان عمل بستگی به چربی خارج شده و تعداد محل‌های لیپوساکشن دارد. بدیهی است، جوانسازی با تزریق چربی در ناحیه دست و صورت به چربی کمتری نیاز دارد تا افزایش حجم سینه و یا باسن.

غالباً از بی‌حسی موضعی و آرامبخش وریدی برای بیمارانی که تحت عمل تزریق چربی به بدن قرار دارند، استفاده می‌شود، اگرچه گاهی بیهوشی عمومی نیز بنا بر صلاحدید پزشک تجویز می‌شود.

آماده شدن برای تزریق چربی به کل بدن

مراقبت‌های بعد از عمل فرم‌دهی و جوانسازی با تزریق چربی

بایستی ترتیبی داده شود که شخصی بعد از عمل، بیمار را به خانه ببرد و حداقل بیست و چهار ساعت اول در کنار وی بماند. لازم است قبل از اینکه بیمار به فعالیت‌های عادی روزمره خود برگردد، با پزشک خود مشورت کند. بعد از عمل، بیمار و همراه وی باید در مورد مراقبت‌های بعد از جراحی اطلاعات زیر را کسب کنند.

 • ترشح خارج‌شده از جای زخم‌ها و نحوه رسیدگی به آن
 • علائمی که بروزشان عادی است
 • علائمی که بروزشان به عنوان عارضه شناخته می‌شود
 • میزان فعالیت مجاز

بنابراین، جراح پلاستیک توصیه‌های مربوط به چگونگی مراقبت از مکان‌هایی که چربی از آن‌ها استخراج شده را اعلام می‌کند. روند بهبودی پس از تزریق چربی به بدن در هر فرد، متغیر است؛ بنابراین، لازم است که فرد از اطلاعات کلی بهبودی مربوط به روش‌های تزریق چربی که در ادامه آمده است، آگاهی یابد.

تورم و کبودی در هفته اول قابل توجه است و اگر عمل در ناحیه صورت و دست انجام شده باشد، قابل پوشانده شدن نیست، بنابراین، افراد تمایل دارند تا زمان از بین رفتن این کبودی و التهاب از حضور در اجتماع و جمع دوستان، اجتناب نمایند.

در هفته دوم، کبودی برطرف می‌شود، اما هنوز تورم وجود دارد. در اکثر موارد بین روزهای هفتم و دهم پیشرفت‌های چشمگیری در روند بهبودی دیده می‌شود، اما فرد هنوز هم ممکن است برای بیرون رفتن و حضور در ملاءعام آماده نباشد.

هفته سوم، بیمار چهره طبیعی خود را باز خواهد یافت و استفاده مناسب از آرایش می‌تواند در استتار هر گونه علائم باقیمانده، تورم یا کبودی مفید باشد. پس از رفع تورم، می‌توان تغییرات را دید، اما مقدار کمی تورم ممکن است برای هفته‌ها ادامه داشته باشد.

عمل تزریق چربی به بدن با توجه به عوارض نادر و کمی که دارد و ویژگی‌های مثبت و ماندگارش، به عنوان عملی زیبایی برای رسیدن به فرم دلخواه و جوانسازی با تزریق چربی بسیار پرطرفدار است. اگر پزشک معالج در این نوع جراحی متبحر باشد، نتایج درخشانی به بار می‌آید. با رعایت نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل می‌توان عملی راحت و اثربخش را تجربه کرد.

منبع:nhs.uk

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در مطب دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست