دسته‌بندی نشده

جای بخیه جراحی زیبایی چگونه از بین می رود

پزشک معالج با ازیابی وضعیت زخم در خصوص مناسب ترین راه درمان اسکار جوش و بخیه با توجه به سابقه و علم خود تصمیم گیری می‌نماید. بعضی از راههای درمان جای بخیه و اسکار بدین شرح می باشد:

پیوند پانچ (punch grafting)

در این متد پزشک به جهت پر کردن جای زخم‌های عمقی از پیوند پوست دیگر اعضای بدن به کار می برد و برای این کار از یک وسیله جهت به وجود آوردن  یک حفره در پوست برای حذف جای زخم بهره می گیرد. در ادامه یک قسمت از پوست سالم بدن که اغلب از پشت ناحیه گوش بر می دارند در مکان جای زخم قرار می‌گیرد. در ادامه روی زخم تا هنگام اصلاح آن مستور می گردد. هرچند که این متد خود سبب پیدایش جای زخم و اسکار می‌ گردد، ولی جای زخم باقیمانده بعد از درمان به نسبت قبل بسیار کمتر به چشم می آید. این متد درمانی معمولا به همراه متد های درم آبریژن یا لیزر تجدید ساختار پوست برای بیماران به کار گرفته می‌شود.

پیوند پوست (skin grafts)

در این متد پزشک پوست یک قسمت سالم بدن را بر میدارد و به قسمت صدمه دیده پیوند می‌زند. دقت نمایید حاصل پیوند پوست به علت آنکه احتمال دارد پوست پیوندی با رنگ و نظام پوست اطراف خود برابری نداشته باشد، همیشه از لحاظ زیبایی به میزان کافی مناسب نیست. در ضمن این نواحی خاص بدن که پوست پیوندی از آنها برداشت می‌شود نیز در نتیجه این متد درگیر جای زخم می‌شوند. با این همه پیوند پوست می‌تواند در پیشرفت عملکرد نواحی خاص بدن که با مشکلات جدی جای زخم مواجه شده است، نقش بسزایی داشته باشد.

استعمال و تزریق استروئید

استروئید قادر است به صاف شدن و پایین آوردن قرمزی جای زخم‌های هیپرتروفیک و کلوئید کمک نماید. برای این کار می توان از استروئید به طور موضعی بر روی زخم به کار برد یا آن را در مکان زخم تزریق نمود. بنابراین در این کار سلول‌های کولاژن پوست تخریب می گردند.یاد آور می شویم که  این روش درمانی به طور ویژه  برای درمان اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئید تاثیر گذار است، چون در هر دوی این موارد تولید کولاژن بعد از ترمیم زخم ادامه پیدا می‌کند. تزریق این دارو نیز می‌تواند به کم کردن احساس خارش و یا درد مرتبط با جای زخم کمک کند.

گسترش بافت (tissue expansion)

در این متد درمان، یک بالون کوچک به زیر یک قسمت از پوست سالم نزدیک جای زخم وارد می‌شود. در ادامه بالون به جهت به وجود آوردن کشیدگی در پوست با محلول آب نمک پر می‌شود. در طی چند هفته یا چند ماه، زمانی که پوست به میزان کافی کشیده شد، بالون از زیر پوست فرد بیرون می آید. در ادامه جای زخم با عمل جراحی از میان برداشته می شود و پوست باز شده به علت کشیدگی آن بر روی قسمت صدمه دیده قبلی قرار می گیرد و با نهایت تمرکز و دقت لبه‌های زخم بسته می‌شود.

زد پلاستی (Z-Plasty) و تکنیک‌های مربوط به اصلاح مجدد بافت

زد پلاستی روشی است که به جهت جای زخم‌های هیپرتروفیک و کلوئید که به متد های درمان با استروئید واکنش مثبت نداده‌اند، به کار برده می‌شود. در این تکنیک جای زخم با عمل جراحی توسط بریدن پوست نواحی زخم با الگوی فلپ‌های سه ضلعی کوچک (triangular flaps) حذف می شود. فلپ‌های به وجود آمده در چنین وضعیتی اغلب ظاهری مانندحرف Z به خود می گیرد، ولی پزشک از فنون مناسب برای درمان جای زخم با عنایت به ظاهر آن بهره می گیرد. فلپ‌های به وجود آمده با این متد در ادامه به  خاطر خطوط یا چین و چروک‌های طبیعی پوست تغییر مکان می‌دهند. جای زخم به وجود آمده با این روش در آخر ظاهر ماسب تری بر روی پوست داشته و کمتر به چشم می آید. زد پلاستی نیز قادر است به پایین آوردن فشار وارده شده در حاصل جای زخم‌های انقباضی نقش بسزایی داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ده + 12 =

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

کلینیک جردن: ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

کلینیک سعادت‌اباد: ۰۹۱۲۰۹۹۲۶۹۰

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست