جراحی شکم و هر آنچه لازم است در موردش بدانید!

جراحی شکم
جراحی زیبایی اندام

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی از قدرتمندترین عمل‌های جراحی ترمیمی یا تغییر شکل دهنده می‌باشد که باعث ایجاد حالت ایده‌آل در وضعیت ظاهری و زیبایی شکم می‌شود. بارداری، کاهش وزن یا افزایش آن، از جمله عوامل تاثیرگذاری هستند که باعث ایجاد وضعیت ظاهری نامناسب در شکم افراد می‌گردند.

از نقطه نظر زیبایی شناسی، شکم ایده‌آل و زیبا به شکمی گفته می‌شود که کاملاً صاف و تخت بوده و بدون هیچ‌گونه پوست اضافی و خطوط استریا (ترک پوستی) باشد. همچنین، داشتن شکمی عضلانی و سفت که لایه‌ای نازک از چربی آن را پوشانده است، به عنوان معیاری برای سنجش زیبایی شکم افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی یکی از عمل‌های جراحی لاغری و زیبایی شکم می‌باشد که باعث تخت شدن شکم، رفع شل‌شدگی پوست افتاده آن می‌شود. در عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، تا حد امکان، خطوط استریا، چین و چروک‌ها، پوست اضافه شکم و ترک‌های موجود در آن از بین می‌روند.

افراد بسیار زیادی در دنیا به دنبال داشتن ظاهری مناسب در بدن خود هستند. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در داشتن ظاهری زیبا، داشتن میان‌تنه متناسب می‌باشد. این امر مهم به خصوص در مورد شکم، حائز اهمیت بسیار بیشتری است. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی می‌تواند این زیبایی را به فرد بازگرداند. افرادی که به تازگی وزن زیادی اضافه یا کم کرده‌اند، شاهد ایجاد خطوط و ترک‌هایی در پوست شکم خود می‌شوند. این ترک‌ها می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند. هرچند ورزش کردن می‌تواند منجر به کوچک شدن شکم، حذف لایه‌های چربی و سفت شدن عضلات آن شود، اما تاثیری در از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده در شکم ندارد.

همچنین، بسیاری از افراد نیز به علت داشتن شرایطی خاص از جمله بیماری، قادر به ورزش کردن یا بهره‌مندی از رژیم‌های لاغری نیستند. به همین دلیل، جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی به یکی از عمل‌های زیبایی پرطرفدار در جهان تبدیل شده است.

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) که به آن تامی تاک (Tummy Tuck) نیز گفته می‌شود، روش جراحی زیبایی منحصربه فرد برای کسانی است که پس از دوره‌های بارداری و نوسانات وزنی زیاد، قادر به بازگرداندن حالت ابتدایی شکم خود نشده‌اند. به صورت خلاصه و کلی، هدف از انجام عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، برداشتن چربی‌ها و پوست اضافه شکم و بازگرداندن قدرت و استقامت به عضلات شکمی است.

استفاده از این روش، منجر به تخت و سفت شدن شکم می‌گردد. به واسطه این جراحی زیبایی که تاثیرات آن به اثبات رسیده است، می‌توانید به سادگی و آسودگی، به اهداف خاص خود در زیبایی بدن‌تان دست یابید. در عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی از تکنیک‌هایی خاص برای درمان ناحیه میانی شکم استفاده می‌گردد. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی یا تامی تاک، روش جراحی برای ترمیم ظاهر شکم از طریق برداشتن چربی‌ها و پوست اضافه بدن در ناحیه هیپوگاستر (Hypogastrium) و سفت کردن عضلات شکم است.

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی با هدف بهبودی شکل ظاهری شکم و بر اساس ویژگی‌های آناتومیک فرد صورت می‌گیرد. ابدومینوپلاستی اگر با دقت زیاد و توسط پزشک متخصص و مجرب انجام شود، نتایجی عالی در پی خواهد داشت. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی را می‌توان به عنوان یک سرمایه‌گذاری عالی برای فرد در نظر گرفت. اگر بسیاری از روش‌های غیرتهاجمی لاغری و تناسب اندام در ناحیه شکم را امتحان کرده‌اید و هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده‌اید، حال وقت تجربه کردن شیوه‌ دیگری است.

بنابراین، بهتر است پیش از اقدام به آن، از مزایا و معایب ابدومینوپلاستی، هزینه جراحی شکم، عوارض ابدومینوپلاستی شکم، درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی، احتمال برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی و مواردی از این دست بیشتر بدانید. در ادامه، به بررسی دقیق‌تر عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی می‌پردازیم. آشنایی بیشتر با این عمل جراحی، به اتخاذ تصمیم مناسب‌تر برای گرفتن نتایج بهتر از هزینه جراحی شکم منجر خواهد شد.

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی با هدف بهبودی شکل ظاهری شکم

مزایای جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی چیستند؟

گفتیم که جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که می‌خواهند ظاهر شکم خود را زیباتر کنند. از آنجا که احتمال بروز عوارض ابدومینوپلاستی شکم کمتر از سایر روش‌ها بوده و نتایج حاصل از آن بسیار چشمگیر هستند، استفاده از این روش جراحی زیبایی، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. به خصوص خانم‌هایی که تا کنون چندین بار تجربه زایمان داشته‌‌اند، از عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی به عنوان یکی از عمل‌های محبوب خود یاد می‌کنند. از آنجا که توده‌های چربی در این عمل به صورت کامل برداشته می‌شوند، احتمال برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی نیز کاهش می‌یابد. همچنین، به دلیل کاهش چشمگیر چربی‌ها در ناحیه شکم، امکان فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی را در افراد ایجاد می‌کند؛ چرا که کم شدن چربی و سایز ناحیه شکم، موجب ایجاد حس سبکی در فرد شده که روحیه ورزش کردن و فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی را به وی بازمی‌گرداند.

مزایایی که تا کنون برای جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی مشخص شده است بسیارند. از جمله اینکه:

 • توده‌های چربی موجود در شکم بیمار به طور کامل برداشته می‌شوند.
 • میزان خون‌ریزی صورت گرفته در حین عمل کمتر است.
 • جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی منجر به ایجاد شکم صاف و بسیار تخت در فرد خواهد شد.
 • در ابدومینوپلاستی شکم، پوست‌های شل‌شده و افتاده به طور کامل برداشته می‌شوند.
 • در این عمل، خطوط ایجاد شده در پوست شکم از بین می‌روند.
 • عوارض احتمالی ناشی از جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی کمتر است.
 • روند بهبودی پس از انجام عمل سریع‌تر اتفاق می‌افتد.
 • جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی برای خانم‌هایی که به دفعات زیاد باردار شده‌اند و دچار افتادگی شکم شده‌اند می‌تواند بسیار مناسب و مفید واقع شود.
 • ابدومینوپلاستی شکم باعث سفت شدن عضلات شکم می‌شود؛ چرا که در این عمل، پزشک جراح، عضلات شکم را کشیده و آنها را می‌دوزد.

حال لازم است نگاهی به معایب ابدومینوپلاستی شکم نیز داشته باشیم.

مزایای جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی

معایب و عوارض ابدومینوپلاستی شکم چیست؟

عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی در صورتیکه توسط پزشک مجرب صورت گیرد، دارای کم‌ترین میزان عوارض خواهد بود. همچنین انجام مراقبت‌های بعد از عمل نیز به کاهش عوارض ناشی از آن و احتمال برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی کمک زیادی می‌کند. درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی به عنوان عمده‌ترین عارضه بعد از آن شناخته شده است. همچنین، ممکن است در مواردی، دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی طولانی شود. هرچند در صورت انجام مراقبت‌های لازم و کافی، امکان فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی بسیار سریع اتفاق می‌افتد و بیمار به روند عادی زندگی خود باز می‌گردد. یکی دیگر از معایب این عمل، امکان تجمع مایع بعد از عمل ابدومینوپلاستی است که باید بسیار جدی گرفته شود. از آنجا که شیوه‌ای تهاجمی در به کارگیری این روش استفاده می‌شود، دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی به خصوص در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، طولانی‌تر می‌شود. به صورت کلی، معایب ابدومینوپلاستی شکم عبارتند از:

 • احتمال ایجاد لخته‌های خونی در بدن
 • بروز خون‌ریزی‌های شدید در بیمار
 • شل‌شدگی پوست و جدا شدن زخم‌ها
 • عفونت و تجمع مایع بعد از عمل ابدومینوپلاستی
 • ایجاد تغییرات در حس لامسه در قسمت پوست شکم
 • بروز اختلال در ترمیم زخم‌های ایجاد شده در جراحی شکم
 • خطرات ناشی از بیهوشی در جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی
 • بروز تورم در پاها و عارضه‌های قلبی و ریوی
 • تغییر در رنگ پوست و تورم دراز مدت
 • نرسیدن بیمار به نتیجه ایده‌آل و مطلوب خود
 • نکروز چربی یا مرگ بافت‌های چربی
 • نیاز مجدد بیمار به انجام جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی
 • درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی
 • ایجاد ناقرینگی بعد از عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی
 • طولانی شدن دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بهترین راه‌حل برای کاهش عوارض ناشی از عمل زیبایی جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، مراجعه به پزشک متخصص و رعایت حداکثر میزان مراقبت‌های بعد از عمل جراحی می‌باشد.

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی مناسب چه افرادی است؟

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، امکانات و قابلیت‌های بسیاری را با خود به همراه دارد. اما همواره بهتر است پیش از انجام عمل تاکی تاک، جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، اقدام به ترتیب دادن جلسه‌ای با پزشک جراح خود کنید. در جلسه مشاوره با پزشک، انتظارات مورد نظرتان و نتایج مطلوبی که از این عمل می‌خواهید را صریحاً مطرح نمایید. بهتر این است که سطح انتظارات خود را واقع‌بینانه کنید.

بسیاری از افراد انتظاراتی فراتر از واقعیت دارند. برخی از بیماران بدون توجه به توصیه‌های پزشک، اقدامات پس از عمل را انجام نداده و بعد از مدتی، شاهد تجمع مایع بعد از عمل ابدومینوپلاستی یا باعث ایجاد دردهای بسیار در محل جراحی شده می‌شوند. افرادی که اقدام به عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی کرده‌اند، به خوبی می‌دانند که کسب نتایج نهایی، مستلزم گذشت ۶ ماه تا یکسال زمان می‌باشد. هرچند عمده ورم ناشی از جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی در ۴ هفته از بین می‌رود، اما تا ایجاد نتیجه نهایی، زمان بسیار بیشتری لازم است.

حال به این سوال می‌رسیم که کاندیداهای مناسب برای جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی چه افرادی هستند؟ با دسته‌بندی دقیق‌تر بیماران، بهتر می‌توان افراد مناسب برای انجام این عمل را مشخص کرد.

نیاز به جراحی شکم پس از زایمان

بیشترین عوارض بعد از زایمان در خانم‌ها، شل شدن ماهیچه‌های شکم و کش آمدن پوست است. این اتفاق به خصوص در خانم‌هایی که تجربه چندین زایمان داشته‌اند، بیشتر به چشم می‌خورد. به خصوص خانم‌هایی که زایمان آنها به صورت سزارین بوده است. معمولاً انجام ورزش و رعایت رژیم‌های غذایی برای بازگرداندن وضعیت مطلوب شکم کفایت نمی‌کنند. در حالت کلی، بهتر است که خانم‌ها، عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی را زمانی انجام دهند که قصد بارداری مجدد ندارند؛ چرا که هر بار زایمان کردن می‌تواند باعث شل شدن مجدد عضلات و پوست شکم شود. هرچند اگر پیش از بارداری اقدام به جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی کرده‌اید، هیچ تاثیر ناخوشایندی در روند رشد و تولد کودکتان نخواهد داشت.

شل شدن ماهیچه‌های شکم پس

نیاز به جراحی شکم پس از کاهش وزن بسیار

کاهش وزن افراد در بسیاری از موارد، منجر به بهبود سلامتی عمومی افراد می‌شود. اما این اتفاق ممکن است به ایجاد تاثیراتی نامطلوب در زمینه زیبایی شخص منجر گردد. شل شدن پوست و ضعیف شدن عضلات شکم از بارزترین این عوارض هستند. این اتفاق ممکن است به دلسرد شدن فرد از روند کاهش وزن و بازگشت وی به سبک زندگی پیشین بیانجامد. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی با ایجاد فرم زیبا در شکم، نتایج دلسردکننده ناشی از کاهش وزن را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. بهترین کاندیداها برای جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی کسانی هستند که حدود هفت الی ۱۰ کیلوگرم با وزن ایده‌آل و مطلوب خود فاصله داشته باشند.

جراحی شکم پس از تغییر حالت در شکم

دو مورد از بارزترین تاثیرات کهولت سن، از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن ماهیچه‌ها هستند. این دو اتفاق می‌توانند تاثیراتی نامطلوب در ناحیه شکم داشته باشند. این عوامل در بسیاری از افراد به عنوان نشانه‌های پیری شناخته می‌شوند. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی به جوان‌سازی شکم و از بین بردن نشانه‌های کهولت سن کمک زیادی می‌کند. هرچند جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی یکی از عمل‌های کم‌خطر و تقریباً بدون ریسک است، اما اگر دارای مشکلات و بیماری‌های دیگری هستید که ممکن است در روند بازیابی سلامت بعد از عمل اختلال ایجاد کند، بهتر است از انجام این عمل خودداری نمایید.

ابدومینوپلاستی برای رفع مشکلات ژنتیکی

محل ذخیره چربی در بدن و فرم کلی آن، بستگی زیادی به استعدادهای ژنتیکی افراد دارد. برخی از افراد با وجود اینکه ورزش زیاد می‌کنند و رژیم‌های غذایی سختی را در پیش می‌گیرند، اما همچنان چربی‌های موجود در شکم آنها بر سر جای خود باقی می‌ماند. صرف نظر از سن، فردی که با انجام عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، موفق به برداشتن چربی‌های ناحیه شکم و ایجاد زیبایی در آن می‌شود، می‌تواند ظاهر یک فرد بسیار جوان را به خود بگیرد. برای اینکه متوجه شوید آیا فردی مناسب برای انجام عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی هستید یا نه، بهتر است با یک تیم پزشکی حرفه‌ای مشورت کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که انجام عمل به تنهایی کافی نیست. برای حفظ ظاهر زیبای‌تان لازم است بعد از جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، ورزش و رعایت رژیم غذایی سالم را فراموش نکنید.

ابدومینوپلاستی در اثر جابجایی ناف

برخی افراد به رغم داشتن شکمی صاف و تخت، از محل نامناسب قرارگیری ناف خود شکایت دارند. یکی از دلایلی که افراد به دنبال جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی هستند، تنظیم کردن موقعیت ناف آنان است. اگر ناف فرد در موقعیتی بسیار بالاتر از حد طبیعی خود باشد، با انجام عمل ابدومینوپلاستی می‌تواند ناف خود را به موقعیت مناسب آن جابجا کند. همچنین، برای انجام این روش، عمل زیبایی ناف یا آمبلیکوپلاستی نیز ممکن است. برخی افراد برای دستیابی به نتایج هرچه بهتر، از ترکیب این دو روش استفاده می‌کنند.

روش‌ های انجام جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی کدام است؟

روش جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، روشی است که با ایجاد برش در پوست شکم، چربی‌های اضافه موجود در این ناحیه را برداشته و شکم را صاف و تخت می‌کنند. هرچند که در انتها، اسکار بازمانده از برش‌ پوست، پس از جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی دیده می‌شود، اما وجود یک خط برش نازک در مقایسه با نتایجی که این عمل در پی دارد، چندان به چشم نخواهد آمد. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی دارای انواع و تکنیک‌های مختلفی برای انجام است. ابدومینوپلاستی کامل، مینی ابدومینوپلاستی، جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی گسترش یافته و … از انواع روش‌های انجام جراحی شکم به این شیوه هستند.

روش‌ های انجام جراحی شکم

ابدومینوپلاستی کامل

این روش که نتایجی چشمگیر به دنبال خود دارد، برای درمان کامل دیواره شکم می‌باشد که شامل ناحیه پائین و بالای ناف است. با این روش می‌توان کناره‌های ناحیه میانی شکم را هم تا حدی مشخص بهبود بخشید. در ابدومینوپلاستی کامل، ابتدا برشی در ناحیه بالایی آلت تناسلی ایجاد می‌شود که از یک استخوان لگن تا دیگری ادامه پیدا می‌کند. برش دیگر در اطراف ناف ایجاد می‌شود که موجب جدا شدن آن از ناحیه اطراف خواهد شد.

سپس، پوست از دیواره آن جدا شده و جراح امکان دسترسی به ماهیچه‌ها و بافت فیبروز را پیدا می‌کند. در اینجا معمولاً با استفاده از لیپوساکشن برای اصلاح برخی از نواحی شکم استفاده می‌شود. البته انجام این مرحله بستگی به شرایط بیمار و تشخیص پزشک دارد. بعد از آن، پوست اضافه برداشته می‌شود و حفره‌ای جدید برای ناف ایجاد می‌گردد. سپس، پوست را کشیده و محل جراحی بخیه زده می‌شود؛ گن مخصوص به بیمار پوشانده شده و مراقبت‌های بعد از عمل آغاز می‌شوند.

ابدومینوپلاستی جزئی

ابدومینوپلاستی جزئی که به آن Mini Abdominoplasty نیز گفته می‌شود، مشابه ابدومینوپلاستی کامل می‌باشد. با این تفاوت که این روش، برای بیمارانی انجام می‌شود که چربی اضافه آنها در ناحیه زیر ناف قرار داشته باشد. برش‌های ایجاد شده در این روش کوچکتر بوده و انجام آن ممکن است با لوله آندوسکوپی صورت گیرد. درست همانند ابدومینوپلاستی کامل، لوله‌های درن بعد از جراحی در زیر پوست قرار می‌گیرند.

ابدومینوپلاستی گسترش‌یافته

مشابه ابدومینوپلاستی کامل است با این تفاوت که این روش، شامل پهلوها و کفل نیز می‌باشد. برش ایجاد شده در روش گسترش‌یافته، حتی بزرگتر از ابدومینوپلاستی کامل است؛ چرا که انجام عمل لازم است پهلوها را نیز در برگیرد. در این روش، پوست اضافی شکم، مفاصل ران، پهلوها و نیز بخش کوچکی از کمر نیز برداشته می‌شود. اسکار باقیمانده در این روش بسیار بیشتر از سایر شیوه‌هاست. اما نتایج حاصل از آن به قدری مطلوب است که بسیاری از افراد، مشکلی با زخم‌های ایجاد شده ندارند.

ابدومینوپلاستی شناور

در این روش، به جای ایجاد برش در اطراف ناف، جراح ناف را از پایه‌ای که باعث اتصال آن به دیواره شکم می‌شود، جدا می‌سازد. این عمل با ایجاد برش کوچکی در ناحیه زیر شکم انجام می‌گردد. فرم‌دهی و جمع شدن شکم نیز از طریق همین برش انجام می‌شود. چون در این روش، ناف به پوست اطراف خود متصل است، به آن ابدومینوپلاستی شناور گفته می‌شود. در این روش، بعد از زدن بخیه، ناف در محلی پائین‌تر از وضعیت قبلی قرار می‌گیرد. به همین دلیل، استفاده از این روش بیشتر مناسب افرادی است که نافشان در موقعیتی بالاتر از شکم قرار دارد.

ابدومینوپلاستی Fleur De Lis

در روش ابدومینوپلاستی فلور د لیس، پوست و چربی‌های اضافه ناحیه شکم، زیر شکم و نواحی دنده تا شرمگاه برداشته می‌شوند و ماهیچه‌های ناحیه شکم را سفت می‌کنند. این عمل مناسب افرادی است که با کاهش وزن زیادی مواجه شده‌اند. از آنجایی که این روش شامل برش‌های بسیار زیادی در بدن می‌شود، اسکارهای باقیمانده از آن نیز در مقایسه با دیگر روش‌ها بیشتر خواهد بود.

روش‌های دیگر جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی معکوس و لیپو ابدومینوپلاستی، از دیگر روش‌های جراحی شکم به این شیوه هستند. در ابدومینوپلاستی معکوس، برش‌ها در ناحیه زیر سینه ایجاد می‌شوند و مناسب مواقعی است که تخلیه چربی‌ها از بالای شکم انجام می‌شوند. لیپو ابدومینوپلاستی نیز ترکیبی از دو شیوه ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن برای تخلیه چربی‌هاست.

مدت زمان عمل ابدومینوپلاستی و بیهوشی

مدت زمان لازم برای انجام جراحی شکم می‌تواند بین یک ساعت تا ۵ ساعت متغیر باشد. بسته به اینکه شرایط بیمار چگونه است و انتظارات او از نتیجه عمل چیست، این مدت زمان می‌تواند متغیر باشد. همچنین، تشخیص اینکه پس از عمل سریعاً مرخص می‌شوید یا نیاز به بستری شدن و انجام مراقبت خواهید داشت، بستگی به شرایط جسمی و تشخیص پزشک دارد. همواره لازم است که شخصی را به عنوان همراه داشته باشید تا بعد از انجام عمل جراحی، شما را همراهی کند.

مراحل انجام عمل ابدومینوپلاستی

گفتیم که این عمل دارای انواع مختلفی است. در این بخش به آشنایی کلی با مراحل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی می‌پردازیم. پس از آن، انواع روش‌های این عمل را معرفی کرده و به صورت خلاصه به شرح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

در روش جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، ابتدا برشی در ناحیه تحتانی شکم ایجاد می‌گردد که محل آن از استخوان لگن شروع شده و تا استخوان لگن دیگر ادامه پیدا می‌کند. سپس، جراح اقدام به شکل‌دهی و فرم‌دهی به پوست و عضلات شکم می‌نماید. در جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، برشی در ناحیه اطراف ناف ایجاد می‌شود تا بتوان آن را از بافت اطرافش جدا کرد. لوله‌های درن را در زیر پوست قرار می‌دهند تا ترشحات زخم به وسیله آن از بدن خارج شود. این لوله‌ها تا چند روز پس از عمل در جای خود باقی خواهند ماند.

آمادگی قبل از جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی

 • برای انجام عمل جزئی جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، از دو هفته قبل از عمل سیگار نکشید. اما اگر قصد انجام ابدومینوپلاستی کامل دارید، لازم است از یک ماه قبل مصرف دخانیات را ترک کنید.
 • استفاده از رژیم‌های غذایی سخت و شدید از دو هفته قبل از عمل تا دو هفته پس از آن اکیداً ممنوع است.
 • استفاده از داروهای فشار خون و تیروئید حتماً باید با اطلاع پزشک و هماهنگی با وی انجام شود.
 • مصرف داروهای غیرضروری چون ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی و تقویت‌کننده‌ها را بهتر است از چندین روز قبل از عمل جراحی قطع کنید.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون از ده روز قبل از انجام عمل خودداری نمائید.

آزمایشات تجویز شده توسط پزشک را انجام داده و داروهای لازم را خریداری نمائید.

آمادگی قبل از جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از انجام ابدومینوپلاستی

بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی لازم است نکات زیر را به منظور بهبودی هرچه سریع‌تر و جلوگیری از بروز عوارض احتمالی رعایت نمائید:

 • پس از انجام عمل، احتیاج به حضور یک همراه خواهید داشت؛ چرا که عوارض ناشی از بیهوشی و درد ایجاد شده در محل جراحی موجبات آزار شما خواهند بود.
 • جهت استحمام در روزهای پس از عمل از صندلی و دوش متحرک استفاده نمائید.
 • از سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنید.
 • از انجام تنفس‌های بسیار عمیق (نظیر تنفس یوگی) به طور متناوب پرهیز نمائید.
 • از انجام ورزش‌های سخت، بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌های فیزیکی دشوار اجتناب نمائید.
 • لازم است که بیمار به صورت منظم پیاده‌روی سبک و آرام انجام دهد.
 • در حین استراحت، به طور مرتب پاها را به آرامی حرکت دهید.
 • مقادیر زیاد آب و مایعات را در طول روز استفاده کنید.
 • از مصرف مولتی‌ویتامین‌ها به صورت روزانه غافل نشوید.
 • از زخم‌ها و برش‌های ایجاد شده به خوبی مراقبت کنید تا احتمال بروز عفونت کاهش پیدا کند.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل یا عارضه، سریعاً پزشک خود را مطلع کنید.
 • به مدت حداقل دو ماه پس از عمل، از شکم‌بند یا گن مخصوص استفاده کنید.

تفاوت ابدومینوپلاستی با سایر عمل های لاغری

همانطور که گفتیم، ابدومینوپلاستی روشی تهاجمی برای از بین بردن ظاهر نامتناسب در شکم افراد است. در این روش، برش‌هایی وسیع در پوست شکم ایجاد می‌شوند و معمولاً دوران نقاهت پس از آن نیز می‌تواند اندکی به درازا انجامد. روش‌های دیگر لاغری موضعی همچون عمل لیپوماتیک، واترجت، اولترازد یا لیپوست و لاغری با دستگاه LPG از روش‌های کم‌تهاجمی یا غیرتهاجمی لاغری موضعی هستند. در این روش‌ها یا برشی در پوست ایجاد نمی‌شود و یا نهایتاً برشی بسیار کوچک برای ورود لوله کانول به بدن صورت می‌گیرد. روش‌های لاغری موضعی همچون لیپوماتیک، اولترازد و واترجت همچنین برای ورزشکارانی که به دنبال ایجاد عضلات شش تکه شکمی هستند نیز مناسب است. در حالی که معمولاً افرادی به جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی روی می‌آورند که پس از کاهش وزن شدید یا زایمان، دچار فرم ظاهری نامناسب در شکم خود شده‌اند.

از روش ابدومینوپلاستی می‌توان در جراحی‌های ترمیمی بعد از دیگر روش‌های لاغری بهره برد. به عنوان نمونه، اگر شما دارای چاقی موضعی در ناحیه شکم هستید، می‌توانید با استفاده از لیپوست اقدام به تخلیه چربی‌های موجود در شکم خود کنید. پس از آن، برای ایجاد ظاهر بهتر و رفع شل شدگی و افتادگی پوست، ممکن است بخواهید به جراحی شکم به روش ابدومینوپلاستی اقدام نمائید. لازم به ذکر است که روش‌هایی چون لیپوماتیک و واترجت و … از شیوه‌های جراحی لاغری هستند که بدون خون‌ریزی و تقریباً بدون درد انجام می‌شوند. در حالی که ابدومینوپلاستی روشی است که احتمال بروز درد و خون‌ریزی‌های شدید در آن زیاد است. همچنین، تایم استراحت پس از جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی نیز بسیار طولانی‌تر از شیوه‌هایی چون لیپوماتیک، اولترازد و بادی جت می‌باشد.

بهترین مرکز جراحی شکم در تهران

هرچند ابدومینوپلاستی می‌تواند نتایجی چشمگیر به دنبال داشته باشد، اما مرکز جراحی منتخب شما تا حد زیادی در ایجاد نتایج مطلوب نقش خواهد داشت. بیمارستان، کلینیک یا مرکز جراحی شکم که عمل‌تان را در آن انجام می‌دهید، علاوه بر این که در هزینه‌های شما نقش زیادی دارند، در رساندن شما به انتظارات مطلوبتان نیز نقش زیادی دارند. بهترین مرکز جراحی شکم در تهران از تجهیزات استاندارد و به روز دنیا در انجام جراحی خود بهره می‌برد. همچنین، شناخت کامل بیمار و بررسی سوابق وی، از مهم‌ترین خصوصیات و ویژگی‌های بهترین مرکز جراحی شکم در تهران هستند. بنابراین، اگر قصد انجام عمل ابدومینوپلاستی دارید، حتماً با مطالعه و تحقیق فراوان در این زمینه، بهترین مرکز را پیدا کرده و سپس اقدام به آن نمائید. به صورت کلی بهترین مرکز جراحی شکم در تهران یا هر جای دیگر، خصوصیات زیر را دارد:

 • سابقه خوب در بهبود وضعیت ظاهری بیماران
 • متانت و صبوری در بررسی سوابق بیمار
 • امکانات و تجهیزات مدرن، استریل و استاندارد
 • تیم جراحی مجرب و متخصص
 • دریافت هزینه معقول و نه صرفاً هزینه زیاد
عمل جراحی زیبایی توسط دکتر نجف بیگی

بهترین جراح شکم یا ابدومینوپلاستی قادر است با بهره‌گیری از تخصص و تجربه خود، بخش‌های مورد نظر از بدن را که دچار نقص در زیبایی شده‌اند، تشخیص داده و آنها را ترمیم کند. مهم‌ترین پارامتر برای تشخیص اینکه آیا پزشک خوبی را انتخاب کرده‌اید یا خیر، توجه به معاینات و آزمایش‌های صورت گرفته توسط وی به منظور تشخیص اولیه عارضه‌ها می‌باشد.

بررسی سوابق دکتر جراح شکم نیز می‌تواند در تعیین سطح مهارت وی تاثیرات زیادی داشته باشد. همچنین، لازم است که پزشک با مشاوره دقیق خود و ارائه پیشنهادات، انتظاراتی واقع‌بینانه در بیمار خود ایجاد کند. به همین منظور شاید بد نباشد که برای یافتن بهترین جراح زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی در تهران، نزد پزشکان متعددی رفته تا در نهایت گزینه مطلوب و مورد نظر خود را بیابید.

نتایج عمل ابدومینوپلاستی چه زمانی قابل مشاهده خواهد بود؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید.

هزینه جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی

هزینه جراحی شکم نیز همانند هر نوع عمل جراحی دیگر، به عوامل و پارامترهای مختلفی بستگی دارد. هزینه جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی بسته به اینکه در چه مکان و تحت نظر کدام پزشک جراح می‌خواهید انجام دهید، می‌تواند بسیار متغیر باشد. همچنین، ممکن است قبل و بعد از انجام عمل نیز احتیاج به هزینه‌هایی داشته باشید. این هزینه‌ها ممکن است شامل تهیه داروها، خریدن گن و دیگر وسایل مراقبتی ویژه، انجام آزمایشات مختلف در روزهای قبل از عمل تا پس از آن و رسیدن به بهبودی کامل شود. از طرف دیگر، احتمال بروز عوارض نیز همواره وجود دارد. در صورت بروز عوارضی چون تجمع مایعات یا درد زیاد در ناحیه عمل، لازم است هزینه‌های جانبی دیگری را نیز متحمل شوید. لازم به ذکر است که انجام جراحی زیبایی، به خصوص جراحی شکم، علاوه بر تاثیر در افزایش اعتماد به نفس، به نوعی سرمایه‌گذاری شخصی نیز به حساب می‌آید که صرف هزینه بیشتر را توجیه می‌کند.

به طور خلاصه، هزینه‌ جراحی شکم به عوامل زیر بستگی مستقیم دارد:

 • دستمزد و هزینه‌های پزشک جراح یا متخصص
 • هزینه‌های مربوط به بیمارستان، مطب یا مرکز جراحی
 • تیم جراحی شامل پزشک و دستیاران، تکنسین اتاق عمل و …
 • نواحی از بدن که قرار است تحت درمان قرار بگیرند.
 • احتمال بستری شدن در صورت تشخیص پزشک

برای اطلاع بیشتر از جراحی شکم،روی کاتالوگ زیر را کلیک کنید

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در مطب دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست