جراحی اپی کانتال چشم؛ راه حلی دائمی برای داشتن چشمانی جذاب

جراحی اپی کانتال چشم
جراحی صورت

اپی کانتال چشم ، نوعی عمل جراحی پلک است که برای درشت‌تر شدن چشم‌ها انجام می‌شود. کسانی که چشمان شرقی و چینی – مغولی دارند، با کمک اپی کانتوپلاستی می‌توانند چشمان خود را درشت‌تر کنند تا ظاهری طبیعی داشته باشد. همانطور که می‌دانید، چشمان شرقی مانند چشمان چینی یا ترکمن‌ها، یک لایه اضافه از پلک دارد که روی چشم را پوشانده و چشم را باریک‌تر و کوچک‌تر نشان می‌دهد. با جراحی این لایه اضافی و اصلاح زاویه داخلی چشم، می‌توان چشمان شرقی را تبدیل به چشم‌های معمولی کرد.

حال بهتر است برای انجام جراحی اپی کانتال چشم یا اپی کانتو پلاستی، باید چند نکته اساسی را بدانید. نخست اینکه چه کسانی برای انجام این عمل گزینه مناسبی هستند؟ جراحی اپی کانتال چه تفاوتی با بلفاروپلاستی یا جراحی پلک دارد؟ آیا کانتوپلاستی و اپی کانتوپلاستی یک عمل هستند؟ زمان بهبود این جراحی چقدر طول می‌کشد؟ و از همه مهم‌تر اینکه آیا جای عمل درشت کردن چشم روی پلک باقی می‌ماند؟ در این مقاله همه این نکات مهم توضیح داده شده است.

تعریف جراحی اپی کانتال چشم

جراحی اپی کانتال چشم یا اپی‌کانتوپلاستی، روشی برای درشت کردن چشم‌های شرقی است مانند چشم‌های چینی، ترکی، مغولی و ترکمنی. این نوع چشم‌ها در تمام آسیا دیده می‌شود. در ایران نیز این جراحی به عنوان عمل درشت کردن چشم شرقی یا عمل چشم بادومی، بسیار پر طرفدار است. البته با نظر جراح پلاستیک و زیبایی می‌توان این جراحی را برای افرادی که شرایط انجام ان را دارند انجام داد.

آناتومی و ساختار چشم و پلک در افرادی که چشمان بادومی یا چشم مغولی دارند با فرم چشم‌های معمولی، متفاوت است. این تفاوت به صورت چند ویژگی اصلی خود را نشان می‌دهد:

نخست اینکه یک لایه برآمده یا چین اضافی در بخش درونی و زاویه داخلی چشم دیده می‌شود. به این لایه اضافی، اپی کانتوس یا چین اپی کانتال (فولد اپی‌کانتال) می‌گویند. به همین دلیل نام جراحی که این چین اضافی را برمی‌دارد، اپی کانتوپلاستی (Epicanthoplasty) یا جراحی اپی کانتال چشم است.

همچنین معمولا چشم‌های شرقی، حالتی افتاده و پف کرده دارند. در واقع شکل چین‌خوردگی پلک بالا در چشمان مغولی، متفاوت است و گاهی لایه‌های چربی در زیر پوست پلک، این چشم‌ها را به‌صورت پف کرده و کوچک‌تر نشان می‌دهد. در جراحی اپی کانتال، این مشکلات پلک نیز برطرف می‌شود.

به‌طور کلی جراحی اپی کانتال با اصلاح این موارد، می‌تواند چشم‌ها را به حالت نرمال برگرداند. ئلی دلیل این تفاوت در چیست؟ دیرینه‌شناسان و انسان‌شناسان با بررسی روند تکامل و فرگشت انسان‌ها، حدس می‌زنند که این تغییر در ساختار چشم‌ها به هزاران سال قبل باز می‌گردد؛ زمانی که گروهی از انسان‌ها به شمال شرق آسیا کوچ کرده‌اند. زندگی در دشت‌های سرد و یخ‌زده و دست و پنجه نرم کردن با شرایط بسیار سخت آب و هوایی، تغییراتی را در چهره این گروه پدید آورد که امروز در چشمان شرقی می‌بینیم.

شرایط زندگی در آب و هوای بسیار سرد و خشک باعث می‌شود که بدن آب خود را به سرعت از دست بدهد. چشم‌ها تنها اندام بدن هستند که پوست روی آن‌ها قرار نگرفته و به سرعت خشک می‌شدند یا یخ می‌زدند. ایجاد چین اضافی اپی کانتال و همچنین پایین امدن پلک بالا، چشم‌ها را از خشک زدن و یخ‌زدن محافظت می‌کرد. به همین دلیل، چشم‌ها حالت ریز و باریک پیدا کردند.

حال پس از گذشت سال‌ها، زندگی در شرایط سخت تمام شده است. با یک جراحی ساده مانند جراحی اپی کانتال چشم، پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی می‌تواند چشم‌های بادومی و باریک را به چشم‌های درشت و طبیعی تغییر دهد. اما این عمل چگونه انجام می‌شود؟

تفاوت چشم نرمال و چشم اسیایی برای جراحی اپی کانتال

روش انجام جراحی اپی کانتال چشم

جراحی اپی کانتال چشم یا اپی کانتوپلاستی معمولا همراه با بلفاروپلاستی فوقانی یا جراحی پلک بالای چشم، انجام می‌شود. در اپی کانتوپلاستی، فلپ‌های ریز یا همان لایه‌های افتاده گوشه چشم برداشته می‌شود. در واقع چین اضافه موجود در زاویه داخلی چشم رفع می‌شود تا چشم‌ها به سمت بینی کشیده‌تر شوند. از سوی دیگر بلفاروپلاستی پلک بالا، افتادگی پلک و چین خوردگی پلک بالا را اصلاح می‌کند و همچنین پف پلک را نیز رفع می‌نماید.

فرایند انجام عمل اپی کانتال در ادامه فهرست شده است. همچنین در تصویر نیز نشان داده شده که این جراحی چگونه انجام می‌شود. هر یک از مراحلی که در ادامه آمده است، با نظر جراح و پس از معاینه دقیق چشم‌ها، قابل انجام است:

 • نخست چین اپی کانتال در زاویه داخلی چشم برش می‌خورد تا چشم از گوشه داخلی خود بازتر شود. این کار به درشت‌تر شدن چشم کمک می‌کند.
 • سپس این برش تا روی پلک بالا نیز ادامه پیدا می‌کند. با کوتاه‌تر شدن پلک و برداشتن پوست اضافه، افتادگی پلک بالا نیز اصلاح می‌گردد.
 • چربی اضافی که زیر پوست پلک تجمع کرده است نیز برداشته می‌شود. با این کار پف پلک بالا رفع می‌شود.
 • همچنین یک چین به شکل چین‌خوردگی طبیعی برای پلک بالا ایجاد می‌شود. این کار ظاهر چشم‌ها را بهتر و زیباتر می‌کند.
 • در صورت نیاز می‌توان پلک پایین را نیز عریض‌تر کرد. این کار هم به درشت‌تر شدن چشم‌ها کمک می‌کند.

گاهی برخی افراد برای درشت‌تر شدن چشم‌های خود، دوست دارند که همه موارد گفته شده را در جراحی چشم خود داشته باشند. اما باید توجه کرد که فقط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی که در زمینه جراحی پلک مهارت و تجربه داشته باشد، می‌تواند تشخیص دهد که کدام روش و تا چه اندازه برای چشم شما موثر است.

پیش از جراحی نیاز به معاینه دقیق و حتی انجام یک سری آزمایش است. برای مثال میزان افتادگی پلک شما، امکان ایجاد شکاف در پلک پایین و وجود فضای کافی در پلک، وجود لایه‌های چربی، میزان تولید اشک در چشمان شما و موارد دیگر، همگی باید بررسی شود تا بهترین نتیجه از جراحی اپی کانتال چشم به دست بیاید.

نکته‌ای که باید بسیار به ان توجه کنید، مراجعه به جراح ماهر و اعتماد به نظر اوست. بسیاری از افراد برای پرداخت هزینه کمتر یا از سر ناآگاهی برای جراحی اپی کانتال و جراحی پلک به جراح عمومی، چشم‌پزشک و پزشکانی مراجعه می‌کنند که در زمینه عمل جراحی زیبایی پلک هیچ دانش و مهارتی ندارند. باید بدانید که جراحی پلک، برش پوست و بخیه پلک، کار بسیار دقیق و حساسی است.

تنها یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی این صلاحیت را دارد که پلک‌های شما را عمل کند. جراحی توسط فرد غیر متخصص موجب می‌شود که آسیب‌های جبران ناپذیری به چشم‌ها و زیبایی چهره شما وارد شود. گاهی حتی این مشکلات موجب از دست رفتن بینایی افراد شده است. از جمله این کاستی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آشنا نبودن پزشک غیر متخصص با نکات اساسی در جراحی‌های پلاستیک: کسی که فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی داشته باشد، به مدت ۵ سال بیشتر از یک جراح عمومی در زمینه جراحی‌های زیبایی تحصیل نموده و در این زمینه، مهارت و دانش لازم را کسب کرده است.

برش و کوتاه کردن بیش از اندازه و غیر اصولی پلک: این کار نه تنها موجب از دست رفتن زیبایی فرد می‌شود بلکه ممکن است مانع از بسته شدن کامل پلک شود. در نتیجه چشم به مرور آب خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود. پیامد این مشکل نیز از دست رفتن تدریجی بینایی فرد است.

برش و بخیه‌های غیر استاندارد: برش‌های عمل جراحی پلک و جراحی اپی کانتال، با لیزر و بسیار دقیق و ظریف زده می‌شود. برش غیر اصولی ممکن است به بافت پلک و چشم آسیب بزند. همچنین بخیه‌های غیر استاندارد نیز جای زخم بسیار بدی به جا می‌گذارد که به‌طور کامل زیبایی پلک شما را از بین خواهد برد. زخم‌های عمیق و بزرگ پشت پلک و گوشه چشم، ممکن است تا سال‌ها همراه شما بماند.

جراحی در محیط غیر بهداشتی و نامناسب: محتمل‌ترین نتیجه جراحی در محیط غیر استریل، افزایش میزان عفونت پلک و چشم پس از جراحی است. گاهی این عفونت به حدی است که موجب خونریزی و حتی آسیب به بافت چشم می‌شود.

با تمام موارد گفته شوده حتما برای جراحی اپی کانتال و دیگر جراحی‌های پلک، به پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید؛ چرا که صدمات و عوارض جراحی نزد پزشکان غیر متخصص، جبران ناپذیر است. گاهی بیمارانی مراجعه می‌کنند که یک تجربه ناموفق از این جراحی را نزد یک پزشک بدون مهارت و بی‌تجربه داشته‌اند. در چنین شرایطی یا دیگر کاری از دست ما برای ترمیم ساخته نیست و یا ترمیم پلک‌ها کار بسیار دشوار و پر هزینه‌ای خواهد بود.

تفاوت اپی کانتوپلاستی و کانتوپلاستی

عمل کانتوپلاستی، جاحی است که مانند جراحی اپی کانتوپلاستی، زاویه چشم را اصلاح می‌کند. این روش هم با نام عمل درشت کردن چشم شناخته می‌شود. به بیان بهتر عمل کانتوپلاستی، جراحی زاویه بیرونی چشم است؛ در حالی که جراحی اپی کانتوپلاستی، اصلاح گوشه داخلی چشم می‌باشد که معمولا با بلفاروپلاستی همزمان انجام می‌شود. تفاوت کانتوپلاستی و اپی‌کانتوپلاستی را می‌توان در چند مورد خلاصه کرد:

 • کانتوپلاستی، عمل جراحی بخش خارجی چشم برای اصلاح زاویه بیرونی چشم می‌باشد. در این جراحی، گوشه بیرونی چشم برش می‌خورد. با باز شدن فاصله دو پلک بالا و پایین، چشم‌ها درشت‌تر می‌شود. همچنین این جراحی برای درمان عدم تقارن چشم‌ها نیز انجام می‌شود که بسیار رضایت‌بخش است.
 • گاهی برخی افراد برای درشت‌تر شدن چشم‌ها و یا کشیده‌تر شدن آن به جراحی کانتوپلاستی متوسل می‌شوند. این نوع عمل جراحی به عمل چشم گربه‌ای نیز مشهور است. باید توجه شود که اگر کانتوپلاستی بر اساس استانداردهای موجود انجام نشود، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. اگر زاویه خارجی چشم‌ها بیش از اندازه برش بخورد، گوشه چشم‌ها خیلی باز می‌شود. نتیجه این کار، خشک شدن تدریجی چشم و آسیب به بینایی فرد است. همچنین باز شدن بیش از اندازه چشم، موجب می‌شود تا قرمزی گوشه‌های چشم بیشتر مشخص شود. این حالت خیلی زیبا نیست و چشم‌ها را زشت می‌کند.
 • عمل اپی کانتوپلاستی اما همان جراحی زاویه داخلی چشم برای عمل درشت کردن چشم‌های شرقی است. جراحی اپی کانتال بیشتر برای چشم‌های بادومی انجام می‌شود که چین پلک بالا را (که گوشه داخلی چشم را پوشانده) برمی‌دارد. این نوع عمل درشت کردن چشم، یک جراحی استاندارد و دارای نتایج اثبات شده و قابل اعتماد می‌باشد.
محل برش در جراحی اپی کانتال چشم

مراقبت‌های پیش از جراحی

جراحی اپی کانتال چشم می‌تواند با بی‌حسی موضعی انجام شود اما معمولا با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. به همین دلیل یک سری نکات باید پیش از جراحی رعایت شود. نخست اینکه اگر بیماری خاصی مانند دیابت یا بیماری‌های قبلی و عروقی دارید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

از چند هفته پیش از جراحی باید مصرف دخانیات و الکل را کنار گذاشت. همچنین چند روز پیش از جراحی نیز باید مصرف قرص‌های ضد انعقاد خون مانند آسپرین، پلاویکس، وارفارین و … قطع شود. اگر داروی دیگری مصرف می‌کنید، حساسیت خاصی دارید، پیشتر سابقه جراحی داشته‌اید و مواردی از این دست، حتما با پزشک خود درمیان بگذارید. این موارد کمک می‌کند تا جراحی بی‌خطر و راحت‌تری داشته باشید. همچنین می‌تواند از بروز یک سری عوارض احتمالی، جلوگیری کند.

شب پیش از جراحی حمام کنید چرا که پس از جراحی تا سه روز نباید به حمام بروید. صبح روی جراحی میز باید ناشتا باشید. یعنی از شب قبل یا ۸ ساعت پیش از جراحی نباید چیزی بخورید یا بنوشید تا معده‌س شما برای جراحی خالی باشد.

پیشنهاد می‌شود در روز جراحی یک همراه داشته باشید. هرچند پس از جراحی چشمان شما باز خواهد بود ولی حضور کسی که در کارها به شما کمک کند، بهتر است. فراموش نکنید که پرونده پزشکی و جواب آزمایش‌های خود را همراه داشته باشید. پیش از آغاز جراحی باید یک بار دیگر نتایج معاینه‌ها و آزمایش‌ها بررسی شود.

مراقبت‌های پس از جراحی اپی کانتال

دوره نقاهت جراحی اپی کانتال چشم مانند بلفاروپلاستی یا عمل پلک، کوتاه است اما نتایج آن در مدت زمان بیشتری آشکار خواهد شد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، به جراح پلاستیک خود اعتماد داشته باشید و اجازه بدهید تا زمان مورد نیاز طی شود. نتایج عالی و دلخواه جراحی اپی کانتال با گذشت زمان بیشتر خود را نشان می‌دهد.

برای اینکه مشکلی پیش نیاید، در کنار مواردی که پزشک برای شخص شما توصیه کرده است تا رعایت کنید، نکات دیگری نیز وجود دارد که باید به ان توجه داشته باشید. روندی که معمولا عموم بیماران پس از جراحی اپی کانتال طی می‌کنند و ضرورت‌هایی که باید رعایت کنند به این صورت است:

 • درد و سوزش چشم و پلک‌ها، ورم و پف پلک‌ها و پیرامون چشم، کبودی صورت و دور چشم، تاری دید، دوبینی و مواردی از این دست طبیعی است. این عوارض به مرور رفع می‌شود پس جای نگرانی ندارد.
 • به دستورات پزشک توجه کنید و اگر دارویی برای شما تجویز شده، طبق برنامه مصرف نمایید.
 • اگر نیاز به گذاشتن پانسمان بوده باشد، یک یا دو روز پس از عمل به فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی خود مراجعه کنید تا آن را بردارد. همچنین در این مرحله، جای عمل و بخیه‌ها باید معاینه شود.
 • نخ‌های بخیه، ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی کشیده می‌شود. دلیل عدم استفاده از نخ‌های بخیه جذبی این است که در طول روز پلک‌ها پیوسته و ناخودآگاه در حال حرکت و بالا و پایین رفتن هستند. این تکان خوردن‌های مداوم می‌تواند نخ‌های بخیه قابل جذب را شل کند و بخیه باز شود. کشیدن بخیه‌ها اصلا درد ندارد و بسیار ساده است.
 • برای رفع ورم و کبودی دور چشم، چند نکته مهم را باید یک تا دو هفته رعایت کنید. اول این که همیشه سر خود را بالا بگیرید. حتی موقع خوابیدن هم سر خود را بالاتر از سطح زمین قرار دهید. برای این کار چند بالش نرم زیر سر خود بگذارید تا سر شما از زمین فاصله زیادی داشته باشد. این کار کمک می‌کند تا خون در سر و پوست صورت جمع نشود و کبودی و ورم کاهش پیدا کند.
 • همچنین برای کم شدن کبودی و ورم، تا سه روز پس از جراحی اپی کانتال، از کمپرس آب سرد استفاده کنید. فراموش نکنید که نباید یخ را مستقیم روی پوست بگذارید بلکه یخ‌ها را در یک کیسه نایلون بریزید؛ سپس کیسه یخ را لای هوله صورت بپیچید. در هر یک ساعت به مدت ۱۰ دقیقه کمپرس سرد را روی محل کبودی و ورم قرار دهید. راه دیگر این است که یک هوله را نم‌دار کنید و در فریزر بگذارید تا خوب خنک شود. سپس هوله سرد را روی کبودی و ورم دور چشم خود بگذارید.
 • پس از اینکه سه روز از کمپرس سرد برای مهار ورم استفاده کردید، می‌توانید ۳ روز بعدی از کمپرس گرم کمک بگیرید تا کبودی‌ها زودتر رفع شود. هوله را روی رادیاتور یا بخاری بگذارید تا داغ شود؛ نه به اندازه‌ای که پوست را بسوزاند. سپس روی محل کبودی قرار دهید.
 • برای کم شدن درد، می‌توانید تا چند روز مسکن‌های تجویز شده را مصرف کنید. همچنین برای جلوگیری از عفونت زخم‌ها، ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز شود. خشکی چشم‌ها که موجب تاری دید شده‌اند نیز با کمک قطره چشم قابل رفع شدن است.
 • تا ۳ روز نباید حمام بروید؛ محل بخیه‌ها نباید به هیچ وجه خیس شود.
 • جای بخیه روی پلک و یا گوشه چشم را لمس نکنید، نخارانید و یا دستکاری نکنید؛ اما پس از کشیدن بخیه‌ها باید با پماد تجویز شده توسط پزشک، جای زخم را ماساژ دهید.
 • چند روز پس از عمل می‌توانید فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرید. بعد از ۳ یا ۴ روز می‌توانید به سر کار بروید. از آنجایی که بخش زیادی از جای زخم در چین پلک شما پنهان است، چندان دیده نمی‌شود و شما مشکلی از این بابت نخواهید داشت.
 • ۲ تا ۳ هفته از هر گونه فعالیت سنگین و ورزش، پرهیز کنید.
 • ورم‌ها و کبودی دور چشم بین ۲ تا ۴ هفته رفته رفته از بین می‌رود. ابتدا ممکن است کمی پلک‌ها و چشم‌ها حالت غیر قرینه داشته باشد که به دلیل وجود همین ورم است. نگران نباشید و کمی صبر کنید. از ماه اول، آرام آرام حالت طبیعی چشم‌ها را خواهید دید.
 • جای زخم عمل گاهی بیش از ۶ ماه زمان نیاز دارد تا کامل رفع شود. از پماد ترمیمی که پزشک متخصص تجویز کرده، براساس توصیه وی استفاده کنید تا جای بخیه‌ها زودتر رفع شود.
 • در صورت وجود خونریزی بیش از اندازه و غیر طبیعی، تاری دید و مشکلات بینایی چند روز بعد از عمل که از بین نرفته و یا نشانه‌های حساسیت و التهاب در چشم و پلک‌ها، هر چه زودتر پزشک خود را در جریان قرار دهید تا درمان مناسب را انجام دهد.
جراحی بزرگ کردن چشم

عوارض اپی کانتال چشم

به طور کلی اپی اکانتال چشم عوارض چندانی ندارد. این روش به سادگی انجام می‌شود و موارد گزارش شده مرتبط با عوارض اپی کانتال چشم بسیار نادر هستند. البته در صورتی که شخص به پزشک بی‌تجربه یا پزشکی که مهارت کافی برای انجام جراحی را ندارد مراجعه کند، بدیهی است که عوارض خاصی را تجربه خواهد کرد. معمولاً رایج‌ترین عوارض این جراحی، بروز تورم و کبودی در اطراف پلک بالا یا چشم‌ها هستند.

این عوارض به راحتی بعد از گذشت چند روز از بین می‌روند. اگر تمامی مراقبت‌های بعد از جراحی انجام شود، طول دوره نقاهت کاهش پیدا کرده و عوارض جراحی سریع‌تر التیام خواهند یافت. یکی دیگر از عوارض مربوط به جراحی اپی کانتال، کبودی اطراف چشم است. در این حالت، ممکن است شخص قادر به پلک زدن یا باز و بسته کردن چشم خود نباشد.

هزینه اپی کانتال چشم

با توجه به اینکه شرایط ظاهری و بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، هزینه جراحی اپی کانتال چشم نیز برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود. عوامل مختلفی بر هزینه نهایی این جراحی تاثیر گذار هستند که در ادامه برخی از آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

۱.یکی از عوامل تاثیر گذار بر هزینه اپی کانتال چشم، مهارت و تجربه پزشک متخصص است. دستمزد پزشکان با توجه به سابقه کاری و مهارت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین، اگر قصد دارید با بهترین بودجه این جراحی را انجام دهید، باید به دنبال یک پزشک با تجربه باشید که هزینه کمتری دریافت می‌کند.

۲.محل انجام جراحی نیز بر هزینه نهایی تاثیر گذار است. در صورتی که جراحی در بیمارستان دولتی انجام شود، هزینه اپی کانتال چشم کمتر خواهد بود. ولی در صورتی که جراحی در مطب های خصوصی انجام گیرد، هزینه نهایی افزایش پیدا خواهد کرد.

۳.مدت زمان انجام جراحی نیز یکی دیگر از عوامل موثر بر هزینه اپی کانتال است. پزشکان با توجه به شرایط فرد، ممکن است زمان بیشتری یا کمتری برای انجام جراحی بگذارند که با توجه به آن هزینه نهایی نیز تغییر می‌کند.

نتیجه جراحی اپی کانتال چشم

جراحی اپی کانتال چشم یا همان عمل درشت کردن چشم‌های بادامی، به ویژه وقتی با بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک همزمان انجام می‌شود، نتایج درخشانی را در بزرگ‌تر شدن چشم‌ها و زیباتر شدن چهره شما به‌همراه دارد. با جراحی اپی کانتال، نه تنها حالت پلک مغولی رفع می‌گردد و پرده اضافی گوشه چشم برداشته می‌شود، بلکه افتادگی و پف پلک‌ها نیز از بین می‌رود. همچنین عدم قرینه بودن پلک‌ها و چشم‌ها، مشکلات زاویه چشم و یا کج به نظر رسیدن چشم‌ها نیز با این عمل رفع می‌شود.

اگر می‌خواهید نتایج بهتری از جراحی اپی کانتال چشم داشته باشید، به توصیه‌ها و راهنمایی‌های پزشک خود توجه کنید. به ویژه پیش از عمل، کامل با جراح خود مشورت نمایید و به هیچ وجه بر انجام روش‌های غیر استاندارد پافشاری نکنید:

 • پیش از عمل به توصیه‌های جراح از نتایج عمل و نگاه واقع‌بینانه به جراحی اپی کانتال، دقت کنید. گاهی نیاز است که همزمان با جراحی درشت کردن چشم، نگاه خود به زیبایی صورت و دیدگاه خود نسبت به چهره‌تان را نیز تغییر دهید.
 • توصیه‌های پس از جراحی را کاملا و مو به مو اجرا کنید. در غیر این صورت با عوارض بیشتری روبرو می‌شوید.
 • گاهی رفع کامل ورم‌ها بیش از یک ماه زمان نیاز دارد. معمولا ۸۰ درصد این ورم‌ها در یک ماه اول رفع می‌شود و ۲۰ درصد باقی مانده تا چند ماه باقی می‌ماند تا رفته رفته از بین برود.
 • جای عمل و بخیه‌ها در گوشه چشم و روی پلک بالا، کم کم به صورت یک خط ظریف در چین پلک تبدیل می‌شود که به سختی دیده می‌شود. پس از شش ماه تا یک سال، در بسیاری از افراد این جای عمل نیز رفع می‌شود.
 • نتیجه جراحی اپی کانتال بسیار درخشان و ماندگار است، به طوری که معمولا تا پیان عمر با شما باقی می‌ماند.

بسته به واکنش‌های بیولوژیکی هر فرد، نتیجه جراحی برای وی متفاوت خواهد بود. هرگز نتیجه عمل خود را با افراد دیگری که جراحی درشت کردن چشم انجام داده‌اند مقایسه نکنید. در کسانی که به اصطلاح خوش‌زخم هستند، ممکن است جای بخیه‌ها در کمتر از ۶ ماه رفع شود. در شمار کمی از افراد نیز گاهی به یک سال زمان نیاز است.

در ادامه می توانید برخی از سوالات متداول را بخوانید.

جراحی درشت کردن چشم (اپی کانتال فولد) چگونه انجام می‌شود؟
آیا عمل درشت کردن چشم (اپی کانتال چشم) روی بینایی فرد تاثیر منفی می گذارد؟
افرادی که عمل درشت کردن چشم( اپی کانتال چشم) انجام می دهند آیا بعد از عمل دچار خشکی داخل چشم می شوند؟
با عمل درشت کردن چشم (اپی کانتال چشم) چهره فرد چقدر تغییر می کند؟
چند روز بعد از جراحی اپی کانتال چشم می‌توان از لوازم آرایشی استفاده کرد؟
اپی کانتال چشم معمولاً برای چه افرادی مناسب است؟
جراحی درشت کردن چشم (اپی کانتال فولد) چگونه انجام می‌شود؟

جراحی درشت کردن چشم (اپی کانتال فولد) جراحی سرپایی است که با استفاده از بی‌حسی موضعی و برش های ظریف در گوشه داخلی چشم ایجاد می‌شود و بخیه های آن ظرف یک هفته برداشته می‌شوند.

آیا عمل درشت کردن چشم (اپی کانتال چشم) روی بینایی فرد تاثیر منفی می گذارد؟

خیر به هیچ وجه تاثیر منفی بر روی بینایی ندارد. حتی در افرادی که پوست اضافه زیادی در گوشه چشم دارند، بعد از عمل اعلام می‌کنند که در بینایی خود حس بهتری دارند.

افرادی که عمل درشت کردن چشم( اپی کانتال چشم) انجام می دهند آیا بعد از عمل دچار خشکی داخل چشم می شوند؟

خیر به هیچ وجه این عارضه بعد از عمل جراحی اپی کانتال چشم بوجود نمی آید.

با عمل درشت کردن چشم (اپی کانتال چشم) چهره فرد چقدر تغییر می کند؟

افرادی که فرم پلک شرقی دارند کاملا چهره شان تغییر می‌کند و صورت آنها از فرم چشم بادامی به فرم چشم معمولی در خواهد آمد.

چند روز بعد از جراحی اپی کانتال چشم می‌توان از لوازم آرایشی استفاده کرد؟

معمولا بعد از گذشت ۳ الی ۵ روز بخیه‌ها کشیده می‌شود و می‌توان بعد از گذشت مدت زمان یک الی دو هفته از لوازم آرایشی استفاده کرد.

اپی کانتال چشم معمولاً برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که گوشه چشم آن‌ها چین خورده یا دارای چشم‌های باریک و کوچک هستند، می‌توانند از این جراحی برای زیباسازی چشم استفاده کنند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست